EXPO 2020

دیستریکت 2020 دبی

همه چیز در مورد قطب بیزینسی و مسکونی دیستریک 2020 در محل قبلی نمایشگاه اکسپو 2020

اگر از نمایشگاه اکسپو دبی دیدن کرده باشید، احتمالا شما هم تحت تاثیر بزرگی و عظمت این رویداد شش ماهه قرار گرفته‌اید. شاید هم این سوال به ذهنتان آمده باشد که پس از صرف هزینه‌های بسیار برای ساخت نمایشگاهی با این عظمت و میزبانی 196 کشور مختلف با پاویون‌های اختصاصی، چه اتفاقی برای اکسپو پس از پایان رویداد می‌افتد؟ آیا ساخت نمایشگاهی در این ابعاد تنها برای شش ماه بوده است؟ در جواب باید بگوییم که بعد از پایان اکسپو در مارس 2022، محل نمایشگاه همراه با تسهیلات و ساختمان‌های مختلف به یک منطقه بیزنسی و مسکونی به نام دیستریکت 2020 تبدیل خواهد شد. در این مقاله در مورد امکانات این مجموعه، ظرفیت‌ها و چگونگی پذیرش استارتاپ‌ها و بیزینس‌های مختلف صحبت کرده‌ایم.

اولین ساکنین اکسپو 2020 دبی، بعد از اختتام رویداد بزرگ اکسپو وتا پایان سال 2020 به آپارتمان‌های دیستریکت 2020 (District 2020) نقل‌مکان خواهند کرد.

اولین مجموعه از شرکت‌ها فضای اداری خود را در ماه جولای دریافت خواهند کرد. روند انتقال طی 9 ماه پس از پایان بزرگترین رویداد فرهنگی جهان در 31 مارس 2022 در چند مرحله انجام خواهد شد. در حالی که 800 واحد مسکونی که فقط برای اجاره در دسترس هستند، از دسامبر 2022 تحویل داده می‌شوند، حدود 2300 آپارتمان در اکسپو ویلیج در نزدیکی آن خیلی زودتر در دسترس خواهند بود.

شهر 15 دقیقه‌ای

شهر 15 دقیقه ای در دبیساکنان دیستریکت 2020 در اولین شهر 15 دقیقه‌ای امارات زندگی و کار خواهند کرد. همه چیزهایی که آنها از دفاتر، پارک‌ها، خواربارفروشی‌ها، خرده فروشی‌ها، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها نیاز دارند، به سادگی با دوچرخه سواری، پیاده روی یا سوار شدن بر اسکوترهای الکترونیکی در کمتر از 15 دقیقه در دسترس خواهند بود. نکته کلیدی این است که از طریق پیاده روها، مسیرهای وسایل نقلیه خودمختار و شبکه های حمل و نقل عمومی، در این شهرک می‌توانید زندگی بدون خودرو داشته باشید. اینجا شهری «انسان محور» نام گرفته است که اساساً «شهری است که پیرامون مردم طراحی شده است، نه اطراف ساختمان ها یا اتومبیل‌ها» و برای برآوردن نیازهای افرادی که در آنجا زندگی و کار می‌کنند، طراحی شده است.

 

بیشتر بخوانید: دبی مال، بزرگ ترین مرکز خرید جهان که باید ببینید!

 

از طریق وسایل حمل و نقل پایدار و یک جامعه کاملاً یکپارچه، دیستریکت 2020 به عنوان یک منطقه متمرکز بر سلامتی عمل خواهد کرد که برای تشویق یک سبک زندگی متعادل و فعال برای جمعیت تخمینی 145 هزار نفری شکل گرفته است. این شهر دارای ده کیلومتر پیست دوچرخه‌سواری، پنج کیلومتر مسیر دو و امکانات ورزشی چندمنظوره خواهد بود. در دیستریکت 2020 ساختمان‌های دارای گواهی طلا و پلاتین LEED 20 هستند، بخشی از دریافت انرژی از پنل‌های خورشیدی پشت‌بام صورت می‌گیرد و 52 درصد آب کمتر در ساختمان‌های آن مصرف می شود. شرکت‌ها توسط شهرک به اینترنت 5G  مجهز می‌شوند که اتصال یکپارچه را برای حداکثر 300 هزار نفر در آن واحد فراهم می‌کند.

محل نمایشگاه همچنین به عنوان یک منطقه آزاد جدید عمل خواهد کرد.

دیستریکت دبی کجاستآبشارها، باغ در آسمان

ساکنان و کارمندان از برخی از بناهای نمادین اکسپو 2020 لذت خواهند برد، که بعد از این رویداد بزرگ نیز ادامه می‌یابد، از جمله آبنمای فوق‌العاده و عرشه تماشای باغ در آسمان.

 

بیشتر بخوانید: باغ گل دبی، همه چیز درباره میراگل گاردن دبی که باید بدانید!

 

مستاجران و بازدیدکنندگان همچنین این فرصت را خواهند داشت که از برخی از پاویون‌های کشورها از جمله امارات، عربستان و هند که به عنوان جاذبه‌های فرهنگی اصیل باقی می‌مانند، لذت ببرند.

پاویون پایداری با نام ترا (Terra) به یک مرکز علمی و کودکان تبدیل خواهد شد، پاویون موبیلیتی (Mobility) با نام الیف (Elif)، پاویون ویژن، ماموریت ممکن و مرکز نمایشگاهی دبی (Dubai Exhibition Centre)  بدون تغییر باقی خواهند ماند.

‏دیسرتریکت 2020 با هدف استفاده از 80 درصد از محیط ساخته شده اکسپو طراحی شده است، اما در واقعیت، 90 تا 95 درصد از اکسپو مجددا هدف‌گذاری خواهد شد.

دیستریکت 2020 از طریق یک ایستگاه مترو اختصاصی و سه جاده اصلی با پل‌هوایی که به طور هدفمند از قبل ساخته شده اند، قابل دسترسی خواهد بود.

همه چیز درباره دیستریکت دبیتابستان‌ها نیز خنک خواهد بود

این شهر 15 دقیقه ای با در نظر گرفتن گرمای سوزان تابستان امارات شکل گرفت. مناطق سایه‌دار و فضای سبز، که پارک‌ها و فضاهای باز به مساحت 45 هزار متر مربع را در بر می‌گیرد، دمای بین ساختمان‌ها را خنک می‌کند. ساختمان‌ها در این منطقه از نزدیک در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند و دارای مناطق سایه‌دار و سرسبزی هستند که باعث می‌شود هنگام راه رفتن بین ساختمان‌ها دمای هوا خنک‌تر باشد. شبکه حمل‌ونقل عمومی اتوبوس‌ها و وسایل نقلیه خودران نیز به مستاجرین، کارگران و بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا مشکلی با گرما پیدا نکنند.

فضاهای اداری ظرف چند ماه آماده می‌شود

از آنجایی که دیستریکت 2020  به شرکت‌هایی در زمینه فناوری و نوآوری چشم دوخته ، 15% از فضای اداری تجاری قبلاً اجاره داده شده است، اولین مجموعه از مستاجران برای نقل مکان، از مشاغلی خواهند بود که فضاهای اداری آنها در اوایل ماه جولای آماده می‌شود. از همین حالا هم، فضاهایی در دیستریکت 2020 برای اجاره در دسترس است، اگرچه خرید ملک در این ناحیه می‌تواند در آینده گزینه‌ای دیگر باشد.

تبدیل نمایشگاه اکسپو به دیستریکت 2020

سایت اکسپو 2020 طی مراحل مختلف در یک فرآیند انتقال که از شش تا نه ماه متغیر است، به یک جامعه مسکونی یکپارچه تبدیل خواهد شد. اولین قدم حذف موارد موجود در سایت است که ورود به نمایشگاه 2020 را سازماندهی می‌کنند، مانند اسکنرهای امنیتی و پست‌های بازرسی بلیط. این روند چند هفته طول خواهد کشید. در عین حال، کار برای دگرگونی، خلع یا حذف پاویون‌های کشورهای مختلف در روندی که حداقل شش ماه طول می‌کشد در جریان است. سه ساختمان از پنج ساختمان بلند اطراف الوصل پلازا در عرض حدود سه ماه به فضاهای اداری تبدیل خواهند شد. سپس کار بر روی مناطق موضوعی آغاز می شود و در نهایت کار واحدهای مسکونی که قرار است تا پایان سال آماده شوند، آغاز می شود.

جاذبه های اصلی سایت در طول بازسازی نه ماهه برای بازدیدکنندگان باز خواهد بود.

فعلا تاریخ راه اندازی رسمی برای دیستریکت 2020 وجود ندارد، زیرا سایت نمایشگاه هرگز بسته نخواهد شد.

مذاکرات با مشاغل بالقوه در چهار بخش کلیدی تحرک هوشمند، لجستیک هوشمند، شهرهای هوشمند و صنعت در حال انجام است. این محل قدیمی نمایشگاه یک آزمایشگاه نوآوری برای مشاغل تخصصی در فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، مگا داده‌ها و بلاک چین خواهد بود. حدود هشتاد استارتاپ نیز به عنوان بخشی از برنامه کارآفرین جهانی Scale2Dubai  برای همکاری با بنگاه‌های کوچک و متوسط یا همان SME ها، مراکز نوآوری، موسسات تحقیقاتی، سازمان های دولتی، انکوباتورها، شتاب‌دهنده‌ها و دانشگاه‌ها در یک اکوسیستم مبتنی بر نوآوری انتخاب خواهند شد.

در این زمینه زیمنس، زیمنس انرژی، DP World  و ترمینوس، گروه پیشرو مستقر در چین در زمینه هوش مصنوعی و روباتیک، قرارداد اجاره‌ای را امضا کرده‌اند تا بخشی از اکوسیستم نوآوری باشند.

شانس دو سال اجاره رایگان برای استارتاپ‌ها در زمینه نوآوری

دیستریکت ۲۰۲۰، نام جدید سایت اکسپو پس از ۳۱ مارس، در حال گلچین کردن استارت‌آپ‌های بین المللی و نوآورانه است تا آن‌ها پس از تغییر کاربری سایت، از نخستین مستاجرانش باشند.

استارت‌آپ‌های منتخب که تعدادشان به بیش از ۸۰ عدد می‌رسد، جزو طرح ‌Scale2Dubai هستند.

این طرح به شرکت‌هایی که دارای ویژگی‌های مورد نظر هستند اجازه می‌دهد که به دیستریکت ۲۰۲۰ بیایند، به مدت دو سال بدون پرداخت اجاره زندگی کنند و در فرآیند دریافت ویزا به آن‌ها یاری‌رسانی شود.

 استارت‌آپ‌ها باید در زمینه‌ی انرژی سبز، نوآوری‌های شهر هوشمند، رفت و آمد هوشمند یا تکنولوژی‌های حامی این طرح‌ها فعال باشند.

آن‌ها همچنین باید در کشورهای خودشان از قبل تاسیس شده و شناخته شده باشند.

شما از اکسپو 2020 دیدن کردید؟ نظر شما راجع به این نمایشگاه و تبدیل آن به یک قطب استارتاپی و بیزینسی و البته یک منطقه مسکونی چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا