تحصیل در دبی

تحصیل در دبی

شرایط و مزیت‌های تحصیل در دبی

تحصیل در دبی با توجه به موقعیت استراتژیکی که امارات دارد میتواند برای بسیاری حائز اهمیت باشد. امارات متحده عربی کشوری در حال پیشرفت سریع می‌باشد که به همان نسبت وضعیت تحصیل و آموزش در مدارس و دانشگاههای این کشور همسو با این پیشرفت برای سرمایهگذاران است. این کشور در راه رشد دانشگاهها و بالا بردن سطح کیفی آموزش و جذب دانشجو برای تحصیل در امارات اقدام به جذب سرمایهگذاران داخلی و خارجی زیادی کرده است.با ما همراه باشید تا تمامی مسائل مربوط به تحصیل در دبی را با هم مرور کنیم.

چرا تحصیل در دبی؟

چرا تحصیل در دبی و اماراتجمعیت دبی دارای نرخ سواد فوق العاده بالایی است ( تا 90٪ ) و این روزها این کشور هزینه زیادی برای بهبود موسسات علم و فناوری خود سرمایه گذاری کرده است. امارات متحده عربی با پیوستن به برخی دیگر از شرکت‌های بزرگ تحقیقاتی و آموزشی، گروه «مرکز تعالی تحقیقات و آموزش کاربردی» (CERT ) را تشکیل داده است که در آن با شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان در زمینه توسعه فناوری نانو، بیوتکنولوژی و مرکز بزرگ ابر رایانه در جنوب آسیا همکاری می‌کند. به همین دلیل است که باید امارات را به عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور انتخاب کنید!
فرهنگ‌های متنوعی در هفت امارت وجود دارد که روی هم رفته امارات متحده عربی را تشکیل می دهند: ام القوین، راس الخیمه، فجیره، دبی، شارجه، عجمان و ابوظبی.
علاوه بر این، هر یک از این امارتها فرهنگ منحصر‌به‌فرد خود را دارند. اگرچه انگلیسی و عربی استاندارد زبان‌های اصلی این مناطق هستند، اما احتمالاً با کسانی که به زبان‌های پنجابی، عربی مصری، سومالیایی، تاگالوگ، بنگالی و بسیاری از زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند، برخورد خواهید کرد. برای تحصیل در امارات انواع گزینه‌های آموزشی و دانشگاه‌های بسیار عالی در سراسر امارات وجود دارد که بسیاری از آنها بهترین برنامه‌های تحصیل در خارج از کشور را ارائه می‌دهند. تقریبا در هر رشته‌ای که می خواهید تحصیل کنید، دانشگاهی در امارات وجود دارد که آن را ارائه می دهد. البته امارات در برنامه‌هایی با تمرکز بر علم، فناوری، تجارت و غیره برتری بیشتری دارد.

 

بیشتر بخوانید: معادل سازی مدارک تحصیلی در امارات

 

محیط آموزشی ایمن

امارات در واقع مکانی امن و آرام برای تحصیل است. دانشجوها، ساکنان را خونگرم، مهمان‌دوست و مایل به به اشتراک‌گذاری فرهنگ خود و یادگیری در مورد دیگران می‌دانند.

تجربه ارتباط با ملیت‌های مختلف

فرودگاه‌های بین المللی در دبی، شارجه و ابوظبی وجود دارد؛ این یعنی سفر آسان و برخورد با ده‌ها ملیت ‌ و فرهنگ متفاوت! بزرگترین مزایای تحصیل در یک کشور خارجی ملاقات با افراد منحصر به فرد و کسب تجربیات ارزشمند است.

گزینه‌های شغلی بهتر

اگرچه گزینه‌های زیادی برای پیشبرد همزمان کار و تحصیل در امارات وجود ندارد که در دوران دانشجویی برای شما درآمد کسب کند، اما ممکن است بتوانید دوره‌های کارآموزی و فرصت‌های دیگری برای ساخت رزومه خود بیابید.

سیستم آموزشی امارات

امارات میزبان طیف گسترده ای از دانشگاه‌ها، اعم از دولتی و خصوصی است و یک سیستم عالی و متنوع آموزش عالی را در مدت زمان بسیار کوتاه ایجاد کرده است. موسسات آموزش عالی امارات را می‌توان به سه دسته عمومی، خصوصی و مشارکت جهانی تقسیم کرد.

مؤسسات عمومی

شهروندان امارات می‌توانند به صورت رایگان در مؤسسات دولتی شرکت کنند ناگفته نماند امارات متحده عربی یکی از بالاترین نرخ‌های مشارکت در برنامه را در جهان دارد. نود و پنج درصد از کل دختران و هشتاد درصد پسرانی که در سال آخر دبیرستان ثبت نام کرده‌اند برای پذیرش در یک موسسه آموزش عالی اقدام می‌کنند.

مؤسسات خصوصی

ساکنین امارات می‌توانند در طیف گسترده ای از مؤسسات خصوصی شرکت کنند که بسیاری از آنها دارای اعتبار بین‌المللی هستند و مکمل بخش عمومی هستند. وزارت آموزش و پرورش از طریق کمیسیون اعتباربخشی دانشگاهی (CAA) مسئول اعتبار سنجی مؤسسات خصوصی است. مشارکت‌های جهانی تعدادی از دانشگا های بین‌المللی دارای پردیس‌ها و برنامه‌هایی در امارات هستند. برخی از آنها در مناطق ویژه از جمله ناولج ویلیج دبی و آکادمیک سیتی قرار دارند. دولت امارات متحده عربی و هر یک از امارتها مشارکت های متعددی را با مؤسسات آمریکایی با هدف بهبود آموزش و تحصیل در امارات متحده عربی و ترویج مبادلات بین فرهنگ‌های غربی و عربی ایجاد کرده‌اند.

 

بیشتر بخوانید: 7 تا از بهترین مدارس خصوصی دبی، که باید با آنها آشنا شوید!

 

هزینه تحصیل در دبی

موسسات در امارات مجاز به تعیین هزینه‌های تحصیلی خود هستند، بنابراین هزینه‌ها بسته به محل تحصیل شما متفاوت خواهد بود. هزینه‌ های تحصیل در دبی همچنین بسته به سطح و نوع مقطعی که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. به طور متوسط، می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 48000 درهم برای مدرک کارشناسی ارشد و تا 120000 درهم برای برخی از مدارک تحصیلات تکمیلی تخصصی پرداخت کنید. هزینه دوره‌ها بر اساس ساعت اعتباری ترم نسبت به ماه ها یا سال ها محاسبه می‌شود. ممکن است برای کمک به هزینه‌های تحصیل خود واجد شرایط دریافت بورسیه باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه خود تماس بگیرید.


تمامی دانشجویان بین المللی برای اقامت خود در امارات باید بیمه درمانی معتبر داشته باشند. معمولاً موسسات پس از ورود شما به کشور و انجام معاینه پزشکی، پوشش بیمه درمانی ارائه می دهند. معاینه پزشکی کامل است و آزمایشات HIV، سل، هپاتیت و سیفلیس و موارد دیگر انجام می‌شود.

فرصت‌های شغلی در امارات

در طول دوره تحصیلی دانشجویان مجاز به کار 15 ساعت در هفته و یا 60 ساعت در ماه هستند. در تعطیلات تابستانی و یا زمانی که جلسه تحصیلی در حال برگزاری نیست، دانشجویان مجاز به کار تا 40 ساعت در هفته هستند. امارات همچنین فرصت‌های قوی برای اشتغال و رشد شغلی آینده را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، دبی نسبت به سایر شهرهای جهان در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا و کانادا هزینه کمتری برای زندگی دارد و به عنوان هشتمین کشور امن در جهان رتبه بندی شده است.

شرایط عمومی تحصیل در دبی

زبان رسمی این کشور عربی می‌باشد اما زبان تحصیل در این کشور انگلیسی بوده و جهت تحصیل در دانشگاه های امارات مدرک زبان آیلتس نمره 6 احتیاج می‌باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در امارات را دارند درصورتی که مدرک زبان نداشته باشند می توانند در ابتدا در این کشور دوره‌های زبان را طی کرده سپس به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها بپردازند. بورسیه های تحصیلی در این کشور مهیا بوده و دانشجویان می‌توانند با بهره‌گیری از بورس‌های تحصیلی هزینه‌های خود را کاهش دهند.

همچنین در امارات دانشگاه‌هایی که از کشورهای دیگر نظیر کانادا، آمریکا، فنلاند و … باشند وجود دارد که دانشجویان می‌توانند پس از اینکه یک یا دو ترم را در این دانشگاه‌ها تحصیل کردند به دانشگاه‌های اصلی آن‌ها در کشور مبدأ انتقالی بگیرند و در آنجا ادامه تحصیل دهند. معمولاً برای تحصیل در امارات محدوده سنی خاصی تعریف نشده است.

 

بیشتر بخوانید: کامل ترین لیست مدرسه های دبی و مراکز آموزشی!

 

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های امارات

تحصیل در دبی در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. اغلب افرادی که تحصیل در دبی در مقطع لیسانس را انتخاب می‌کنند به دلیل اخذ اقامت کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا می‌باشد زیرا دانشجویان در این مقطع تحصیلی با گذشت 2 تا 3 سال می‌توانند به دانشگاه‌های معتبر کشورهای آمریکا، انگلیس یا کانادا درخواست ادامه تحصیل بدهند و تحصیلات خود را در این کشورها به پایان برسانند. پیدا کردن کار دانشجویی در دبی با توجه به تسلط به زبان انگلیسی، ویژگی‌های شخصیتی، تجربه کاری و… برای هر دانشجو متفاوت می‌باشد.

تحصیل در امارات در مقطع فوق لیسانس حدود 2 سال به طول می‌انجامد. دروس در این مقطع تحصیلی به دو زبان انگلیسی و عربی ارائه می‌شوند. در صورتی که دانشجویان مقطع فوق لیسانس در دبی پس از اتمام تحصیلات خود تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نداشته باشند، دولت دبی به آن ها یک سال زمان می‌دهد تا شغل مناسبی پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری دبی تغییر بدهند.

تحصیل در امارات در مقطع دکترا حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان هم می‌توانند در دانشگاه‌های خود دبی ادامه تحصیل بدهند هم می‌توانند در دانشگاه‌هایی که از جانب سایر کشورها شعبه زده‌اند به تحصیلات خود در مقطع دکترا ادامه بدهند.

مقطع دکترا در دبی با کیفیتی بسیار بالا و در سطح بین‌المللی ارائه می‌شود که رشته‌های متفاوت و زیادی را شامل می‌شود. برای تحصیل در امارات در مقطع دکترا دانشجویان میبایست رزومه تحصیلی مناسبی در مقطع فوق لیسانس داشته باشند و از پیشینه علمی بالایی برخوردار باشند. برای درخواست پذیرش در مقطع دکترای دانشگاه های دبی دانشجویان میبایست حتما مدرک زبان آیلتس یا تافل را داشته باشند.

اگر دانشجویان مقطع دکترا به صورت تمام وقت به تحصیلات خود ادامه دهند با گذشت 8 ترم این مقطع را به پایان می‌رسانند؛ اما دانشجویانی که به صورت نیمه‌وقت مشغول تحصیل می‌شوند ممکن است تحصیل آن‌ها 10 تا 12 ترم به طول بیانجامد البته لازم به ذکر است که حداکثر زمان تحصیل در مقطع دکترای دبی 14 ترم می‌باشد. دانشجویان مقطع دکترا میبایست با راهنمایی و مشاوره یک استاد راهنما در پایان تحصیل یک پایان نامه نیز تحویل بدهند و برای اخذ پذیرش نیز ابتدا باید نظر یک استاد راهنما را جلب کرده باشند.

شرایط بورسیه تحصیلی امارات

تحصیل در دبی می‌تواند همرا با بورسیه تحصیلی باشد. بسیاری از افراد تمایل دارند هم ادامه تحصیل داده و هم این تحصیل برای‌شان رایگان یا با حداقل هزینه تمام شود. در امارات انواع بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که تحصیل رایگان در دبی را ممکن می‌کند و برخی از کشورهایی که در امارات دانشگاه دارند، برای دانشجویان خود بورسیه‌هایی را در نظر می‌گیرند. علاوه بر بورس تحصیلی امکان دریافت وام دانشجویی هم در امارات وجود دارد.

در کل بورسیه‌ها در دبی دو نوع هستند :

  1. بورسیه کامل

    تعداد محدودی بورسیه کامل برای دانشجویانی که عملکرد برجسته‌ای در دانشگاه داشته باشند وجود دارد. علاوه بر این 20 نفر از دانشجویانی که در مقطع لیسانس میانگین امتیازی بالاتر از 3.8 داشته باشند می‌توانند بورسیه شوند.

  2. بورسیه جزئی

    این بورسیه تنها بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجو را متقبل می‌شود و برای معدل های ترمی پایین‌تر در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین اگر مقصد شما تحصیل رایگان در دبی است، باید بیشتر تلاش کنید.

هر دانشگاهی برای خود بورسیه‌ایی مجزا دارد، مانند بورسیه علوم انرژی هسته ایی یا بورسیه دانشگاه امنیت ملی و علاوه بر این کشورهایی که در امارات شعبه‌ایی از دانشگاه‌های خود را دارند بورسیه‌هایی مجزا برای دانشجویان خود می‌توانند داشته باشند، مانند بورسیه دانشگاه هند در امارات. البته باید در نظر بگیرید که مراحل اخذ بورسیه تحصیلی در کشور امارات خیلی پروسه راحتی ندارد.
بنابراین بیشتر متقاضیان در امارات‌، بیشتر روی جیب خودشان حساب باز می‌کنند.

دبی‌، با داشتن شعبی از بهترین دانشگاه‌های جهان، یکی از به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها برای تحصیل در خارج از کشور است. تحصیل در دبی‌، با توجه به موقعیتی که دارد‌، میزان رفاه و امنیت کشور و نیز فرصت‌های شغلی درخشان بعد از آن، قطعا ارزش بررسی‌های بیشتر دارد.
اما اگر به دنبال تحصیل رایگان در دبی هستید ، شاید بهتر باشد با توجه به شرایط سخت دریافت بورسیه خیلی روی آن حساب باز نکنید.

شما چه تجربهای یا اطلاعاتی در زمینهی تحصیل در دبی دارید؟ با ما در سایت رسانا همراه باشید تا اطلاعات مفید و کاملی برای کار، زندگی و تفریح در امارات پیدا کنید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل