افتتاح حساب بانکی در دبی

افتتاح حساب بانکی در دبی

راهنمای جامع افتتاح حساب بانکی در دبی (امارات) برای تازهواردان

اگر به تازگی به دبی نقل مکان کرهاید با به هر دليلى تا كنون موفق به افتتاح حساب بانكى براى خود نشدهايد، و باید یک حساب بانکی راه اندازی کنید، با ما همراه شويد تا اطمينان حاصل كنيد همه چيز را راجع به افتتاح حساب بانكى در دبی و نيازمندىهاى آن مىدانيد.

اساسا افتتاح حساب بانکی در دبی این یک فرآیند بسیار ساده و آسان است و خوشبختانه، اکثر بانک‌های بین المللی بزرگ در سراسر امارات نمایندگی دارند. جدا از دلایل واضح، برای مواردی مانند پرداخت آنلاین صورتحسابها مانند قبض آب و برق ، شارژ کارت نول ، انتقال وجه و … به یک حساب بانکی نیاز دارید.

از نام‌هایی که احتمالاً می شناسید مانند HSBC و Citibank گرفته تا بانک های محلی مانند امارات NBD، بانک اسلامی دبی و بانک مشرق، بانک‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد كه تعداد آن‌ها تقريبا به ٥٠ بانك محلى و خارجى مى‌رسد.

قبل از افتتاح حساب بانکی در دبی، گزینه های مختلف موجود را به طور کامل بررسی کنید، نرخ‌ها، معاملات و امتیازات را مقایسه کنید و بانکی را پیدا کنید که به بهترین شكل نیازهای شخصی شما را برآورده کند.

هنگامى كه بانك خود را انتخاب کردید، به آنها زنگ بزنید تا ساعات کاری آنها را دوباره بررسی کنيد و دقيقا بفهميد که چه مدارکی برای افتتاح حساب نیاز دارند – زیرا شرایط ذکر شده ممکن است بسته به بانک متفاوت باشد.
همچنین شایان ذکر است که اکثر بانک‌ها در سرتاسر دبی بعدازظهر تعطیل می‌شوند، بنابراین سعی کنید در صورت نياز صبح‌ها به بانك مراجعه كنيد.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره حساب مشترک در امارات که باید بدانید!

 

چه مداركى براى افتتاح حساب بانکی شخصی نياز است؟

برای افتتاح حساب بانکی در امارات به موارد زیر نیاز دارید:

 • اصل پاسپورت به همراه چند کپی اسکن شده
 • گواهی حقوق و دستمزد از شرکت محل كار (که بخش منابع انسانی می تواند به شما ارائه دهد) یا نامه NOC از کارفرما یا اسپانسرتان
 • شناسه معتبر امارات ( ايدى كارت)
 • ویزای اقامت معتبر امارات متحده عربی
 • مقدارى پول تا به حسابتان بخوابانيد

نكته : يكى از الزامات بعضى بانك‌ها براى افتتاح حساب جارى حداقل حقوق ماهانه مشخصى است که از بانکی به بانک دیگر متفاوت است؛ به طور مثال يك بانك براى افتتاح حساب ممكن است حداقل حقوق ٣٠٠٠ درهم را به عنوان شرط به شما اعلام كند و بانكى ديگر ممكن است با حقوق ماهانه ٢٠٠٠ درهم نيز برايتان حساب باز كند.

افراد غیر مقیم نيز فقط می‌توانند حساب‌های پس انداز باز کنند و دسته چکى به آن‌ها داده نخواهد شد، اما برای برداشت پول به آن ها یک کارت دبيت داده می‌شود. علاوه بر این، حساب‌های غیر مقیم مشمول حداقل و/یا حداکثر مانده حساب هستند، به اين معنى كه حداقل مبلغى براى افتتاح حساب نياز است كه معمولا هم مبلغ بالاييست و مبلغ پس انداز بيشتر از حد خاصى نيز نمى‌تواند باشد.
همچنین ممکن است یک بانک قبل از اینکه به شما اجازه افتتاح حساب بدهد، یک بررسی درباره پیشینه شما انجام دهد.

علاوه بر این، ممکن است از افراد غیر مقیم مدارک زیر خواسته شود:

 • آخرین قبض آب و برق
 • اصل نامه مرجع از بانک دیگری که متقاضی در آن حساب دارد
 • آخرین صورت حساب بانکی شخصی شش ماه آخر از کشور مبدا متقاضی یا هر جای دنیا
 • اطلاعات در مورد منبع وجوه ورودی/درآمد

اگر به تازگی به امارات نقل مکان کرده‌اید، دریافت ايدى کارت شما ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین اگر هنوز منتظر رسیدن کارت خود هستید، نگران نباشید زیرا بسیاری از بانک‌ها در سراسر دبی کپی ديجيتال يا فرم هاى قبت نتم براى دريافت ايدى كارت را نيز می‌پذیرند.

برای افتتاح حساب بانکی در دبی فرم، رویه‌ها و الزامات دقیق احتمالاً بین بانک‌ها متفاوت خواهد بود، بنابراین بهتر است از قبل با بانک انتخابی خود تماس بگیرید تا نیازمندى‌های آنها را دوباره بررسی کنید.

توصيه مى‌شود با بخش منابع انسانی شركت خود صحبت كنيد و لیستی از بانک‌های پیشنهادی را بخواهید. گاهى شركت‌ها با بانك‌ها همكارى مى‌كنند كه در اين صورت، انتقال حقوق شما سريع‌ترانجام خواهد شد و برخی از بانک‌ها ممکن است به عنوان کارمند یکی از مشتریان خود مزایای بیشتری به شما ارائه دهند.
اکثر شرکت‌ها در دبی تمایل دارند در بانك NBD امارات حساب باز كنند.

 

بیشتر بخوانید: قوانین امارات؛ هرآنچیزی که باید راجب مجزات جرایم مختلف بدانید!

 

نكات تكميلى برای افتتاح حساب بانکی در دبی:

 • اکثر بانک‌های سراسر دبی ترتیبی می‌دهند که کارت ATM و دسته چک شما در محل کار به شما پیک شود. از طرف دیگر، میتوانید ترتیبی دهید که آن را در یک تاریخ از پیش تعیین شده از شعبه به صورت حضورى دريافت کنید.
 • اکثر حساب‌های جاری استاندارد یک كارت بانكى و دسته چک به شما تحويل می‌دهند.
 • بعضى بانك‌ها نيز از شما در خواست مى‌كنند يك حداقل مبلغ هميشه در حسابتان موجود باشد و در صورت برداشت مبلغ نيز بلافاصله جايگزين شود. اين حداقل موجودى، معمولاً ٣٠٠٠ درهم در ماه است.
 • حساب‌های پس‌انداز در اکثر بانک‌ها با نرخ‌های سود متفاوت بسته به مبلغ سپرده‌شده در دسترس است. برای پس انداز بدون مالیات، ارزش آن را دارد که یک حساب پس انداز خارج از کشور باز کنید.
 • اکثر بانک‌های دبی بانکداری آنلاین رایگان ارائه می‌دهند، بنابراین هنگام درخواست حتما براى اين گزينه كاربردى ثبت نام کنید. بانکداری آنلاین راهی آسان و مطمئن برای مدیریت امور مالی شماست.

افتتاح حساب بانکی شرکتی در امارات:

اگر به دلایل تجاری نیاز به یک حساب بانکی شركتى دارید، ابتدا باید یک شرکت تاسيس کنید و سپس یک حساب باز کنید.
مقررات امارات متحده عربی به شما اجازه نمی‌دهد از طریق حساب شخصی تجارت کنید.
به طور کلی، حساب شرکت شما باید یک حساب جاری باشد تا حجم بالاى تراکنش‌ها را تسهیل کند. این روند دو تا چهار هفته طول می‌کشد.
مهاجران برای افتتاح حساب‌های تجاری به مجموعه‌ای از اسناد اضافی نیاز دارند.


این موارد بسته به بانک و نوع شرکت متفاوت است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مجوز تجارت شرکت
 • گواهی ثبت نام
 • گواهی سهام شركت
 • اساسنامه شرکت و پيوست هاى مربوطه
 • مصوبه هیئت مدیره که به یک نماينده از شرکت اجازه افتتاح حساب مى‌دهد
 • کپی پاسپورت و ویزاى سهامداران و امضاکنندگان مجاز شركت

نحوهی افتتاح حساب بانکی در امارات برای کودکان:

مقررات بانک مرکزی امارات متحده عربی بیان می‌کند که فقط افراد بالای 21 سال می‌توانند حساب بانکی افتتاح کنند.
یک جوان 18 ساله تنها در صورتی می‌تواند حساب خود را باز کند که در یک نهاد دولتی یا نیمه دولتی استخدام شده باشد. در این سنین، کودکان به کمک والدین یا قیم نیاز دارند.

توجه به این نکته مهم است که مقررات بانک مرکزی امارات تنها به پدران اجازه می‌دهد تا برای فرزندان خود حساب بانکی باز کنند، زیرا طبق قوانین شریعت، آنها سرپرست یا قیم طبیعی آنها محسوب می‌شوند. مادران حتی اگر قیم قانونی باشند نمی‌توانند برای فرزندان خود حساب باز کنند. هنگامی که یک حساب کاربری توسط پدر براى یک خردسال راه اندازی شد، پدر می‌تواند وکالتنامه‌ای ارائه دهد تا مادر بتواند حساب را به طور مداوم بدون حضور پدر مدیریت کند.

بانک‌های امارات متحده عربی طیف گسترده‌ای از حساب‌های پس‌انداز را برای کودکان ارائه می‌کنند و بانک‌های اسلامی در این زمینه پیش قدم شده‌اند. مطابق با قوانین امارات متحده عربی، والدین نمی‌توانند تا زمانی که کودک به سن 18 سالگی برسد، هیچ گونه برداشتی انجام دهند. با این حال، اگر می‌خواهید به فرزند خود کارت نقدی بدهید، برخی از بانك‌ها پس از 15 سالگی اين خدمات را ارائه مى‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی مخصوص کودکان به شرح زیر است:

 • اصل پاسپورت کودک به اضافه یک کپی از اصل پاسپورت قیم و صفحات ویزاى کودک و سرپرست آن.
 • گواهی حقوق قیم
 • کپی ايدى كارت كودك و سرپرست

اگر از داشتن حساب بانکی در امارات منع شدید چه باید کرد؟ بسیار بعید است که بانک از افتتاح حساب برای یک مهاجر مقیم قانونی امتناع کند، اما در صورت وقوع چنين اتفاقى، بايد بدانيد كه آن‌ها حق انجام این کار را دارند.

هر بانکی مقررات خاص خود را در رابطه با مشخصات مشتری و فعالیت‌ها و حداقل تراکنش‌ها دارد. در نتیجه، مشتریان تقریباً در هر بانکی مشمول الزامات خاصی هستند. اگر شما مدارکی مبنی بر تایید هویت، وضعیت شغلی و ماهیت شغلتان ارائه نکنید، ممکن است بانک از پذیرش شما به عنوان مشتری امتناع کند.

 

بیشتر بخوانید: کار در امارات؛ جدیدترین فرصت های شغلی در امارات.

 

علاوه بر این، مشتریان ممکن است به دلایل ديگر نيز رد شوند كه در ادامه چند مورد را ذكر كرديم:

اگر بانک دیگری حساب شما را به دلیل فعالیت‌هاى مشکوک مسدود کرده باشد شما نمی توانید منبع سرمایه را تأیید کنید و بانك ممكن است برايتان حساب باز نكند.

اگر در لیست افراد منع شده باشيد (به عنوان مثال یک سیاستمدار خارجی یا جنایتکار شناخته شويد).

در كل ، کلیهی بانک‌های امارات توسط بانک مرکزی امارات تنظیم می‌شوند و به‌منظور رعایت استانداردها و الزامات بین‌المللی، بانک مرکزی یک خط ‌مشی براى آن‌ها تعیین کرده است.
به عنوان یک رویهی معمولی، بانک های امارات از شما سوالات خاصی می‌پرسند و در مورد تراکنش‌های حساب شما قبل و بعد از باز کردن حساب شخصی یا شرکتی شما نظر می‌دهند.

اگر جز دسته هاى معدود و خاص منع شده از افتتاح حساب نيستيد‌، باز افتتاح حساب بانکی در دبی كاربسيار ساده‌اى است كه براى شما مزيت‌هاى فراوانى دارد؛ از پرداخت قبوض و انتقال وجه انلاين گرفته تا مزايايى چون تخفيف در خريد و پرداخت‌ها.

شما چه تجربهای از افتتاح حساب بانکی در دبی (امارات) دارید؟ برای ما و دیگر فارسی زبانان ساکن امارات بنویسید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل