زندگی در امارات

انواع ویزای دبی (امارات) برای افراد مختلف

خلاصه ای از مهم‌ترین طرح‌های ویزای دبی، واجدین شرایط و مزایای آنها

دولت امارات برای جذب و حفظ استعدادها و تبدیل امارات متحده عربی به بهترین مکان برای کار و زندگی، مجموعه ای از طرح های روادید پیشگامانه از جمله صدور ویزای دبی (امارات) برای دسته های مختلف افراد را راه اندازی کرده است.
از طریق گزینه های مختلف اقامت برای رشته ها و حرفه‌های مختلف، امارات متحده عربی قصد دارد یک مرکز جهانی برای رشد و شکوفایی متخصصان و استعدادها در سراسر جهان فراهم کند و در عین حال به توسعه کشور کمک کند.

در اینجا خلاصه ای از مهم ترین انواع ویزای دبی یا به طور کلی ویزای امارات و طرح های اقامتی را که امارات متحده عربی در سطح فدرال راه اندازی کرده است فهرست كرده ايم. برای این که متوجه شوید شما هم ممکن است واجد شرایط دریافت هر یک از انواع ویزای دبی باشید یا نه، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

ویزای طلایی امارات

ویزای طلایی که براى اولين بار در سال 2019 اعلام شد، یک طرح اقامت پنج یا ده ساله است که به سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، استعدادهای متخصص، محققان و دانشجویان برتر اعطا می‌شود.

مزیت هاى اين نوع ويزا عبارتند از:
زندگی در امارات بدون نیاز به حامی (اسپانسر)، با مالکیت صد درصدی کسب و کار در امارات.

افراد واجد شرايط: این دسته بندی‌ها طی دو سال گذشته گسترش یافته و شامل مهاجران در حرفه‌های مختلف از جمله پزشکان، دارندگان مدرك دکترا، دانشمندان، مبتکران، محققان، کارکنان امور خيريه و بشردوستانه‌، سرمایه گذاران، کارآفرینان، مدیران، مدیران عامل و متخصصان در زمینه‌های علمی-مهندسی، رشته‌هاى الکترونیک، کدنویسی، برق، بهداشت، آموزش، مدیریت کسب و کار و فناوری مى‌شود. دانشجویان با معدل 3.8 یا بالاتر در یک دانشگاه معتبر مستقر در امارات نيز واجد شرایط دریافت ویزای طلایی هستند.

 

بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل در خصوص تمدید ویزای دبی که باید بدانید!

بیشتر بخوانید: ویزای طلایی امارات برای برنامه نویسان

 

ویزای سبز (گرین ویزای امارات):

ویزای سبز که در سپتامبر 2021 به عنوان بخشی از سری اول پروژه‌های گسترده امارات متحده عربی برای پنجاه سال آینده اعلام شد، ویزای دبى و در نتیجه اقامت را برای افراد بسیار ماهر فراهم می‌کند.

مزیت‌های ویزای سبز امارات:
خود اسپانسرى با قابلیت اسپانسر شدن برای اعضای خانواده از جمله والدین و فرزندان پسر تا سن 25 سالگى (به جای 18 سالگى در ويزاهاى اقامتى عادى).

افراد واجد شرايط:
سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، صاحبان مشاغل، دانشجویان برتر و فارغ التحصیلان.

ویزای فریلنسرى امارات:

این طرح ویزای فدرال به کارگران خوداشتغال مستقر در امارات متحده عربی و خارج از کشور این امکان را می دهد تا از خود حمایت مالی کنند و بدون تاسيس شركت يا وابستگى به اسپانسر اقامت دريافت كنند.

مزیت‌ها: اسپانسرشيپ شخصی و آزادی در انجام شغل‌هاى مختلف در سراسر کشور.

افراد واجد شرايط : فریلنسرها در زمینه‌های تخصصی مانند هوش مصنوعی، بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال.

 

بیشتر بخوانید: ده شغل پردرآمد برای فریلنسری در دبی

 

ویزای توریستی چند بار ورود امارات:

امارات متحده عربى در مارس 2021، ویزای پنج ساله چند بار ورود را اعلام کرد که به گردشگران امکان می‌دهد به مدت نود روز در این کشور بمانند. این ویزای دبی یا بخشهای دیگر امارات می تواند تا نود روز دیگر هم تمدید شود.

مزیت‌ها: ورود مکرر در قالب توريست، اقامت طولانی مدت و اسپانسرشيپ شخصی.

افراد واجد شرايط : گردشگران از همهی ملیت‌ها.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با ویزای مولتی دبی و هرآنچیزی که باید بدانید!

 

ویزای کار از راه دور (دورکاری):

در مارس 2021، امارات همچنین طرح «ویزای کار از راه دور» را اعلام کرد كه کارمندان شرکت‌های مستقر در خارج از کشور را قادر می‌سازد تا به مدت یک سال از راه دور در امارات متحده عربی کار کنند.

مزیت‌ها‌: حمایت مالی مستقل، انعطاف‌پذیری، دسترسی به محیط تجاری جذاب امارات متحده عربی و شانس شبکه‌سازی.

افراد واجد شرايط: استارتاپ‌ها، کارآفرینان و کسانی که مدرک اشتغال دارند.

ویزای بازنشستگی امارات:

در سپتامبر 2018، امارات متحده عربی یک طرح ویزای پنج ساله را برای ساکنان بازنشستهی بالای 55 سال با امكان تمدید در صورت رعایت معیارهای مورد نياز تصویب کرد.
پیش از این، در نوامبر 2021، امارات متحده عربی اصلاحاتی را در ويزاى اقامت بازنشستگی برای تسهیل شرایط برای مهاجرانی که مایل به ماندن در این کشور پس از بازنشستگی هستند، اعلام کرد.

مزیت‌ها: حمایت شخصی، حفظ دارایی‌های ساخته شده در امارات و دسترسی به سبک زندگی و امکانات بالقوهی کشور.

افراد واجد شرايط : افراد بازنشسته با یک ملک واحد یا بیش از یک ملک به ارزش حداقل یک میلیون درهم (ارزیابی باید توسط نهاد مربوط در هر امارات انجام شود)، یا سپرده بانکی حداقل یک میلیون درهم، یا درآمد فعال حداقل 180 هزار درهم در سال.

 

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزای بازنشستگی امارات

 

مجوز کار موقت برای نوجوانان:

مجوز کار موقت یک ساله که در سپتامبر به عنوان بخشی از پروژه‌های پنجاه امارات متحده عربی اعلام شد، به نوجوانان اجازه می‌دهد تا شغل پاره وقت به دست آورند تا مهارت‌هايى كسب كنند و برای کار در حین تحصیل آماده شوند.

مزیت‌ها : کسب تجربهی کاری قبل از فارغ‌التحصیلی از مدرسه برای غنی‌سازی رزومهی دانشگاهى و گسترش چشم‌اندازهای شغلی آینده.

افراد واجد شرايط : افراد بین 15 تا 18 سال.

ويزاى شهروندى امارات:

در ژانویه 2021، امارات متحده عربی اصلاحاتی را در قانون شهروندی اعلام کرد که به ساکنان و خانواده‌هایشان امکان می‌دهد در عین حفظ تابعیت فعلی، واجد شرایط دریافت پاسپورت امارات باشند. ذینفعان بر اساس یک معیار تعیین شده برای هر دسته انتخاب خواهند شد.

مزیت‌ها: با اين ويزا مى‌توانيد عضوی دائمی از جامعه امارات باشید که به توسعه و رشد خود ادامه می‌دهد.

افراد واجد شرايط : پزشکان، دانشمندان، مهندسان، هنرمندان، نویسندگان، مخترعان، سرمایه‌گذاران و خانواده‌های آنها.

اهم تغييرات ايجاد شده در موارد مربوط به ویزای دبی (امارات) و طرح‌هاى اقامتى جديد عبارت اند از :

اعضای درجه يك خانواده اکنون می‌توانند از والدین خود حمایت مالی کنند.
کودکان به جای 18 سالگی می توانند تا سن 25 سالگی توسط والدین خود حمایت شوند.
کارمندان می‌توانند پس از از دست دادن شغل یا بازنشستگی، به جای 30 روز، پس از 90 تا 180 روز کشور را ترک کنند.
بیوه‌ها، زنان مطلقه و سایر موارد بشردوستانه می‌توانند یک سال تمدید اقامت دریافت کنند.
مجوز سفرهای کاری از سه ماه به شش ماه افزایش یافت.

 

بیشتر بخوانید: ویزای طلایی امارات برای پزشکان

 

مى توان گفت امارات متحده عربى در سال‌هاى اخير ديدگاه خود را با توجه به پتانسيل و زيرساخت‌هاى موجود و احتمالى، به گونه‌اى تغيير داده كه حداكثر استفاده از اين پتانسيل‌ها به جا آورده شود؛ اين موضوع از طريق ايجاد طرح‌هاى اقامتى كاربردى و جذاب براى دسته‌هاى مختلف افراد در سراسر جهان كه مايل به زندگى در امارات هستند، عملى شده است.

چطور جریمه‌های ویزای امارات را چک کنم؟

آیا نگران این هستید که بیشتر از زمان ویزای امارات خود به‌عنوان یک توریست در کشور امارات مانده باشید؟ یا موفق به تمدید اقامت خود نشدید؟ چه در اینجا مسافر باشید و چه ساکن امارات، باید مطمئن شوید که هیچکدام از الزامات ویزای خود را، چه در رابطه با تمدید و چه درباره‌ی پرداخت هزینه‌هایی که موعد پرداختشان رسیده است، را نقض نکرده باشید.

هر چند، در صورتی که درباره‌ی وضعیت ویزای خود دچار تردید و نگرانی‌ هستید و می‌خواهید بدانید مشمول پرداخت جریمه شده‌اید یا خیر، می‌توانید با دنبال کردن پروسه‌ی ذیل و از طریق ادارات مهاجرت پیگیری کنید.

در ابتدا باید به این نکته نظر داشت که ادارات مهاجرت برای دارندگان ویزای امارات، دوره مهلت به‌خصوصی دارند که به آن‌ها کمی زمان می‌دهد تا پیش از اعمال جریمه، وضعیت ویزای خود را پیگیری کنند.

با توجه به وبسایت رسمی دولت امارات، اگر ساکن این کشور هستید و ویزا دارید، تا پیش از تاریخ انقضای آن به مدت 30 روز مهلت خواهید داشت تا وضعیت ویزای خود را اصلاح کرده و یک ویزای سکونت دیگر دریافت کنید و یا از کشور خارج شوید. همچنین در این وبسایت گفته شده است که توریست‌ها و افراد دارای ویزای بازدید نیز تا 10 روز پس از انقضای ویزای خود مهلت دارند. اگر بیشتر از این دوره‌ی مهلت پیگیری در خاک امارات بمانند، مشمول پرداخت جریمه خواهید شد.

می‌توانید به صورت آنلاین از این‌که جریمه ویزا شامل‌تان شده است یا نه باخبر شوید. در امارات، ویزایتان ممکن است توسط اداره کل امور مهاجرتی و سکونت که ویزاهای امارت دبی را صادر می‌کند، و یا اداره فدرال هویت، شهروندی، گمرک و امنیت بنادر که صدور ویزا برای باقی امارت‌ها را بر عهده دار، صادر شود.

می‌توانید برای ملاحظه‎ی جریمه‌ی ویزای خود، فارغ از این‎که کدام امارت ویزایتان را صادر کرده است، به وبسایت یکی از دو اداره‌ی امور مهاجرتی رجوع کنید.

قدم اول: به سرویس آنلاین رجوع کنید. ابتدا وارد beta.smartservices.icp.gov.ae شوید. در بخش Fines – Pay Fines – Violations of Entry Permissions or Residents – Pay New Fine بروید و روی گزینه‌ی Start Service بزنید.

قدم دوم: اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. دو گزینه پیش روی خود خواهید دید: 1. File Number – اگر می‌خواهید جریمه‌ی مربوط به یک ویزای اقامت را چک کنید، این گزینه را انتخاب کنید؛ 2. Citizens of Certain Countries – اگر می‌خواهید جریمه‌ی مربوط به یک ویزای ملاقات را چک کنید، این گزینه را انتخاب کنید.

برای ساکنین امارات:

  1. روی file number کلیک کنید.
  2. شماره پرونده‌ی خود را وارد کنید. این شماره روی صفحه‌ی ویزای پاسپورت درج شده است.
  3. تاریخ تولدتان را وارد کنید.
  4. تیک captcha box را بزنید و روی بخش آبی با کلمه‌ی Search کلیک کنید.

برای بازدیدکنندگان:

  1. گزینه‌ی Citizens of Certain Countries را انتخاب کنید.
  2. این اطلاعات را وارد کنید: شماره پاسپورت؛ نوع پاسپورت؛ تاریخ تولد؛ ملیت.
  3. تیک captcha box رو بزنید و روی search کلیک کنید.

 

اطلاعات کاربردی دیگر دربارهی ویزای دبی، انواع ویزای امارات، کار، تحصیل، گردش و تفریح در دبی را میتوانید با ما از طریق سایت رسانا پیگری کنید. علاوه بر دریافت اطلاعات لازم و نیازمندیهای زندگی در امارات، در جریان جدیدترین رویدادها قرار میگیرید و با بیزینسهای مختلف فارسی زبان فعال در امارات آشنا میشوید. پس با ما همراه بمانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا