نول کارت چیست؟

نول کارت چیست؟

چرا گرفتن نول کارت در سفر دبی واجب است؟

اگر به‌فکر کنترل هزینه‌های سفر هستید، بهتر است هنگام برنامه‌ریزی و قبل از شروع سفر، بودجه خود را به چند بخش اصلی مثل هزینه اقامت، خوردوخوراک، تفریحات، خرید و رفت‌وآمد تقسیم کنید. به دلیل تفاوت ارزش ریال با سایر ارزها، هزینه حمل‌و‌نقل در سفرهای خارجی از جمله  دبی، معمولا ناچیز و قابل چشم‌پوشی نیست.

برای کاهش هزینه‌های ایاب‌و‌ذهاب بهتر است هتل محل اقامتان را نزدیک به ایستگاه‌های مترو و اتوبوس انتخاب کنید و رفت‌وآمد با سیستم حمل و نقل عمومی دبی را یاد بگیرید.

اگر می‌خواهید در دبی از اتوبوس، مترو یا تراموا استفاده کنید، باید ابتدا نول کارت بگیرید که برای پرداخت هزینه‌ی بیشتر وسایل نقلیه‌ی عمومی در دبی لازم است. اما چه نوع کارتی باید بخرید و چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ در این مطلب تمام اطلاعات لازم را در اختیار شما می‌گذاریم.

انواع مختلف نول کارت دبی

سازمان راه و ترابری دبی (RTA) چهار نوع کارت نول مختلف برای استفاده‌ از حمل‌ونقل عمومی ارائه می‌دهد.

  • نول کارت قرمز

کارت نول قرمز دبینول کارت قرمز یک کارت کاغذی یک‌بارمصرف است که می‌توان آن را با ۲ درهم خریداری کرد. اگر بخواهید فقط یک بار از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید، این بلیت مناسب شماست. گرچه باید توجه کنید که با این بلیت هر بار می‌توانید فقط سوار یک نوع وسیله‌ی نقلیه عمومی (اتوبوس، مترو یا تراموا) شوید.

این کارت ۹۰ روز و تا ۱۰ سفر اعتبار دارد.

برای خرید این کارت نیازی به ارائه‌ی مدارک ندارید.

 

۲) نول کارت نقره‌ای

نول کارت نقره ای دبیبا یک بار پرداخت ۲۵ درهم (که ۱۹ درهم آن اعتبار خود کارت است) می‌توانید کارت نول نقره‌ای رنگ بخرید که برای ۵ سال اعتبار دارد. برای خرید این کارت نیازی به ارائه‌ی مدارک ندارید.

نول کارت نقره‌ای را می‌توانید برای تمام سرویس‌های نقلیه‌ی RTA اعم از تاکسی‌های دریایی و عبره‌ها (قایق‌های سنتی چوبی برای گذر از خور دبی) استفاده کنید. همچنین برای خدمات دیگری نیز می‌توانید از این کارت استفاده کنید؛ مانند پرداخت هزینه‌ی پارکینگ یا خرید از مغازه‌های خواربار فروشی مخصوصی که با RTA همکاری دارند و نول کارت قبول می‌کنند. اگر مدت کوتاهی در دبی اقامت دارید، نول کارت قرمز و نقره‌ای انتخاب مناسبی برای شما هستند.

 

۳) نول کارت طلایی

نول کارت طلایی دبیدارندگان کارت نول طلایی رنگ می‌توانند سوار بخش طلایی (Gold Class) در مترو و تراموای دبی شوند. برای خرید این کارت باید ۲۵ درهم بپردازید (که ۱۹ درهم آن اعتبار خود کارت خواهد بود). این کارت نیز ۵ سال اعتبار دارد و برای خدمات نقلیه و غیرنقلیه‌ی دیگر همانند کارت نقره‌ای قابل استفاده است.

برای خرید کارت طلایی نیز نیازی به ارائه‌ی مدارک ندارید.

 

۴) نول کارت آبی

نول کارت آبی دبیکارت آبی، کارت شخصی و مخصوصی است که نیاز به فعال‌سازی دارد و به امارات آیدی شما وصل می‌شود. برای داشتن این کارت باید عکس شخصی و امارات ‌آی‌دی خود را به دفتر بلیت مترو ارائه دهید و ۷۰ درهم بپردازید که ۲۰ درهم آن اعتبار خود کارت خواهد بود. همچنین برای خرید این‌ کارت می‌توانید از وبسایت اداره حمل‌و‌نقل دبی به آدرس www.rta.ae اقدام کنید.

اگر عضو گروه‌های خاص مانند افراد دارای معلولیت و سالمندان هستید و می‌خواهید از امتیازات سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، باید نول کارت آبی داشته باشید.

چگونه می‌توانم نول کارت بگیرم؟

بسته به اینکه چه نوع کارتی بخواهید، می‌توانید از طریق باجه‌های بلیت مترو، دستگاه‌های خودکار خرید بلیت یا آنلاین از وبسایت rta.ae برای خرید کارت نول در دبی اقدام کنید.

محاسبه‌ی هزینه

با داشتن نول کارت، می‌توانید به راحتی از خدمات حمل‌ونقل عمومی RTA استفاده کنید. سیستم قیمت‌گذاری اداره حمل‌و‌نقل دبی شامل اتوبوس و مترو و تراموا به صورت یکپارچه می‌شود؛ بنابراین هنگام جابه‌جایی فقط مسافت جابه‌جایی شما اهمیت دارد و مهم نیست که از چه وسیله‌ای استفاده می‌کنید.

هزینه‌ی هر سفر به این بستگی دارد که شما چند منطقه (Zone) مختلف را طی می‌کنید. اداره حمل‌و‌نقل دبی نقشه‌ی حمل‌ونقل عمومی دبی را به ۷ منطقه مختلف تقسیم کرده است. تا زمانی که در یک منطقه جابه‌جا شوید، از هر چند وسیله‌ی نقلیه که استفاده کنید برایتان تنها یک سفر محسوب می‌شود (برای مثال می‌توانید در منطقه سوار تراموا، سپس مترو و بعد اتوبوس شوید و تمام این‌ها یک سفر حساب شود).

فقط باید دقت کنید که فاصله‌ی زمانی بین پیاده شدن از یک وسیله و سوار شدن در وسیله‌ی دیگر، نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه شود. سفر‌هایی که بعد از گذشت ۳۰ دقیقه انجام می‌دهید، حتی اگر در همان زون یا منطقه باشد، سفر جداگانه‌ای محسوب خواهد شد.

بسته به نوع کارتی که انتخاب می‌کنید، هزینه‌ی استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی دبی متفاوت خواهد بود:

سفر در یک منطقه: ۳-۶ درهم

سفر در دو منطقه مجاور: ۵ تا ۱۰ درهم

سفر در بیش از دو منطقه: ۷.۵ تا ۱۰ درهم

دانشجویان، سالمندان، افراد دارای معلولیت و کودکان زیر ۵ سال می‌توانند به صورت رایگان از سیستم حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

استفاده از کارت نول برای خرید خواربار و فست‌فود

شما می‌توانید برای خرید خواربار روزانه‌ یا فست‌فود، از نول کارت استفاده کنید.  سازمان RTA با چندین رستوران، سوپرمارکت، کلینیک، پمپ بنزین و سازمان‌‌ دولتی همکاری می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد که از نول کارت خود به عنوان کارت اعتباری استفاده کرده و با پرداخت الکترونیک، مبلغی که می‌پردازید از کیف پول الکترونیک شما کم می‌شود.

اگر تجربه سفر به دبی را داشته‌اید، بیشتر از کدام روش حمل‌و‌نقل استفاده کردید؟ با خرید نول کارت سوار وسایل حمل‌و‌نقل عمومی می‌شدید، از اجاره ماشین در دبی استفاده می‌کردید یا تاکسی‌های شهری را ترجیح می‌دادید؟ برای ما از تجربه خود بنویسید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل