ده شغل پردرآمد برای کار در دبی به صورت فریلنسری

ده شغل پردرآمد برای کار در دبی به صورت فریلنسری

آیا می توانم در کنار داشتن یک کار در دبی، یک شغل جدید فریلنسری را نیز شروع کنم؟

 

زمانی بود  که همه برای کار در دبی نیاز به یک شغل تمام وقت و قراردادهای وابسته به ویزای کار داشتند. در این حالت اگر شغل خود را از دست می دادند، باید کشور را ترک می کردند. اما اکنون همه چیز در حال تغییر است، از جمله شرایط و امکانات برای کار در دبی. طبق آخرین نظرسنجی ها، دبی در میان برترین مکان های دنیا برای کار فریلنسری، در جایگاه هشتم قرار دارد.

 

دولت امارات نیز حتی قبل از شروع همه گیری کرونا، به دنبال تقویت این بخش و افزایش نیروی کار مستقل از اسپانسرهایشان بود و مشاغل آزاد به سادگی شرکت های کوچکی تاسیس کردند، گرچه هزینه ی تاسیس آن ها اغلب گران بود.

 

اکنون مناطق آزاد امارات با ایجاد مجوزهای ویژه این فرآیند را ارزان تر و آسان تر می کنند.

 

برای کسانی که اسپانسر  ندارند، ویزای اقامت نیز قابل تنظیم است.

 

مجوزها به افراد اجازه می دهند علاوه بر این که شغل دائمی خود را حفظ کرده، مشاغل جانبی را نیز شروع کنند. البته فقط  تا زمانی که اسپانسر اصلی آنها  NOC (گواهی عدم اعتراض) ارائه دهد.

 

 

حتما بخوانید: کاریابی در امارات، سریع و مطمئن کار پیدا کنید!

 

آیا فعالیت فریلنس در امارات قانونی است؟

 

کار در امارات به صورت فریلنسریبله. فریلنسینگ برای کار در دبی برای مشاغل خاصی قانونی است، البته تا وقتی که ویزای اقامت، و در برخی موارد، مجوز فریلنس داشته باشید.

 

برای دریافت ویزای اقامتی باید توسط یکی از اعضای خانواده، همسر یا کارفرمای تمام‌وقت خود اسپانسر شوید.

 

می‌توانید از جهت دیگری هم به قضیه ورود کنید؛ یعنی نخست مجوز فریلنس کسب کنید و سپس از طریق آن به طور همزمان ویزای اقامتی بگیرید.

 

اگر توسط شخصی دیگر اسپانسر می‌شوید، نیاز دارید که از آن‌ها سند عدم اعتراض دریافت کنید. این سند تایید می‌کند که آن‌ها رضایت دارند شما به صورت تمام‌وقت یا فریلنس برایشان کار کنید.

 

مجوز فریلنس در هر امارت جداگانه صادر می شود و هزینه‌های مربوط به آن در هر جا متفاوت است.

 

آیا می‌توانم در حالی که در امارات استخدام شده ام کار فریلنس نیز انجام دهم؟

 

بله. شما می‌توانید در حالی که در امارات تحت استخدام هستید کار فریلنس انجام دهید، البته کارفرمای تمام‌وقتتان، که احتمالا اسپانسر ویزای اقامتی شما نیز باشد، باید به شما از طریق سند عدم اعتراض اجازه‌ی این کار را بدهد.

 

برای بررسی دقیق تر این موضوع، یعنی امکان کار در دبی آن هم به صورت فریلنسری در کنار یک شغل ثابت دیگر، یک مثال را مطرح می کنیم.

 

سوال: من یک طراح گرافیک در دبی هستم. در حال حاضر تحت استخدام تمام‌وقت یک شرکت منطقه آزاد می‌باشم. آیا این امکان وجود دارد که در عین عدم وارد کردن هیچ گونه تاثیری به کار خود در شرکت، به صورت فریلنس نیز برای شرکت‌های دیگر کار کنم؟ مراحل قانونی آن چیست؟ نیاز به یک مجوز ویژه دارم؟

 

پاسخ: با توجه به سوالات شما، به نظر می‌رسد که به دنبال این هستید در یکی از نهادهای منطقه اصلی امارات به صورت پاره‌وقت استخدام شوید. بنابراین، قیود تصمیم وزارتی شماره‌ی ۳۱ سال ۲۰۱۸ در خصوص توسعه‌ی یک سیستم استخدامی جدید تحت قراردادهای پاره‌وقت (‘قانون استخدام پاره‌وقت’) در مورد شما قابل اعمال است.

 

باید توجه داشته باشید که در صورتی که یک شخص بخواهد در کنار کار اصلی خود یک کار پاره‌وقت نیز در امارات آغاز کند، ضروری است که یک قرارداد مکتوب داشته باشد. او همچنین باید از وزارت منابع انسانی مجوز کار پاره‌وقت دریافت کند. هیچ نیازی هم برای کسب سند عدم اعتراض از کارفرمای اصلی وجود ندارد.

 

ضوابط و قواعد قرارداد استخدام پاره‌وقت می‌تواند به شخص اجازه دهد برای نخستین کارفرمای پاره‌وقت خود کم‌تر از هشت ساعت در روز یا ۴۸ ساعت در هفته کار کند. البته ساعات کار نمی‌تواند کم‌تر از ۲۰ ساعت در هفته باشد. این قاعده مطابق با بند ۳ قانون استخدام پاره‌وقت می‌باشد، که به وضوح بیان می‌دارد: “قرارداد پاره‌وقت به کارمند اجازه می‌دهد که:

 

الف) برای کارفرمای اصلی (اولین کارفرمای پاره‌وقت) کم‌تر از هشت ساعت در روز یا کم‌تر از ۴۸ ساعت در هفته کار کند به شرطی که ساعات کار از ۲۰ ساعت در هفته کم‌تر نشود.

 

ب) به طور همزمان برای بیش از یک کارفرما (دومین کارفرمای پاره‌وقت) کار کند، بدون این که نیاز داشته باشد از کارفرمای اصلی یا هر کارفرمای دیگری که برایش کار می‌کند اجازه کسب کند.”

 

علاوه بر این، وزارت منابع انسانی باید کلیه‌ی کارفرمایان یک شخص را از استخدام عادی یا پاره‌وقت او در امارات باخبر سازد. این حکم بر اساس بند ۷ قانون استخدام پاره‌وقت می‌باشد که می‌گوید: “با اخذ مجوز کار برای کارفرمای جدید از وزارتخانه، این نهاد به تمام کارفرماها (اصلی یا ثانویه) در مورد کارفرماهای جدید کارمند اطلاع می‌دهد. کارمند نیز تعهد می‌دهد که تمام کارفرمایانی را که برایشان کار می‌کند از کارفرما یا کارفرماهای جدیدش با خبر کند.”

 

بیشتر بخوانید: ایرانیان امارات، لیست موفق ترین ایرانیان امارات

 

 

بر اساس قیود ذکر شده‌ی قانون استخدام پاره‌وقت، شما می‌توانید پس از اخذ مجوز تحت استخدام پاره‌وقت یک کارفرمای دیگر به جز کارفرمای اصلی خود دربیایید. با این حال، در صورتی که کارفرمای اصلی شما تمایلی به این که تحت استخدام پاره‌وقت کارفرمای دیگری هم باشید نداشته باشد، می‌تواند از شما بخواهد که این کار را انجام ندهید. البته اگر دارای مجوز معتبر صادره‌ی وزارت منابع انسانی باشید، کارفرمای اصلی نمی‌تواند شما را از تحت استخدام پاره‌وقت کارفرمای دیگری درآمدن منع کند.

 

اگر که شما تمایل به انجام کار پاره‌وقت داشته باشید، کارفرمای اصلی‌تان می‌تواند حق این را داشته باشد که قرارداد استخدام شما را باطل کند. امکان آن وجود دارد که این کار از طریق انجام تعهداتی که تحت قیود قوانین و مقررات استخدام اداره‌ی منطقه آزاد که در آن استخدام شده اید نسبت به شما وجود دارد صورت بگیرد.

 

بعد از مرور این اطلاعات در مورد تکامل بازار کار امارات متحده عربی به تعداد بیشتری از مشاغل آزاد و چگونگی اجازه ی کار مستقل، در ادامه لیست 10 شغل برتر برای کار در دبی به صورت فریلسنری را معرفی می کنیم که بالاترین درآمدها را دارند.

 

1. معلم خصوصی

 

ماهانه ۳۲٫۰۰۰ الی ۶۰٫۰۰۰ درهم (ساعتی ۳۵۰ الی ۶۶۰ درهم)

 

۲. مربی شخصی

 

ماهانه ۳۰٫۰۰۰ الی ۴۰٫۰۰۰ درهم (ساعتی ۳۲۵ الی ۵۰۰ درهم)

 

۳. آرایشگر یا هیر استایلیست

 

ماهانه ۲۰٫۰۰۰ الی ۵۰٫۰۰۰ درهم (ساعتی ۵۰۰ الی ۸۰۰ درهم)

 

۴. طراح داخلی

 

ماهانه ۱۰٫۰۰۰ الی ۵۰٫۰۰۰ درهم

 

۵. طراح وب مستقل

 

ماهانه ۱۵٫۰۰۰ الی ۳۰٫۰۰۰ درهم

 

۶. مربی ورزشی

 

ماهانه ۱۵٫۰۰۰ الی ۲۵٫۰۰۰ درهم (ساعتی ۱۵۰ الی ۳۵۰ درهم)

 

۷. ژورنالیست

 

ماهانه ۱۵٫۰۰۰ الی ۲۰٫۰۰۰ درهم (ساعتی ۱۰۰ الی ۱۲۵ درهم)

 

۸. مشاور موفقیت

 

ماهانه ۱۲٫۰۰۰ الی ۱۸٫۰۰۰ درهم (ساعتی ۳۰۰ الی ۷۰۰ درهم)

 

۹. بازاریاب یا متخصص روابط عمومی

 

ماهانه ۶٫۰۰۰ الی ۱۴٫۰۰۰ درهم (تازه‌کار) یا ۶۰٫۰۰۰ الی ۱۰۰٫۰۰۰ درهم (ارشد)

 

۱۰. پرستار بچه

 

ماهانه ۸۰۰ الی ۴٫۸۰۰ درهم (ساعتی ۲۵ الی ۱۵۰ درهم)

 

شما تجربه ی کار فریلنسری در امارات یا کشورهای دیگر را دارید؟ به نظر شما داشتن یک فعالیت فریلنسری در کنار یک کار دائمی در دبی انتخاب مناسبی است؟ کار به صورت مستقل چه مزایا و معایبی دارد و شما را با چه چالش هایی رو به رو کرده است. تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کار در دبی، زندگی در امارات، آشنایی با بیزینس های فارسی زبان در دبی و سایر بخش های کشور و همچنین مشاهده ی جدیدترین آگهی های استخدام در دبی، با ما در وبسایت رسانا همراه باشید

 

  • سعید

    سعید

    دسامبر 19, 2021

    بسیار عالی از راهنمایی

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل