زندگی در امارات

عبره ‌سواری در خور دبی با یک درهم

تجربه سوار شدن به قایق‌های سنتی دبی به نام عبره

با کمتر از دو درهم می‌توانید سوار یک عبره شوید و مسیر ۱۴ کیلومتری دبی کریک (Dubai Creek) یا خور دبی را که میان محله‌های بر دبی (Bur Dubai) و دیره (Deira) قرار دارد بپیمایید.

عبره‌ها قایق‌های چوبی سنتی هستند که توسط اداره‌ی راه و ترابری دبی  (RTA) سامان‌دهی و نظارت می‌شوند. عبره در زبان عربی به معنای عبور است و عبره‌ها قدیمی‌ترین و به‌صرفه‌ترین راه جابه‌جایی در دبی هستند.

بسته به نوع عبره که موتوری یا بنزینی باشد، قیمت بلیتی که می‌گیرید برای یک سفر ۱ تا ۲ درهم خواهد بود. قایق‌ها هر چند دقیقه از هر دو سمت خور دبی حرکت می‌کنند و مسافران را در نقاط پربازدید در بر دبی و دیره، مانند بازارهای سنتی، مناطق تاریخی و موزه‌ها پیاده می‌کنند.

چه در دبی زندگی کنید و چه در سفر به دبی می‌خواهید تاریخ غنی دبی را مشاهده کنید، ما به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید این آخر هفته یا در سفر به دبی با قایق‌های عبره در خور دبی به گشت‌وگذار بپردازید.

عبره‌ بنزینی – ۲  درهم

عبره‌ بنزینی نسخه‌ مدرن قایق‌های سنتی است؛ زیرا با بنزین یا گازوئیل کار می‌کند. این عبره‌ها ظرفیت بیشتری دارند و تا ۲۰ مسافر می‌توانند در خود جای دهند.

مسافران با این نوع عبره می‌توانند به محله‌ی تاریخی الفهیدی، بازارهای قدیمی دورتادور خور دبی و موزه‌ دبی (Dubai Museum) بروند. همچنین می‌توانند خانه‌های سنتی، مناره‌ها و مسجد‌ها و ساختمان‌های مدرن‌تر مانند برج‌های دوقلوی دیره را تماشا کنند.

عبره‌ بنزینی برای تمام مسیرها ۲ درهم برای یک سفر هزینه دارد. می‌توانید بلیت را از باجه‌ مخصوص که در هر ایستگاه عبره وجود دارد خریداری کنید. افراد دارای معلولیت و کودکان زیر ۵ سال می‌توانند رایگان از عبره استفاده کنند.

اگر بلیت را از خود ایستگاه عبره تهیه می‌کنید، باید توجه کنید که برخی ایستگاه‌ها کارت نول یا کارت اعتباری قبول نمی‌کنند و شاید لازم باشد همراه خود پول نقد داشته باشید. اما اگر می‌خواهید سفر خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید از وبسایت RTA بلیت آنلاین تهیه کنید و با کارت اعتباری هزینه‌ بلیت را بپردازید.

مسیرها و زمان‌بندی‌ها:

۱) سوق قدیم دبی – بنی‌یاس (CR3)

این عبره‌ها از ایستگاه دریایی سوق قدیم دبی، نزدیک مینا بازار د منطقه ر بر دبی به سمت ایستگاه دریایی بنی‌یاس که در بزرگراه بنی‌یاس (D85)  قرار دارد حرکت می‌کنند. محله‌ بنی‌یاس در منطقه‌ی دیره در انتهای خور دبی و نزدیکی باشگاه گلف و کشتی تفریحی دبی کریک قرار دارد.

ساختمان‌های معروف نزدیک ایستگاه دریایی بنی‌یاس شامل ساختمان دبی لند دپارتمان یا همان سازمان املاک دبی  (DLD) و اتاق بازرگانی دبی می باشد.

این عبره‌ها دوشنبه‌ها تا شنبه‌ها ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۰:۵۵ شب و یکشنبه‌ها ۱۰ صبح تا ۱۱:۳۵ شب فعالیت دارند.

۲) الفهیدی – السبخه (CR4)

ایستگاه عبره الفهیدی در انتهای خیابان السیف قرار دارد و بین السیف و محله‌ی تاریخی الفهیدی واقع شده است. این عبره‌ها مسافران را در ایستگاه دریایی السبخه پیاده می‌کنند که نزدیک به ایستگاه مترو میدان بنی‌یاس می‌باشد.

این عبره‌ها دوشنبه‌ها تا شنبه‌ها ساعت ۸ صبح تا ۱۰:۲۵ شب و یکشنبه‌ها ۱۰ صبح تا ۱۱:۵۵ شب فعالیت دارند.

۳) الفهیدی – سوق قدیم دیره (CR5)

از ایستگاه عبره‌ الفهیدی تا ایستگاه عبره‌ سوق قدیم دیره در نزدیکی موزه‌ شهرداری دبی. این عبره‌ها دوشنبه‌ها تا شنبه‌ها ساعت ۸ صبح تا ۱۰:۲۵ شب و یکشنبه‌ها ۱۰ صبح تا ۱۱:۵۵ شب فعالیت دارند.

۴) السیف – بنی‌یاس (CR6)

این عبره‌ها از ایستگاه دریایی السیف در منطقه‌ی السیف، پیش از بخش تاریخی السیف، به ایستگاه دریایی بنی‌یاس می‌روند. ساعت فعالیت این عبره‌ها دوشنبه‌ها تا شنبه‌ها ۷:۳۰ صبح تا ۱۰:۵۰ شب و یک‌شنبه‌ها ۱۰ صبح تا ۱۲:۲۰ بامداد می‌باشد.

۵) السیف – الفهیدی – سوق قدیم دبی (CR7)

این عبره‌ها روزهای عادی فعالیت ندارند و در روزهای شنبه و یکشنبه ساعت ۴ عصر تا ۱۱:۵۵ فعالیت دارند. حداقل شش مسافر برای آغاز سفر لازم است.

 

بیشتر بخوانید:  کرایه ماشین در دبی

بیشتر بخوانید: تاکسی‌های پرنده دبی

 

عبره‌ سنتی – ۱ درهم

عبره‌های سنتی موتوری هستند و ترکیبی از قایق و کلک می‌باشند. این عبره‌ها مسافران را به دو بازار قدیمی محبوب در دبی می‌برند. هر سفر ۱ درهم هزینه دارد و هزینه را باید با پول نقد پرداخت کنید.

مسیرها و زمان‌بندی‌ها:

– از ایستگاه دریایی بر دبی نزدیک سوق قدیم دبی، تا سوق قدیم دیره: هر روز ۶ صبح تا ۱۲ شب

– از ایستگاه دریایی بر دبی تا ایستگاه السبخه نزدیک میدان بنی‌یاس: هر روز تمام ساعات

ایستگاه‌های مترو نزدیک بر دبی در دبی کریک:

– الفهیدی: ایستگاه متروی الغبیبه (خط سبز)

– السیف: ایستگاه متروی برجمان (خط قرمز)

– سوق قدیم دبی: ایستگاه متروی شرف DG (خط سبز)

– ایستگاه‌های متروی نزدیک دیره در دبی کریک:

– السبخه: ایستگاه متروی میدان بنی‌یاس (خط سبز)

– بنی‌یاس: ایستگاه متروی یونیون (خط قرمز)

– سوق قدیم دیره: ایستگاه متروی سوق طلا (خط سبز)

کرایه عبره به صورت دربست

به گفته‌ وبسایت اداره راه و ترابری دبی RTA، می‌توانید عبره را به صورت خصوصی کرایه کنید. هزینه‌ کرایه برای سفر با عبره خصوصی در خور دبی ساعتی ۱۲۰ درهم می‌باشد. می‌توانید از طریق وبسایت زیر یا تماس با شماره 8009090 عبره خصوصی کرایه کنید.

https://marine.rta.ae/rta_b2c/opentickets.html

چرا باید عبره‌سواری را در دبی تجربه کنیم؟

در دبی، عبره‌ها شهر را به دو منطقه اصلی، یعنی دو سوی مناطق دیره و بر دبی تقسیم می‌کند. سفر با عبره تجربه‌ای منحصر به فرد و اصیل را برای محلی‌ها، ساکنین و گردشگران فراهم می‌کند. به چند دلیل، باید تجربه کردن سفر با عبره در دبی را در برنامه خود بگذارید:

1. جذابیت یک تجربه سنتی: سفرهای عبره به شما اجازه می‌دهد که با میراث و فرهنگ شهر ارتباط برقرار کرده و دبی را به عنوان شهری قبل از مدرن شدنش تجربه کنید. این قایق‌های چوبی از قرون گذشته به کار برده می‌شوند و به شما نمایی از زندگی سنتی دبی را ارائه می‌دهند.

2. چشم‌اندازهای زیبا: در حالی که در طول خور دبی حرکت می‌کنید، به چشم‌اندازهای فوق‌العاده نمای شهر، رفت‌وآمد زیاد اطراف آب و شاهکارهای معماری که در کنار خور قرار دارند، می‌نگرید. این چشم‌انداز در غروب یا شب، هنگامی که شهر روشن شده است، بسیار زیبا و جذاب است.

3. حمل و نقل با قیمت اقتصادی: سفرهای عبره نقل و انتقالی با هزینه‌ کم هستند و جایگزینی با قیمت اقتصادی برای سایر وسایل نقلیه عبور از خور دبی ارائه می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید: سه راه کم‌هزینه برای رفت‌و‌آمد در دبی

 

عبره‌های بدون راننده، نسل جدید عبره‌های دبی

دبی مهد تمام چیزهای آینده‌نگرانه است. دبی شهری است که تاریخ غنی‌اش را با نوآوری‌های آینده در هم می‌آمیزد. این شهر چیزهایی ساخته است که جهان به شدنی بودن آن‌ها شک داشت. بلندترین برج جهان (برج خلیفه)، جزیره‌ای مصنوعی به شکل یک نخل (پالم جمیرا)، موزه‌ای که وسط شلوغ‌ترین بزرگراه کشور است (موزه‌ آینده) برف و اسکی در منطقه‌ی صحرایی (اسکی دبی) و این فهرست بی‌پایان است.

حالا گردشگران و ساکنین دبی منتظر آینده‌ بدون راننده‌‌ این شهر هستند.

 

بیشتر بخوانید: تاکسی‌های بدون راننده دبی

بیشتر بخوانید: ربات تحویل غذا در دبی

 

حالا دبی تصمیم گرفته که سنتی‌ترین راه جابه‌جایی در این شهر را در آینده بدون راننده کند. عبره‌ بدون راننده در خور دبی با موفقیت مرحله‌ آزمایشی را پشت سر گذاشته است.

قیمت بلیت عبره‌ بدون راننده نیز به اندازه‌ی عبره‌های عادی خواهد بود. هزینه‌ی سفر با عبره‌های عادی RTA از ۲ درهم شروع می‌شود. این یعنی می‌توانید با تنها ۲ درهم تجربه‌ی سفر با قایق بدون راننده در خور دبی را داشته باشید. هزینه دقیق سفر به مسیر و سرویس انتخاب شده بستگی دارد.

عبره‌ها ارزان‌ترین راه جابه‌جایی در دبی هستند. هر روز صدها نفر از ساکنین دبی از این قایق‌ها برای رفت‌وآمد به محل کار استفاده می‌کنند. هزینه ۲ درهمی همچنین باعث جذب توریست‌ها نیز می‌شود.

اما این عبره‌های بدون راننده چه زمانی برای استفاده‌ی عمومی در دسترس قرار خواهند گرفت؟ شش سطح برای عملکرد بدون راننده قایق‌ها در نظر گرفته شده است. عبره‌ی بدون راننده در مرحله‌ آزمایشی به سطح ۴ رسید که یعنی می‌تواند بدون راننده و تنها با یک ناظر انسانی حرکت کند و به مقصد برسد. وقتی سطح آن به ۵ برسد، این سرویس پیشرفت خواهد کرد و دبی به اولین شهر در جهان تبدیل خواهد شد که از قایق‌های بدون راننده برای حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کند.

این عبره‌ها مجهز به رادار، سنسور و دوربین هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد اطراف را ببینند و در مسیر مشخص‌شده حرکت کنند. تکنولوژی پیشرفته‌ی به‌کاررفته در آن‌ها هر گونه خطری را شناسایی کرده و در صورت نیاز به آن پاسخ می‌دهد. در مرحله‌ آزمایشی یک ناخدا در قایق حضور داشت تا در صورت نیاز در عملکرد قایق دخالت کند؛ اما این قایق‌ بدون هیچ مشکلی به‌صورت خودکار حرکت کرد و به مقصد رسید.

شما تجربه‌ای از سوار شدن به قایق‌های سنتی چوبی دبی یعنی عبره‌ها را دارید؟ آیا تا به حال به بخش قدیمی‌تر دبی و خور دبی سر زده‌اید؟ برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا