موفق ترین ایرانیان امارات

موفق ترین ایرانیان امارات

داستان موفقیت ایرانیان امارات در طی سال ها فعالیت و تلاش

حتما تا به حال داستان های زیادی در مورد افراد موفق شنیده اید و از کنار اکثر آن ها به راحتی گذشته اید. اما در این مطلب داستان اشخاص موفقی را خواهید خواند که توجه شما را از جنبه ی متفاوتی جلب می کنند. مهاجرت ایرانیان امارات در سال ها گذشته با شکل گیری کسب و کارهای مختلف در دبی و سایر امارت ها و تلاش برای حرکت رو به جلو و موفقیت های ایرانیان در عرصه های مختلف همراه بوده است. در ادامه داستان سه مرد ایرانی موفق و الهام بخشی را می خوانید که در سال های دور به امارات مهاجرت و شروع به کار کرده اند. این افراد با شروع از صفر، تلاش و انگیزه در نهایت به جایگاه و موفقیتی رسیده اند جز برترین ایرانیان امارات قرار گرفته اند که فوق العاده جالب و خواندنی است.

داستان موفقیت عبدالله اسد

مردی که طی پنجاه سال از یک باربر به یک تاجر موفق ادویه در دبی تبدیل شد!

داستان موفقیت عبدالله اسد

عبدالله اسد یک تاجر برجسته در بازار مشهور ادویه‌ی «سوق دیره» است. دوستان و آشنایان عبدالله از او با نام عبدو یا گیاهی مرد یاد می‌کنند. او در سال ۱۹۶۷ به دبی آمد و با توجه به ریشه‌های سنتی و فرهنگی خود وارد تجارت ادویه شد. قدمت تجارت ادویه در دبی به اواسط قرن هجدهم برمی‌گردد. تجار و بازرگانان مختلفی از چند کشور ادویه‌های خود را به دبی می‌آورند و در دیره، قدیمی‌ترین محله و اولین قطب تجاری دبی، به فروش می‌گذاشتند. اوایل که عبدالله به دیره آمده بود به سختی می‌شد شش مغازه‌ی ادویه‌فروشی و عطاری پیدا کرد، ولی حالا تعداد این مغازه‌ها از شمارش خارج شده است. هنگام ورود او تنها شانزده سال داشت و بار ادویه را پشت خود حمل می‌کرد. درآمد او در حدود روزانه دو درهم بود و مشتریان اصلی‌اش محلی‌ها بودند.

عبدالله اسد، تاجر ایرانی در دبی

امروز بازار ادویه‌ی دبی طیف وسیعی از بهترین ادویه‌ها، گیاهان و چای را در برمی‌گیرد و نمایانگر سنت‌های عربی‌ست. با رشد روز افزون تعداد خریداران و فروشندگان، این بازار بزرگ و بزرگ‌تر شد و پس از تبدیل امارات به یک کشور مستقل، بازار با کمک دولت به اوج شکوفایی خود رسید.

عبدالله که هنوز هم در خاطرات گذشته‌ها سیر می‌کند، عالیجناب شیخ محمد را کسی می‌داند که با تبدیل دبی به یک مرکز توریستی، به بازار ادویه رونق بخشید. او از دبی به عنوان یک شهر پر برکت یاد می‌کند و امید دارد که با ریشه‌کن شدن کرونا بازار ادویه دوباره به اوج خود برگردد.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با مهم ترین قوانین امارات که هر ایرانی باید بداند!

 

احمد گلچین

پدر صنعت سینما در امارات

احمد گلچین؛ پدر صنعت سینما در امارات

در طول پنجاه سال گذشته، تجربه‌ی رفتن به سینما و تماشای فیلم در امارات تغییرات سنگینی را به خود دیده است. فیلم‌دوستانی که به دنبال یک تجربه‌ی بی‌نظیر سینمایی هستند امروزه در امارات می‌توانند به سادگی به روی صندلی‌های چرمی بشینند و همزمان با غرق شدن در دنیاهای تازه‌ی فانتزی و درام، پیش‌خدمت را صدا کنند تا برایشان وعده‌های غذایی بیاورد. این تمام ماجرا نیست؛ حتی تجارب خاص دیداری و شنیداری هم پیشرفت زیادی کرده و به 3D ،4DX و حتی 5D رسیده اند.

با این حال، اوضاع همیشه به همین صورت نبوده است. در دهه‌ی ۱۹۶۰، وقتی که احمد گلچین، بنیانگذار و مدیر عامل فارس فیلم گروپ، تازه وارد امارات شده بود، وضعیت به کلی متفاوت بود. «در آن زمان تنها یک سینما در دبی وجود داشت: سینما ملی واقع در میدان نصر. سینمایی رو باز که کنار یک قبرستان بود و امکانات چندانی نداشت. مردم هم انتظار خاصی از سینما نداشتند، تنها چیزی که می‌خواستند یک دیوار سفید و یک پروژکتور بود. جمع می‌شدند و روی صندوق‌های فلزی یا پلاستیکی می‌نشستند تا فیلم را تماشا کنند، نوشیدنی هم رایگان بود.»

افرادی که در صنعت سینما فعال هستند، عامل پیشرفت سینما و کنار رفتن سینماهای رو باز را یک نفر می‌دانند: احمد گلچین، پدر صنعت سینما در امارات. احمد که اکنون ۷۹ ساله است، ۵۷ سال پیش، در سال ۱۹۶۴، با یک کپی از فیلمی مکزیکی به نام ‘تا مرگ بجنگ’ با دوبله‌ی فارسی از ایران به امارات آمد. از آن موقع تا به حال، او بزرگ‌ترین و موفق‌ترین امپراتوری فیلم و سینما در خاورمیانه را ساخته است.

تصویر احمد گلچین پدر سینما در اماراتاحمد گلچین در سمت چپ تصویر در دهه‌ی 70 میلادی

احمد بودن در امارات را تقدیر خود می‌داند و اعتراف می‌کند که اگر دوراندیشی و پیشرفت‌طلبی حاکمان امارات نبود، هرگز چنین کاری ممکن نمی‌شد. همکار او در بیزینس املاک، نوید حامدی، احمد را یک خوره‌ی کار می‌داند، کسی که برای کار کردن زندگی می‌کند و حتی تعطیلات برایش غم‌انگیز است. آقای گلچین با سن ۷۹ سال هنوز هر روز صبح ساعت پنج و نیم صبح بیدار می‌شود و دو الی سه ساعت در ساحل کایت شنا می‌کند.

احمد گلچین که در ایران به کار ترجمه‌ی کتاب مشغول بود، پس از ترجمه‌ی یک رمان فرانسوی با موضوع جنگ ویتنام، با مقامات وقت ایران به مشکل خورد و مجبور شد از کشورش برود. او یک قایق کرایه کرد و با پولی اندک به امارات آمد. از اواخر دهه‌ی شصت تا به حال، گلچین بعضی از بزرگ‌ترین بلاک‌باسترها را در امارات به نمایش گذاشته است و در دوران پیشاکرونا فارس فیلمز سالانه ۳۵۰ الی ۴۰۰ فیلم توزیع می‌کرد.

احمد در پایان صحبت‌های خود گفت: «اینجا (در امارات)، هر چیزی ممکن است. اگر به هر جای دیگری در دنیا می‌رفتم عمرا به چنین موفقیتی دست می‌یافتم. این کشور به تمام ملیت‌ها احترام می‌گذارد و پناهگاهی امن برای پناهندگان سیاسی از سراسر جهان است.»

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با جدیدترین آگهی های استخدام در امارات

 

داستان موفقیت باقر محبی

چگونه یک مغازه‌ی کوچک در دبی کریک تبدیل به یک امپراتوری تجاری خانوادگی شد

داستان موفقیت باقر محبی

وقتی باقر محبی مغازه‌ی کوچکی را برای فروش کالاهای ضروری در سال ۱۹۳۱ در کریکساید بر دبی باز کرد، تنها در اوایل بیست سالگی خود بود. با گذشت سال‌ها، این مغازه‌ی کوچک تبدیل به یک امپراتوری عظیم به نام زینال محبی هولدینگز شد. تمام این‌ها نتیجه‌ی تلاش خستگی‌ناپذیر پسرش مرحوم زینال بود که از نه سالگی کار کردن پیش پدرش را آغاز کرد. در سال ۱۹۶۷، زینال ۲۷ ساله پس از فوت پدرش بیزینس خانوادگی را در دست گرفت و بعد از آن، این بیزینس روز به روز رشد کرد.

 

محمد محبی و محمود محبیمحمد محبی،(سمت چپ) و محمود محبی (سمت راست)، نوه و پسر باقر محبی

کسانی که برای مدت طولانی در امارات زندگی کرده اند حتما با میراث مرحوم باقر محبی آشنایند. سوپر مارکت‌های باقر محبی برای مردم هم‌معنا با تخفیفات شگفت‌انگیز روی مواد خوراکی و نیازهای منزل هستند. یکی دیگر از چیزهایی که این سوپرمارکت‌ها به آن مشهورند پیشنهادات یک درهمی هستند. فروشگاه مواد غذایی که در سال ۱۹۳۱ توسط باقر محبی تاسیس شد یکی از تنها پانزده مغازه‌ای بود که آن زمان در دبی وجود داشت. پسر او زینال محبی، مردی که موفقیت را به باقر محبی اینترپرایزز و شرکت مادر آن یعنی زینال محبی هولدینگز هدیه داد، در یازدهم جولای ۲۰۱۹ درگذشت و پسر او، محمد زینال باقر محبی ۴۹ ساله هم‌اکنون صاحب و مدیر اصلی زینال محبی هولدینگز است.

شما از میان ایرانیان امارات یا ساکن فارسی زبانان ساکن در این کشور، چه افراد موفق و تاثیرگذاری دیگری را می شناسید؟ داستان این سه شخص برای شما هم الهام بخش و جالب بود؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

با ما در وبسایت رسانا همراه باشید تا در جریان جدیدترین رویدادهای امارات، اطلاعات کاربردی برای زندگی در امارات، تفریحات دبی و اطلاعات بیزینس های فارسی زبان امارات قرار بگیرید.

 • همایون

  همایون

  نوامبر 3, 2021

  احسنت، واقعا آدم احساس غرور میکنه که همچین افراد موفق و بزرگیو میبینه، واقعا خیلی دوست داشتنی هست ببینی یک ایرانی بر فراز قله های موفقیت ایستاده، برای همه عزیزان آرزوی موفقیت و تندرستی میکنم.

  • ادمین وبسایت رسانا

   ادمین وبسایت رسانا

   نوامبر 3, 2021

   خیلی ممنون دوست عزیز، شما قلب مهربانی دارید، امیدواریم هرجا که هستید موفق و پیروز باشید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل