اخبار اماراتزندگی در امارات

تغییرات اساسی در سیستم ویزای امارات

با قوانین جدید ویزای امارات آشنا شوید

کابینه امارات متحده عربی یکی از بزرگ ترین تغییرات اساسی در سیستم ویزای اقامت در سال‌های اخیر را تصویب کرده است.

مدل جدید، در برخی موارد، به نیاز به داشتن اسپانسر مالی برای ورود افراد پایان می‌دهد. افرادی که به عنوان بازدیدکننده وارد می شوند، می توانند به جای 30 روز، 60 روز در کشور بمانند.

والدین می توانند اسپانسر فرزندان پسر خود تا سن 25 سالگی باشند، یعنی تغییرات جدید به فرزندان پسر بالای 18 سال اجازه می دهد که بعد از اتمام مدرسه و دانشگاه در امارات بمانند. این قانون برای اولین بار در سپتامبر 2021 تنظیم شد.

سیستم ویزای طلایی امارات نیز گسترش خواهد یافت؛ همچنین ویزای ورودی جدیدی برای تسهیل سفر افراد جویای کار، به ویژه فارغ التحصیلان، در دسترس خواهد بود.

دریافت ویزای طلایی برای افراد ماهر و حرفه‌ای ماهر با حقوق 30 هزار درهم (8100 دلار) در ماه یا بیشتر، آسان تر خواهد شد.

دفتر رسانه دولت امارات متحده عربی این تغییرات را که توسط عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس، نخست وزیر امارات و حاکم دبی در روز دوشنبه تصویب شد، اعلام کرد.
این اطلاعیه تصویب رسمی مجموعه ای از تغییرات اخیر ویزا به اضافه جزئیات و تصمیمات جدیدی است که به عنوان آیین نامه اجرایی شناخته می شوند.

در بیانیه دفتر رسانه ای آمده است: “سیستم جدید ورود و اقامت با هدف جذب و حفظ استعدادهای جهانی و کارگران ماهر است. ویزاهای منعطف تر، رقابت و انعطاف پذیری بازار کار را تقویت می‌کند و احساس ثبات بالایی را در میان ساکنان و خانواده‌های امارات متحده عربی به‌وجود می‌آورد.”

طرح جدید ویزا و مجوز ورود امارات اجرایی شد

به گفته اداره فدرال برای هویت، شهروندی، گمرک و امنیت بنادر، این سیستم جدید در حال حاضر در حال آزمایش است.

پیش از این اعلام شده بود که این تغییرات از اوایل سپتامبر اعمال خواهد شد.


بیشتر بخوانید: انواع ویزای دبی (امارات) برای افراد مختلف

بیشتر بخوانید: چگونگی دریافت اقامت امارات

 

مزایای جدید برای اعضای خانواده

سیستم جدید مزایای بیشتری را برای اعضای خانواده فراهم می‌کند.

اکنون یک والد می تواند اسپانسر یک فرزند پسر بالای 18  تا سن 25 سالگی باشد. همچنین والدین می‌توانند به‌طور نامحدود اسپانسر فرزند دختر مجرد خود باشند.

به کودکان دارای معلولیت بدون در نظر گرفتن سن آنها اجازه اقامت دائم داده می‌شود.

دارندگان ویزای سبز (Green Visa) مجاز است هر     کدام از اقوام درجه یک خود را به امارات بیاورد و در تمام موارد، مدت اقامت اعضای خانواده می‌تواند به اندازه همان مدت اقامت دارنده اصلی اقامت باشد.

ویزای ورود برای افراد جویای کار (Job exploration entry visa)

این ویزا با هدف جذب استعدادهای جوان و متخصصان ماهر برای کشف فرصت های شغلی معرفی شده است. این ویزا نیازی به اسپانسر یا میزبان ندارد.
به افرادی که طبق وزارت منابع انسانی و ویزای ورود برای افراد جویای کار به افرادی که در سطح مهارت‌های اول، دوم یا سوم طبقه بندی شده‌اند و به فارغ التحصیلان اخیر 500 دانشگاه برتر جهان اعطا می‌شود. حداقل مدرک تحصیلی باید لیسانس یا معادل آن باشد. 

ویزای توریستی با امکان چند بار ورود (Multi-entry tourist visa)

علاوه بر ویزای توریستی معمولی، ویزای توریستی پنج ساله با امکان چند بار ورود نیز معرفی شده بود.
این نوع ویزا نیازی به اسپانسر ندارد و به فرد اجازه می‌دهد تا 90 روز متوالی در کشور بماند. ویزا ممکن است برای مدت مشابهی تمدید شود، مشروط بر اینکه کل مدت اقامت در یک سال از 180 روز بیشتر نشود.

ویزای توریستی با امکان چند بار ورود به مدرکی مبنی بر داشتن موجودی بانکی 4000 دلاری یا معادل آن به ارزهای خارجی در طول شش ماه گذشته قبل از ارسال درخواست نیاز دارد.

ویزای طلایی برای خانواده و کارگران خانگی (Sponsoring family and domestic workers)

اصلاحیه هایی در طرح اقامت طلایی برای ساده سازی معیارهای واجد شرایط بودن و گسترش دسته های ذینفعان ارائه شده است.

این اقامت 10 ساله به سرمایه گذاران، استعدادهای استثنایی، دانشمندان و کارآفرینان، دانشجویان و فارغ التحصیلان برجسته، پیشگامان فعالیت‌های بشردوستانه و قهرمانان خط مقدم کادر درمان اعطا می‌شود.
دارنده اقامت طلایی  می‌تواند اسپانسر اعضای خانواده خود از جمله همسر و فرزندان بدون در نظر گرفتن سن و همین‌ طور اسپانسر کارگران خانگی بدون محدودیت در  تعداد باشند. هیچ محدودیتی در رابطه با حداکثر مدت اقامت در خارج از امارات به منظور معتبر ماندن اقامت طلایی وجود ندارد.


مزایای دیگری برای اعضای خانواده وجود دارد که به آنها اجازه می دهد در صورت فوت دارنده اصلی اقامت طلایی تا پایان مدت مجوز خود در امارات بمانند.

ویزای طلایی برای دانشمندان (Scientists)

بر اساس توصیه شورای دانشمندان امارات، به دانشمندان و محققانی با کالیبر و تاثیرگذاری بالا در رشته خود، ویزای طلایی امارات اعطا می‌شود.

برای دریافت این ویزا، داوطلب باید دارای مدرک دکتری یا کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی، فناوری، علوم زیستی و علوم طبیعی از دانشگاه‌های پیشرو باشد و دستاوردهای تحقیقاتی قابل توجهی داشته باشد.

ویزای طلایی برای متخصصان ماهر (Skilled professionals)

دامنه ویزای طلایی به دسته‌ای دیگر از افراد نیز گسترش یافته و کارمندان بسیار ماهر با مدارک تحصیلی و تجربه حرفه‌ای در تمامی رشته‌ها از جمله پزشکی، علوم و مهندسی، فناوری اطلاعات، بازرگانی و اداری، آموزش، حقوق، فرهنگ و علوم اجتماعی نیز می‌توانند ویزای طلایی را دریافت کنند.

متقاضیان باید یک قرارداد کار معتبر در امارات داشته باشند و طبق دسته‌بندی وزارت منابع انسانی و امارات در سطح شغلی اول یا دوم طبقه‌بندی شوند.

حداقل سطح تحصیلات باید لیسانس یا معادل آن باشد و حقوق ماهانه نباید کمتر از 30 هزاذ درهم باشد.

ویزای طلایی برای استعدادهای استثنایی (Exceptional talents)

این ویزا به استعدادهای برتر در زمینه‌های حیاتی، صرف‌نظر از مدرک تحصیلی یا وضعیت شغلی یا حقوق ماهانه یا سطح حرفه‌ای و فقط بر اساس استعداد اعطا می‌شود.

این نوع از دریافت ویزای طلایی دبینیاز به توصیه یا تأیید یک نهاد دولتی فدرال یا محلی دارد و افراد با استعداد در زمینه‌های فرهنگ، هنر، ورزش، فناوری دیجیتال، مخترعان و مبتکران و سایر زمینه‌های مهم را شامل می‌شود.

ویزای طلایی برای سرمایه گذاران املاک و مستغلات (Real estate investors)

سرمایه گذاران املاک و مستغلات می‌توانند در هنگام خرید ملکی به ارزش حداقل 2 میلیون درهم (540 هزار دلار) ویزای طلایی دریافت کنند.

طبق اصلاحات جدید، سرمایه گذاران همچنین می‌توانند هنگام خرید ملک با وام از بانک‌های محلی خاص، ویزای طلایی امارات را بگیرند.

سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند اقامت طلایی را هنگام خرید یک یا چند ملک خارج از طرح به ارزش حداقل 2 میلیون درهم از شرکت‌های املاک و مستغلات محلی مورد تایید دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: حداقل ارزش دارایی برای دریافت اقامت دبی با خرید ملک

ویزای طلایی برای کارآفرینان (Entrepreneurs)

برای واجد شرایط بودن برای اقامت طلایی، یک کارآفرین باید مالک یا شریک یک استارتاپ ثبت شده در کشور در رده شرکت‌های کوچک و متوسطSME) ) باشد که درآمد سالانه آن حداقل به یک میلیون درهم برسد.

اگر شخص یکی از بنیانگذاران یک پروژه کارآفرینی قبلی باشد که با ارزش کل حداقل 7 میلیون درهم فروخته شده است، مستحق دریافت اقامت طلایی خواهد بود. تایید وزارت اقتصاد یا مراجع ذیصلاح محلی برای پروژه‌ها یا ایده‌ها الزامی است.

ویزای طلایی برای دانش‌آموزان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه (Outstanding students and graduates)

این ویزا بر اساس معیارهایی که شامل عملکرد تحصیلی، سال فارغ التحصیلی و رده‌بندی دانشگاه می‌شود، دانش‌آموزان با عملکرد بالا در مدارس متوسطه امارات و فارغ‌التحصیلان برجسته از دانشگاه‌های امارات و صد دانشگاه‌برتر در سراسر جهان را هدف قرار می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: معادل سازی مدرک تحصیلی در امارات

بیشتر بخوانید: تحصیل در دبی

 

ویزای سبز (Green Visa) برای کارمندان ماهر و فریلنسرها (Skilled employees and freelancers)

یک مسیر جدید که اقامت پنج ساله را برای کارمندان ماهر، بدون نیاز به اسپانسر یا کارفرما فراهم می‌کند.

حداقل سطح تحصیلات باید لیسانس یا معادل آن باشد و حقوق نباید کمتر از 15 هزار درهم باشد.

ویزای سبز (Green visa) برای سرمایه‌گذار یا شریک (Investor or partner)

این نوع ویزا برای تشویق سرمایه‌گذاری در دبی معرفی شده است و برای سرمایه‌گذارانی که فعالیت‌های تجاری خود را در دبی آغاز می‌کنند یا در سایر فعالیت‌های تجاری شرکت می‌کنند، اقامت پنج ساله فراهم می‌کند و جایگزین ویزای قبلی است که دو سال اعتبار داشت.

الزامات این ویزا شامل اثبات و تایید سرمایه‌گذاری است و اگر سرمایه‌گذار بیش از یک لایسنس داشته باشد، کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده محاسبه می‌شود.

نکته مهم: تغییرات در سیستم ورود و ویزای امارات از سپتامبر 2022 اجرایی می‌شوند

طبق اعلام مقامات امارات، اصلاحات اساسی مربوط به طرح‌های اقامت و ورود به کشور تا پایان سال جاری اعمال خواهند شد.

اداره مرکزی هویت، شهروندی، گمرک و امنیت بنادر ICP))  اعلام کرد که این طرح جدید از سپتامبر اجرایی خواهد شد.

طبق سیستم جدیدی که دوشنبه اعلام شد، امارات 10 نوع ویزای ورود و ویزای اقامت جدیدِ پنج ساله معرفی کرده، و طرح اقامت بلند مدت خود تحت نام گلدن ویزا را توسعه داده است.

کابینه امارات به ریاست عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس، نخست وزیر امارات و حاکم دبی، مقررات اجرایی اداره مرکزی در مورد ورود و اقامت اتباع خارجی را تایید کرد، که در نتیجه آن، سیستم جدید تصویب شد.

هدف این قانون تقویت موقعیت امارات به‌عنوان مقصدی ایده‌آل برای زندگی، کار و سرمایه‌گذاری است.

 

بیشتر بخوانید: 7 ویزای امارات بدون نیاز به اسپانسر

 

لیست ویزاها و مجوزهای اقامت امارات بدون نیاز به اسپانسر برای ورود:

در اوایل این ماه امارات تعداد زیادی ویزای ورود به کشور و مجوزهای اقامت جدید معرفی کرد که برای ورود به امارات با آنها نیازی به داشتن اسپانسر نیست.

این تغییر به نفع بازار کار محلی و همچنین جذب تعداد خانواده‌های بیشتری خواهد. آن‌ها میتوانند امارات را برای طولانی مدت به خانه خود تبدیل کنند.

اصلاحات جدید شامل به گلدن ویزا، گرین ویزا، ویزای ویژه برای افراد جویای کار و مجوزهای اقامت برای موارد بشردوستانه شد.

این اصلاحات که از بزرگترین تغییرات اساسی در رابطه با سیستم اقامت با ویزا در طول سال‌ها به شمار می‌آید، به زودی اجرایی خواهند شد.

در اینجا شاهد لیستی از مجوزهای اقامتی هستید که نیاز به اسپانسر یا کارفرما در امارات نیستند.

❌توجه، ممکن است این موضوع، به تمام ملیت‌ها تعلق نگیرد. ❌

امارات هنوز به طور رسمی روند درخواست مجوزهای تازه اعلام شده را آغاز نکرده است.

  • گلدن ویزا
  • گرین رزیدنس برای افراد فریلسنر (خود اشتغالی)
  • گرین رزیدنس برای کارکنان ماهر
  • گرین رزیدنس برای سرمایه‌گذاران
  • اجازه اقامت کار از راه دور
  • اقامت بازنشستگی
  • اقامت صاحبان املاک و مستغلات
  • ویزای توریستی پنج ساله
  • مجوزهای تجاری بخصوص

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا