زندگی در امارات

تاکسی های پرنده دبی؛ به‌زودی

تا پایان 2023، با تاکسی های هوایی دبی پرواز کنید

سرویس تاکسی هوایی یا تاکسی های پرنده دبی، که به تازگی طرح عمودگاه‌های آن (ایستگاه‌های فرود و نشست تاکسی‌‌ها) تصویب شد، با برگزاری نشست دولت‌های جهان (WGS) در دبی در فوریه 2023، به‌شدت سر زبان‌ها افتاده است. اما این پروژه دقیقاً چیست و چه کار می‌کند؟

تاکسی های برقی در دبی

پس از تایید طرح عمودگاه‌ها یا ایستگاه‌های هوایی این پروژه توسط عالی‌جناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس، نخست وزیر امارات و حاکم دبی، و همراهی عالیجناب شیخ حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم، ولیعهد و رئیس شورای اجرایی دبی، از جزئیات سرویس تاکسی هوایی در غرفه‌ اداره راه و ترابری (RTA) در پیش‌رویداد نشست سران دولت‌ها رونمایی شد. در ادامه‌ مطلب به آن‌چه که تا به حال درباره تاکسی های پرنده دبی می‌دانیم، می‌پردازیم.

ایستگاههای عمودی (Vertiport) چیست؟

تاکسی های پرنده در دبیبه‌گفته‌ مطار آل طایر مدیر کل و ريیس مدیریت اجرایی RTA (اداره راه‌ و ترابری)، که مدیر این پروژه نیز می‌باشد، ایستگاه‌های عمودی فرمی از زیرساخت هستند که امکانات گسترده‌ای را عرضه می‌کنند، مانند محل مخصوص پرواز و فرود، محوطه انتظار مسافران، پروتکل‌های امنیتی و ایستگاه شارژ برقی. این ایستگاه‌ها به‌صورت یک‌پارچه با سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی در ارتباط هستند.

تاکسی هوایی دبی چه زمانی آماده‌ استفاده می‌شود؟

تاکسی های پرنده در دبی، سه سال دیگر در سال ۲۰۲۶ آغاز به کار خواهد کرد.

چه کسانی می‌توانند از تاکسی هوایی در دبی استفاده کنند؟

هدف این سرویس جدید تسهیل جابجایی افراد در مناطق مختلف شهری به شکلی امن، راحت و به‌صرفه است به‌ شکلی که با سایر شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی در دبی آمیخته شود.

تاکسی های پرنده در دبی در چه مناطقی فعالیت خواهند داشت؟

تاکسی های هوایی در دبیاولین ایستگاه عمودی تاکسی های پرنده دبی نزدیک فرودگاه بین‌المللی دبی برقرار خواهد شد و شبکه‌ی اولیه چهار منطقه‌ی اصلی دبی یعنی داون‌تاون دبی (برج خلیفه)، دبی مارینا، فرودگاه بین‌المللی دبی و پالم جمیرا را به هم متصل خواهد کرد.

مسیر پرواز چگونه مشخص خواهد شد؟

اداره RTA در حال همکاری با اداره‌ی هواپیمایی مسافری دبی، اداره کل هواپیمایی مسافری امارات و سرویس‌های مسیریابی هوایی دبی است تا یک سازوکار جامع و منحصربه‌فرد برای فعالیت تاکسی های پرنده در دبی فراهم کند. این طرح شامل ایجاد مقررات، الزامات و استانداردهای جدید برای این وسایل نقلیه می‌باشد. اداره RTA با همکاری شرکای استراتژیک خود مسیر پرواز این وسیله‌ها و محل فرود و پرواز‌ آن‌ها و همچنین تجهیزات لازم برای فعالیت ایمن و کارآمد آن‌ها را مشخص خواهد کرد.

خصوصیات ویژه‌ تاکسی‌ های پرنده دبی چیست؟

ماشین های هوایی و برقی دبیاین تاکسی‌های هوایی در دبی قرار است یک گزینه‌ی جابجایی متفاوت و قابل استفاده باشند که از تجهیزات تهویه و هواسازی برخوردارند و از استانداردهای ایمنی جهانی برای ایجاد حداکثر راحتی پیروی می‌کنند.

این وسیله‌ها توانایی منحصر‌به‌فرد فرود و پرواز عمودی را دارند و با محیط زیست سازگارند، برق مصرف می‌کنند و آلاینده تولید نمی‌کنند. از ایمنی، راحتی و سرعت این تاکسی‌ها تعریف‌های بسیاری شده است و از برترین تکنولوژی‌های موجود در سراسر جهان استفاده می‌کنند.

چند نفر می‌توانند سوار تاکسی‌های پرنده شوند؟

هر تاکسی هوایی می‌تواند تا ۴ مسافر به‌علاوه‌ راننده را در خود جای دهد.

سرعت تاکسی‌های پرنده چقدر است؟

متوسط سرعت آن‌ها ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت است و به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد.

کرایه تاکسی های پرنده دبی چقدر خواهد بود؟

پرواز در آسمان دبی با تاکسی های هوایی ممکن است در آینده به اندازه یک سواری اوبر هزینه داشته باشد و در نهایت واقعاً به یک سرویس عادی تبدیل می‌شود که همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا قیمت ها کاهش یابد. ممکن است در ابتدا این قیمت برای گردشگران و تاجرانی که واقعاً می‌خواهند در سریع‌ترین زمان ممکن از نقطه الف به نقطه ب بروند جذاب‌تر باشد. در نتیجه مایل باشند هزینه‌ای شاید کمی بالاتر برای این حمل‌ونقل بپردازند. طبق گفته یکی از مسئولین، در نهایت با افزایش تولید وسایل نقلیه، هزینه این فناوری کاهش می یابد و تاکسی های پرنده در دبی به یک  وسیله حمل‌و‌نقل روزانه برای بسیاری از مردم ساکن شهر تبدیل خواهد شد.

این پروژه چگونه ساخته می‌شود؟

این پروژه در دو فاز به بهره‌برداری می‌رسد. در فاز اول، سازندگان و مجریان این طرح بسته به تکنولوژی و طرح زمانی خود انتخاب می‌شوند و محل ساخت فرودگاه‌های عمودی نیز مشخص می‌شود. در فاز دوم، سرمایه‌گذاران متخصص ساخت زیرساخت‌ها لازم برای صنعت جابجایی هوایی شناسایی و جذب می‌شوند.

ایستگاههای عمودی از چه بخشی‌هایی تشکیل می‌شود؟

ایستگاه های ماشین های هوایی در دبیایستگاه‌های عمودی که طرح اولیه‌ی آن‌ها به تصویب عالیجناب شیخ محمد رسیده است، از ساختاری شامل دو طبقه پارکینگ تشکیل می‌شوند. بالاترین سقف این سازه‌ها به‌عنوان پایانه‌ی تاکسی‌ های پرنده عمل می‌کند و از طریق پل‌های تهویه‌دار به ایستگاه‌های متروی دبی متصل هستند. هر ایستگاه عمودی چهار ایستگاه برای تاکسی‌های هوایی و دو محل مخصوص فرود دارد که حداکثر کارآیی عملیاتی را برای ایستگاه به ارمغان می‌آورد.

مراحل عملیات از چه قرارند؟

مراحل این عملیات شامل مذاکره با شرکت‌های متعدد فعال در این زمینه، امضای قراردادهای تجاری، ایجاد نهاد‌های داخلی برای اجرای کارهای مربوطه، توسعه‌ی زیرساخت لازم و بهره‌برداری نهایی از تاکسی هوایی است.

مرحله‌ی بعدی شامل شناخت شرکای بالقوه برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هایی لازم برای آوردن تاکسی‌های هوایی بدون‌خلبان به آسمان دبی است. در حال حاضر، مذاکرات تجاری با مستعد‌ترین و مجرب‌ترین سرمایه‌گذاران از سراسر جهان در حیطه‌ی جابجایی هوایی برای ساخت زیرساخت لازم در حال انجام است.

اهداف این پروژه چیست؟

طرح تاکسی هوایی در راستای استراتژی حمل‌ونقل خودران دبی است. هدف این استراتژی تبدیل ۲۵ درصد سفرهای داخل دبی به سفرهای بدون راننده تا سال ۲۰۳۰ می‌باشد.

پروژه تاکسی های پرنده دبی، ابتدا در چه سالی مطرح شد؟

اداره راه و ترابری دبی یا به اختصار RTA اولین بار در نشست سران دولت‌های جهان (World Government Summit) در سال ۲۰۱۷ از تاکسی‌های هوایی خود رونمایی کرد.

آیا تاکسی‌‌های هوایی دبی فعالیت آزمایشی داشته‌اند؟

در سال ۲۰۱۷، دور آزمایشی با ۱۰ پرواز آزمایشی یک تاکسی پرنده در دبی با ۲ مسافر انجام شد.

داستان پیدایش تاکسی های پرنده در دبی به شرح ذیل است:

  1. سپتامبر 2017: اولین تاکسی بدون سرنشین در نزدیکی جمیرا بیچ پارک به پرواز در آمد.
https://pbs.twimg.com/media/DKlP_rMWkAIA3_o?format=jpg&name=large
  • ژانویه 2022: هایپرکار پرنده در ارتفاع 13 فوت و با سرعت 40 کیلومتر بر ساعت به پرواز در آمد.
  • ماشین های پرنده در دبیفوریه 2022: مرکز نوآوری پاویون هند در اکسپو 2020 دبی نسخه اولیه از یک ماشین پرنده را به نمایش گذاشت.
  • اکتبر 2022: نمایش عمومی پرواز موفقیت‌آمیز ماشین پرنده X2 ساخته شده توسط شرکت چینی Xpeng با حداکثر سرعت 130 کیلومتر بر ساعت و گنجایش 35 دقیقه پرواز، در اسکای دایو دبی
جدیدترین ماشین های هوایی در دبی به زودی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا