سفر به امارات

برج خلیفه دبی، ساختمان نمادین دبی

با برج خلیفه، بلندترین ساختمان جهان بیشتر آشنا شوید

برج خلیفه دبی بلندترین آسمان خراش در جهان و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در دبی است. این پدیده معماری ، بلندترین برج جهان و یکی از نمادین ترین ساختمان‌های دبی است که نه تنها شهرت ، بلکه محبوبیت جهانی خاصی دارد. این برج که چون الماسی در قلب دبی می‌درخشد، با ریشه در آرمان‌های بلندپروازانه دبی، حس افتخار و تعلق ویژه‌ای به ساکنان می‌دهد که به نظر نمی‌رسد هرگز فروکش کند.

این مقاله برخی از حقایق در مورد برج خلیفه و اطلاعات شگفت‌انگیز مربوط به آن را به شما ارائه می‌کند که از شنیدنشان برق از سرتان خواهد پرید!

نامگذاری برج خلیفه دبی

برج خلیفه قبلاً به نام برج دبی شناخته می شد که با افتتاح رسمی برج در 4 ژانویه 2010 به برج خلیفه تغییر یافت.
خلیفه برگرفته از نام شیخ خلیفه بن زاید آل مکتوم است که حاکم ابوظبی در آن زمان بود. برج خلیفه و دیگر پروژه های ساختمانی در دبی زمانی به دلیل حمله بحران مالی در آستانه توقف بودند و ابوظبی به عنوان همسایه در زمان سختی به دبی کمک مالی می‌کرد، این دلیل اصلی تغییر نام برج است. علاوه بر این کلمه خلیفه در اسلام اهمیت خاصی دارد و به معنای ولی فقیه جهان اسلام است.

موقعیت مکانی برج خلیفه

موقعیت مکانی برج خلیفهاین برج در داون تاون دبی، منطقه ای در امتداد جاده شیخ زاید واقع شده است، این یکی از چندین محله در شهر است که پر از ساختمان‌های بلند است. یکی دیگر از مناطق با تعداد قابل توجهی آسمان‌خراش، دبی مارینا است، این دو منطقه تقریباً 11 مایل از هم فاصله دارند. در مقایسه با دبی مارینا که درست در کنار دریا قرار دارد، برج خلیفه 2.1 مایل از دریا فاصله دارد، بنابراین منظره طبیعی اطراف برج به اندازه دبی مارینا وسوسه انگیز نیست، اما دریاچه ها و رودهای دست ساز زیادی در اطراف برج خلیفه وجود دارد. این دریاچه ها و رودخانه ها تا حدودی کمبود را جبران کرده‌اند.
آدرس : برج خلیفه ، بلوار شیخ محمد بن راشد، دبی

ارتفاع برج خلیفه

ارتفاع برج خلیفه

ارتفاع معماری برج خلیفه 828 متر یا 2717 فوت است، این ارتفاع تا بالای گلدسته اندازه گیری می شود، زیرا گلدسته آن از عناصر معماری برج محسوب می شود. قبل از سال 2010، ارتفاع برج خلیفه برای جلوگیری از پیشی گرفتن آن توسط رقبای بالقوه، مدت‌ها پنهان نگه داشته می‌شد. سرانجام مالک اعمار ادعا کرد که ارتفاع استاندارد برج خلیفه 828 متر است و ارتفاع کلی آن تا نوک به 829.8 متر می‌رسد (در بالای مناره یک سوزن کوچک 1.7 متری در ارتفاع 828 متری وجود دارد). برج خلیفه اکنون بیش از 10 سال است که تاج بلندترین ساختمان جهان را بر سر گذاشته است، البته به زودی، برج خور دبی یا برج جده از آن پیشی خواهد گرفت.
بالاترین سطح اشغال شده در برج خلیفه طبقه 154 است که از سطح زمین 584 متر ارتفاع دارد. برای بازدید عمومی، 3 عرشه دیدبانی به ترتیب در سطوح 124،125 و 148 وجود دارد. عرشه در سطح 148 در حال حاضر با ارتفاع 555 متر، مرتفع ترین سکوی رصد جهان است.

برج خلیفه چند طبقه است؟

عدد 163 معمولاً به عنوان تعداد طبقات برج خلیفه دبی شناخته می شود، اما یک ساختمان 2717 فوتی نمی تواند تنها 163 طبقه داشته باشد، حتی اگر گلدسته برداشته شود درست است؟ به این دلیل که طبقات بالاتر از سطح 163 و زیر گلدسته به عنوان سازه پایه اسپیر استفاده می شود که قابل سکونت نیست و همچنین کاربرد مکانیکی ندارد، اما 46 طبقه را اشغال می کند، بنابراین پاسخ به این سوال که واقعا برج خلیفه چند طبقه است ، کمی چالشی تر می شود. از نظر فنی باید گفت ساختمان دارای 209 طبقه است.

کاربری برج خلیفه

این برج کاربری‌های متفاوتی از جمله استفاده اداری، مسکونی، هتل‌ها، رستوران‌ها، مشاهده و ارتباطات استفاده دارد. طبقه 39 و طبقات زیر به عنوان هتل یا اقامتگاه توسط آرمانی استفاده می شود، طبقات از سطح 39 تا سطح 108 عمدتاً برای اقامت استفاده می‌شود. بالاتر، و از سطح 108 تا سطح 154 مختص فضاهای اداری است، به استثنای سطح 124،125 و سطح 148، که 3 عرشه دید عمومی برای بازدید از مناظر هستند. و همچنین یک رستوران در سطح 122 به نام At.mosphere وجود دارد. طبقات بالای تراز 154 تا 163 همگی مکانیکی هستند.

تعداد طبقات آنقدر زیاد است که در مجموع 2909 پله از طبقه همکف تا طبقه 160 وجود دارد. هر سال، نمایش آتش بازی و اجراهای لیزری در شب سال نو در برج خلیفه برگزار می شود که هزاران نفر را به تماشای صحنه می کشاند و میلیون ها نفر آن را همزمان به صورت آنلاین تماشا می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: لیست جامع بهترین رستوران های دبی در سال 2022

 

چه شد که دبی نقشه ساخت برج خلیفه را کشید؟

ساخت برج خلیفه در دبیزمانی که دولت دبی تصمیم به ساخت بلندترین برج جهان گرفت، دلایل و اهدافی به شرح زیر داشت که الحق تمام آن‌ها محقق شدند:

 1. دبی می خواهد گردشگری را به دومین صنعت امارت تبدیل کند تا وابستگی به تجارت نفت را کاهش دهد.
 2. ساخت برجی به این اندازه می تواند هویت شهر و شهرت آن را در جهان بسیار بهبود بخشد و توجه جهانیان را به خود جلب کند.
 3. عنوان بلندترین ساختمان جهان باید به خاورمیانه بازگردد زیرا هرم خوفو برای بیش از 4000 سال بلندترین ساختمان جهان بوده است.
 4. حاکم دبی زمانی در توییتر گفت که ایده ساخت برج خلیفه از بازدید از ساختمان امپایر استیت در نیویورک سیتی چندین دهه پیش در دهه 1960 الهام گرفته شده است. همین ایده بلندترین برج جهان در امارات را در سر او ایجاد کرد.

طراحی و توسعه برج خلیفه

برج خلیفه دبی توسط آدریان اسمیت از شرکت معماری شیکاگو طراحی شده است، او همچنین پروژه های برجسته دیگری مانند برج جین مائو، مرکز گرینلند ووهان در چین و برج جده در عربستان سعودی را طراحی کرده است.

برج خلیفه بر روی یک ردپای شبدری شکل ساخته شده است که باعث می شود برج از بالا مانند حرف Y دیده شود. هیمنوکالیس یا همان نیلوفر صحرایی (گیاهی در دبی) ، الهام‌بخش شکل ردپای برج خلیفه است
این شکل از یک طرف برای پایداری ساختمان است (برج جده که در حال ساخت است نیز بر اساس این شکل است و شکل آن را می توان در سازه های دیگری مانند برج CN، مرکز گرینلند ووهان و برج روسیه نیز پیدا کرد)،از سوی دیگر، این نوع شکل بیشتر برای هتل ها و اقامتگاه هایی مناسب است که در آن ها باید به مناظر بیرونی اهمیت زیادی داد، طرح Y شکل می تواند به افراد ساکن در برج دید بیشتری نسبت به مناظر ارائه دهد.

به همین دلیل است که قسمت‌های پایین تر از طبقه 108 که در آن شکل Y بیشتر نمایان است برای هتل ها و اقامتگاه ها استفاده می شود و قسمت بالایی که شکل Y تقریباً به دایره تبدیل شده است توسط دفاتر اشغال شده است، جایی برای تمرکز روی کار و نه مناظر.

برج خلیفه توسط گروه اعمار، یک شرکت معروف املاک و مستغلات محلی که بسیاری از آسمان‌خراش‌های دیگر را نیز در دبی توسعه داده است، توسعه داده شد و اکنون آنها در حال کار بر روی بلندترین سازه بعدی جهان هستند که به طور موقت «برج خور دبی» نامیده می‌شود.

قرارداد ساخت برج خلیفه با شرکت ساختمانی سامسونگ، زیرمجموعه گروه سامسونگ، منعقد شد، این گروه بیشتر به دلیل محصولات الکترونیکی خود شناخته شده است و در زمینه ساخت و ساز نیز ساختمان های معروف بسیاری در سراسر جهان از جمله برج های پتروناس در کوالالامپور و تایپه 101 ساخته است.

برج خلیفه دبی در مارس 2005 شروع به ساخت کرد. این ساختمان در کمتر از یک سال از ساختار پایه Y شکل به یک ساختمان بلند 30 طبقه تبدیل شده بود. همانطور که ساختمان به سمت آسمان مخروطی می شد، ساخت و ساز نیز سریعتر می‌شد.
از ژانویه 2007، این برج به یک آسمان خراش فوق العاده با ابهت تبدیل شده بود که بیش از صد طبقه آن ساخته شده بود. و یک ماه بعد به ساختمانی با بیشترین طبقات روی زمین تبدیل شد.

این برج از تایپه 101 پیشی گرفت و تا جولای 2007 به بلندترین ساختمان جهان از نظر ارتفاع معماری تبدیل شد و در کمتر از یک ماه از آنتن برج سیرز در ارتفاع 527 متری پیشی گرفت و به طور غیررسمی به بلندترین ساختمان جهان در هر رده تبدیل شد. در سپتامبر 2007 برج CN هم در این رقابت شکست خورد و عنوان بلندترین سازه آزاد جهان را از دست داد، البته نه به طور رسمی، زیرا برج خلیفه هنوز در حال ساخت و رشد بود.

اگرچه این برج قبلاً به بلندترین ساختمان و بلندترین سازه در جهان تبدیل شده بود، ارتفاع برج خلیفه همچنان به طور قابل توجهی در حال افزایش بود.
این برج در ژانویه 2009 با ارتفاع کامل 829.8 متری به پایان رسید، این ارتفاع بسیار بالاتر از بلندترین برج سابق یعنی تایپه 101 است.
کل پروژه 1.5 میلیارد دلار هزینه برداشت، البته خود برج 1 میلیارد دلار هزینه داشت، که برای ساختمانی با این ارتفاع زیاد نیست.

 

بیشتر بخوانید: دبی مال، یکی از بزرگ ترین مراکز خرید جهان!

 

کارهایی که می‌توان در برج خلیفه انجام داد

کارهایی که میتوان در برج خلیفه انجام داد1.برج خلیفه دارای بالاترین سکوی رصد مبتنی بر ساختمان در جهان است. هنگامی که برج برای اولین بار در سال 2010 افتتاح شد، آنها عرشه دیدبانی را در سطح 124 به نام At The Top در همان زمان افتتاح کردند، این رصدخانه ای است که دارای تراس بیرونی به ارتفاع 452 متر است(تقریباً نیمی از ارتفاع برج)
At The Top بالاترین عرشه دیدبانی دارای تراس در فضای باز بود تا اینکه رصدخانه فضای باز 488 متری برج کانتون از آن پیشی گرفت. در سال 2014 برج خلیفه دومین سکوی رصد خود را به نام At The Top SKY را در طبقه 148 در ارتفاع 555 متری افتتاح کرد و عنوان بالاترین سکوی رصد را از کانتون پس گرفت.

به هرحال وقتی در بلندترین ساختمان جهان هستید، چه چیزی بهتر از این که دنیا را از آن بالا تماشا کنید؟
اولین توصیه ما به شما پس از بازدید از نمای بیرونی برج ، بازدید از یکی از این عرشه های رصد برج خلیفه است. می‌توانید از یک تور شخصی‌ که توسط لیدرها هدایت می‌شود بهره‌مند شوید و در سالن SKY از نوشیدنی‌های خاص لذت ببرید. از طریق تلسکوپ‌های آوانگار نگاهی دقیق تر به دنیای پایین بیندازید.

حتی حضور در آسانسورهای برج خلیفه که سریع‌ترین آسانسورهای دوطبقه جهان اند، و با سرعت 10 متر بر ثانیه بالا می‌روند نیز لذت بخش است. با قدم گذاشتن بر روی یک کف شیشه ای و احساس ترک خوردن شیشه زیر پایتان هم ، کمی آدرنالین خون خود را بالا ببرید.

قیمت بلیط‌های at the top

قیمت بلیط ورودی بسیار بالاتر از سایر آسمان خراش های سراسر جهان است. از سال 2018، بلیط استاندارد برای دسترسی به عرشه های رصد در طبقات 124 و 125، 135 درهم امارات (تقریباً 37 دلار) هزینه دارد. به استثنا زمان غروب که از ساعت 17:30 شروع می شود و در ساعت 19:00 به پایان می رسد، علت آن هم این است که مناظر معمولاً در این زمان زیباترین هستند و بازدیدکنندگان می توانند هم مناظر روز و هم شب را مشاهده کنند. بازدید در این بازه زمانی 210 درهم هزینه دارد. بلیط استاندارد برای بازدید از هر سه عرشه دیدبانی 370 درهم، ( تقریباً 100 دلار آمریکا ) هزینه دارد. این مقدار برای غروب، برای یک بازدید 525 درهم است.

توجه: گزینه‌های دیگری نیز در دسترس هستند و قیمت ها ممکن است تغییر کند، برای جزئیات بیشتر وب سایت رسمی ساختمان را بررسی کنید و از قبل بلیط خود را رزرو کنید.این بلیط‌ها در برخی از سایت های شخص ثالث معمولاً هزینه کمتری دارد.

 1. در رستوران اتمسفر دبی ناهار یا شام میل کنید
  بازدید از برج خلیفه بدون یک جلسه غذا خوردن خوب در یکی از برترین رستوران هایی که برج میزبان آن است، انگار چیزی کم دارد. رستوران اتمسفر (At.mosphere)، بلندترین رستوران جهان در سطح 122 برج خلیفه قرار دارد. این رستوران دارای منوی کاملی از غذاهای لذیذ از سراسر جهان است. برخی از غذاهایی که رستوران اتمسفر دبی سرو می‌کند از موادی ساخته می‌شوند که منحصراً برای رستوران تولید می‌شوند.
 2. از برنامه‌های آموزشی برای کوچولوها بازدید کنید!
  اگر فرزندان کوچکتان همراه شما از برج خلیفه بازدید می کنند، حتما به این بخش سری بزنید. این یک برنامه آموزشی برای کودکان است که در سکوی مشاهده at the top برگزار می شود. این برنامه که برای کودکان مدرسه ای طراحی شده است به منظور آموزش آنها در مورد برج خلیفه است و آنها را به دیدن یک فیلم مستند در مورد میراث شهر و داستان پشت الهام و ساخت بلندترین برج جهان ، یعنی برج خلیفه می‌برد.
 3. استراحت در اسپای هتل آرمانی
  این هتل توسط خود جورجیو آرمانی طراحی شده است. اگر به دنبال مهمان نوازی گرم و پیچیده به سبک ایتالیایی و خدمات شخصی هستید، اقامت در آرمانی به شدت توصیه می شود. این هتل دارای 160 اتاق و سوئیت میهمان است که مناظر بی نظیری از دبی را ارائه می دهد که به سبک آرمانی طراحی شده است. هتل آرمانی همچنین میزبان یک اسپا، کلوپ شبانه، یک رستوران هندی به نام امل و یک رستوران ژاپنی به نام هاشی است.
 4. در باشگاه برج ( Burj Club) ورزش کنید
  سالن تناسب اندام برج خلیفه با مساحت 6320 متر مربع در پنج سطح قرار دارد و میزبان باشگاه بدنسازی و اسپا برج است.ورزش شما در این باشگاه با مناظر پانوراما از داون تاون تکمیل می شود.

رکوردهای برج خلیفه دبی

همانطور که همه ما می دانیم، برج خلیفه دبی در ژانویه 2010 رکوردهایی را به عنوان بلندترین برج جهان ثبت کرد (رکوردهایی که هنوز هم شکسته نشده است).
دبی همیشه عاشق شکستن رکوردهای جهانی است، درمورد برج خلیفه هم همینطور است.
تعدادی از این رکوردها شامل موارد زیر هستند :

مرتفع‌ترین آتش بازی روی یک ساختمان

گران ترین بیلبورد یک تبلیغ 30 ثانیه‌ای با حضور یک بدلکار جت پکینگ

بلندترین سازه ساخت بشر روی زمین

مرتفع‌ترین آپارتمان‌های مسکونی

طولانی‌ترین آسانسور جهان

بیشترین تعداد طبقات و پله‌ها در یک ساختمان

مرتفع ترین لانج‌ها در جهان

بالاترین بیس پرش از یک ساختمان

بزرگترین نمایش نور و صدا در یک ساختمان واحد

حقایق جالب درمورد برج خلیفه دبی

یکی از شگفت‌انگیزترین حقایق برج خلیفه، وزن مواد است. وزن بتن به کار رفته در برج خلیفه معادل صدهزار فیل و وزن کل آلومینیوم استفاده شده در آن معادل وزن پنج هواپیمای A380 است.

یکی از حقایق جالب برج خلیفه که می توانید واقعاً تحسین کنید، پایداری و استفاده مجدد از منابع آن است. هر سال 15 میلیون گالن آب به طور پایدار جمع آوری می شود. این آب برای آبیاری محوطه بیرونی و گیاهان، سیستم خنک کننده و تامین آبنمای دبی استفاده می شود.

این ساختمان دارای طولانی ترین آسانسور تک است که 140 طبقه را پوشش می‌دهد. سرعت آسانسور برج خلیفه 10 متر در ثانیه است که این آسانسور را در زمره سریعترین آسانسورهای جهان قرار می دهد. زمانی که طول می‌کشد با این آسانسور به عرشه رصد در طبقه 124 برسید ، تنها یک دقیقه است!

نوک کره برج خلیفه تا فاصله 95 کیلومتری دیده می شود.

در اوج ساخت ، 12000 کارگر در روز بر روی برج خلیفه دبی کار می کردند.

برای تکمیل برج خلیفه بیش از 110000 تن بتن، 55000 تن میلگرد فولادی و 22 میلیون ساعت کار صرف شده است.

تاکنون افراد مشهوری از جمله ویل اسمیث و تام کروز بر فراز برج خلیفه رفته اند و هواپیمایی امارات نیز یک تبلیغ متمایز در نوک این برج انجام داده است !

ساخت برج خلیفه دقیقا چقدر طول کشید؟ کاوش در ژانویه 2004 آغاز شد. شش سال بعد، برج خلیفه سرانجام در ژانویه 2010 افتتاح شد.

با این همه شگفتی مطمئنا دید تازه‌ای نسبت به برج خلیفه پیدا کرده اید و بیش از پیش آن را تحسین می‌کنید.این برج در کنار سایر اماکن دیدنی دبی ، از جاذبه‌های بالقوه دبی است که گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. اگر گذرتان به دبی افتاد ، این بار با دقت بیشتری به آن نگاه کنید تا بیشتربه عظمت آن پی ببرید. شاید هم بد نباشد یکی از آن بلیط‌های دم غروبی را تهیه کنید و از جایی میان آسمان و زمین در بلندترین برج جهان ، از افق نارنجی دبی ، لذت ببرید ! اگر به دنبال گردش و تفریح در دبی هستید و به کمک نیاز دارید ، حتما به سایر مقالات رسانا سری بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا