زندگی در امارات

راهنمای کامل اجاره‌ خانه در دبی در سال 2023

تمام آنچه پیش از اجاره خانه در دبی باید بدانید

با تبدیل دبی به یک کانون بین‌المللی برای تجارت و رشد اقتصادی روزافزون، اجاره‌ خانه در دبی مسئله‌ی بسیار مهمی‌ست که باید به دقت مورد بررسی و ملاحظه قرار بگیرد تا از هر گونه پیچیدگی و هزینه‌تراشی غیرضروری جلوگیری شود.به علت بالا بودن قیمت خرید خانه در دبی بسیاری اجاره خانه را ترجیح می‌دهند به طوری که بیش از 70 درصد مردم دبی اجاره نشین هستند.

ممکن است شما هم از جمله افرادی باشید که به قصد شروع یک زندگی جدید، کشور امارات متحده عربی را به عنوان مقصدی مطلوب برای مهاجرت انتخاب کردید.  مهاجرت به امارات و شروع زندگی در مانند مهاجرت به هر کشور جدیدی با مسائل نو و دغدغه‌های مشابهی همراه است.

احتمالا شما هم در مورد هزینه های زندگی در دبی، پیدا کردن یک کار جدید، تحصیل و آینده‌ی فرزندان و از همه مهم‌تر، فراهم آوردن یک ملک برای زندگی یا کار در دبی، سوالاتی دارید. یکی از اساسی‌ترین موضوعات مشترک بین افراد، بحث خرید یا اجاره ی خانه در دبی است. برای اجاره خانه با قیمت مناسب در دبی چه مراحلی را باید طی کرد؟

به چه نکاتی باید توجه کرد؟ به چه مدارکی نیاز است؟ کدام مناطق دبی برای اجاره ویلا یا آپارتمان بهتر هستند؟ و سوالاتی از این قبیل.

برای یافتن پاسخ کامل به این سوالات و اطلاعات جامعی که برای اجاره خانه در دبی به آن نیاز دارید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید: لیست فوق العاده آگهی های خرید ملک در دبی

 

دبی، رهن یا اجاره ؟

در دبی، چیزی به اسم رهن وجود ندارد و خانه‌ها فقط اجاره داده می‌شوند. روند و قوانین اجاره به طور کلی در هر هفت امارت یکسان است، اما در مورد قانونی کردن قراردادها یا پرداخت سپرده‌ها، ممکن است بین آن‌ها تفاوت‌های جزئی وجود داشته باشد. قراردادهای اجاره خانه در دبی معمولاً یک ساله هستند و در صورت لغو آن جریمه سنگینی اعمال خواهد داشت.

برخلاف خیلی از کشورهای دنیا نیز، اکثر مالکان در دبی اجاره را به‌صورت ماهانه دریافت نمی‌کنند. بسیاری از صاحبخانه‌ها به چک‌های قبل از تاریخ یک ساله و همچنین اجاره بهای سه ماه به عنوان سپرده اولیه نیاز دارند. درواقع، آن‌ها چند برگ چک برای کل اجاره‌ی یک سال از شما دریافت می‌کنند- که ممکن است برای کسی که تازه به دبی آمده است کمی غیرمعقول باشد. همچنین هیچ قانون خاصی برای تعداد چک‌ها وجود ندارد و شما می‌توانید با مالک در این‌باره مذاکره کنید.

اما بهترین حالت این است که کرایه یک سال را جلوتر پرداخت کنید.

دیپازیت چیست؟

علاوه بر مبلغ اجاره، بسیاری از صاحبان ملک ممکن است از مستأجر بخواهند که مقداری پول که معمولاً ۵ درصد کل اجاره یک سال است را به‌صورت امانت به صاحب ملک بسپارند که از آن به عنوان deposit یاد می‌شود.این هزینه نوعی تضمین برای صاحب ملک است که پرداخت خسارت از سوی مستاجر را در صورت واردآوردن خسارت یا آسیب به خانه، ضمانت می‌کند و در صورتی که در مدت سکونت خانه به همان شکل حفظ شود، پس از پایان مهلت قرارداد، حق این را دارید که تمام مبلغ دیپازیت را از صاحب‌خانه درخواست کنید.

هزینه‌های مربوط به اجاره نامه و آژانس ها معمولاً توسط مالک پرداخت می‌شود اما گاها مستاجرین نیز در پرداخت آن شریک‌اند.

نرخ اجاره خانه در دبی و سایر امارات

مسکن در امارات گران است.این بدان معناست که افراد کارگر یا کارمند باید تقریباً نیمی از حقوق ماهانه خود را صرف اجاره خانه کنند.

البته بسیاری از شرکت‌های دبی به کارمندان خود مسکن ارائه می‌دهند، اما برخی تنها کمک هزینه‌ای را ارائه می دهند و بسیاری هم چیزی برای این مورد درنظر نمی‌گیرند.هنگام بررسی هزینه‌های مسکن، به خاطر داشته باشید که ابوظبی گران‌ترین شهر است. سپس دبی رتبه دوم را به خود اختصاص می‌دهد و شارجه، فجیره و العین همگی گزینه‌های ارزان‌تری هستند.

انواع مختلفی از خانه‌ها در سرتاسر امارات وجود دارد. انتخاب‌ها از آپارتمان‌های بلند، ویلاهای داخل مجتمع های دردار، و خانه‌های شهری متفاوت است.

 

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در دبی، چک لیست ضروری از هزینه های دبی!

 

روش جستجوی میانگین قیمت اجاره خانه در هر منطقه دبی

اگر ساعت‌ها صرف گشتن به دنبال منطقه مناسبی برای اجاره در دبی می‌گردید که با بودجه، سبک زندگی و دیگر ترجیحاتتان نیز همسو باشد، سرویس نقشه مکان‌های موجود برای اجاره (rental location map)، توسط دپارتمان دبی لند (DLD)، کارتان را حسابی راحت‌تر خواهد کرد.

تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که منطقه مورد نظر، نوع ملک (ویلا یا آپارتمان) و تعداد اتاق‌ها را انتخاب کنید، و سپس نقشه محل اجاره DLD، بدون هیچ هزینه‌ای، میانگین اجاره‌بها در منطقه مسکونی انتخاب شده را نمایش می‌دهد.

طرز استفاده از این سرویس:

1. به آدرس https://dubailand.gov.ae/en/eservices/rental-index/#/ بروید و گزینه Access this Service را انتخاب کنید.
2. دسته‌بندی Location Map را انتخاب کنید.
3. در این مرحله، نقشه دبی و مناطق مسکونی این امارت را مشاهده می‌کنید.
4. برای پیدا کردن محله مورد نظر خود، نقشه را بزرگ و نزدیک‌تر کنید.
5. برای مثال، اگر مایل به زندگی در منطقه الحضیبه هستید، این منطقه را روی نقشه انتخاب کنید.
6. پس از انتخاب منطقه مورد نظر، می‌توانید جستجوی خود را با مشخص کردن اینکه ویلا می‌خواهید یا آپارتمان، و همچنین تعداد اتاق‌ها، مشخص‌تر کنید.
7. روی گزینه Display Result کلیک کنید.
8. این نقشه، میانگین اجاره‎بها برای خانه‌ای که در محله مورد نظرتان انتخاب کرده‌اید، اعم از استودیو آپارتمان یا ویلای سه‌خوابه، را نشان می‌دهد.

این سرویس تنها تخمینی از میانگین اجاره‌بها در منطقه منتخب شما را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که هزینه نمایش داده شده، هزینه‌های مصرف آب، برق و دیگر قبوض مربوط به مسکن را شامل نمی‌شود.

 

میانگین اجاره خانه در دبی و ابوظبی

میانگین اجاره در امارات بین 30000 تا 50000 درهم (8100 تا 13600 دلار آمریکا) در سال برای یک آپارتمان استودیو متغیر است.

اجاره آپارتمان‌های یک و دو خوابه بین 70000 تا 100000 درهم (19000 تا 27220 دلار آمریکا) متغیر است.

متوسط اجاره سالانه آپارتمان در ابوظبی

آپارتمان یک خوابه مجلل : 106630 درهم (29000 دلار آمریکا)

آپارتمان یک خوابه معمولی : 65780 درهم (17900 دلار آمریکا)

آپارتمان دو خوابه مجلل : 153,130 درهم (41,690 دلارآمریکا)

آپارتمان دوخوابه معمولی : 95,000 درهم (25,860 دلار آمریکا)

آپارتمان سه خوابه مجلل : 200,630 درهم (54,620 دلارآمریکا)

آپارتمان سه خوابه معمولی : 123,890 درهم (33,730 دلارآمریکا)

متوسط اجاره سالانه آپارتمان در دبی

آپارتمان یک خوابه مجلل : 96,670 درهم (26,320 دلارآمریکا)

آپارتمان یک خوابه معمولی : 56200 درهم (15300 دلار آمریکا)

آپارتمان دوخوابه مجلل : 140,000 درهم (38,115 دلارآمریکا)

آپارتمان دوخوابه معمولی : 79,000 درهم (21,510 دلار آمریکا)

آپارتمان سه خوابه مجلل : 190,000 درهم (51,725 دلارآمریکا)

آپارتمان سه‌خوابه معمولی : 105,000 درهم (28,585 دلارآمریکا)

به خاطر داشته باشید که ابوظبی و دبی گران‌ترین امارات در امارات متحده عربی هستند.در اماراتی چون عجمان و شارجه این اعداد به مراتب پایین‌تر هستند.

نمونه قیمت‌های اجاره آپارتمان در مناطق مختلف دبی در اواخر فوریه 2022

 

اجاره آپارتمان در دبی اسپورتس سیتی

اجاره آپارتمان در داون تاون دبی

اجاره آپارتمان در پالم جمیرا

اجاره آپارتمان در DIFC

اجاره آپارتمان های امتداد بزرگراه شیخ زاید

اجاره آپارتمان در بیزینس بی

اجاره آپارتمان در دبی مارینا

اجاره آپارتمان در گرینز

متوسط اجاره خانه‌ویلایی

در دبی حداقل اجاره خانه ویلایی 193180 درهم (52590 دلار آمریکا) برای خانه‌ای با سه اتاق خواب و 298640 درهم (81300 دلار آمریکا) برای خانه‌ای با پنج اتاق خواب است.

این مقدار در ابوظبی برای یک ویلای سه‌خوابه 168180 درهم (45785 دلار آمریکا) و برای ویلای پنج خوابه 305910 درهم (83280 دلار آمریکا) است.

هزینه آپارتمان مبله به طور قابل توجهی بیشتر از واحدهای بدون مبل است. بنابراین برای شما به‌صرفه‌تر خواهد بود که مبلمان و وسایل را خودتان تهیه کنید.

نمونه قیمت‌های اجاره ویلا در مناطق مختلف دبی در اواخر فوریه 2022

اجاره ویلا در داماک هیلز 2

اجاره ویلا در اسپرینگز دبی

اجاره ویلا در تاون اسکوئر

اجاره ویلا در عربین رنچز

اجاره ویلا در داماک هیلز

اجاره ویلا در میرا اوآسیس

 

نگهداری و تعمیرات خانه به عهده صاحب خانه است یا مستاجر؟

یک سوال که ممکن است برای بسیاری از ساکنین دبی پیش آمده باشد، این است که هزینه‌ی نگهداری و تعمیر ساختمان مانند کولر، لوله‌کشی و تعمیرات کلی به عهده‌ی کیست؟ برای این موضوع، قانون شماره ۲۶ سال ۲۰۰۷ در رابطه با مقررات رابطه‌ی بین صاحب‌خانه و مستاجر در دبی اعمال می‌شود.

طبق این قانون، در دبی انجام تعمیرات ساختمان اجاره داده شده به عهده‌ی صاحب‌خانه می‌باشد. در بند ۱۶ قانون اجاره دبی آمده است: «صاحب‌خانه در طول مدت اجاره‌ی خانه مسئولیت نگه‌داری از ساختمان و تعمیر مواردی که استفاده‌ی مستاجر از ملک را دچار مشکل می‌کند بر عهده دارد، مگر دو طرف طور دیگری توافق کرده باشند.»

صاحب‌خانه مسئول اصلاح هر گونه خرابی، آسیب یا نقصی است که علت آن خارج از کنترل مستاجر باشد. بند ۱۷ قانون اجاره دبی می‌گوید: «صاحب‌خانه حق ندارد در ملک خود یا تجهیزات مربوط آن تغییری ایجاد کند که کاربرد تعیین‌شده‌ی آن را از بین ببرد. صاحب‌خانه مسئول هر گونه تغییری است که توسط خود او یا فرد دیگری از طرف او انجام شده باشد. به علاوه، صاحب‌خانه مسئول هر گونه خرابی، آسیب یا نقصی است که در ملک خارج از کنترل مستاجر به وجود آمده باشد.»

با توجه به این موارد، مسئولیت نگه‌داری و تعمیر خرابی‌های آپارتمان اجاره‌ داده شده بر عهده‌ی صاحب‌خانه است، مگر در اجاره‌نامه توافق و ذکر شده باشد که مسئولیت خرابی‌ها و تعمیرات خاصی برعهده‌ی مستاجر با هزینه‌ی خود مستاجر می‌باشد.

با این حال مطابق بند ۱۹ قانون اجاره دبی، مسئولیت مستاجر این است که آپارتمان اجاره شده را در وضعیت خوبی نگه دارد و بدون اجازه‌ی صاحب‌خانه تغییرات یا تعمیراتی انجام ندهد.

فسخ قرارداد

مالک فقط زمانی می‌تواند مستأجر را بیرون کند که یا اجاره پرداخت‌ نشده باشد و یا مستأجر مفاد اجاره‌نامه را رعایت نکرده باشد.

اگر مالک مایل به تخلیه ملک بود، ممکن است بعضی مفاد قرارداد تغییر کند و یک مهلت ۳۰-۶۰ روزه به مستأجر داده شود.

اما اگر مستأجر چنین درخواستی داشته باشد، می‌بایست ملک را تخلیه کند و هیچ تغییری در مفاد اجاره‌نامه قابل انجام نیست مگر اینکه با مالک به توافق برسد.

زندگی با دوست‌پسر/دوست‌دختر در یک آپارتمان مشترک

امارات، در قوانین اسلامی خود تخفیف قائل شده و اجازه زندگی مشترک زوج های ازدواج‌نکرده را با هم و در یک مسکن می‌دهد.

بر اساس ماده 356 اصلاحی ، زوج‌های مجرد مجاز به زندگی در یک خانه و زندگی مشترک بدون ازدواج هستند.

اجاره خانه در دبی، مرحله به مرحله

از انتخاب خانه تا نهایی شدن قرارداد اجاره، چند مرحله در فرایند اجاره خانه در دبی وجود دارد که ممکن است عده‌ی زیادی از آن آگاه نباشند، به ویژه اگر تازه وارد دبی شده باشند.

در حالی که این شهر سرزنده چندین محله بی‌نظیر دارد که احتمالا به نقل مکان به آن‌ها فکر کرده باشید، آشنایی با مراحل لازم برای اجاره خانه در دبی باعث می‌‌شود که فرایند برای شما بسیار آسان شده و در وقتتان صرفه جویی شود. مراحل لازم برای نهایی کردن فرایند اجاره خانه در دبی موارد زیر هستند:

1. فهرست بندی گزینه های احتمالی اجاره خانه در دبی

بسته به ترجیحات و محدودیت های بودجه‌ای شما، چند وبسایت مانند bayut.com و propertyfinder.com وجود دارند که نیازهای شما را در نظر می‌گیرند تا بهترین گزینه‌های ممکن را برای اجاره خانه در دبی ارائه دهند. چه دنبال ویلا در دبی باشید و چه آپارتمان، چندین و چند گزینه برایتان وجود دارد.

این گزینه‌ها جزئیات کاملا دقیقی دارند و می‌توانید برای مثال مبله بودن یا نبودن، وجود یا عدم وجود بالکن و تعداد سرویس‌های بهداشتی ملک را انتخاب کنید. پس از نهایی شدن فهرست گزینه‌های احتمالی، بسته به محل، امکانات و تکمیل کار، می‌توانید با صاحب خانه‌ها یا آژانس‌های املاک خانه‌های احتمالی خود در ارتباط قرار بگیرید.

2. تنظیم وقت برای بازدید

وقتی تاریخ و زمان بازدید تنظیم شد، به دقت محله را مورد بررسی قرار دهید و تمام ابعاد ملک را در نظر بگیرید. در صورتی که هنوز تا حدودی شک داشتید در وقتی دیگر دوباره از ملک بازدید کنید. برای اجاره خانه در دبی حتما تمام سوال‌های خود در خصوص جای پارکینگ، امکانات، لوله کشی و وضعیت ساختمان را بپرسید.

در صورت وجود مشکلات جزئی مانند رنگ دیوارها یا خرده آسیب‌های وارده به ملک، مطمئن شوید که قبل از امضای قرارداد اجاره آن‌ها را حل می‌کنید؛ در غیر این صورت ممکن است بعدا برای این کار خیلی دیر شود. در خصوص محل خانه هم حتما در نظر بگیرید که محله مورد انتخاب شما تا چه حد پر سر و صداست، برای خانواده مناسب است یا نه، چه فاصله‌ای با وسایل حمل و نقل عمومی دارد و آیا در نزدیک آن پروژه‌ای در حال ساخت وجود دارد یا خیر.

باید مطمئن باشید که از همه شرایط راضی هستید. درباره‌ی قبض ها، اتصال گاز، چیلر و تعداد چک ها هم حتما سوال کنید.

3. نهایی کردن توافق

حتما مطمئن شوید که صاحبخانه هم از توافق های صورت گرفته در خصوص شرایط پرداخت رضایت داشته باشد. همیشه اطمینان حاصل کنید که آژانس مشاور املاک در RERA رجیستر شده باشد و برای مطمئن شدن شماره واسطه معامله را بپرسید.

4. رزرو ملک

در مراحل اجاره خانه در دبی جهت رزرو ملک باید مبلغی معادل حدودا پنج درصد هزینه کل را به عنوان وجه الضمان بپردازید ولی حتما  یک رسید یا سند دریافت کنید که نشان دهد شما این مبلغ را پرداخت کرده‌اید. در کنار پرداخت وجه الضمان باید کپی پاسپورت و کپی ویزای اقامتی را هم ارائه دهید. جهت پرهیز از هر گونه مشکل از ملک نیز تصویربرداری کرده و کپی پاسپورت صاحبخانه را بگیرید.

5. قرارداد اجاره را به دقت مطالعه و سپس امضا کنید

همیشه قرارداد را به دقت مورد مطالعه قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که با قوانین اجاره ی خانه در دبی مطابقت دارد و از حقوق مستاجر آگاه شوید. اگر بندی وجود داشت که می خواستید به قرارداد اضافه یا از آن حذف کنید، در صورت وجود توافق دو طرفه با صاحبخانه این کار ممکن است.

اگر به طور کامل از قرارداد رضایت داشتید، پس از این که مطمئن شدید یک کپی از توافقنامه همراه شما می‌ماند، آن را امضا کنید. اگر یک آژانس به عنوان واسط وجود داشته باشد معمولا امضای قرارداد را از صاحبخانه می‌گیرد و چک های پرداختی شما را به او می‌دهد. پس از آن، کلیدها و کارت‌های دسترسی به شما داده می‌شود و شما هم تایید می‌کنید که تمام ملزومات را دریافت کرده‌اید.

6. رجیستریشن Ejari

رجیستر کردن قرارداد اجاره خانه در دبی با Ejari وظیفه صاحبخانه است. معمولا صاحبخانه این کار را به آژانس مشاور املاک محول می‌کند. با این حال، در عمل، این مستاجر است که مراحل را طی و مخارج لازم را پرداخت می کند. باید مطمئن شوید که تمام بیعانه‌ها، مدت قرارداد و مقدار اجاره در Ejari شما به وضوح ذکر شده باشد‌.

رجیستر قرارداد اجاره خود در Ejari در مراکز تایپ 220 درهم هزینه برمی‌دارد. برای رجیستر Ejari خود می‌توانید به مراکز تایپ المناره سنتر، البرشا مال، عود میثاء، بندر سعید یا زعبیل بروید.

پس از رسیدن باید یک فرم رجیستریشن پر کنید، پس مطمئن شوید که به همراه خود آدرس جدید و شماره قرارداد اجاره و همچنین کپی اسناد ذیل را داشته باشید.

اسناد لازم برای رجیستر در Ejari موارد زیر هستند:

 • اصل قرارداد امضا شده اجاره
 • رسید وجه الضمان
 • پاسپورت مستاجر (به جز اهالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج)
 • ویزای امارات مستاجر (به جز اهالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج)
 • امارات آی دی مستاجر
 • کپی پاسپورت صاحبخانه (در صورتی که شخص حقیقی باشد)
 • کپی اجازه نامه کتبی شخصی (اگر قرارداد توسط کسی که اختیارات تام به او سپرده شده امضا شده باشد). این اجازه نامه برای حفظ اعتبار باید هر سال تمدید شود.
 • کپی قباله ملک اجاره شده
 • شماره 9 رقمی DEWA (اداره آب و برق دبی) یا کپی قبوض اخیر Dewa یا گرین
 • قبض Dewa و Ejari پیشین (در صورت تمدید)
 • مجوز تجارت (در صورت تجاری بودن ملک)

در ادامه‌ی مراحل اجاره خانه در دبی، پس از تکمیل رجیستریشن قرارداد رسمی Ejari با شماره اختصاصی Ejari ID خود را دریافت می‌کنید. از این شماره باید برای رجیستر خود در حساب DEWA استفاده کنید. این کار می تواند کاملا به صورت آنلاین انجام شود.

7. رجیستر Ejari با اپلیکیشن موبایل

به عنوان راه جایگزین می‌توانید با استفاده از اپ رسمی Ejari در اپلیکیشن Dubai Rest دپارتمان زمین دبی قرارداد اجاره خانه خود در دبی را رجیستر و اسنادتان را آپلود کنید.

دبی رست را دانلود کنید و با امارات آی دی، کپی ویزا و پاسپورت خود رجیستر شوید. اسناد لازم شامل قرارداد اجاره، امارات آی دی، کپی ویزا و پاسپورت صاحبخانه و مستاجر، و کپی قباله ملک را در اپلیکیشن آپلود کنید. صاحبخانه هم باید در دبی رست رجیستر شود. وقتی که او اسناد وارد شده در اپلیکیشن را تایید کرد، ظرف دو روز اداری سند Ejari صادر می شود. رجیستر اجاری خود با اپلیکیشن 172 درهم هزینه برمی‌دارد.

برای استفاده از این روش در فرایند اجاره خانه در دبی، صاحبخانه باید در Ejari هم رجیستر شده باشد. وقتی صاحبخانه اسناد وارد شده در اپ را تایید کرد، سند Ejari ظرف دو روز کاری صادر می شود.

قرارداد رسمی Ejari شامل شماره اختصاصی Ejari ID خواهد بود. از این شماره باید برای رجیستر خود در حساب DEWA استفاده کنید. این کار می تواند کاملا به صورت آنلاین انجام شود.

8. درخواست برای اتصال DEWA

برای برقراری اتصال جدید، شماره ملک DEWA، شماره Ejari، کپی پاسپورت صاحبخانه، کپی پاسپورت و امارات آی دی شما، فرم تکمیل شده DEWA و پرداخت وجه الضمان جهت نهایی شدن اتصال ضرورت دارد. وقتی بیعانه لازم پرداخته شد، پرداخت آنلاین و سرویس درگاه ظرف 24 ساعت پس از رجیستریشن و پرداخت فعال می شود.

9. فرم جا به جایی

برخی از محله‌ های محبوب دبی، به ویژه پروژه‌های توسعه داده شده توسط اعمار، برای اجاره خانه در دبی نیاز به مجوز جا به جایی و اسنادی چون کپی پاسپورت، امارات آی دی، سند تکمیل پرداخت، کپی قرارداد اجاره و رسید شارژ خدمات اخیر دارند.

10. جا به جایی

پس از این که مجوز جا به جایی تنظیم شد، همه ی شرایط برای شروعی تازه مهیا خواهد بود. برای تسهیل بسته‌بندی و حمل تا دلیوری اسباب منزل در دبی، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن ها استفاده کنید.

صاحب‌خانه چقدر می‌تواند مبلغ اجاره را بالا ببرد؟

هر سال، وقتی پای اجاره در میان باشد مستاجرین در دبی درباره‌ی دو موضوع کلیدی گفتگو می‌کنند و چانه می‌زنند: میزان مبلغ پرداختی و تعداد چک‌ها برای پرداخت.

تعداد چک‌ها موضوع قابل بحثی‌ست، ولی این مسئله که اجاره چقدر افزایش می‌یابد در اغلب موارد باید به صورت کاملا صریح تعیین شده باشد.

شاخص اجاره‌ی دپارتمان زمین دبی به مستاجرین و صاحب‌خانه‌ها داده‌های لازم درباره‌ی املاک مسکونی، تجاری و صنعتی امارت را می‌گوید.

این شاخص شامل یک ماشین حساب می‌باشد که به کاربران کمک می‌کند پیش از مذاکره برای بستن قرارداد، از میزان افزایش اجاره‌ی املاک استیجاری با خبر شوند.

افزایش در بیشترین حالت باید ۲۰ درصد باشد. کلیه‌ی تغییرات مبتنی بر ارزش بازاری سایر املاک محله‌ی معین هستند.

اگر مبلغ اجاره ۱۰ درصد کم‌تر از ارزش بازاری باشد، افزایشی وجود ندارد. اگر مبلغ اجاره ۱۱ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از ارزش بازاری باشد، حداکثر افزایش می‌تواند ۵ درصد باشد. اگر مبلغ اجاره ۲۱ تا ۳۰ درصد کم‌تر از ارزش بازاری باشد، حداکثر افزایش می‌تواند ۱۰ درصد باشد. به همین ترتیب با ۳۱ تا ۴۰ درصد پایین‌تر بودن حداکثر افزایش ۱۵ درصد و با بیش از ۴۰ درصد پایین‌تر بودن حداکثر افزایش ۲۰ درصد خواهد بود.

محاسبه‌گر میزان افزایش اجاره در وبسایت دپارتمان زمین دبی موجود است.

آیا می توان به درخواست تخلیه صاحب خانه اعتراض کرد؟

سوال: من 10 سال است که در یک آپارتمان در دبی ساکن هستم. به تازگی خبردار شده‌ام که قرار است به دلایلی حکم تخلیه دریافت کنم. آیا می‌توانم به طور قانونی به این تصمیم اعتراض کنم؟ اگر شدنی است، چطور می‌توان این کار را انجام داد؟

پاسخ: در دبی اگر مستاجری به تمام تعهدات ذکر شده در قرارداد اجاره با صاحب‌خانه پایبند باشد، امکان بیرون کردن وی توسط صاحب ملک وجود ندارد.

با این حال، مالک می‌تواند تحت شرایط به‌خصوصی از مستاجر بخواهد که ملک مورد اجاره را تخلیه کند: نیاز به تخریب ملک برای بازسازی؛ تعمیر و رسیدگی جامع به ملک به صورتی که حضور مستاجر امکان‌پذیر نباشد؛ صاحب ملک قصد استفاده از ملک اجاره داده شده برای خود و یا خانواده نزدیکش را داشته و ملک دیگری غیر از ملک مذکور برای سکونت در دبی نداشته باشد؛ و اگر صاحب ملک بخواهد ملک اجاره‌ای خود را بفروشد.

با این وجود، مالک باید از طریق دفتر اسناد رسمی اخطاریه‌ای با یک سال مهلت خطاب به مستاجر ارسال کرده و در آن دلیل تخلیه را ذکر کند.

این در صورتی که است که شما تمام تعهدات ذکر شده در قرارداد اجاره خود را رعایت کرده و هیچکدام را نقض نکرده باشید.

اگر صاحبخانه شما مفاد قانون اصلاح شده اجاره در دبی را رعایت نکرده است و قصد بیرون کردن شما را دارد، می‌توانید با مراجعه به مرکز اختلافات اجاره در دبی (Rental Dispute Centre) شکایت‌نامه‌ای علیه وی ثبت کنید.

چگونه می‌توان برای برای کاهش مبلغ اجاره پیش از پایان قراداد درخواست داد؟

اگر شما هم در دبی خانه ای اجاره کرده اید، ممکن است تا به حال با این مشکل روبرو شده باشید که مدتی بعد از بستن قرارداد اجاره با مبلغ معین، ببینید که مستاجر دیگری ملکی را با همان ابعاد و امکانات ملک شما، حتی در همان آپارتمانی که خودتان ساکنش هستید، با قیمت کم‌تری اجاره کرده است. این قضیه ممکن است به علت کاهش نرخ اجاره‌ها یا دلایل دیگر باشد. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا شما هم می‌توانید درخواست بدهید که مبلغ تعیین شده در قرارداد تغییر یافته و به نرخ‌های جدید کاهش بیابد یا نه.

لازم به ذکر است که افزایش یا کاهش نرخ اجاره‌ی املاک مسکونی یا اداری در دبی توسط آژانس تنظیم نرخ املاک دبی تعیین می‌شود. انتخاب نرخ مناسب با کمک «محاسبه‌گر اجاره» که توسط دپارتمان زمین دبی طراحی شده است انجام می‌شود. محاسبه‌گر اجاره یک شاخص می‌باشد که با هدف تعیین نرخ اجاره و نظارت بر آن طراحی و آماده شده است. نرخ نهایی به فاکتورهای متعددی از جمله محل ملک در دبی، ابعاد آپارتمان و امکانات ساختمان بستگی دارد.

بر اساس قانون اجاره‌نشینی دبی مستاجر امکان انتقاد منطقی از نرخ اجاره را دارد و می‌تواند با استفاده از محاسبه‌گر اجاره شخصا ارزش تقریبی ملک خود را به دست بیاورد. در صورتی که پی بردید نرخ اجاره متناسب با سایر املاک مشابه در محل نیست و باید پایین‌تر از مبلغ تعیین شده باشد، می‌توانید به آژانس املاک مراجعه کنید و قضیه را اطلاع دهید.

اگر آژانس املاک با درخواست شما موافقت نکرد باید به سراغ مرکز نزاع اجاره دبی بروید و علیه صاحب‌خانه‌تان یک شکایت‌نامه تنظیم کنید. در صورت موفقیت در پرونده، حتی اگر قرارداد از قبل هم بسته شده باشد تغییر و کاهش نرخ اجاره ممکن می‌شود.

وضعیت اجاره خانه در دبی نسبت به سال های پیش چگونه است؟

هزینه اجاره ملک در دبی پس از سال ها مجددا در برخی مناطق شروع به بالا رفتن کرده است.

پس از پالم جمیرا و دبی هیلز، دان تاون دبی و دبی مارینا احتمالا محله‌های مسکونی محبوب بعدی دبی خواهند بود که برای اولین بار پس از حدود پنج سال افزایش نرخ اجاره‌ها را تجربه خواهند کرد.

نرخ اجاره‌ها در دان تان و دبی مارینا طی دو سال گذشته کاهش دو رقمی داشته است ولی نرخ‌های جدید یا ثابت باقی خواهند ماند و یا دچار افزایش خواهند شد.

مستأجرینی که در برخی از پرمتقاضی‌ترین محله‌های دبی زندگی می‌کنند باید با این حقیقت کنار بیایند: سال‌های کاهش قیمت اجاره در دبی در حال به پایان رسیدن هستند.

تا به حال بیشتر افزایش نرخ‌ها در محله‌هایی نظیر پالم و دبی هیلز بوده است، محله‌هایی که گران‌ترین خانه‌های دبی در آن قرار دارند. بسیاری از افراد گمان می‌کردند که زمان خیلی زیادی تا افزایش نرخ اجاره‌ها در بازار ملک باقی مانده ولی مشخصا قضیه این طور پیش نخواهد رفت.

نرخ اجاره‌ی یک آپارتمان دو خوابه در دبی مارینا هم‌اکنون به طور میانگین بیشتر از هفتاد هزار درهم می‌باشد؛ البته ساکنین برج‌های رده بالا ممکن است با قیمت‌های نود هزار درهم به بالا روبرو شده باشند. در دان تان، آپارتمان دو خوابه قیمتی معادل صد هزار درهم یا بیشتر خواهد داشت. این مبلغ در صورت داشتن ویوی برج خلیفه حتی از این هم بیشتر خواهد بود.

بعضی از صاحبخانه‌ها حتی از شاخص اجاره‌ی ارائه شده توسط RERA نیز نرخ بالاتری در نواحی پر متقاضی خواستار می‌شوند.

تجربه ی شما در مورد اجاره خانه در دبی چیست؟ شما کدام منطقه از دبی را برای اجاره ملک انتخاب می‌کنید؟

با ما در سایت رسانا همراه باشید تا در جریان مهم ترین و کابردی ترین اطلاعات برای زندگی در امارات قرار بگیرید. علاوه بر این سعی می‌کنیم تا با انتشار مطالب مفید دیگر در زمینه‌ی اجاره خانه در دبی یا سایر بخش‌های امارات، هزینه‌های زندگی در دبی و مواردی از این دست، به افزایش اطلاعات و آگاهی شما برای شروع کار و زندگی در امارات کمک کنیم. همچنین در کنار برقراری ارتباط میان ایرانیان امارات و سایر فارسی زبانان این کشور با بیزینس‌های مختلف، شما را در جریان آخرین رویدادها، تفریحات دبی و تمام نیازمندی‌های شما برای زندگی در امارات نیز قرار دهیم.

نوشته های مشابه

‫23 دیدگاه ها

 1. باسلام وتشکر از توضیحات جالب وکارشناسانه شما.
  بنده قصد دارم باتوجه به شرایط بازنشستگی ووضعیت اشتغال فرزندانم به همراه خانواده به این کشورخوب امارات حداقل برای مدت یک یادوسال مهاجرت کنم.امیدوارم کاری منطقی وقابل اعتمادی برای بنده وخانواده ام باشد.

  1. سلام سیدضیاء عزیز، ممنونیم که از مطالب و محتوای سایت رسانا راضی بودید.
   مطمئن باشید ضرر نخواهید کرد و امارات یک کشور با شکو، قدرتمند و پر از زمینه های کاری تخصصی و پر درآمد می باشد.

 2. سلام ممنون از توضیحات خوبتون .من امسال پذیرفته دکتری حقوق خصوصی دانشگاه آزاد واحد امارات عربی دبی شده ام برای ویزا وداشتن خانه ویلایی مناسب چه اقداماتی بکنم آیا میتوانم همزمان کار هم بکنم ؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر. ممنون که از مطالب رضایت داشتید.
   اگر قصد خرید خانه یا اجاره دارید لطفا با این شماره 00971559361112 آقای یعقوبی تماس حاصل فرمایید.
   لطفا رسانا را به دوستان خود نیز معرفی کنید تا آنها نیز از این مطالب ارزشمند بهره مند شود.

 3. ممنون از اطلاعات
  مفید و خوبتون. بنده و دخترم سیتی زن امریکا هستیم. آیا اجاره کردن یک آپارتمان برای مدت دوسال در دوبی آسان هست یا باید مراحل طولانی و‌خاصی طی بشه؟

  1. سلام دوست عزیز وقتتون بخیر، برای مشاوره خرید خانه و یا اجاره در دبی می توانید با این شماره 00971559361112 آقای یعقوبی تماس بگیرید.

 4. فرزند من 38 سال عطاری دارد همسرش آرایشگر درجه یک ونوه ام دوساله قصد اقامت دبی رادارند ویک آپارتمان یک خوابه اجاره کند خرج اقامت واجاره یکساله چقدر میشود ممنونم

 5. وقتتون بخیر من بخوام اقامت دو ساله بگیرم ب همراه ی خونه یکساله چقدر باید هزینه کنم؟

  1. من قصد خريد آپارتمان و اجاره دادنش در دبى را دارم اگر برنامتون قطعيه ميتونيم با هم هماهنگ شويم

 6. سلام من میخوام یه اپارتمان معمولی در اطاف برج خلیفه یا دبی مال یا جایی باشه که با 10 دقیقه پیاده روی به برج خلیفه برسه و از شهر دور نباشه اجاره کنم و ممنون میشم که راهنمایی کنید که چجوری اجاره کنم وهزینش چقدر میشه

 7. سلام من حدود ٣٠ ميليارد تومن سرمايه دارم ، اگر بخوام با اين مبلغ در دبى آپارتمان بخرم و اجاره بدم در محله هاى پر طرفدار و همچنين اقامت طلايى دبى را هم بگيرم به چه صورت است و در ماه چقدر برام درامد ايجاد ميكند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا