سفر به امارات

فرودگاه بین ‌المللی دبی

از شروع یا پایان سفر خود در فرودگاه بین المللی دبی لذت ببرید

در سفر گاهی اوقات مسیر دست کمی از مقصد ندارد. در فرودگاه بین ‌المللی دبی (DXB) وارد دنیایی از رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و تفریحات بی‌نظیر می‌شوید. فرودگاه بین ‌المللی دبی با سه ترمینال وسیع و دو باند مجزا و بزرگ که تمام روز و شب درحال جابه‌جایی هواپیماهای مسافربری و باربری هستند، یکی از پررفت‌وآمدترین مراکز فرودگاهی در جهان است.

ترمینال شماره ۳ به صورت اختصاصی به شرکت هواپیمایی امارات ایرلاین اختصاص دارد و مسافران در این ترمینال می‌توانند از طیف وسیعی از گزینه‌های غذایی استفاده کنند یا برای یک تجربه‌ی درجه یک به فود ویلج فرودگاه دبی بروند. مسافران همچنین می‌توانند در دیوتی فری دبی، فروشگاه‌های چندمنظوره‌ای که در هر دو بخش پروازهای ورودی و خروجی قرار دارند، کالاهای لوکس، عطر و ادکلن، وسایل الکترونیک، لباس‌هایی مد روز و بسیاری موارد دیگر خریدار کنند.

 

بیشتر بخوانید: پنج راه برای اجتناب از شلوغی فرودگاه دبی

 

فرودگاه دبی، شلوغ‌ترین فرودگاه جهان

حجم سالانه مسافران فرودگاه دبی اینترنشنال (DXB) در سال 2022 دو برابر افزایش داشت، و این فرودگاه عنوان شلوغ‌ترین فرودگاه بین‌المللی جهان را برای نهمین سال متوالی به نام خود زد.

در 2022، DXB پذیرای 66.1 میلیون مسافر بود که افزایشی 127 درصدی را نسبت به سال گذشته آن نشان می‌داد. پیشبینی اولیه در رابطه با این آمار 64.3 میلیون بود.

ترافیک مسافران این فرودگاه در سه ماه پایانی 2022 با 67 درصد افزایش نسبت به سال گذشته آن به 19.7 میلیون نفر رسید.

این شلوغ‌ترین فصل این فرودگاه از 2019 به بعد بود.

دسامبر با 7.1 میلیون مسافر شلوغ‌ترین ماه بود. این اولین بار از زمان آغاز پاندمی بود که این آمار از مرز 7 میلیون عبور می‌کرد.

پیش‌بینی می‌شود فرودگاه بین‌المللی دبی در سال 2023 مجموعا 78 میلیون مسافر داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: چطور با کمتر از 10 درهم از فرودگاه دبی به خانه یا هتل برویم؟

 

امکانات و رستوران‌های فرودگاه بین ‌المللی دبی

داخل فرودگاه، مسافران می‌توانند به راحتی با استفاده از قطارهای تندرو و گذرگاه‌های وسیع، بین ترمینال‌ها جابه‌جا شوند. در فرودگاه بین‌المللی دبی کانترهای پذیرش خودکار بدون نیاز به متصدی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توان چک-این (check-in) نمود و کارکنان فرودگاه نیز همیشه آماده‌ی کمک به شما هستند.

مسافران بخش بیزینس کلس و وی‌آی‌پی، می‌توانند از خودرو‌های اختصاصی با راننده‌ی اختصاصی، سرویس راهنمای شخصی و لنژ‌های مخصوص استفاده کنند. همچنین افراد دارای دسترسی از جمله دارندگان امارات آی‌دی می‌توانند از طریق گیت‌های هوشمند بدون نیاز به ارائه‌ی پاسپورت سوار هواپیما شوند.

در فرودگاه بین‌المللی دبی واقع در منطقه‌ی القرهود، سالانه بیش از ۹۰ میلیون مسافر جابه‌جا شده و هر هفته بیش از ۶۵۰۰ پرواز از ۱۴۰ شرکت هوایی به بیش از ۲۷۰ مقصد در سراسر جهان انجام می‌شوند. علاوه بر این، این فرودگاه به بزرگ‌ترین سیستم انرژی خورشیدی مجهز شده تا بتواند حدود ۳۰ درصد از مصرف برق شهر دبی را کاهش دهد.

کنترل پاسپورت در فرودگاه دبی، 5 دقیقه طول می کشد

اپراتور فرودگاه دبی اینترنشنال (DXB) گفت که میانگین زمان انتظار در بخش کنترل پاسپورت این فرودگاه در سال 2022 برای بیش از 69 درصد از مسافرانی که به خارج از دبی سفر می‌کردند کمتر از 5 دقیقه بوده است.

این نظارت برای 65 درصد از مسافران وارد شده به این فرودگاه کمتر از 13 دقیقه زمان برده است.

فرودگاه DXB اعلام کرد که ترافیک مسافران سالانه آن در 2022، با رشدی 127 درصدی نسبت به سال گذشته آن، از 66 میلیون نفر عبور کرد.

این فرودگاه پیشتر به این موضوع اشاره کرده بود که اسمارت گیت‌ها به تکمیل پروسه بررسی اطلاعات مسافران سرعت بخشیده‌اند، در ادامه اطلاعات کاملی در خصوص گیت های هوشمند خواهیم داد پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

گیت‌های هوشمند فرودگاه دبی

فرودگاه بین ‌المللی دبیاگر قصد سفر به داخل یا خارج از دبی را دارید، بهتر است به فکر استفاده از گیت‌های هوشمند فرودگاه دبی باشید تا به‌راحتی از قرار گرفتن در صف‌های طولانی جلوگیری کنید.

خبر خوب این است که دارندگان امارات آی‌دیی یا افرادی که ویزای حین ورود و پاسپورت بیومتریک دارند، می‌توانند با استفاده از گیت‌های هوشمند به راحتی و سریع از بخش کنترل پاسپورت در فرودگاه بین‌المللی دبی عبور کنند. این فرودگاه ۱۱۲ گیت هوشمند در ترمینال‌های ۱ و ۲ و ۳ دارد.

گیت هوشمند چیست؟

گیت هوشمند یک سیستم اتوماتیک برای کنترل عبور مسافران است که بدون نیاز به متصدی عمل می‌کند. گیت‌های هوشمند برای شناسایی مسافران از تکنولوژی تشخیص چهره استفاده می‌کنند.

چه کسانی می‌توانند از گیت‌های هوشمند فرودگاه دبی استفاده کنند؟

شهروندان امارات، شهروندان کشورهای عضو GCC، افراد مقیم امارات و مسافرانی که ویزای حین ورود و پاسپورت بیومتریک دارند.

چگونه می‌توان از گیت هوشمند فرودگاه دبی استفاده کرد؟

استفاده از گیت‌های هوشمند بسیار ساده است. کافی‌ است به چراغ سبز نگاه کنید و کارت امارات آی‌دی یا پاسپورت بیومتریک خود را در دستگاه وارد کنید. برای شناسایی چهره نباید عینک، کلاه یا ماسک داشته باشید.

گیت هوشمند چگونه کار می‌کند؟

گیت هوشمند چهره‌ی شما را با پایگاه اطلاعات تطبیق داده و تشخیص می‌‌دهد که مسافر کیست و آیا می‌تواند از گیت هوشمند عبور کند یا خیر.

مزایای استفاده از گیت هوشمند چیست؟

بهترین مزیت استفاده از گیت‌های هوشمند در فرودگاه دبی این است که در وقت صرفه‌جویی کرده و درحالی که بقیه‌‌ی مسافران در صف‌های طولانی ایستاده‌اند، شما در عرض چند ثانیه از گیت عبور می‌کنید. همچنین این سرویس کاملا رایگان است.

در فرودگاه دبی چند گیت هوشمند وجود دارد؟

در ترمینال‌های فرودگاه دبی و در پرواز‌های ورودی و خروجی مجموعا ۱۱۲ گیت هوشمند وجود دارد.

چه کسانی نمی‌توانند از گیت هوشمند استفاده کنند؟

خانواده‌هایی که کودک همراه خود دارند، مسافرانی که بار یا چمدان خیلی بزرگ همراه خود دارند، افراد زیر ۱۵ سال، افراد با قد کمتر از ۱۲۰ سانتی متر و افراد دارای معلولیت نمی‌توانند در فرودگاه دبی از گیت‌های هوشمند استفاده کنند و باید از طریق گیت‌های معمولی پاسپورت خود را نشان داده و از فرودگاه خارج شوند.

آیا برای استفاده از گیت‌های هوشمند نیازی به ثبت‌نام هست؟

تمامی مسافرانی که به تازگی وارد فرودگاه دبی شده‌اند به احتمال زیاد نامشان در سیستم گیت‌های هوشمند به ثبت رسیده و می‌توانند از گیت‌های هوشمند استفاده کنند.

در فرودگاه دبی چه چیزهایی را می‌توان با کیف دستی حمل کرد و چه چیزهایی را نمی‌توان؟

  • محصولات هواپخش (اسپری‌شونده)‌ باید در کیف‌های شفاف و قابل کیپ شدن همراه با حجم حداکثر 20 x 20 سانتی‎‌متر باشند.

  • هر محفظه می‌تواند حداکثر 100 میلی‌لیتر حجم داشته باشد و مجموع حجم تمام محفظه‌ها نباید از یک لیتر عبور کند. البته غذا و یا شیر بچه‌ها استثنا محسوب می‌شود.

  • داروها باید در محفظه‌های اصلی خود و همراه با نسخه پزشکی باشند.

  • در بخش بازرسی امنیتی، تمام وسایل برقی و مایعات همراه خود را از بار خارج کرده و روی میز مربوطه بگذارید.

  • وسایل ممنوعه عبارتند از: چکش، میخ، پیچ‌گوشتی، وسایل نوک تیز، قیچی، کیف اصلاح، شمشیر و انواع اجسام تیز، دستبند، سلاح گرم، لیزر گان، چوب بیس‌بال، سلاح رزمی و مته.

  • تمام وسایل با ارزش خود را در کیف دستی نگه دارید.

رفت و آمد فرودگاه بین‌المللی دبی

  • با تاکسی

رفتن به فرودگاه دبی

می‌توانید با شماره‌ی زیر از پیش تاکسی رزرو کنید یا در کنار خیابان دربست بگیرید. تاکسی‌های دبی به رنگ کرم هستند و آن‌هایی که سقفی به رنگ صورتی دارند، راننده‌ی خانم دارند.

0097180088088

 

رفتن از فرودگاه دبی

تابلوها را برای رسیدن به ایستگاه تاکسی‌های هر ترمینال دنبال کنید یا از تیم اطلاعات بپرسید. ایستگاه تاکسی فرودگاه دبی بسیار منظم است و در طول هفته به صورت شبانه‌روزی کار می‌کند.

نرخ تاکسی‌های فرودگاه ۲۵ درهم برای دربست و ۱.۹۶ درهم برای هر کیلومتر مسافت می‌باشد.

 

تاکسی‌های دیگر

سازمان تاکسیرانی دبی گزینه‌های زیادی را برای جابجایی مسافران ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت این سازمان مراجعه کنید.

 https://www.dubaitaxi.ae

 

  • با مترو

فرودگاه بین‌المللی دبی دو ایستگاه در سیستم متروی دبی، یکی از مدرن‌ترین سیستم‌های حمل‌ونقلی جهان دارد. مترو دبی تمیز، کارآمد، خنک و ارزان است.

 

زمان

قطارها مرتب از ترمینال‌های ۱ و ۳ در خط قرمز مترو دبی حرکت می‌کنند. خط قرمز در روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۵ صبح تا ۱۲ شب، در روزهای جمعه از ۵ صبح تا ۱ پس از نیمه‌شب و در روز‌های یکشنبه از ۸ صبح تا ۱۲ شب کار می‌کند.

 

مکان

مترو دبی تنها دو خط دارد که استفاده از آن را برای تازه‌واردان راحت می‌کند. اکثر ایستگاه‌ها نزدیک ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی قرار دارند تا به راحتی به مقصد نهایی خود برسید. بیشتر هتل‌های بزرگ و مقاصد گردشگری مهم نیز نسبتا به ایستگاه‌های مترو نزدیک هستند.

 

بلیت

می‌توانید بلیت مترو را از ایستگاه فرودگاه تهیه کنید. قیمت‌ آن به تعداد مناطقی که در آن تردد می‌کنید بستگی دارد اما در هر صورت به‌صرفه است.

از کارت نول استفاده کنید. این کارت قابل شارژ است و همچنین به شما برای سفرهای عادی تخفیف می‌دهد.

واگن اول هر قطار واگن طلایی یا گلد کلس است که کودکان از منظره‌ی روبه‌رویی و شیشه‌ای و بدون راننده‌ی آن لذت می‌برند. همچنین هر قطار یک واگن مخصوص زنان و کودکان دارد.

 

چمدان‌ و بار

می‌توانید تا دو قطعه چمدان (که یکی از آن‌ها باید چمدان دستی باشد) داخل مترو ببرید. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت راه و ترابری دبی مراجعه کنید. https://www.rta.ae

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مترو دبی و حمل‌و‌نقل عمومی در امارات

 

  • با اتوبوس

اتوبوس گزینه‌ی ارزان‌قیمت و مناسب برای افرادی است که با شهر آشنایی دارند، چرا که شبکه‌ی آن گسترده است.

اتوبوس‌ها مقابل ترمینال‌های ۱ و ۲ و ۳ رفت‌وآمد می‌کنند. برای اطلاع از آخرین برنامه‌ی ساعات حرکت به وبسایت راه و ترابری دبی مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که برای استفاده از اتوبوس باید کارت نول داشته باشید و نمی‌توانید به راننده به‌صورت نقد پرداخت کنید.

 

  • اجاره‌ی ماشین

در دبی می‌توانید برای گشت‌وگذار از ماشین‌های اجاره‌ای با قیمت‌های مختلف استفاد کنید. نماینده‌های شرکت‌های اجاره ماشین، معمولا در فرودگاه بین المللی دبی مستقر هستند.

 

بیشتر بخوانید: اجاره ماشین در دبی

 

آیا هنگام رسیدن در فرودگاه دبی، باید نتیجه تست کرونا را ارائه دهیم؟

پاسخ به این سوال را در این مقاله «سفر مسافران واکسینه‌شده به دبی بدون تست کرونا» مطالعه کنید

شما تا به حال از فرودگاه دبی پرواز داشته اید؟ تجربه خود را برای ما بنویسید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا