اخبار امارات

اسکوتر برقی در دبی، سریع و ارزان

همه نکاتی که برای خرید و استفاده از اسکوتر برقی در دبی باید بدانید

امروزه اسکوترهای برقی در همه‌جا پیدا می‌شوند با اینکه نظرات مختلفی درباره‌ی امکان استفاده یا ممنوعیت آن‌ها وجود دارد. شما نیز اگر می‌خواهید اسکوتر برقی در دبی خریداری یا اجاره کنید باید به نکاتی توجه کنید.

اسکوترهای برقی برای جابه‌جایی در شهر روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شوند و اداره‌ی راه و ترابری دبی یا به اختصار RTA  قوانین و مقررات متعددی در این رابطه وضع کرده تا همه‌ی افراد سفر امن و راحتی از مبدا تا مقصد داشته باشند.

 

صدور گواهینامه اسکوتر برقی در دبی 

خرید اسکوتر برقی در دبی

نکاتی که پیش از خرید یا اجاره‌ی اسکوتر برقی در دبی باید به آن‌ها توجه کنید:

قیمت یک اسکوتر برقی در دبی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ درهم است. همچنین باید مجوز داشته باشید که دریافت آن آسان و رایگان است.

تمام ساکنین و مسافران برای استفاده از اسکوتر برقی در دبی نیاز به مجوز دارند، اما استثنائاتی نیز وجود دارد. اگر گواهینامه‌ داشته باشید نیازی به دریافت مجوز ندارید. همچنین اگر بخواهید با اسکوتر برقی به خیابان‌های مخصوص اسکوتر نروید و در پیاده‌رو یا مسیر دوچرخه بمانید، نیازی به دریافت مجوز ندارید.

بنابراین اگر می‌خواهید در پیاده‌رو اسکوترسواری کنید، جای نگرانی نیست، فقط باید مراقب عابرین پیاده باشید. در صورتی که می‌خواهید با اسکوتر به خیابان بروید، لازم است نگاهی به نقشه‌ی خیابان‌هایی که اسکوتر در آن‌ها مجاز است بیندازید. در مناطق الطوار ۱ و ۲، ام سقیم ۳، القرهود، محیصنه ۳، ام حریر ۱، الصفا ۲، البرشا ساوث ۲، البرشا ۳، القوز ۴ و ند الشبا ۱ مسیرهای مخصوص دوچرخه و اسکوتر وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید: رانندگی در دبی، راهنمای تازه‌واردان برای اخذ گواهینامه‌

 

دریافت مجوز اسکوتر برقی در دبی

 کاربران می‌توانند برای دریافت مجوز رایگان در وبسایت اداره راه و ترابری (RTA) درخواست دهند. این فرآیند شامل شرکت در دوره های آموزشی و قبولی در آزمون آنلاین است.

اخذ این مجوز پیش نیاز مجوز تردد اسکوتر در جاده‌های ایمن در مناطق اعلام‌شده می‌باشد. با این حال، دارندگان گواهینامه رانندگی وسیله نقلیه، گواهینامه رانندگی بین المللی یا گواهینامه رانندگی موتور سیکلت از دریافت چنین مجوزی مستثنی هستند.

پلیس دبی و اداره حمل‌ونقل دبی (RTA) شروع به تردد اسکوترهای برقی را در مسیرهای مجاز دوچرخه سواری در 10 منطقه در سراسر دبی را نیز اعلام کردند.

طبق آخرین مصوبات، اسکوتر سواران زیر۱۲ سال باید حتما همراه یک سوار بالغ ۱۸ سال به بالا باشند. دوچرخه‌سواران زیر ۱۶ سال اجازه ندارند اسکوتر برقی برانند.

 

 

قوانین اسکوتر سواری در دبی

در سال ۲۰۲۰ زمانی که اسکوترهای برقی در دبی در مرحله‌ی آزمایشی بودند، اداره راه و ترابری یا به اختصار RTA جهت ایمنی اسکوترسوارها و عابرین پیاده فهرستی از قوانین و مقررات منتشر کرد که افراد باید به آن پایبند باشند.

۱) کاربران باید به دستورات، مقررات، راهنمایی‌ها و هشدارهای موجود در مسیر عمل کنند. اسکوترسوار باید حداقل ۱۶ سال سن داشته باشد و برای جلوگیری از ضربه هنگام سقوط کلاه ایمنی سر کند.

۲) کاربران باید اسکوتر برقی خود را در محل‌های مخصوص پارک کنند. تنها یک نفر در آن واحد می‌تواند سوار یک اسکوتر شود. کاربران باید به قوانین راهنمایی رانندگی توجه کنند و هنگام عبور از خط عابر پیاده از اسکوتر خود پیاده شوند.

۳) کاربران دوچرخه‌های برقی (bike )  باید چراغ سفید در جلو و چراغ قرمز و علامت شب‌تاب قرمز در پشت داشته باشند. آن‌ها همچنین باید مجهز به زنگ روی فرمان و ترمز روی تایرهای عقب و جلو باشند. کلاه ایمنی و جلیقه‌ی شب‌تاب باید در تمام مواقع پوشیده شود.

۴) دوچرخه‌ها و دوچرخه‌های برقی نباید مسافر اضافی داشته باشند مگر صندلی جداگانه برای آن‌ها وجود داشته باشد.

۵) حداکثر سرعت مجاز در برخی از خیابان‌های مخصوص از ۴۰ کیلومتر بر ساعت به ۳۰ کیلومتر بر ساعت کاهش می‌یابد تا ایمنی کاربران بهبود پیدا کند. بنابراین لازم است که به حداکثر سرعت مجاز توجه نمایید.

 

جریمه‌های تخلفات با اسکوتر برقی در دبی

جابه‌جایی با اسکوتر برقی روشی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای رفت و آمد در امارات است. به‌طور ویژه در دبی، ساکنان برای طی کردن مسافت‌های کوتاه بین محل کار و خانه، و مترو و ایستگاه اتوبوس، از این اسکوترها استفاده می‌کنند.

اداره راه و ترابری دبی (RTA) به کابران این وسیله هشدار داده است که در صورت انجام «فعالیت‌های خطرناک» در حین حرکت با اسکوتر، مشمول جریمه خواهند شد. طبق اعلام این سازمان «از انجام هر گونه تخلف خودداری کرده و برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی خود و دیگران، با احتیاط حرکت کنید.»

 

در اینجا شاهد فهرست کاملی از جریمه‌های مرتبط با اسکوتر برقی در دبی هستیم:

 • عدم حرکت بین خطوط معین شده: ۲۰۰ درهم
 • رانندگی در جاده‌هایی که محدودیت سرعت در آن‌ها بیش از ۶۰ کیلومتر بر ساعت است: ۲۰۰ درهم
 • رانندگی مخاطره‌آمیز: ۳۰۰ درهم
 • عبور از مسیرهای مخصوص دویدن یا پیاده‌روی و یا پارک کردن در این مسیرها: ۲۰۰ درهم
 • استفاده از اسکوتر برقی بدون مجوز: ۲۰۰ درهم
 • عدم استفاده از جلیقه و کلاه ایمنی: ۲۰۰ درهم
 • عدم تبعیت از محدودیت سرعت مشخص شده: ۱۰۰ درهم
 • حمل مسافر: ۳۰۰ درهم
 • عدم پیروی از الزامات ایمنی: ۲۰۰ درهم
 • استفاده از اسکوتری که از تمام الزامات فنی پیروی نمی‌کند: ۳۰۰ درهم
 • پارک کردن در فضاهای تعیین‌نشده و یا به شکلی که خطرآفرین باشد یا مانع تردد شود: ۲۰۰ درهم
 • عدم پیروی از دستورالعمل‌های روی تابلوها: ۲۰۰ درهم
 • عدم پایین آمدن از وسیله در حین عبور از خط‌وط عابر پیاده: ۲۰۰ درهم
 • عدم گزارش تصادف: ۳۰۰ درهم
 • حرکت در سمت چپ جاده: ۲۰۰ درهم
 • رانندگی در خلاف مسیر تردد (از رو به رو): ۲۰۰ درهم

 

اسکوتر برقی می تواند هزینه ماهانه رفت و آمد را ۵۰۰ درهم کاهش دهد

برای بسیاری از کاربران حمل‌ونقل عمومی در دبی، اسکوترهای برقی بهترین انتخاب برای جابجایی بین ایستگاه‌های مترو و دفتر/خانه هستند.

برای موهان پایولی، یکی از ساکنان دبی، استفاده از اسکوترهای برقی برای حمل‌ونقل بین ایستگاه های مترو و دفتر منجر به صرفه جویی ماهانه ۵۰۰ درهم شده است.

پاییولی یکی از ساکنین دبی می‌گوید استفاده از اسکوتر برقی در هنگام ترافیک عصرگاهی کار بسیار خوبی است.علاوه بر این، علیرغم اینکه مجبور است هر شب اسکوتر خود را شارژ کند، افزایش قابل توجهی در قبض برق خود نداشته است.

اسکوترهای برقی برای مسافرانی که در شعاع ۵ تا ۱۰ کیلومتری از ایستگاه های مترو جابه‌جا می‌شوند، بسیار مفید بوده‌اند. اسکوترهای برقی اکنون به بخشی جدایی ناپذیر از سفرهای اول و آخر مایل برای مسافرانی که از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند تبدیل شده اند.

یکی دیگر از مصرف‌گنندگان اسکوتر در دبی می‌گوید: انتظار برای اتوبوس در یک ایستگاه معمولاً حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد. با اسکوتر، نه تنها در هزینه، بلکه در زمان نیز صرفه جویی می کنم.

بیشتر بخوانید: چگونه در دبی هزینه‌های زندگی را کنترل کنیم؟

شما تجربه‌ای از استفاده از اسکوتر برقی در دبی دارید؟ برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا