اخبار امارات

سیستم های کنترل ترافیک هوایی دبی به هوش مصنوعی مجهز می شوند

پای هوش مصنوعی به فرودگاه هم باز شده است

سیستم‌های کنترل ترافیک هوایی در هر دو فرودگاه دبی قرار است برای افزایش کارایی مجهز به هوش مصنوعی شوند.
سال گذشته قراردادی برای ارتقای سامانه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته به نام Integrated Air Traffic Control Suite، با شرکت هوافضای سوئدی Saab بسته شد و اکنون این تکنولوژی در فرودگاه بین‌المللی دبی و فرودگاه آل مکتوم (دبی ورلد سنترال) و همچنین آکادمی پرواز امارات و مرکز عملیاتی پیشامد‌های غیرمترقبه نصب شده است.

هدف این تکنولوژی این است که کار پرچالش کنترل‌کنندگان ترافیک‌ هوایی را با تطبیق داده‌های راداری و پروازی در یک جا، آسان‌تر کند. استفاده از این تکنولوژی به همراه دستگاه‌های خودکاری که ترتیب پروازها را پوشش می‌دهند، باعث کاهش حجم کار کنترل‌کنندگان ترافیک می‌شود و ایمنی را افزایش می‌دهد.

دیوید شمار، معاون رئیس امنیت مدنی در بخش خاورمیانه‌ و شمال افریقای Saab روز سه‌شنبه در گفتگو با The National گفت که حدود یک سال طول می‌کشد تا این تکنولوژی به بهره‌برداری برسد. او در روز اول نمایشگاه فرودگاه‌های ۲۰۲۳ که تا روز پنج‌شنبه در دبی ورلد ترید سنتر برقرار است، گفت: «سیستم‌ ما که در حال نصبش هستیم تمام اطلاعات رسیده به کنترل‌کنندگان، مثلا داده‌های راداری و پروازی را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را ترکیب می‌کند. بنابراین کنترل‌کننده به‌جای نگاه کردن به چند صفحه نمایش، تنها لازم است به یک صفحه‌ی نمایش نگاه کند.»

از تکنولوژی هوش مصنوعی پیشرفته در جهت آماده‌سازی برای پیشامد‌های احتمالی و مدیریت جریان ترافیک در پایانه‌ها استفاده می‌شود و برای دبی که سالانه میزبان میلیون‌ها مسافر است، این ابزار روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا