سفر به امارات

نول کارت چیست؟

چرا گرفتن نول کارت در سفر دبی واجب است؟

اگر به‌فکر کنترل هزینه‌های سفر هستید، بهتر است هنگام برنامه‌ریزی و قبل از شروع سفر، بودجه خود را به چند بخش اصلی مثل هزینه اقامت، خوردوخوراک، تفریحات، خرید و رفت‌وآمد تقسیم کنید. به دلیل تفاوت ارزش ریال با سایر ارزها، هزینه حمل‌و‌نقل در سفرهای خارجی از جمله  دبی، معمولا ناچیز و قابل چشم‌پوشی نیست.

برای کاهش هزینه‌های ایاب‌و‌ذهاب بهتر است هتل محل اقامتان را نزدیک به ایستگاه‌های مترو و اتوبوس انتخاب کنید و رفت‌وآمد با سیستم حمل و نقل عمومی دبی را یاد بگیرید.

اگر می‌خواهید در دبی از اتوبوس، مترو یا تراموا استفاده کنید، باید ابتدا نول کارت بگیرید که برای پرداخت هزینه‌ی بیشتر وسایل نقلیه‌ی عمومی در دبی لازم است. اما چه نوع کارتی باید بخرید و چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ در این مطلب تمام اطلاعات لازم را در اختیار شما می‌گذاریم.

هفت کاربرد برای کارت نول در دبی

در دبی، کارت نول کاربرد بیشتری از پرداخت هزینه‌ی مترو و اتوبوس دارد. می‌توانید از این کارت به عنوان روش پرداخت راحتی برای گشت‌وگذار در دبی استفاده کنید، از پرداخت برای سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی گرفته تا خرید خواربار و ورود به اماکن عمومی مختلف. به گفته‌ی اداره راه و ترابری دبی (RTA) می‌توانید از این کارت برای خرید از بیش از ۲۰۰۰ فروشگاه در سراسر دبی استفاده کنید.

نکته‌ی مهم این است که این امکانات تنها در صورتی ممکن است که شما کارت نول آبی، نقره‌ای یا طلایی داشته باشید. در ادامه به هفت کاربرد مختلف کارت نول در دبی می‌پردازیم:

۱) پرداخت هزینه‌ی پارکینگ عمومی

پرداخت هزینه‌ی پارکینگ عمومیاگر به اندازه‌ی کافی پول خرد در کیف پولتان یا شارژ در تلفن همراهتان نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از کارت نول و از طریق دستگاه‌های پرداخت پارکینگ، هزینه‌ی پارکینگ را بپردازید. تنها کافیست کارت نول را وارد ورودی دستگاه کنید و مشخصات پلاک خودرو مانند محل صدور و شماره پلاک را وارد کنید. سپس مدت زمان پارکینگ را مشخص کنید تا هزینه‌ی پارکینگ به‌صورت خودکار از کارت نول شما پرداخت شود.

۲) پرداخت هزینه‌ی تاکسی

پرداخت هزینه‌ی تاکسیمی‌توانید از کارت نول خود برای پرداخت هزینه‌ی تمامی وسایل حمل‌ونقل عمومی از جمله اتوبوس، مترو، اتوبوس‌های دریایی و همچنین تاکسی‌های RTA استفاده کنید. در سال ۲۰۱۹ اعلام شد که نصب دستگاه‌های پوز در تاکسی‌های عمومی دبی تکمیل شده است و این یعنی مسافران می‌توانند با استفاده از کارت نول هزینه‌ی تمام تاکسی‌های عمومی در دبی را پرداخت کنند.

کافیست کارت خود را روی دستگاه پوز بگیرید تا به‌صورت خودکار کارت شناسایی شده و مبلغ از حساب نول شما کم شود.

۳) پرداخت برای پالم مونوریل

پرداخت برای پالم مونوریلروز ۲۵ اکتبر ۲۰۲۲، اداره RTA اعلام کرد که مسافران می‌توانند هزینه‌ی پالم مونوریل را با استفاده از کارت نول آبی، نقره‌ای یا طلایی پرداخت کنند. پیش از این برای سفر با پالم مونوریل افراد باید بلیت جداگانه خریداری می‌کردند.

۴) ورود به پارک‌های عمومی و موزه‌ی اتحاد

ورود به پارک‌های عمومی و موزه‌ی اتحادبا کارت نول می‌توانید هزینه‌ی ورود به پارک‌های عمومی تحت نظر شهرداری دبی را پرداخت کنید. اکثر پارک‌های عمومی بزرگ دبی پول نقد و کارت نول می‌پذیرند به‌جز پارک زعبیل که برای ورود به آن حتما باید کارت نول داشته باشید. هزینه‌ی ورود به پارک‌های عمومی دبی ۳ تا ۵ درهم برای هر نفر می‌باشد.

۵) پرداخت هزینه‌ی خواربار، دارو و رستوران

پرداخت هزینه‌ی خواربار، دارو و رستورانهمچنین از کارت نول می‌توانید برای پرداخت هزینه‌ی خواربار و خوراکی از سوپرمارکت‌ها، خرید دارو از داروخانه‌ها یا پرداخت در رستوران استفاده کنید. بیش از ۲۰۰۰ واحد رستورانی و فروشگاهی در دبی با RTA همکاری می‌کنند و به مشتریان امکان استفاده از کارت نول برای پرداخت هزینه را می‌دهند.

طبق وبسایت RTA (rta.ae) برای استفاده از کارت نول برای خرید روزانه، سقف ۲۰۰ درهمی وجود دارد.
می‌توانید تمام فروشگاه‌ها و رستوران‌هایی را که کارت نول می‌پذیرند در لینک https://www.rta.ae/wps/portal/rta/ae/public-transport/nol/nol-merchants ببینید.

۶) استفاده از کارت نول در پمپ بنزین

استفاده از کارت نول در پمپ بنزینسال ۲۰۱۷ اداره RTA اعلام کرد که رانندگان می‌توانند برای پر کردن باک و خرید در پمپ بنزین‌های ENOC از کارت نول استفاده کنند.

۷) پرداخت هزینه‌ی ثبت خودرو

پرداخت هزینه‌ی ثبت خودروطبق وبسایت RTA، رانندگان می‌توانند برای پرداخت هزینه‌ی ثبت و معاینه فنی خودرو در مراکز تسجیل از کارت نول استفاده کنند.

انواع مختلف نول کارت دبی

سازمان راه و ترابری دبی (RTA) چهار نوع کارت نول مختلف برای استفاده‌ از حمل‌ونقل عمومی ارائه می‌دهد.

  • نول کارت قرمز

نول کارت رنگ قرمزنول کارت قرمز یک کارت کاغذی یک‌بارمصرف است که می‌توان آن را با ۲ درهم خریداری کرد. اگر بخواهید فقط یک بار از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید، این بلیت مناسب شماست. گرچه باید توجه کنید که با این بلیت هر بار می‌توانید فقط سوار یک نوع وسیله‌ی نقلیه عمومی (اتوبوس، مترو یا تراموا) شوید.

این کارت ۹۰ روز و تا ۱۰ سفر اعتبار دارد.

برای خرید این کارت نیازی به ارائه‌ی مدارک ندارید.

 

۲) نول کارت نقره‌ای

نول کارت نقره ایبا یک بار پرداخت ۲۵ درهم (که ۱۹ درهم آن اعتبار خود کارت است) می‌توانید کارت نول نقره‌ای رنگ بخرید که برای ۵ سال اعتبار دارد. برای خرید این کارت نیازی به ارائه‌ی مدارک ندارید.

نول کارت نقره‌ای را می‌توانید برای تمام سرویس‌های نقلیه‌ی RTA اعم از تاکسی‌های دریایی و عبره‌ها (قایق‌های سنتی چوبی برای گذر از خور دبی) استفاده کنید. همچنین برای خدمات دیگری نیز می‌توانید از این کارت استفاده کنید؛ مانند پرداخت هزینه‌ی پارکینگ یا خرید از مغازه‌های خواربار فروشی مخصوصی که با RTA همکاری دارند و نول کارت قبول می‌کنند. اگر مدت کوتاهی در دبی اقامت دارید، نول کارت قرمز و نقره‌ای انتخاب مناسبی برای شما هستند.

 

۳) نول کارت طلایی

نول کارت طلاییدارندگان کارت نول طلایی رنگ می‌توانند سوار بخش طلایی (Gold Class) در مترو و تراموای دبی شوند. برای خرید این کارت باید ۲۵ درهم بپردازید (که ۱۹ درهم آن اعتبار خود کارت خواهد بود). این کارت نیز ۵ سال اعتبار دارد و برای خدمات نقلیه و غیرنقلیه‌ی دیگر همانند کارت نقره‌ای قابل استفاده است.

برای خرید کارت طلایی نیز نیازی به ارائه‌ی مدارک ندارید.

 

۴) نول کارت آبی

نول کارت آبی رنگکارت آبی، کارت شخصی و مخصوصی است که نیاز به فعال‌سازی دارد و به امارات آیدی شما وصل می‌شود. برای داشتن این کارت باید عکس شخصی و امارات ‌آی‌دی خود را به دفتر بلیت مترو ارائه دهید و ۷۰ درهم بپردازید که ۲۰ درهم آن اعتبار خود کارت خواهد بود. همچنین برای خرید این‌ کارت می‌توانید از وبسایت اداره حمل‌و‌نقل دبی به آدرس www.rta.ae اقدام کنید.

اگر عضو گروه‌های خاص مانند افراد دارای معلولیت و سالمندان هستید و می‌خواهید از امتیازات سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، باید نول کارت آبی داشته باشید.

5 راه برای شارژ کردن کارت نول در امارات

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد دوست دارند در دبی زندگی کنند، راحتی است. از پرداخت قبض برق گرفته تا خرید بلیت کنسرت، می‌توان همه‌چیز را آنلاین انجام داد. #کارت_نول نیز همین طور است. این کارت توسط اداره راه و ترابری دبی صادر می‌شود و می‌توان از آن برای #حمل‌ونقل_عمومی در سراسر دبی استفاده کرد.

برای استفاده از اتوبوس، مترو یا سایر روش‌های حمل‌ونقل عمومی باید حداقل ۷.۵ درهم در کارت نول داشته باشید. کارت نول عادی (بدون نام) خود را می‌توانید تا ۱۰۰۰ درهم و کارت نول شخصی (با نام) خود را می‌توانید تا ۵ هزار درهم شارژ کنید.

۱) ایستگاه‌های مترو

هر ایستگاه مترو یک یا چند باجه دارد که در آن‌ها می‌توانید با قرار دادن کارت نول موجود آن را ببینید و آن را شارژ کنید. این کار را می‌توانید با کارت اعتباری یا پول نقد انجام دهید. همچنین می‌توانید با مراجعه به دکه‌ی اطلاعات، از آن‌ها بخواهید کارت شما را شارژ کنند.

۲) اپلیکیشن هوشمند RTA

برای شارژ آنلاین کارت نول، می‌توانید اپلیکیشن Nol Pay، RTA یا S’hail را دانلود کنید. هر سه اپلیکیشن به شما امکان شارژ کارت نول به مبلغ دلخواه را می‌دهند. برای استفاده از اپلیکیشن RTA یا S’hail باید حساب کاربری RTA داشته باشید. همچنین می‌توانید با UAE Pass وارد شوید.

سپس با وارد کردن شماره کارت نول، آدرس ایمیل و مبلغ شارژ، یا با اسکن کردن کارت نول با دوربین گوشی همراه، فرایند را تکمیل کنید.

۳) اپلیکیشن Dubai Now

این اپلیکیشن از همکاران RTA است و می‌توانید با وارد شدن با UAE Pass خود کارت نول را شارژ کنید.

۴) وبسایت

می‌توانید در وبسایت RTA با وارد کردن شماره کارت نول و آدرس ایمیل، آن را شارژ کنید.

۵) دستگاه‌های خورشیدی

در برخی ایستگاه‌های اتوبوس دبی دستگاه‌های خورشیدی وجود دارند که شبیه به باجه‌های شارژ ایستگاه‌های مترو هستند و با آن‌ها می‌توان کارت نول را شارژ کرد.

محاسبه‌ی هزینه

با داشتن نول کارت، می‌توانید به راحتی از خدمات حمل‌ونقل عمومی RTA استفاده کنید. سیستم قیمت‌گذاری اداره حمل‌و‌نقل دبی شامل اتوبوس و مترو و تراموا به صورت یکپارچه می‌شود؛ بنابراین هنگام جابه‌جایی فقط مسافت جابه‌جایی شما اهمیت دارد و مهم نیست که از چه وسیله‌ای استفاده می‌کنید.

هزینه‌ی هر سفر به این بستگی دارد که شما چند منطقه (Zone) مختلف را طی می‌کنید. اداره حمل‌و‌نقل دبی نقشه‌ی حمل‌ونقل عمومی دبی را به ۷ منطقه مختلف تقسیم کرده است. تا زمانی که در یک منطقه جابه‌جا شوید، از هر چند وسیله‌ی نقلیه که استفاده کنید برایتان تنها یک سفر محسوب می‌شود (برای مثال می‌توانید در منطقه سوار تراموا، سپس مترو و بعد اتوبوس شوید و تمام این‌ها یک سفر حساب شود).

فقط باید دقت کنید که فاصله‌ی زمانی بین پیاده شدن از یک وسیله و سوار شدن در وسیله‌ی دیگر، نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه شود. سفر‌هایی که بعد از گذشت ۳۰ دقیقه انجام می‌دهید، حتی اگر در همان زون یا منطقه باشد، سفر جداگانه‌ای محسوب خواهد شد.

بسته به نوع کارتی که انتخاب می‌کنید، هزینه‌ی استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی دبی متفاوت خواهد بود:

سفر در یک منطقه: ۳-۶ درهم

سفر در دو منطقه مجاور: ۵ تا ۱۰ درهم

سفر در بیش از دو منطقه: ۷.۵ تا ۱۰ درهم

دانشجویان، سالمندان، افراد دارای معلولیت و کودکان زیر ۵ سال می‌توانند به صورت رایگان از سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

طرح وفاداری نول پلاس

برای استفاده از این امکانات کافی است در طرح وفاداری «نول پلاس» اداره راه و ترابری دبی (RTA) ثبت نام کنید

نحوه ثبت‎نام در طرح «نول پلاس»

مرحله اول: ابتدا باید یک حساب RTA یا UAE Pass ایجاد کرده و وارد حساب خود شوید. سپس روی ویجت آبی رنگ Nol Pass کلیک کنید. با کلیک روی ویجت به وبسایت نول پلاس منتقل می‎شوید

مرحله دوم: نول کارت‌تان را با برنامه نول پلاس لینک کنید
برای اینکار، روی علامت + که روی نول‌کارت‌های وسط صفحه وجود دارد کلیک کنید و در ادامه آیدی نول کارت که یک عدد ده رقمی است و پشت کارت درج شده را وارد کنید. سپس روی Add Card کلیک کنید

در مرحله بعد از شما در رابطه با نوع آفرهایی که تمایل به دریافت آنها دارید سوالاتی پرسیده خوهد شد که جواب دادن به آنها اختیاری است

در مرحله بعد جزئیات تماس‌تان را وارد و روی Confirm کلیک کنید.

پس از انجام مراحل فوق، نول کارت شما با طرح نول پلاس لینک شده و با هر بار استفاده از کارت، امتیاز وفاداری دریافت می‎کنید.

سیستم امتیازدهی نولپلاس

نوع نول کارت تأثیر زیادی بر تعداد امتیازهای دریافتی دارد. دارندگان «نول کارت‎های شخصی» به ازای هر یک درهم خرج کردن، یک امتیاز دریافت خواهند کرد. دارندگان «نول کارت‎های ناشناس» به ازای هر دو درهم خرج کردن، یک امتیاز می‎گیرند.

چگونه از امتیازهای نول کارتمان استفاده کنیم؟

به سه روش زیر می‎توانید اینکار را انجام دهید:
1: امتیازهای کسب شده را به موجودی نول کارت خود اضافه کنید
2: امتیازهای کسب شده را به یک حساب نول پلاس دیگر منتقل کنید.
3: از امتیازهای خود برای خرید کوپن‎های تخفیف استفاده کنید.

استفاده از کارت نول برای خرید خواربار و فست‌فود

شما می‌توانید برای خرید خواربار روزانه‌ یا فست‌فود، از نول کارت استفاده کنید.  سازمان RTA با چندین رستوران، سوپرمارکت، کلینیک، پمپ بنزین و سازمان‌‌ دولتی همکاری می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد که از نول کارت خود به عنوان کارت اعتباری استفاده کرده و با پرداخت الکترونیک، مبلغی که می‌پردازید از کیف پول الکترونیک شما کم می‌شود.

اگر تجربه سفر به دبی را داشته‌اید، بیشتر از کدام روش حمل‌و‌نقل استفاده کردید؟ با خرید نول کارت سوار وسایل حمل‌و‌نقل عمومی می‌شدید، از اجاره ماشین در دبی استفاده می‌کردید یا تاکسی‌های شهری را ترجیح می‌دادید؟ برای ما از تجربه خود بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا