EXPO 2020زندگی در امارات

همه‌چیز درباره‌ی اکسپو سیتی دبی

اکسپو سیتی دبی، شهری که جایگزین نمایشگاه اکسپو می‌شود

 «خانم‌ها و آقایان، ما تعطیل نمی‌کنیم، بلکه با قدرت پیش خواهیم رفت.» این سخنان ریم الهاشمی، وزیر مشاور در امور همکاری‌های بین‌المللی امارات و مدیر کل نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی طی آخرین سخنرانی‌‌اش در ۱۷۰مین نشست سازمان بین‌المللی نمایشگاه‌ها بود.

ریم الهاشمی به سایت بزرگ ورلد اکسپو در جنوب دبی اشاره می‌کرد؛ جایی که یک شهر پیشرو و آینده‌نگرانه در سپتامبر امسال افتتاح خواهد شد.

رویدادهای عظیم از جمله نمایشگاه‌های جهانی اکسپو، همواره به دلیل نداشتن برنامه‌‌ی آینده‌نگر برای تاسیسات به کار رفته بعد از اتمام رویداد مورد انتقاد بوده‌اند و بسیاری از دولت‌ها به‌ همین خاطر ورشکسته شده و زمین‌های زیادی بعد از اتمام رویداد هدر رفته‌اند.

دبی که میزبان اکسپو از اکتبر ۲۰۲۱ تا مارچ ۲۰۲۲ بود،  به‌سرعت به این نگرانی‌‌ها پاسخ داد و از همان ابتدا اعلام کرد که برای آینده‌ی این بخش برنامه‌ی بلندپروازانه‌ای دارد و زمین به کار رفته برای این نمایشگاه‌‌ را به منطقه‌ای چندمنظوره و آینده‌نگر تبدیل خواهد کرد.

با وجود تغییراتی که این طرح نسبت به چیزی که در ابتدا اعلام شد داشته، بخش اعظم آن همچنان برقرار است و محل به جا مانده از اکسپو ۲۰۲۰ به‌زودی به یک شهر تبدیل می‌شود؛ با بخش‌های مختلف تجاری، اداری و تفریحی که اکسپو سیتی دبی نام خواهد گرفت.

اطلاعیه افتتاح اکسپو سیتی دبی

به محض بازگشایی محل برگزاری اکسپو 2020 دبی، که هم‌اکنون در حال نوسازی است، در اکتبر 2022، می‌توانید خاطرات آن رویداد بزرگ را زنده کنید.

عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات و حاکم دبی، در اواخر ژوئن 2022 پروژه اکسپو سیتی دبی را معرفی کرد.

تعدادی از جاذبه‌های اکسپو به شگفت‌زده کردن بازدیدکنندگان ادامه خواهند داد.

 

 

ساخت‌وساز و بازسازی این بخش در دست اجراست و در ادامه به اطلاعاتی که از این طرح موجود است می‌پردازیم.

 

۸۰ درصد زیرساخت اکسپو باقی خواهد ماند

مقامات به تازگی تایید کردند که غرفه‌های پیشرفته‌ی اکسپو و بخشی از تفریحات و تکنولوژی‌های آن در اکسپو سیتی دبی باقی خواهند ماند. این موضوع شامل الوصل پلازا، باغی که در برج تماشای آسمان واقع شده و همچنین فواره‌ی سوررئال نیز می‌شود.

نمای دیگر از اکسپو سیتی دبی

الوصل پلازا؛ قلب تپنده اکسپو با نمایشگر گنبدی شکل 360 درجه و 250 پروژکتور

 

گاردن این اسکای در اکسپو سیتی دبی

گاردن این اسکای؛ برج تماشای چرخان از ارتفاع 55 متری با دید پانوراما به اکسپو

 

 

آبشار اکسپو دبی

آبشار اکسپو؛ جریان آب روی دیواره‌ها که به نظر می‌رسد خلاف جهت گرانش به سمت بالا می‌رود

 

الیف، یعنی پاویون تحرک و حمل‌ونقل و همین طور ترا، پاویون ماندگاری و محیط زیست در این نمایشگاه با عنوان تجربه‌های آموزشی تعاملی به کار خود ادامه خواهند داد.

 

 

پاویون موبیلیتی یا الیف

پاویون موبیلیتی یا الیف؛ در میان خیره‌کننده‌ترین پاویون‌های اکسپو و محل قرار گیری مجسمه‌های 9 متری

 

 

پاویون تِرا در اکسپو سیتی دبی

پاویون تِرا؛ پاویون تعاملی برای کشف رابطه انسان با طبیعت

 

در ادامه‌ی سال پاویون فرصت‌ها نیز به موزه‌ی اکسپو تبدیل خواهد شد، جاذبه‌ی جدیدی که به‌افتخار موفقیت این رویداد شش‌ماهه، تاریخ و تاثیرات نمایشگاه‌های جهانی اکسپو را به نمایش می‌گذارد.

 

 

پاویون فرصت، موزه اکسپو

پاویون فرصت که تبدیل به موزه اکسپو خواهد شد

 

سایر زیرساخت‌های کنونی نیز بر پا خواهد ماند، از جمله پاویون امارات متحده عربی با طرح شاهین، پاویون عربستان سعودی که برنده‌ی جایزه شد، پاویون بانوان و پاویون چشم‌اندازها (ویژن).

 

 

پایون امارات، در اکسپو سیتی دبی

پایون امارات؛ با طرحی شبیه به شاهین در حال پرواز، داستان امارات را روایت می‌کند

 

 

پاویون عربستان که جزو برترین‌ها بود

 

 

پایون ویژن، اکسپو سیتی
پایون ویژن؛ این پاویون دیدگاه‌های عالیجناب شیخ محمد، حاکم دبی را منعکس خواهد کرد

 

مذاکراتی با برخی کشورها از جمله لوکزامبورگ، استرالیا، پاکستان، هند، مراکش و مصر برای نگه داشتن و بازسازی پاویون خود در شهر جدید اکسپو سیتی دبی نیز در دست انجام است.

مرکز اصلی همایش‌ها و کنفرانس‌های اکسپو نیز به کار خود ادامه خواهد داد.

 

شهر جدید پاک و سبز خواهد بود

ورود خودروی شخصی به سرتاسر این اکسپو سیتی دبی ممنوع است و جایگزین‌هایی از جمله مینی‌بوس‌های برقی دورباز، اسکوتر و دوچرخه ارائه خواهد شد.

این شهر همچنین در نظر دارد که استفاده از پلاستیک‌های یک‌بارمصرف را در محدوده‌ی خود ممنوع کند.

ساختمان‌های اکسپو سیتی دبی نیز برای کاهش مصرف آب و انرژی از استاندارد‌های بین‌المللی پیروی خواهند کرد.

 

اکسپو سیتی دبی یک منطقه‌ی آزاد خواهد بود

شرکت‌هایی که قصد دارند در شهر جدید اکسپو سیتی شروع به کار کنند، از مزایای محیط منطقه‌ آزاد نیز بهره خواهند برد. تا کنون شرکت‌های بزرگی از جمله DP World و زیمنس برای ایجاد فروشگاه در این منطقه اعلام تمایل کرده‌اند.

متقاضیان می‌توانند برای اجاره‌ی مکان به وبسایت اکسپو سیتی دبی مراجعه کنند. این فضاهای کاری با اینترنت 5G به گفته‌ی مسئولین به یکی از بهترین فضاهای کاری در دنیا تبدیل خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: مناطق آزاد دبی

 

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد قطب بیزینسی و مسکونی دیستریک 2020 در محل قبلی نمایشگاه اکسپو 2020

 

چگونه می‌توانم از اکسپو سیتی دبی بازدید کنم و آیا باید ورودی بپردازم؟

دسترسی به اکسپو سیتی دبی مشابه اکسپوی دبی با مترو دبی ممکن است، اما بخش پارکینگ ممکن است برای کسانی که با خودروی شخصی مراجعه می‌کنند کمی تغییر کند. مسئولین جزییات بیشتری را در این باره به زودی اعلام خواهند کرد.

اکسپو سیتی دبی برخلاف نمایشگاه، هزینه‌ی ورودی نخواهد داشت اما ممکن است برای استفاده از بخش‌ها و جاذبه‌های مختلف تهیه‌ی بلیت الزامی باشد.

همچنین مسئولین در حال تدارک سیستم جدیدی به نام attraction pass هستند که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد با خرید یک بلیت، به بسیاری از جاذبه‌های گوناگون اکسپو سیتی دسترسی داشته باشند.

 

میزبانی کنفرانس کاپ 28

رئیس امارات، عالیجناب شیخ محمد بن زاید در ماه ژوئن سال 2022 اعلام کرد که کنفرانس اقلیم آب و هوایی کاپ 28 به زودی در اکسپو سیتی دبی برگزار می‌شود.

هدف این جلسه رهبران جهان در نوامبر سال 2023 رسیدن به راه‌حل برای رویارویی با تهدیدات وارده از سمت تغییرات اقلیمی است.

اکسپو سیتی، میراث به‌ جا مانده از اکسپو شش ماهه سال 2020 اوایل این هفته به عموم معرفی شد. این مکان از اکتبر 2022 دوباره بازگشایی خواهد شد و ساکنان و بیزینس‌ها می‌توانند وارد آن شوند.

در بیست و هشتمین جلسه از این کنفرانس، با نام رسمی کنفرانس احزاب، رهبران درباره انجام اقدامات جدی‌تر در در رابطه با تغییرات اقلیمی از جمله عدم استفاده از نیروگاه‌های زغال سنگ، کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی و تقویت منابع انرژی تجدیدپذیر بحث و تصمیم‌گیری می‌کنند.

این نشست در ادامه‌ی کنفرانس کاپ 27 نوامبر امسال در مصر برگزار خواهد شد.

انتظار می‌رود که این کنفرانس روزانه بیش از 45000 شرکت‌کننده، از جمله سران کشورها، مقامات دولتی، رهبران صنعت بین‌الملل، نمایندگان بخش خصوصی، دانشگاهیان، کارشناسان و نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی، داشته باشد.

این کنفرانس به مدت 12 روز از 6 الی 17 نوامبر 2023 در محل اکسپو سیتی دبی برپا خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا