همه چیز در مورد مترو دبی و حمل‌ و نقل عمومی

همه چیز در مورد مترو دبی و حمل‌ و نقل عمومی

جزئیات جابه‌جایی با مترو‌ دبی، تاکسی، اتوبوس

کشوری که زمانی قلمرو وسایل نقلیه شخصی بود اکنون با برخی از بهترین برنامه‌های حمل و نقل برای سازگاری با هر نوع بودجه و سبک زندگی ظاهر شده است. این مسیر از تاکسی ها شروع شد و سپس با احداث مترو دبی ،مسیر جدیدی را آغاز کرد.شما هم اگر می‌خواهید از دردسر نگهداری خودرو، در کنار مشکلات پارکینگ و پرداخت جریمه‌های سنگین در امان باشید، انتخاب یک وسیله حمل‌و‌نقل عمومی در دبی بسته به محل زندگیتان انتخابی عالیست. حمل و‌نقل در دبی واقعا از این آسان‌تر نبوده است!

حمل و نقل عمومی در دبی

سیستم حمل و نقل عمومی در امارات ، به ویژه دبی، ابوظبی و شارجه ، پیشرفته، کارآمد و تمیز است.
به جز موارد نادری از مشکلات ترافیکی، این شبکه مانند ساعت دقیق کار می‌کند.
در دبی، اداره راه و حمل و نقل RTA) ) کنترل تاکسی‌های عمومی، مترو دبی، سیستم حمل‌و‌نقل آبی، اتوبوس‌ها و تراموا دبی را در اختیار دارد.

دبی تنها امارتی است که دارای کارت حمل‌و‌نقل است که بیشتر انواع پرداخت‌های حمل‌و‌نقل عمومی از جمله مترو دبی، تراموا، اتوبوس و اتوبوس‌های آبی را به یکدیگر متصل می‌کند.ابوظبی، شارجه و عجمان نیز دارای کارت حمل‌و‌نقل هستند، اما این کارت فقط برای اتوبوس است.
برای استفاده از هر یک از این خدمات، باید یک کارت نول (در زبان عربی، Nol به معنای کرایه) برای خود تهیه کنید. توصیه ما این است که آن را از ایستگاه‌های
مترو دبی تحویل بگیرید تا هزینه اضافه‌ای برای دریافت آن نپردازید.

حمل و نقل عمومی در سایر امارات

امارتهای کوچکتر فجیره، ام‌القوین و راس‌الخیمه در حمل‌و‌نقل عمومی با امارتهایی مانند دبی، ابوظبی و شارجه قابل مقایسه نیستند.
با این حال، آنها از طریق اتوبوس و تاکسی با امارتهای بزرگتر در ارتباط هستند.
آنها همچنین دارای تاکسی‌های کافی – چه دولتی و چه خصوصی – هستند که امکان تردد را در این مناطق ارائه می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی دبی، لیست بهترین مناطق بکر و دیدنی دبی!

 

برنامه‌ها و وب سایت‌های حمل و نقل عمومی در امارات

مقامات حمل‌و‌نقل در پنج امارت سیستم اتوبوس‌های عمومی را تنظیم می‌کنند، این ادارات شامل:
اداره حمل‌و‌نقل ابوظبی
اداره راه‌و‌حمل و نقل در دبی
اداره راه و ترابری شارجه
شرکت حمل‌و‌نقل عمومی در عجمان
اداره حمل و نقل RAK در راس الخیمه
هستند.

اپلیکیشن‌های حمل‌ونقل عمومی

این برنامه ها جزئیاتی مانند مسیرها، جدول زمانی و خطوط کمکی را ارائه می‌دهند. دبی دارای برنامه RTA است که می‌توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید. این برنامه همه چیزهایی را که می‌خواهید در مورد سیستم حمل‌و‌نقل عمومی در دبی بدانید، از جمله کرایه‌ها، جداول زمانی، مسیرها و نقشه مترو دبی را ارائه می دهد.

ابوظبی نیز دارای برنامه Darb است که تقریباً همان اطلاعات سیستم حمل‌و‌نقل عمومی را ارائه می دهد.

مترو دبی

مترو دبی و آشنایی کامل با آنمترو دبی در سال 2009 افتتاح شد. متروی ابوظبی و شارجه نیز در مراحل برنامه‌ریزی هستند. از سوی دیگر، ریل اتحاد، خدمات بار و مسافر را در داخل امارات دیگر ارائه خواهد کرد. اما در حال حاضر فقط خدمات باربری ارائه می‌شود.در دبی قطارها با فاصله بین هر چهار تا هفت دقیقه حرکت می‌کنند.

مترو دبی پس از سنگاپور و ونکوور، سومین متروی کاملاً خودکار و بدون راننده در جهان است. این شبکه مترو با دو خط سبز و قرمز، 75 کیلومتر طول و 49 ایستگاه دارد.

کرایه خدمات مترو دبی

برای دسترسی به خدمات مترو دبی به کارت نول نیاز دارید. می‌توانید این‌ کارت‌ها را در همه ایستگاه‌ها از طریق پیشخوان یا دستگاه‌های فروش بلیت خریداری کنید. چهار نوع کارت نول وجود دارد:
طلایی (کلاس اول)
نقره ای (معمولی)
آبی (تخفیفی)
و قرمز (استفاده محدود).

کارت آبی نول برای کاربرانی است که تخفیف دارند: دانش‌آموزان، سالمندان (با سن بالای شصت سال) و افراد با نیازهای ویژه.
کارت قرمز برای گردشگران ایده آل است.
بسته به نوع کارت و مسافتی که طی می‌کنید، کرایه‌ها از سه درهم شروع می‌شود و تا هفده درهم افزایش می‌یابد.

نکته : اگر یک کارت نقره ای در دست داشته باشید و به اشتباه وارد کلاس اول شوید، ممکن ‌است در محل صد درهم جریمه شوید.
مترو دبی هر دو ترمینال یک و سه (ترمینال امارات) فرودگاه دبی را نیز پوشش می‌دهد.
هر مسافر فقط می‌تواند یک چمدان به همراه داشته باشد.
هیچ حیوان خانگی مجاز نیست.
در مترو خوردن، نوشیدن یا جویدن آدامس ممنوع است و جریمه به همراه دارد.
مردان نیز حتی زمانی که با اعضای خانواده هستند نمی توانند وارد واگن خانم‌ها شوند.

اتوبوس دبی

اتوبوس در دبی و حمل و نقل با آناتوبوس‌ها در امارات ایمن، کارآمد و تمیز هستند و رانندگان در مهارت‌های رانندگی وسایل نقلیه آموزش مفصلی دیده‌اند. همه اتوبوس‌ها دارای تهویه مطبوع هستند. حتی ایستگاه‌های اتوبوس هم تهویه هوا دارند.

در امارتهای بزرگتر یعنی دبی و ابوظبی، حتی تعدادی اتوبوس زیست‌محیطی را خواهید یافت که با باتری‌های قابل شارژ کار می‌کنند و به زودی اتوبوس‌های بدون راننده نیز در مقیاس وسیع‌تر در دسترس خواهند بود. برای سفر از یک امارت به امارت دیگر، اتوبوس ارزان‌ترین و محبوب‌ترین نوع حمل و نقل عمومی است. در دبی، ابوظبی، شارجه و عجمان، پرداخت‌ها باید از طریق کارت حمل‌و‌نقل انجام شود: کارت نول در دبی، کارت هوشمند حفیلات در ابوظبی، کارت سایر در شارجه و کارت مسار در عجمان.

در امارتهای فجیره و ام القوین، اتوبوس‌های عمومی نادر هستند و چندان سازماندهی نشده‌اند. اما اگر از دبی یا ابوظبی وارد می‌شوید، اتوبوس‌ها شما را در نقاط مناسبی پیاده خواهندکرد.

هتل‌ها دارای اتوبوس هستند یا می‌توانید تاکسی یا نوعی وسیله نقلیه خصوصی را برای رفت‌و‌آمد کرایه کنید.
به خاطر داشته باشید که اتوبوس‌ها در این دو امارت برای سفرهای بین امارتها در نظر گرفته شده‌اند و در داخل امارت، برای رفت‌و‌آمد باید از تاکسی یا وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید.

مینی بوس و اتوبوس در دبی برای حمل و نقلدر بقیه امارتها، اگر از امارتی به امارتی دیگر سفر می‌کنید، می‌توانید در ایستگاه‌های مرکزی سوار اتوبوس شوید. اینها دارای سرویس بهداشتی، نمازخانه (برای مسلمانان) و کافه/غذاخوری هستند.

 

بیشتر بخوانید: دبی مال، پیشنهاد میکنیم از بزرگ ترین مراکز خرید در جهان دیدن کنید!

 

کرایه‌ها

کرایه اتوبوس‌ها معمولاً از دو درهم برای سفرهای محلی شروع می‌شود و تا حدود هشت درهم افزایش می‌یابد.این مبلغ برای سفرهای بین امارتی، حدود 25 درهم است. شهروندان سالخورده (بیش از 60 سال) و دانش‌آموزان از تخفیف برخوردار می‌شوند. جدول زمانی، مسیرها و تمام جزئیات اتوبوس عمومی به صورت آنلاین در دسترس است. این اطلاعات در دبی و ابوظبی نیز به ترتیب در برنامه های RTA و Darb در دسترس هستند. سرویس‌های اتوبوس حدود ساعت 05:00 صبح شروع می‌شوند و تا نیمه‌شب فعال هستند.

چهار باید و نباید در اتوبوس

لباس مناسب بپوشید – به عنوان مثال با لباس شنا سوار اتوبوس نشوید.
غذا نخورید، آدامس نجوید و آب ننوشید.
مطلقاً تحت تاثیر الکل نباشید.
مقدار زیاد چمدان که ممکن است اطرافیانتان را ناراحت کند حمل نکنید.

تاکسی دبی

تاکسی دبی و حمل و نقل با آنتاکسی‌ها در کنار مترو دبی محبوب‌ترین گزینه حمل‌و‌نقل عمومی هستند. تاکسی‌های عمومی کارآمد و تمیز هستند و کرایه‌ها کاملاً تنظیم شده است. تا زمانی که تابلوی تاکسی روشن باشد، یعنی کابین اشغال نیست و می‌توان برای آنها دست تکان داد.

شما همچنین می‌توانید تاکسی را از طریق خط کمکی و در دبی از طریق برنامه RTA رزرو کنید.
کرایه‌های تاکسی از امارتی به امارت دیگر متفاوت است و دبی بالاترین قیمت را دارد. بیشتر تاکسی‌ها سالنی یا سدان هستند. تویوتا، هیوندای و نیسان برندهای محبوب خودروهای تاکسی هستند.

 

بیشتر بخوانید: اجاره ماشین در دبی، هرآنچیزی که نیاز دارید از اجاره ماشین بدانید!

 

رانندگان معمولاً انگلیسی، عربی و هندی را می‌فهمند و صحبت می‌کنند. بیشتر آنها اهل آسیای جنوبی هستند و لباس‌های فرم به تن دارند. بسیاری از تاکسی‌ها پرداخت‌های کارتی را می‌پذیرند، با این حال، پول نقد همچنان رایج‌ترین روش پرداخت است. در امارتهای بزرگتر دبی، ابوظبی و شارجه، تاکسی‌ها به صورت 24 ساعته کار می کنند.

هزینه‌های شبانه (23:00 تا 06:00) کمی بیشتر از روز است. خانم‌ها می‌توانند تاکسی مخصوص خانم‌ها را درخواست کنند که توسط راننده‌های زن رانده می‌شود. تاکسی‌های فرودگاه نیز – آنهایی که خارج از مناطق معمول کار می کنند – نرخ شروع بالاتری دارند.

خدمات اشتراک خودرو و اوبر در امارات

اگر نخواهید برای جابهجایی از مترو دبی یا تاکسیها استفاده کنید، تاکسیهای اینترنتی هم در اختیار شما هستند. اوبر و کریم دو سرویس تاکسی مبتنی بر اپلیکیشن در امارات هستند. اوبر در دبی و ابوظبی فعالیت می‌کند، در حالی که کریم در شارجه و عجمان نیز فعالیت می‌کند. برخلاف تاکسی‌های عمومی، کرایه‌ها ممکن است در ساعات شلوغی و در روزهای خاصی از سال کمی کاهش یابد. مانند سال نو یا سایر اعیاد.
اما در روزهای عادی و ساعات غیر پیک، ساختار کرایه تاکسی‌های عمومی و اوبر و کریم تقریباً یکسان است. یک مسافت ده تا دوازده کیلومتری در دبی بین چهل تا پنجاه درهم برای شما هزینه خواهد داشت.
اوبر و کریم بیشتر از خودروهای لکسوس استفاده می‌کنند و اتومبیل‌ها تا حد زیادی لوکس هستند. علاوه‌براین، همه رانندگان به زبان انگلیسی مسلط هستند.

 

بیشتر بخوانید: رانندگی در دبی، اخذ گواهینامه و راهنمای کامل رانندگی در امارات

 

سایر روش های حمل و نقل عمومی در امارات

به جز مترو دبی، اتوبوس، تاکسی و تاکسیهای اینترنتی، اداره حملونقل دبی انواع مختلفی از وسایل جابهجایی جایگزین دارد، از جمله موارد زیر:
تاکسی‌های آبی از ساعت 10:00 تا 22:00 حرکت می کنند و در 43 ایستگاه در طول مسیرهای آبی قرار دارند. هر تاکسی حداکثر 10 مسافر را در خود جای می‌دهد.

منطقه آزاد دبی خدمات کشتی را ارائه می‌دهد که هر روز از ساعت 11:00 شروع می‌شود و تقریباً در ساعت 21:00 به پایان می‌رسد. خدمات آن داخل امارت انجام می‌شود و همچنین آن را به شارجه مرتبط می‌کند.

تراموا دبی شبیه مترو دبی است و بین مارینا دبی و پالم جمیرا / الصفوح در طول 14.5 کیلومتر و 11 ایستگاه در تمام روزهای هفته حرکت می‌کند.
ترامواها در ساعات اوج بار در فواصل 10 دقیقه ای و در ساعات کم بار در فواصل 12 دقیقه ای می‌آیند.
دو مورد از ایستگاه های مترو – داماک و جیالتی (JLT)- به ایستگاه های تراموا متصل هستند.
کرایه‌ها هم از 3 درهم شروع می‌شود.

عبره

عبره‌ها – قایق های سنتی عربی ساخته شده از چوب که با موتور کار می‌کنند – در سراسر خور دبی تردد دارند. اینها برای رفتن از یک سر ساحل به آن سوی ساحل به اندازه یک درهم هزینه دریافت می کنند. ایستگاه بر دبی از ساعت 05:00 تا 24:00 باز است، در حالی که ایستگاه دیره 24 ساعت شبانه روز کار می‌کند.

همچنین در این کشور می‌توانید دوچرخه‌ها را نیز کرایه کنید – در بیشتر مکان‌ها مسیرهای دوچرخه‌سواری خوبی وجود دارد – اما این دوچرخه‌ها از شرکت‌های خصوصی تهیه می‌شوند. اکثر ایستگاه های مترو دبی دارای امکانات پارکینگ دوچرخه برای کسانی هستند که با دوچرخه به این ایستگاه می روند.

حمل و نقل در دبی برای افراد با نیازهای ویژه

دولت امارات متحده عربی برای رسیدگی به نیازهای ساکنان معلول، که به عنوان «افراد قاطع» شناخته می‌شوند، بسیار فعال بوده است. یک کارت شناسایی ویژه برای افراد معلول وجود دارد. این کارت به آنها امکانات زیادی از جمله سفر رایگان ارائه می‌دهد.

برای درخواست این کارت و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با اداره حمل و نقل امارت خود تماس بگیرید. در ابوظبی، افراد معلول واجد شرایط سفر نامحدود و رایگان در تمام اتوبوس‌های داخل شهر هستند. مترو دبی هم مجهز به امکانات رفاهی مناسب برای افراد معلول است، مانند: مسیرهای لمسی برای افراد کم‌بینا.

هر کابین دارای یک فضای مشخص برای یک صندلی چرخدار است که نزدیک در قرار دارد .
شرکت تاکسی دبی که 24 ساعته تاکسی‌ها را اداره می‌کند، ناوگانی از وسایل نقلیه برای افراد معلول دارد که دارای ویژگی‌های خاص شامل ویلچر هستند و توسط رانندگان آموزش دیده رانندگی می‌شود.

نکات تکمیلی برای حمل و نقل عمومی در امارات

امارات یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است. این واقعیت به شبکه حمل‌و‌نقل عمومی آن نیز قابل تعمیم است. همه چیز با دوربین‌های مدار بسته نظارت می‌شود – حتی برخی از تاکسی‌ها دارای دوربین مدار بسته هستند.
جالب است بدانید داستان‌های دلگرم کننده زیادی از اشیای قیمتی وجود دارد که در مترو دبی، اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها رها شده و دست نخورده به صاحبانشان بازگردانده شده‌اند.

با این وجود، برای حفظ بیشتر امنیتتان و نیز راحتی خود و دیگران همیشه خوب است که از دستورالعمل‌های خاصی پیروی کنید:
در مترو دبی و اتوبوس های عمومی، مراقبان بانوان و کودکان و بخش های خانوادگی وجود دارد. اگر زنی هستید که به تنهایی یا با بچه ها سفر می کنید، از این افراد کمک بگیرید.

همیشه اطمینان حاصل کنید که کارت حمل‌و‌نقل شما موجودی کافی دارد تا مجبور نباشید جریمه بپردازید (یا از حمل‌و‌نقل توسط نیروهای امنیتی خجالت بکشید). هنگام رفت‌و‌آمد با وسایل نقلیه عمومی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
بهتراست با خود غذای پخته حمل نکنید. مسافران ممکن است از این بو ناراحت شوند یا حتی به خاطر این قضیه از شما بخواهند پیاده شوید.

الکل حمل نکنید.

اگر با تاکسی سفر می کنید، در پایان سفر حتما از راننده رسید چاپی بخواهید. این رسید حاوی شماره مجوز تاکسی است.
شما می‌توانید شکایات خود را به صورت آنلاین یا از طریق خط راهنمای مراقبت از مشتری ثبت کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد اتوبوس یا تاکسی خدمات دبی شکایتی دارید، می‌توانید با RTA به آن رسیدگی کنید. اگر در ابوظبی شکایتی دارید، می‌توانید با اداره حمل‌و‌نقل تماس بگیرید. بسته به ماهیت شکایت شما، بین دو تا هفت روز طول می کشد تا حل شود. آنها معمولاً تعدادی سؤال می پرسند و سپس به شما می گویند که چه زمانی می توانید انتظار جبران خسارت داشته باشید – یا توضیحی در مورد اینکه چرا شکایت شما به نتیجه‌ای نرسیده است به شما ارائه خواهند داد. اگر از نتیجه راضی نیستید، می‌توانید ادامه کار را با اداره حمایت از مصرف‌کننده پیگیری کنید.

با وجود گزینه‌های سرشار حمل و‌نقل در دبی، به خصوص تاکسی، اتوبوس، مترو دبی و وسایل نقلیه جدیدی که به زودی سرعت حمل و‌نقل را بیشتر هم خواهندکرد ، هیچ مشکلی برای رفتو‌آمد نخواهید داشت. هر بودجه‌ای ‌که داشته باشید ، گزینه‌ای مناسب برای جابه‌جایی پیدا خواهید کرد! هرچند در دبی کمی هزینه‌ها بالاتر هستند، اما اگر نگاهی به نقشه مترو دبی بیندازید و قیمت‌های آن را با سایر وسایل نقلیه عمومی مقایسه کنید، خواهید فهمید که با استفاده از مترو دبی با کمترین هزینه تقریبا به همه جا دسترسی خواهید داشت.

شما معمولا از کدام وسایل نقلیه برای جابهجایی در دبی استفاده میکنید؟ تجربه شما از استفاده از مترو دبی، تاکسی، اتوبوسها یا وسایل دیگر چیست؟ برای ما بنویسید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل