زندگی در امارات

سه راه صرفه‌جویی در هزینه‌های رفت‌وآمد در دبی

چطور در دبی هزینه جابه‌جایی را کنترل کنیم؟

اگر قصد دارید برای هزینه‌ی رفت‌وآمد خود در دبی صرفه‌جویی کنید، راه‌های مختلفی وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید. از استفاده از وسایل نقلیه عمومی گرفته تا سایر راه‌های رفت‌وآمد، می‌توانید با تغییر به این رویکرد‌ها در هزینه‌ی رفت‌وآمد خود صرفه‌جویی کنید.

 

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در دبی چقدر است؟

 

۱) وسایل نقلیه عمومی

ادارات راه و ترابری در سراسر امارات گزینه‌های کم‌هزینه برای جابه‌جایی ارائه می‌دهند و در تمام امارت‌ها سرویس اتوبوس در دسترس است. علاوه بر اتوبوس می‌توانید سوار تراموا، عبره و یا متروی دبی شوید. اگر می‌خواهید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، اولین کاری که باید انجام دهید گرفتن یک کارت حمل‌ونقل عمومی است. در دبی می‌توانید با داشتن این کارت که کارت نول نام دارد، با استفاده از شبکه‌ حمل‌ونقل عمومی ارائه شده توسط اداره راه و ترابری دبی  (RTA) به‌ هر جا که می‌خواهید؛ جابه‌جا شوید.

نقشه حمل و نقل عمومی در دبیهزینه‌ استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسته به نوع کارت نول شما کمی تفاوت دارد و هزینه‌ی هر سفر با استفاده از کارت طلایی کمی بیشتر است. با داشت کارت نول نقره‌ای (عادی) می‌توانید برای مثال از القصیص تا دبی مارینا یا جمیرا لیک تاورز با ۷.۵ درهم سفر کنید و از هر تعداد وسیله که می‌خواهید برای این سفر استفاده کنید. اگر به‌صورت رفت‌وبرگشت این کار را انجام دهید روزانه ۱۵ درهم هزینه خواهد داشت و اگر دو روز آخر هفته تعطیل باشید، این کار ماهانه کمتر از ۳۵۰ درهم برای شما تمام می‌شود. اگر می‌خواهید فقط برای رفتن به محل کار از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، با گرفتن اشتراک ماهانه این هزینه به ۲۳۰ درهم کاهش می‌یابد.

اگر روزانه قصد سفر به نقاط مختلف شهر و رفتن به مناطق یا «زون»‌های بیشتری که RTA مشخص کرده است دارید، می‌توانید اشتراک ماهانه مخصوص تمام زون‌ها را استفاده کنید که ۳۵۰ درهم است. اگر هم واقعا قصد دارید به استفاده از وسایل نقلیه عمومی متعهد باشید، می‌توانید اشتراک سالانه مخصوص تمام زون‌ها را بخرید که ۲۶۷۰ درهم است و ماهانه ۲۲۲.۵ درهم تمام می‌شود.

اگر هزینه‌ی رفت‌وآمد به محل کارتان با خودرو شخصی بیشتر از این مقدار است، بهتر است گزینه‌ استفاده از وسایل نقلیه عمومی را در نظر بگیرید.

در ابوظبی با کارت Hafilat می‌توانید از شبکه‌ی اتوبوس‌های عمومی استفاده کنید. در شارجه نیز باید کارت Sayer و در عجمان باید کارت Masaar داشته باشید. سرویس اتوبوس عمومی در راس‌الخیمه نیز در دسترس می‌باشد.

۲) اسکوتر برقی

آیا دنبال راهی آسان برای جابه‌جایی در مسافت‌های کوتاه در سطح شهر هستید؟ گرفتن یک اسکوتر برقی در دبی می‌تواند به شما کمک کند. اما اگر گواهینامه رانندگی ندارید باید برای این کار از RTA مجوز دریافت کنید.

حمل و نقل در دبی با اسکوتر برقیاگر هم اسکوتر برقی نداشته باشید، می‌توانید از ایستگاه‌های مترو در دبی یک اسکوتر برقی کرایه کنید و با استفاده از آن بسیار راحت‌تر به مقصد برسید.

استفاده از اسکوتر برقی در دبی به‌خصوص در فصل‌های خنک‌تر سال، روزبه‌روز متداول‌تر و فراگیرتر می‌شود. دبی هم با گسترش مسیرهای ویژه و معرفی قوانین مخصوص، به راحتی بیشتر استفاده از این وسیله کمک می‌کند و قصد دارد تا روز به روز افراد بیشتری را به استفاده از اسکوتر برقی و دوچرخه ترغیب کند.

۳) ماشین کارکرده

اگر دنبال یک خودرو با مصرف سوخت بهینه هستید، گزینه‌ی بهتر خرید یک خودروی کوچک است. می‌توانید با مراجعه به فروشندگان معتبر یا بازار خودروهای کارکرده یا حتی از طریق آگهی فروش خودروهای کارکرده این کار را انجام دهید. با این حال هنگام خرید خودرو کارکرده در دبی، مهم است مواردی مانند سابقه‌ تصادف را بررسی کنید، خودرو را در مراکز معتبر تحت آزمایش فنی قرار دهید و پیش از خرید آن را امتحان کنید.

حمل و نقل در دبی با ماشین ها و خودرو های کارکردهاگر هم قصد دارید یک خودروی برقی (نو یا کارکرده) دارید، می‌توانید به راهنمای کامل ما برای خرید خودروی برقی در دبی مراجعه کنید.

شما معمولا در ماه چه مقدار برای رفت‌وآمد و جابه‌جایی در دبی هزینه می‌کنید؟ بیشتر با چه وسیله نقلیه‌ای جابه‌جا می‌شوید و ه راهکاری برای کنترل هزینه‌ها دارید؟ برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا