زندگی در امارات

چگونگی دریافت اقامت دبی (امارات)

واجدین شرایط، مدارک لازم و هزینه‌های اخذ اقامت دبی

چه کسی می‌تواند اقامت دبی را دریافت و در امارات زندگی کند؟

افراد خارجی می‌توانند به عنوان ساکنین امارات متحده عربی زندگی کنند؛ در صورتی که:

 • توسط یک شرکت اماراتی استخدام شده باشند – در این صورت، هنگامی که در امارات هستید شرکت برای ویزای اقامتی شما درخواست می‌دهد و اسپانسرتان می‌شود.
 • در بخش دولتی استخدام شده باشند – در این صورت، هنگامی که در امارات هستید نهاد دولتی مربوطه برای ویزای اقامتی شما درخواست می‌دهند و اسپانسرتان می‌شود.
 • بر روی یک بیزینس در امارات سرمایه‌گذاری کنند – در این صورت، سرمایه‌گذار خود شخصا پروسه‌های قانونی را طی خواهد کرد و تحت اسپانسرشیپ نام رجیستر شده‌ی شرکتش برای ویزا و اقامت دبی درخواست می‌دهد.
 • در امارات یک ملک خریداری کنند – در این صورت، ویزای اقامتی مالک تحت ملکی که مالک آن است اسپانسر خواهد شد.
 • تحت تکفل یکی از دسته‌های زیر باشند:

 1. کسی که در امارات استخدام شده است.
 2. کسی که سرمایه‌گذار یا مالک یک بیزینس در امارات باشد.
 3. کسی که مالک یک ملک در امارات باشد.

افراد تحت تکفل شامل فرزندان، والدین، خدمتکاران و خویشاوندان نزدیک می‌شوند.

 • دانشجوی تحت اسپانسرشیپ دانشگاه خود در امارات باشند – در این صورت، دانشگاه برای ویزای اقامتی شما اقدام می‌کند و اسپانسر شدن ویزایتان را تحت نام موسسه‌ی آموزشی بر عهده می‌گیرد.
 • از ساکنین بازنشسته باشند – در این صورت، شرایط خاصی لحاظ می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزای بازنشستگی در امارات

 

بیشتر بخوانید: معادل سازی مدرک تحصیلی در امارات

 

یکی از روش‌های رایج دریافت اقامت دبی، ثبت شرکت است. برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه و شرکت‌های فعال در زمینه اخذ اقامت امارات از طریق ثبت شرکت، اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید که ویزای اقامت دبی (امارات) برای آن دسته از افراد خارجی صادر می‌شود که از قبل با مجوز ورود، ویزای توریستی یا ویزیت ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت، وارد امارات شده و داخل کشور باشند.

شرایط دریافت ویزای اقامت دبی

متقاضیان مهاجرت به دبی باید هجده سال به بالا باشند و تحت معاینه‌ی پزشکی قرار بگیرند تا سلامت جسمانی آن‌ها اثبات شود. این افراد همچنین باید یک بررسی امنیتی را پشت سر گذاشته و از طریق اداره‌ی فدرال هویت و شهروندی برای دریافت آی دی کارت امارات اپلای کنند.

اعتبار ویزای اقامت دبی (امارات)

اعتبار ویزای اقامتی برای ماندن در امارات بستگی به نوع آن و ماهیت اسپانسر دارد. این اعتبار می‌تواند یک، دو یا سه ساله باشد، یا حتی به پنج یا ده سال بدون اسپانسر هم برسد. طبق تغییرات اخیر، ویزای اقامتی می‌تواند تحت شرایط خاصی به صورت پنج و ده ساله نیز صادر شود.

مزایای مهاجرت به دبی

زندگی به عنوان یک ساکن قانونی امارات امکانات زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • افتتاح حساب بانکی
 • دسترسی به تسهیلات مالی
 • اپلای برای گواهینامه‌ی رانندگی
 • دسترسی به خدمات درمانی دولتی و بیمه‌ی سلامت
 • ثبت نام فرزندان در مدارس دولتی و مدارس خصوصی
 • اشتغال و سرمایه‌گذاری
 • سفر بدون ویزا به برخی کشورها

بیشتر بخوانید:  افتتاح حساب بانکی در دبی

بیشتر بخوانید: چطور بعد از شش ماه ماندن خارج از امارات، دوباره مجوز ورود بگیریم؟

انواع ویزای اقامت امارات

ویزاهای اقامت دبی و به‌طور کلی امارات بسته به هدف شما از سفر به چند دسته تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی‌ها از این قرارند:

 • ویزای کاری امارات، که برای یک خارجی که در امارات استخدام شده و مجوز کار کسب کرده است صادر می‌شود.
 • ویزای دانش آموزی امارات، که برای خارجیانی که مورد پذیرش یکی از موسسات آموزشی امارات قرار گرفته اند صادر می شود.
 • ویزای خانوادگی امارات، که برای خانواده‌ی نزدیک شهروندان امارات یا ساکنین خارجی آن صادر می‌صود.
 • ویزای سرمایه‌گذاری امارات (اقامت بلند مدت)، که برای خارجیانی که در امارات یک سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌دهند صادر می‌شود. این ویزا اعتبار طولانی‌تری نسبت به سایر انواع ویزاهای اقامتی امارات دارد (حداکثر ده سال)
 • ویزای بازنشستگی امارات، که برای خارجیان سالمندی که می‌خواهند در امارات بازنشسته شوند و دارایی مالی لازم برای این منظور را دارا هستند، صادر می‌شود.

ملزومات دریافت ویزای اقامت دبی (امارات) چیستند؟

جهت درخواست برای ویزای اقامتی امارات، باید اسناد مورد نیاز از جمله موارد زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست ویزای امارات، که به صورت آنلاین یا از طریق مراکز مربوطه‌ی تایپ اخذ شده است.

اصل پاسپورت

 • دو قطعه عکس سایر پاسپورت مطابق با الزامات عکسی ویزای امارات
 • ویزای ورود
 • گواهی اقامت قانونی / شهروندی امارات اسپانسر خود
 • گواهی گذراندن تست سلامت پزشکی
 • گواهی طرح بیمه‌ی سلامت امارات
 • ارائه‌ی گواهی پیوند خانوادگی از قبیل سند تولد / ازدواج (برای ویزاهای خانوادگی)
 •  قرارداد کار و کپی لایسنس تجارت معتبر شرکت و کارت شرکت معتبر (برای ویزاهای کاری)

هزینه‌های ویزای اقامت دبی

هرینه‌های ویزای اقامتی امارات بستگی به این دارد که ویزای شما برای چه مدتی صادر شده است. برای یک سال، هزینه‌ی ویزای اقامت امارات ۱۰۰ درهم است.

علاوه بر این، مجبور خواهید بود که هزینه‌ی رسیدگی و پردازش درخواست خود را هم پرداخت کنید که آن هم بستگی به این دارد که از کجا درخواست می‌کنید. این مبلغ می‌تواند ۷۰ درهم به ازای درخواست حضوری و ۴۰ درهم به ازای درخواست آنلاین باشد. لطفا به خاطر داشته باشید که هزینه‌های ویزا متغیرند و باید برای آزمایش‌های پزشکی و بیمه‌ی درمان نیز هزینه‌ای جداگانه بپردازید.

تفاوت بین مجوز ورود به امارات و ویزای اقامت امارات

تفاوت بین مجوز ورود و ویزای اقامتی امارات درست همان چیزی است که خود اسامی نشان می‌دهند: مجوز ورود به دارنده اجازه می‌دهد که وارد امارات شود و تنها برای بازه‌ی زمانی مشخصی اعتبار دارد (معمولا حداکثر سه ماه). مجوزهای ورود بر اساس هدف شما از سفر صادر می‌شوند. برای مثال، مجوز ورود به قصد گردشگری ویزای توریستی امارات است.

پیش از ورود به امارات، اسپانسر شما باید برای مجوز ورودتان به کشور درخواست دهد. وقتی که با مجوز ورود وارد کشور شدید، اسپانسرتان می‌تواند برای ویزای اقامت شما درخواست دهد. باید اشاره کنیم که برخی ملیت‌ها برای ورود به کشور اصلا نیازی به کسب مجوز ورود ندارند یا مجوز ورودشان به محض رسیدن به کشور صادر می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که اگر نیازی به ویزای توریستی امارات ندارید و استثنا هستید، به مجوز ورود نیز احتیاج نخواهید داشت؛ چون این دو تقریبا با یکدیگر یکی هستند.

مهاجرت به دبی و ویزای اقامت امارات به دارنده اجازه می‌دهد که به صورت بلند مدت ساکن امارات شود. پس از ورود به کشور، همان طور که گفتیم اسپانسرتان باید از طریق ادارات مربوطه‌ی صادر کننده‌ی ویزا برای ویزای اقامتی شما درخواست دهد.

بیشتر بخوانید: هزینه‌های زندگی در دبی

 

امارات یکی از محبوب‌ترین کشورها در بین مهاجران سراسر جهان است

بر اساس نهمین نسخه از تحقیق Expat Insider توسط InterNations، امارات در بین 52 کشور برتر برای زندگی، رتبه 6 را در اختیار دارد، و 71 درصد از مهاجران از زندگی خود در امارات راضی هستند.

از آن‌جایی که امارات مانند مغناطیسی برای افراد شاغل، سرمایه‌گذاران و توریست‌ها است، انواع مختلفی از مجوزهای ورود و ویزا برای کار کردن و زندگی مهاجران در این کشور صادر می‌کند.

مجوز ورود چیست؟

این مجوز مدرکی است که توسط اداره فدرال هویت، تابعیت، گمرک و امنیت بنادر صادر می‌شود و به افراد خارجی این امکان را می‌دهد تا به‌طور قانونی وارد امارات شده و برای مدت مشخصی در این کشور بمانند. این مدرک می‌تواند فیزیکی یا الکترونیکی باشد.

افراد برخی از ملیت‌ها نیازی به مجوز ورود از پیش ندارند، و می‌توانند در بدو ورود خود به هر یک از فرودگاه‌های امارات، ویزا دریافت کنند.

انواع مجوز ورود کدامند؟

انواع مختلفی برای اهداف مختلف مانند کار، دیدار با خانواده، گردشگری/حمل بار، درمان، فعالیت انسان‌دوستانه و حضور پیدا کردن در کنفرانس، وجود دارد.

مدت زمان مجاز ماندن در کشور برای هر کدام با توجه به نوع آن متفاوت است.

برای مثال، مجوزهای ورود برای حمل کالا به شخص اجازه‌ی ماندن در کشور تا چهار روز را می‌دهند، در حالی‌که مجوزهای ورود برای کار، مهلتی دو ماهه در اختیار فرد قرار می‌دهند که در طول آن، اسپانسر او باید برای وی درخواست ویزای اقامت کند، و در غیر این‌صورت، فرد کارمند باید طی مهلتی که در اختیار دارد از کشور خارج شود. این فرد باید طی دوره اعتبار مجوز ورود خود از کشور خارج شده تا مشمول جریمه نشود، یا در طول این مدت مجوز خود را طبق قوانین جدید تمدید کند.

از تاریخ 21 اکتبر 2018، تمام ویزاهای بازدید می‌توانند دو بار، هر بار به مدت 30 روز، تمدید شوند.

هرچند، قانون جدید تمدید شامل بازدیدکنندگان و توریست‌های ساکن کشورهای عضو GCC، ساکنان همراه اهالی کشورهای GCC، افراد دارای مجوزهای ورود خاص، و افرادی که دارای مجوزهای 96 ساعته برای ماموریت‌های ویژه هستند، نمی‌شود.

ویزای اقامت:

این ویزا برای افراد خارجی، هنگامی که پیشاپیش به واسطه مجوز ورود در کشور حضور دارند، صادر می‌شود. تنها اسپانسرهایی که شرایط مورد نیاز از سمت اداره کل اقامت و امور اتباع خارجی را دارند می‌توانند برای فرد خارجی درخواست ویزای اقامت دهند. برای دریافت این ویزا، شخص دارای اسپانسر باید تست پزشکی بدهد و ثابت کند که وضعیت پزشکی مناسبی دارد، و بازرسی امنیتی را نیز پشت سر بگذارد. اعتبار حضور در کشور به واسطه‌ی یک ویزای اقامت بسته به نوع ویزا و اسپانسر متفاوت است. مدت زمان آن می‌تواند یک، دو یا سه سال باشد.

 

تا چه مدت می‌توانم با ویزای اقامت دبی در امارات بمانم؟

مدت ویزاهای اقامتی امارات بسته به هدف شما از سفر دارد: این ویزاها به صورت ۱، ۲ و ۳ ساله صادر می‌شوند و قابلیت تمدید دارند. با این حال، ویزاهای سرمایه‌گذاری یا ویزاهای بازنشستگی برای پنج الی ده سال صادر می‌شوند و قابل تمدید هم هست.

چه کسی می‌تواند برای من ویزای اقامت دبی درخواست دهد؟

شما می‌توانید از طریق یک اسپانسر برای ویزای اقامتی اپلای کنید. با این حال، در برخی موارد ممکن است شما خودتان اسپانسر خود باشید.

 • برای ویزای کاری امارات، کارفرمای شما اسپانسرتان است.
 • برای ویزای دانش‌آموزی، مدرسه‌ی شما اسپانسرتان است.
 • برای ویزای خانوادگی، عضو ‌خانواده‌ی شما اسپانسرتان است.
 • اگر سرمایه گذار هستید که در امارات ملک خریداری می‌کنید، خودتان می‌توانید برای خودتان درخواست دهید و شرکت/ملک شما نقش اسپانسرشیپ شما را بازی می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: ویزای دبی، به همراه مهم ترین نکات برای دریافت ویزای امارات

بیشتر بخوانید: حداقل حقوق لازم در امارات برای اسپانسر والدین شدن

چگونه برای ویزای اقامت امارات اقدام کنم؟

نخست اسپانسر شما باید از یکی مراکز زیر برایتان مجوز ورود بگیرد:

 • اداره‌ی فدرال هویت و شهروندی
 • پورتال eChanel اداره
 • اپلیکیشن‌های موبایل مخصوص اندروید یا آی‌او‌اس (ios)
 • هیئت مدیره‌ی کل اقامت و امور خارجیان

 • هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین. اگر میزبان شما به صورت حضوری درخواست دهد، باید از طریق یکی از مراکز تایپ دارای مجوز هیئت مدیره‌ی کل اقامت و امور خارجیان هر کدام از امارت‌ها یا از طریق مراکز آمر در دبی اقدام کند.
 • اپلیکیشن‌های موبایلی GDRFA دبی در اندروید یا آی‌او‌اس (ios)

وقتی وارد کشور شدید، اسپانسرتان باید در GDRFA امارتی که در آن زندگی می‌کنید برای ویزای اقامتی شما اپلای کند.

هنگام ثبت درخواست، اسپانسر باید هزینه‌ی ویزای اقامت امارات شما را بسته به مدت اعتبار ویزا بپردازد.

وقتی درخواست شما تایید شد، GDRFA  یک ویزای اقامتی به پاسپورت شما الحاق می‌کند، و امارات آی دی دریافت می‌کنید که مدت اعتبار آن برابر با مدت اعتبار ویزاست.

تمدید ویزای اقامت دبی و امارات

اسپانسر شما باید پیش از این که ویزای اقامتی‌تان منقضی شود، آن را تمدید کند. ویزای تمدید شده به شما این امکان را می‌دهد که بدون متحمل شدن جریمه یا مواجهه با عواقب قانونی، به زندگی در امارات به صورت قانونی ادامه دهید. هیئت مدیره‌ی کل اقامت و امور خارجیان به ساکنین اجازه می‌دهد که تا حداکثر سی روز پس از انقضای ویزا همچنان در امارات بمانند.

بر اساس سیستم جرایم مهاجرتی امارات، جریمه‌ی ادامه‌ی اقامت در امارات با وجود اتمام مهلت اضافی به این صورت است:

روزانه ۲۵ درهم در طول ۶ ماه اول (۱۸۰ روز)

روزانه ۵۰ درهم در طول ۶ ماه دوم (۱۸۰ روز)

روزانه ۱۰۰ درهم پس از گذشت یک سال و بیشتر

به خاطر داشته باشید که وقتی ویزا منقضی می‌شود، امارات آی دی کارت شما هم که توسط اداره‌ی فدرال هویت و شهروندی صادر شده است منقضی می‌شود.

حداقل زمان ممکن برای تمدید ویزای اقامت امارات چقدر است؟

محدودیت زمانی برای تمدید ویزای اقامتی منقضی شده ۳۰ روز پس از تاریخ انقضا است. با این حال، در صورتی که نیاز دارید به خاطر سفر آن را چند ماه زودتر (یک تا شش ماه) تمدید کنید، نخست باید از هیئت مدیره‌ی کل اقامت و امور خارجیان در امارتی که ویزایتان را صادر کرده تاییدنامه و مجوز ویژه دریافت نمایید.

ملزومات تمدید ویزا

شرایط تمدید ویزای اقامتی درست مشابه شرایط زمانی است که می‌خواهید اسپانسر اعضای خانواده‌ی خود شوید، مجوز کار بگیرید یا برای اولین بار ویزا کسب کنید.

ملزومات پایه عبارتند از:

 • داشتن یک اسپانسر با مجوز اقامتی معتبر
 • پشت سر گذاشتن تست سلامت جسمانی (مخصوص افراد بالای هجده سال)
 • کارت بیمه (در دبی و ابوظبی الزامی)
 • داشتن آی دی کارت تمدید شده و صادره‌ی  ICA، یا اصل رسیدی که نشان دهد شما برای تمدید ویزا در ICA رجیستر کرده‌اید.

اسناد زیر مورد نیازند:

 • درخواست‌نامه‌ی آنلاین یا درخواست‌نامه‌ای که در یکی از دفاتر تایپ رجیسترشده برای تمدید مجوز اقامتی تهیه شده و امضای اسپانسر (شرکت بخش دولتی یا خصوصی یا اسپانسر شخصی) را دارا باشد
 • اصل پاسپورت فرد تحت اسپانسرشیپ
 • تصویر فرد تحت اسپانسرشیپ

برای کارمندانی که در بخش خصوصی مشغول به کارند، شرکت اسپانسر باید اسناد اضافی ذیل را ارائه دهد:

 • کپی کارت معتبر شرکت
 • کپی مجوز معتبر تجارت
 • کپی کارت تمدیدشده‌ی اشتغال فرد تحت اسپانسرشیپ
 • کپی رسید تمدید کارت اشتغال (مخصوص افراد شصت سال به بالا)

افرادی که اسپانسر خانواده‌های خود یعنی همسر، فرزندان، والدین و خواهران یا برادران (خویشاوندان درجه یک و درجه دو) می‌شوند باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 • کپی قرارداد استخدام یا قرارداد شرکت (مخصوص سرمایه‌گذاران) همسر
 • سند حقوق از سوی کارفرما که در آن حقوق ماهانه‌ی کارمند عنوان شده باشد
 • سند قانونی ازدواج
 • قرارداد رجیسترشده‌ی اجاره‌
 • آخرین قبض خدمات شهری

برای تمدید ویزا، پاسپورت چقدر باید اعتبار داشته باشد؟

⁦سوال: ماه آینده اعتبار اقامتم در امارات تمام شده و اعتبار پاسپورتم نیز تا کمتر از شش ماه دیگر تمام می‌شود. آیا برای تمدید اقامتم ابتدا باید پاسپورتم را تمدید کنم؟ آیا برای تمدید اقامت، نیاز به اعتبار حداقلی پاسپورت است؟

جواب: در امارات، ویزای اقامت تنها در صورتی قابل تمدید است که پاسپورت شخص حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. بنابراین با توجه به این‌که اعتبار پاسپورت شما کمتر از شش ماه است و تمدید ویزای اقامت امارات تنها یک ماه طول می‌کشد، توصیه می‌شود که پاسپورت خود را در اسرع وقت تمدید کنید؛ پس از آن می‌توانید ویزای اقامت خود را تمدید کنید.

اگر ساکن دبی هستید، برای توضیحات بیشتر می‌توانید با اداره کل اقامت و امور اتباع خارجی تماس بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت امارات، زندگی، کار و تحصیل در این کشور، با ما در سایت رسانا همراه باشید. علاوه بر این موارد کابردی، شما می‌توانید به‌راحتی به اطلاعات طبقه‌بندی شده بیزینس‌های فارسی زبان در دبی و دیگر امارت‌ها دسترسی داشته باشید و یا خودتان از رسانا به‌عنوان بستری برای معرفی بیزینس خود به ساکنین امارات یا افراد دارای مراودات مالی با این کشور، استفاده کنید.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. مطلب خوبی بود جا داره از تمامی تیم رسانا تشکر کنم، بنده گاهی مطالب گردشگری هم مطالعه میکنم و از مطالب ارزنده شما استفاده میکنم ممنونم.

 2. سلام من ساکن ایران هستم و شغلمم گچ کاری هست، خیلی وقته دوست دارم بیام دبی کار کنم، میگن حقوق خیلی خوب میدن، این مطلبتون هم خوندم باز خیلی تونست بهم کمک کنه، حالا بنظرتون داخل بخش آگهی رایگان که برامون گذاشتید اونا فرم بزارم یا نزارم چه کار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز وقتتون بخیر، قطعا دبی شهری با پتانسیل بالا است اما این را فراموش نکنید که باید در کار خود متخصص و حرفه ای باشید و تمامی نکاتی که برای گرفتن اقامت در این مطلب ذکر شده را رعایت کنید.
   بله چرا که نه میتوانید آگهی خود را به صورت رایگان درج کنید، اما این را بدانید اگر میخواهید تاثیر گذاری بیشتر شود، بهتر است تا با شماره پیشیبان00971551108919
   در واتساپ در تماس باشید و از پلن آگهی ویژه استفاده کنید تا هرچه زودتر شغل مورد نظر خود را بدست آورید.
   بازم اگر سوالی داشتید می توانید همین جا بپرسید.

 3. بسیار شفاف و خوب و ساده بابت اقامت و درخواست ویزا کار وغیره …. توضیح دادید . از شما و تیم رسانا متشکر وسپاسگذارم .

  1. محمد جان خیلی از شما ممنون هستیم بابت کامنت اثر بخشی که برای ما و سایر کاربران رسانا درج کردید، مطمئن باشید تیم رسانا شبانه روز تمام تلاش خود را خواهد کرد تا شما اطلاعات دقیق و درست و تازه ای را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کنید.
   برای حمایت از سایت رسانا، آن را به اطرافیان خود معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا