زندگی در امارات

خرید خودروی برقی در دبی

تمام آنچه لازم است درباره‌ی خرید خودرو برقی در دبی بدانید!

این روز‌ها با افزایش قیمت بنزین، بحث  خرید خودروی برقی در دبی برقی داغ شده است. خودرو‌های برقی به جای موتور بنزینی یا گازوئیلی از موتور برقی استفاده می‌کنند. این خودروها مزایای زیادی دارند از جمله کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، کاهش وابستگی به سوخت‌های‌ فسیلی، و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای.

طبق آمار منتشر شده توسط اداره آب و برق دبی (Dewa) تعداد خودروهای برقی در دبی از ۷۱ عدد در دسامبر سال ۲۰۱۵، به ۵۱۰۷ عدد در ژانویه سال ۲۰۲۲ رسیده است.

مدیران صنایع می‌گوند از زمانی که قیمت بنزین در امارات افزایش یافته، رانندگان به خصوص آن‌هایی که روزانه بین امارت‌های مختلف تردد می‌کنند تمایل روزافزونی به روی آوردن به خودروهای برقی‌ پیدا کرده‌اند. این خودروها بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند و بانک‌ها نیز وام با سود پایین برای خریداری این خودروها به مشتریان ارائه می‌دهند. رانندگان می‌توانند به‌جای هزینه‌ی بالای بنزین، اقساط خودرو برقی خود را پرداخت کنند.

تقاضا برای خودروی برقی در دبی و سایر بخش‌های امارات در ماه‌های اخیر شگفت‌‌انگیز بوده و نسبت به سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. طبق نظرسنجی شرکت آئودی ابوظبی، ۵۲ درصد افراد ساکن امارات به دلیل افزایش قیمت بنزین به خرید خودرو برقی یا هیبریدی فکر می‌کنند و ۲۵ درصد نیز منتظر ورود خودروهای برقی مدل جدید به بازار هستند. همچنین ۱۴ درصد گفته‌اند که به تازگی خودرو بنزینی خریده‌ اما پشیمان شده‌اند.

خودرو برقی در امارات

 

بیشتر بخوانید: 10 ماشین کم مصرف با افزایش قیمت بنزین در امارات

 

با قیمت‌ لیتری ۴ درهمی بنزین، صاحب یک خودرو عادی برای پر کردن باک خودرو خود باید ۲۰۰-۲۵۰ درهم بپردازد و اگر ماهی ۸-۱۰ بار باک را پر کند ۲۰۰۰ درهم متحمل می‌شود؛ هزینه‌ای که می‌تواند در عوض برای اقساط خودرو برقی کنار بگذارد.

 

بیشتر بخوانید: قیمت بنزین در امارات

 

در مقابل هزینه‌ی شارژ خودروهای برقی در دبی بسیار ارزان است. درحال حاضر تعدادی از مراکز خرید و ساختمان‌ها به‌طور رایگان شارژر و پارکینگ مخصوص خودروهای برقی در اختیار مشتریان می‌گذارند. همچنین خریداران خودروهای برقی به محض خرید یک تگ سالک رایگان نیز دریافت می‌کنند.

به‌ تازگی وزارت انرژی و زیرساخت امارات با شرکت زیمنس برای ساخت ده ایستگاه شارژ فوق‌سریع در اتوبان‌های راس‌الخیمه، ام‌القوین و فجیره توافق کرد. اداره آب و برق دبی نیز در طرح شارژر سبز خود بیش از ۳۵۲ ایستگاه شارژر در سرتاسر دبی فراهم کرده که این تعداد تا ۲۰۲۵ به ۱۰۰۰ ایستگاه می‌رسد. همچنین در ماه ژوئن پارک سرمایه‌گذاری دبی طرحی را برای ایجاد ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در مناطق آزاد دبی آغاز کرد.

 

اقساط

بانک Emirates NBD برای وام خرید خودروهای دوست‌دار محیط زیست شرایط زیر را در نظر گرفته است:

۰.۵۰٪ تخفیف برای نرخ بهره‌ی شناور

۰.۲۵٪ تخفیف برای نرخ بهره‌ی ثابت

بانک HSBC برای وام خرید خودروهای دوست‌دار محیط زیست شرایط زیر را در نظر گرفته است:

۰.۵۰٪‌ تخفیف برای هزینه‌ی قرارداد

۰.۲۵٪ تخفیف برای نرخ بهره

بانک ملی فجیره نیز برای خرید خودروهای دوست‌دار محیط زیست وام‌های کم‌بهره با نرخ بهره‌ سالانه‌ی ۲.۲٪ در نظر گرفته است.

 

بیمه

بسیاری از شرکت‌های بیمه برای خودروهای برقی خدمات بیمه در نظر گرفته‌اند.

 

خرید

با اینکه تسلا معروف‌ترین برند خودروهای برقی است اما در دبی چندین برند مختلف خودرو‌های برقی وجود دارد. BMW، فولکس‌واگن، کیا، رنو، هیوندای و پورشه و همچنین اولین خودرو برقی ساخت امارات، Damani، از برند‌های خودرو برقی موجود در بازار هستند.

در وبسایت Dubai EV Community Website می‌توانید فهرستی از خودروهای برقی را که به زودی به بازار خواهند آمد نیز مشاهده کنید.

 

ثبت‌نام

دارندگان خودروهای برقی می‌توانند با شماره Dewa ID یا اکانت UAE Pass خود در وبسایت یا اپلیکیشن Dewa EV ثبت‌نام کنند. هزینه‌ی ثبت‌نام ۵۰۰ درهم است و شما با ثبت‌نام، یک کارت سبز شارژر برای خودرو خود (EV Green Charger ) نیز دریافت می‌کنید که با هزینه‌ی ۲۰ درهم در عرض سه روز برایتان فرستاده می‌شود.

 

سفر بین امارت‌های مختلف

بسیاری از دارندگان خودروهای برقی در امارات، بی‌ هیچ‌ مشکلی بین امارت‌های مختلف سفر می‌کنند و بعضی حتی روزانه این کار را انجام می‌دهند. با وجود ایستگاه‌های شارژ عمومی، اکثر مدل‌های خودروهای برقی قابلیت سفر بین امارتی را دارند.‌

 

ایستگاه‌های شارژ

اکثر ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در امارات توسط شرکت‌های خدمات برق داخلی مانند اداره آب و برق دبی و اداره فدرال آب و برق اتحاد احداث شده‌اند و در وبسایت Dubai EV Community Hub می‌توانید فهرستی از این ایستگاه‌ها مشاهده کنید.

 

انواع شارژر

شارژر وال باکس (۲۲ کیلووات با جریان AC با یک سوکت تایپ ۲): شارژ کامل در ۲ تا ۴ ساعت بسته به نوع خودرو شما و ظرفیت باتری

شارژر عمومی (۲x۲۲ کیلووات با جریان AC با دو سوکت تایپ ۲): شارژ کامل در ۲ تا ۴ ساعت بسته به نوع خودرو شما و ظرفیت باتری

شارژر سریع (۴۳ کیلووات با جریان AC و سوکت تایپ ۲، ۵۰ کیلووات با جریان DC با سوکت ChadeMO و Combo CCS): شارژ ۸۰ درصد در ۲۰ تا ۴۵ دقیقه بسته به نوع خودرو شما و ظرفیت باتری

شارژر فوق‌سریع (۱۵۰ کیلووات با جریان DC و سوکت ChadeMO و Combo CCS): سرعت شارژ به نوع خودرو شما و ظرفیت باتری بستگی دارد.

 

نحوه‌ی‌ پرداخت

در تمام ایستگاه‌های شارژ عمومی می‌توانید از کارت شارژر سبز EV Green Charger استفاده کنید. دارندگان این کارت با اسکن QR code روی شارژر یا اسکن کارت خود می‌توانند با استفاده از این کارت خودرو خود را شارژ کنند. بعد از اتمام شارژ می‌توانید از طریق اپلیکیشن هزینه‌ را همان‌موقع پرداخت کرده یا به حساب Dewa خود اضافه کرده و انتهای ماه پرداخت کنید.

 

500 جایگاه شارژ برای 5000 ماشین برقی در دبی

بیش از 5000 خودرو الکتریکی و بیش از 500 اعتبار شارژ در امارات وجود دارد.

سازمان آب و برق دبی با طرح “EV گرین شارژر” خود، از سال 2015 تا به حال بیش از 8800 مگاوات ساعت برق در اختیار ماشین‌های التریکی موجود در دبی گذاشته است.

این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد که طرح مربوطه به دارندگان خودروهای الکتریکی کمک کرده است تا چیزی حدود 58 کیلومتر در این خودروهای سازگار با محیط زیست طی کرده و کاهشی 73 درصدی در هزینه‌های سوخت‌گیری مجدد تجربه کنند.

از سال 2015، دوبی شاهد رشد چشمگیری در استفاده از خودروهای الکتریکی در سطح شهر بوده است. شمار خودروهای الکتریکی ثبت شده از 71 خودرو تا 31 دسامبر 2015 به 5107 عدد در 31 ژانویه 2022 رسیده است.

شبکه گرین شارژرها به بیش از 325 ایستگاه شارژ در دبی رسیده است که برابر با 560 اعتبار شارژ می‌باشد. همین موضوع باعث شد که این طرح، خوشحالی مشتری 97 درصدی در سال 2021، و نرخ رضایت 93 درصدی در رابطه با کیفیت خدمات را به همراه داشته باشد.

والد بن سلمان، معاون اجرایی توسعه و تعالی کسب و کار در سازمان آب و برق امارات، گفت: “ما با فراهم کردن شبکه شارژ عمومی قوی برای این خودروها در سراسر دبی، حمل و نقل پایدار و سازگار با محیط زیست را ترویج میکنیم. همچنین در تلاشیم تا با استفاده از جدیدترین فناوری‌های هوشمند و نوآورانه، تجربه‌ای سریع و یکپارچه به مشتریان خود ارائه بدهیم.”

این سازمان چندین ویژگی برای تسهیل شارژ کردن خودروهای الکتریکی در شبکه عمومی شارژ خود راه‌اندازی کرده است. مشتریان ابتدا خودروهای خود را در سازمان ثبت میکنند، و سپس ما برایشان یک حساب گرین شارژر درست میکنیم تا بتوانند خودروهای الکتریکی خود را طی یک ساعت شارژ کنند.

خود مشتریان نیز میتوانند از طریق وبسایت سازمان، برنامه هوشمند یاIVR در مرکز خدمات مشتری سازمان برای خود حساب درست کنند.

حفاظت از خودروی برقی در گرمای دبی

به صاحبان خودروهای برقی در دبی هشدار داده شده است که اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب دیدن خودروهایشان در اثر گرمای شدید تابستان انجام دهند.

کارشناسان گفتند که خودروهای برقی به ویژه در مواجهه با دماهای بالا در برابر برخی مشکلات آسیب پذیر هستند. مشکل اصلی تخلیه شدن باتری ها در اثر گرما است که باعث می شود ماشین‌ها برد کمتری داشته باشند.

برخلاف خودروهای بنزینی و دیزلی، باتری خودروهای برقی در زمانی که از آنها استفاده نمی‌شود نیز تحت تأثیر هستند، زیرا برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، معمولاً در زمان خاموشی به فن‌های داخلی نیاز است.

راه حل برای گرمای شدید تجهیز وسیله نقلیه به یک سیستم خنک کننده مایع قدرتمند و کارآمد است تا بتواند گرمای ایجاد شده در قطعات را دفع کند.

به همین دلیل است که اگر در یک روز گرم از کنار یک خودروی برقی در دبی عبور کنید، احتمالاً صدای فن‌ها را می‌شنوید، حتی اگر کسی در داخل آن نباشد، زیرا آنها سخت کار می کنند تا از گرمای ساطع شده از پیاده رو خلاص شوند تا طول عمر باتری‌ها طولانی شود.

همچنین به همین دلیل مهم است که یک خودروی برقی که به طور خاص برای مقابله با دمای هوای مناطقی نظیر دبی طراحی شده باشد بخرید.

نیمی از ساکنین امارات، به ماشین‌های برقی تمایل دارند

بر اساس تحقیقی توسط آئودی ابوظبی، به دلیل افزایش قیمت سوخت، قریب به 52 درصد از ساکنان امارات به استفاده از خودروهای هیبریدی یا الکتریکی فکر می‌کنند.

این تحقیق که با نظرسنجی از 1000 نفر در امارات صورت گرفت، نشان داد که 25 درصد از این افراد منتظر خودروهای الکتریکی با آپشن‌های بیشتر هستند.

مارک آستین، مدیر ارشد آئودی ابوظبی گفت: “با گذشت زمان، علاقه به خودروهای الکتریکی به رشد خود ادامه داده است، با این حال افزایش قیمت بنزین مطمئناً تغییر نگرش مصرف‌کنندگان نسبت به پذیرش خودروهای الکتریکی را تسریع کرده است. در رابطه با بازدهی انرژی در طول عمر کامل تولید، حمل و نقل و استفاده از سوخت، وسایل نقلیه الکتریکی کارایی بالا و کمترین انتشار کربن در هر مایل را ارائه می دهند.”

در حالی که قیمت بنزین در ماه مه کمی کاهش یافت، شاهد 10 درصد رشد در فوریه، 10 درصد در مارس و 10 درصد در آوریل بود چرا که قیمت جهانی نفت تا بیش از 100 دلار به ازای هر بشکه افزایش یافت.

قیمت‌هایی که کمیته قیمت سوخت امارات در ماه آوریل اعلام کرد، از زمان مقررات‌زدایی این هزینه‌ها در سال 2015 برای هم‌راستا شدن با بازار، در بالاترین حد خود هستند.

طبق یافته‌های این نظرسنجی، حدود 14 درصد از شرکت‌کنندگان گفتند که اخیرا یک خودروی بنزینی خریداری کرده‌اند، اما می‌گویند که کاش به جای آن یک خودروی هیبریدی یا تمام الکتریکی می‌خریدند.

آستین گفت: ” بسته به نوع خودرویی که دارید، هزینه پر کردن نصف باک خودروی بنزینی می‌تواند بیش از 270 درهم شود، اما با پرداخت 8.25 درهم، می‌توان باتری ماشین الکتریکی را با یک شارژر 110 کیلوواتی به طور کامل شارژ کند. با خودروهای الکتریکی، صاحبان آن‌ها در هزینه‌های عملیاتی نیز صرفه‌جویی می‌کنند.”

این مطالعه نشان داد که در قیاس با یک وسیله نقلیه بنزینی، داشتن یک خودروی الکتریکی مشابه، در طول عمر خود بین 6000 تا 10000 دلار برای یک راننده عادی صرفه‌جویی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا