چطور یک کسب‌وکار را در دبی شروع کنم؟

چطور یک کسب‌وکار را در دبی شروع کنم؟

تمام آن‌چه که باید درباره راه‌اندازی بیزینس در دبی بدانید

فرآیند شروع بیزینس در دبی کاملاً ساده و سرراست است. هر چند مواردی وجود دارد که باید به آن دقت کرد و بدون داشتن اطلاعات کافی درباره‌ی مراحل ثبت شرکت، این فرآیند ممکن است خسته‌کننده و زمان‌بر باشد.

چه تصمیم بگیرید که خودتان این فرآیند را انجام دهید و چه متخصصان ثبت شرکت را برای پیگیری سریع این کار استخدام کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که در مورد پیامدهای تصمیماتتان مشاوره خوبی دریافت می‌کنید. بنابراین ما نقشه راه را برای ثبت شرکت در دبی تهیه کرده‌ایم.

چرا در دبی شرکت تاسیس کنیم؟

دبی و امارات متحده عربی محیط‌های تجاری بسیار پذیرا و حمایت‌گری هستند. در واقع، بیش از بیست هزار کسب‌وکار جدید تنها در سال گذشته در دبی راه‌اندازی شد. جای تعجب نیست که بسیاری از این موارد توسط کارآفرینان خارجی ثبت شده است. بین 80 تا 90 درصد نیروی کار امارات را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

دلایل قانع کننده زیادی وجود دارد که چرا هزاران کارآفرین از سرتاسر جهان برای ثبت شرکت به امارات و دبی هجوم می‌آورند. مزایای اصلی عبارت‌اند از:

 • مالیات پایین: امارات متحده عربی مالیات بر درآمد شخصی و شرکتی صفر درصدی دارد که مایه افتخار این کشور است. تنها مالیات قابل توجهی که در امارات باید از آن آگاه بود، مالیات بر ارزش افزوده است که در ژانویه 2018 معرفی شد و به‌طور ثابت 5٪ است.

بهتر است بدانید: امارات از ژوئن سال 2023 طرح مالیات شرکتی را اجرایی می‌کند.

 

اقتصاد پررونق: امارات با تولید ناخالص داخلی حدود 692 میلیارد درهم بعد از عربستان دومین اقتصاد بزرگ در جهان عرب است. همچنین اقتصاد امارات به همان اندازه که بزرگ است، تنوع نیز دارد. شما می توانید در صنایع متعددی، از عرصه‌ی سلامت و هتلداری گرفته تا فناوری و تجارت، ثبت شرکت کنید.

 • کیفیت زندگی عالی: امارات متحده عربی در فهرست بهترین کشورها برای زندگی، تنها کمی پایین‌تر از اسپانیا و ایرلند و بالاتر از پرتغال و یونان، در جایگاه بیست و سوم قرار گرفت.
 • پشتیبانی از استارت‌آپ‌ها: امارات خانه‌ی بسیاری از حامیان استارت‌آپ و طرح‌های مالی است که برای تسریع رشد کسب‌وکار طراحی شده‌اند.

آینده تجارت در دبی نیز بسیار روشن به نظر می رسد. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول (IMF)، انتظار می‌رود که امارات متحده عربی با رشد اقتصادی ۲.۵ درصدی در سال جاری بالاترین رشد در منطقه را داشته باشد. این درصد به طور قابل توجهی جلوتر از بزرگترین اقتصاد منطقه یعنی عربستان سعودی است که پیش‌بینی می‌شود 0.4 درصد رشد کند.

اگر کنجکاوید بدانید که چگونه می‌شود در دبی ثبت شرکت کرد، تنها نیستید. خبر خوب این است که اگر مراحل این راهنما را دنبال کنید، تشکیل شرکت در دبی تا حد ممکن برایتان ساده خواهد شد.

نحوه راه اندازی کسب‌وکار در دبی – فرآیند ثبت شرکت

1 . انتخاب حیطه موردنظر

صنایع زیادی در امارات متحده عربی حضور دارند که فرصت‌های زیادی برای نوآوری ایجاد می‌کند. ممکن است وسوسه شوید که همان ابتدا به فرآیند ثبت شرکت بپرید، با این حال، توصیه می‌کنیم در ابتدا درباره ماهیت شرکت خود تصمیم بگیرید.

در دبی و امارات، بسیاری از مکان‌ها فقط اجازه فعالیت‌های تجاری خاص را می‌دهند. قبل از ثبت شرکت در دبی، ابتدا مطمئن شوید که می‌توانید در محل انتخابی خود فعالیت کنید.

به عنوان مثال، برخی منطقه‌های آزاد تنها به فعالیت‌ها یا صنایع خاصی مانند رسانه، امور مالی یا فناوری اختصاص یافته است. مثلا دبی مدیا سیتی (Dubai Media City)، همانطور که از نامش پیداست، یک منطقه آزاد است که به شرکت‌های رسانه ای یا مشاغلی که فعالیت‌های مرتبط با رسانه انجام می‌دهند اختصاص داده شده است. دبی مدیا سیتی محل استقرار شرکت‌های رسانه‌ای مشهور جهانی مانند بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان و تامسون رویترز است. مثال دیگر مرکز مالی بین‌المللی دبی (DIFC) است که در آن شرکت‌های بزرگ خدمات مالی جهانی مانند Credit Suisse AG، Goldman Sachs International و Morgan Stanley دارای دفتر هستند.

با این حال، طی سال‌ها، تعدادی از مناطق آزاد اختصاصی، از فعالیت‌های تجاری عمومی نیز استقبال کرده‌اند.

به غیر از این محدودیت‌ها، دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است بخواهید کسب‌وکارتان را در نزدیکی شرکت‌هایی در همان بخش خود راه‌اندازی کنید. به مسیرهای حمل و نقل نیز نگاه کنید. اگر تجارت شما به شدت به واردات و صادرات متکی است، باید یکی از مناطق آزاد واقع در نزدیکی فرودگاه یا بندر را در نظر بگیرید.

بخش های تجاری پر رونق متعددی در امارات متحده عربی هستند. از سال 2022 به بعد، امارات به تنوع بخشیدن به اقتصاد و فراتر رفتن از اقتصاد نفتی متعهد است، و این موضوع به این معنی است که به کسب و کارهای جدیدی که به شکل‌گیری این چشم‌انداز کمک می‌کنند، با دید مثبت نگاه می‌شود.

2. انتخاب مکان

پس از انتخاب حیطه‌‌ی فعالیت شرکت، تصمیم بزرگ بعدی شما این است که شرکتتان را در محدوده‌ی شهر تاسیس کنید یا در یکی از مناطق آزاد. اگر بخواهید در منطقه آزاد راه اندازی کنید، از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • 0٪ مالیات شرکتی و اشخاص،
 • 100٪ مالکیت شرکت،
 • 100٪ بازگرداندن سرمایه و سود به کشور خود،
 • بدون محدودیت ارزی،
 • 100٪ معافیت مالیاتی واردات و صادرات

گرچه، اگر بخواهید مستقیماً با بازار محلی امارات متحده عربی تجارت کنید، باید با یک شرکت خارج از مناطق آزاد کار کنید که در این صورت آن شرکت هزینه‌ای بابت این موضوع دریافت می‌کند.

از سوی دیگر، اگر تصمیم به تاسیس شرکت در بیرون از مناطق آزاد دارید، می‌توانید مستقیماً با بازارهای داخلی و بین‌المللی تجارت کنید. با این حال، باید با یک شریک غیرخارجی کار کنید که 51٪ از سهام شرکت شما را در اختیار دارد، مگر اینکه فعالیت تجاری شما در حیطه‌ی خدمات حرفه‌ای قرار گیرد.

با این‌حال در دبی موسسه‌های خدمات ثبت شرکتی وجود دارند که برای تاسیس شرکت‌ خارج از مناطق آزاد، یک سهامدار اسمی داخلی ارائه می دهد تا به عنوان شریک داخلی آنها عمل می کند. به این ترتیب، کارآفرینان خارجی می‌توانند ۱۰۰ درصد کنترل عملیاتی و مالی بر شرکت خود را حفظ کنند.

3. انتخاب نام شرکت در دبی

قواعد نام‌گذاری شرکت در امارت متحده عربی کمی سختگیرانه‌ است، بنابراین قبل از اینکه نام شرکت را قطعی کنید، مطمئن شوید که از نظر قانونی قابل‌قبول است.

هر نامی که شامل الفاظ توهین‌آمیز باشد، ممنوع است، همینطور هر نامی که به الله، خدا یا هر گروه مذهبی، فرقه‌ای یا سیاسی دیگری مانند FBI یا مافیا اشاره دارد. اگر می‌خواهید نام شرکت خود را به نام شخصی انتخاب کنید، آن شخص باید شریک یا مالک شرکت باشد و از نام کامل او استفاده شود – بدون حروف اول یا اختصاری.

4. تکمیل مدارک مربوط به ایجاد شخص حقوقی

برای این مرحله باید یک فرم درخواست را برای نام شرکت و فعالیت انتخابی خود تکمیل کنید تا به همراه کپی پاسپورت سهامداران شرکت به ادارات دولتی مربوطه ارائه شود. برخی از مناطق آزاد مدارک بیشتری نیز از شما می‌خواهند، مانند طرح تجاری یا گواهی عدم اعتراض (NOC) – نامه‌ای از ضامن پیشین که تایید می‌کند شما مجاز به ثبت شرکت دیگری در امارات هستید.

شرکت‌های خارج از مناطق آزاد ملزم به رعایت برخی الزامات درباره‌ی سرمایه‌ی شرکت خواهند بود که باید در یک تفاهم‌نامه بیان شود.

بررسی و ارسال مدارک

برای ثبت فعالیت تجاری و نام تجاری خود باید با اداره توسعه اقتصادی امارت انتخابی خود تماس بگیرید و سپس مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. پس از بررسی درخواست، مجوز شرکت صادر می شود.

آماده‌سازی و ارسال مدارک در این مرحله شاید سخت ترین کاری باشد که برای ثبت شرکت باید انجام دهید و ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد تا بتوانید این مرحله از فرآیند را به درستی درک و تکمیل کنید. بنابراین به کسانی که از کاغذبازی‌های یکنواخت و دشوار با جزئیات زیاد بیزار هستند، توصیه می کنیم که از خدمات موسسه‌های ثبت شرکت در دبی استفاده کنند.

برای آشنایی با شرکت‌های فارسی زبان فعال در زمینه ثبت شرکت در دبی و آشنایی با خدمات آن‌ها، اینجا کلیک کنید

5. درخواست (لایسنس) مجوز

پس از رسیدگی به درخواست شما، دولت مجوز شرکت را صادر می کند. صرف نظر از محل تاسیس، معمولاً فقط به چند مدرک متعارف نیاز دارید: فرم درخواست تکمیل‌شده، کپی پاسپورت سهامداران و موارد مشابه. برخی از مناطق آزاد نیز ممکن است از شما بخواهند که یک طرح تجاری ارائه دهید.

6. باز کردن یک حساب بانکی

شما برای شروع تجارت در امارات قبل از هرکاری به یک حساب بانکی نیاز دارید. پس از دریافت مدارک خود، تمام مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی شرکتی را در اختیار خواهید داشت. در امارات متحده عربی تعداد زیادی بانک، چه داخلی و چه بین‌المللی، وجود دارد، از جمله؛

 • Emirates NBD
 • Abu Dhabi Commercial Bank
 • Commercial Bank of Dubai
 • Noor Bank, Emirates Islamic, Mashreq, RAKBANK and Ajman Bank.

همچنین نام‌های معتبر جهانی مانند HSBC، Citibank و Barclays نیز در امارت حضور دارند. انتخاب بانک مناسب به نیازهای ویژه‌ی شما بستگی دارد.

نحوه افتتاح حساب بانکی تجاری در امارات متحده عربی

فرآیند باز کردن حساب بانکی در امارات معمولاً بین دو تا چهار هفته طول می‌کشد. اطلاعاتی که باید در اختیار بانک بگذارید عبارت است از:

 • حیطه‌‌ی اصلی کسب‌وکار
 • حجم تخمینی ارز
 • میزان کل سپرده
 • سطح سود
 • مشتریان و تامین کنندگان اصلی

7. درخواست ویزا

درخواست ویزا آخرین مرحله در مسیر تاسیس شرکت در دبی است. علاوه بر درخواست برای ویزای خود، بسیاری از مناطق آزاد به شما این امکان را می‌دهند که برای کارمندان و افراد تحت تکفل درخواست دهید. تعداد دقیق افرادی که می‌توانید برای ویزایشان درخواست کنید بستگی به این دارد که کدام منطقه آزاد را برای تاسیس شرکت انتخاب می‌کنید.

اگر به دنبال دریافت ویزا برای همسر، فرزند، خدمتکار یا راننده‌ی خود هستید، بهتر است برای اطمینان از دو چیز از مشاوره تخصصی استفاده کنید. اولاً این که آیا امکان انجام این کار در منطقه آزاد انتخابی شما وجود دارد، و ثانیاً، این‌که هم شما و هم هر کسی که می‌خواهید اسپانسر ویزای او شوید، همه معیارهای ورود را داشته باشید.

با فرض اینکه تمام این موارد تایید شود، فرآیند اخذ ویزا از چهار مرحله ساده تشکیل شده است:

 • گرفتن مجوز ورود
 • تعیین وضعیت
 • آزمایشات پزشکی
 • ثبت امارات آی‌دی و مهر ویزا

نکته: هیچ محدودیتی برای تعداد ویزاهایی که یک شرکت ثبت شده در زمین‌های اصلی می‌تواند درخواست کند وجود ندارد، اما شرکت‌های منطقه آزاد محدودیت هایی خواهد داشت که در مناطق آزاد مختلف متفاوت است.

همین! با تکمیل این هفت مرحله، شما آماده شروع کسب و کار خود در دبی هستید!

جمع‌بندی

شهر دبی با داشتن چشم‌انداز تجاری شکوفا با کمک مشوق‌های دولتی و سهولت ثبت شرکت‌های جدید، چالشی جذاب برای رویاپردازان تجاری است. دبی تناقضات و پارادایم‌های اجتماعی نسبتاً جدید خود را دارد، اما مهمان‌نوازی و استراتژی‌های آینده‌نگر این کشور به کسانی که جاه‌طلب هستند، پاداش می دهد.

در هر مرحله‌ای از انتقال کسب‌وکار خود به دبی که باشید، در نظر گرفتن این نکات به هموار کردن این انتقال کمک می کند – و صد البته همکاری با مشاوره حرفه‌ای در طول این فرآیند حیاتی است.

در نهایت، دبی شهری است با نگرشی بی‌بدیل که به شما می‌گوید «موفق خواهید شد!». اگر این موضوع را در ذهن داشته باشید، دیگر همه‌چیز به خودتان و تلاشی که می‌کنید، بستگی دارد.

شما تجربه‌ای در زمینه ثبت شرکت دارید؟ اگر خود شما در این زمینه فعالیت می‌کنید و خدمات ثبت شرکت و دریافت اقامت امارات را به‌صورت قانونی انجام می‌دهید، می‌توانید اطلاعات بیزینس خود را در سایت رسانا ثبت کنید. برای این کار می‌توانید فرم مربوطه به درج اطلاعات را به‌راحتی پر کنید و یا با ما از طریق شماره واتس‌اپ زیر در تماس باشید.

 

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل