کار در امارات

مالیات بر سود شرکت ها در امارات

تمام آنچه باید در مورد طرح جدید مالیات بر سود شرکت ها در امارات بدانید

شرکت هایی که سود بالای 375 هزار درهم داشته باشند باید 9 درصد مالیات پرداخت کنند.

دولت امارات قانون فدرال شماره 27سال 2022 درمورد مالیات شرکت‌ها و مشاغل را تصویب کرد.

بر این اساس، شرکت‌ها و مشاغل مستقر در امارات از ابتدای اولین سال مالی خود که از اول ژوئن 2023 یا پس از آن شروع شود، باید طبق قانون جدید مالیات پرداخت کنند.

طبق قانون جدید، در صورتیکه میزان سود شرکت‌ها و مشاغل از 375هزار درهم عبور کند باید نُه درصد آن را به عنوان مالیات به دولت بدهند. اما برای میزان سود کمتر از 375هزار درهم از پرداخت مالیات معاف می شوند.

امارات متحده عربی طرح دریافت مالیات شرکتی از ژوئن سال 2023 را نهایی کرده است. اکنون دانستن این که این شکل از مالیات چه معنایی دارد و چگونه بر خارجیان و کارآفرینان منطقه تاثیر می‌گذارد دارای اهمیت حیاتی ست.

مالیات شرکتی دقیقا چیست؟

مالیات شرکتی یک مالیات مستقیم است که بر سود نهادهای بیزینسی اعمال می‌شود. مالکین بیزینس که در معرض این مالیات قرار می‌گیرند، در حقیقت بر روی تولید، اشخاص، ملک و تاثیر زیست‌محیطی و همچنین درآمد شرکت مالیات می‌پردازند.

این مالیات چگونه به خارجیان و کارآفرینان کمک می‌کند؟

غیرساکنینی که در امارات از طریق یک موسسه‌ی دائمی به انجام بیزینس مشغول هستند، از ژوئن سال 2023 در معرض مالیات شرکتی قرار می‌گیرند. بنابر تایید مجدد مسئولین امارات، این یک مالیاتِ وارد بر اشخاص و درآمد آن‌ها نیست.

این موضوع به این معنی است که مالیات شرکتی بر روی حقوق شخص و سایر درآمدهای حاصل از اشتغال (چه از بخش دولتی و چه از بخش خصوصی باشد) اعمال نمی شود.

مالیات شرکتی همچنین توسط کارآفرینان یا مالکان بیزینس در طیف خاصی از صنایع، به ویژه نفت و بانکداری – که در حال حاضر در چند کشور منطقه فعال هستند – پرداخت خواهد شد. بنابراین، دامنه‌ی گسترده‌ای از مالیات‌بندی‌ها و مخارج دولتی بر کلیه‌ی بخش های بیزینسی منطقه اعمال می‌شود.

درآمد حاصل از فعالیت‌هایی که با مجوز / لایسنس فریلنس انجام شده باشند در صورتی در معرض این مالیات قرار می‌گیرند که سود سالانه‌ی آن‌ها بالای ۳۷۵٫۰۰۰ درهم باشد. سرمایه‌گذاری در بازار ملک توسط اشخاص در حد و حدود شخصی خود نباید در معرض این مالیات قرار بگیرد، به شرطی که شخص برای انجام چنین فعالیتی نیاز به دریافت مجوز / لایسنس تجاری نداشته بوده باشد.

 

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در دبی، در سریع ترین زمان و مطمئن ترین راه به ثبت شرکت خود در دبی بپردازید!

 

این مدل مالیات چگونه مطرح شد؟

به مدت چندین سال، کشورهای منطقه مانند امارات جهت جذب مالکان خارجی بیزینس و سرمایه‌ی آن‌ها مالیات پایینی می‌گرفتند یا اصلا خبری از مالیات نبود. امارات به دلیل داشتن سیستم‌های مالیاتی مطلوب نسبت به اغلب کشورهای منطق، همچنان برای سرمایه‌گذاری خارجی مقصدی جذاب است.

با این حال، در طی زمان تعدادی اصلاحات انجام شده‌اند تا در عین کاهش وابستگی به منابع اصلی درآمد در منطقه، جریان‌های درآمدی جدیدی بیافرینند.

درست مانند امارات، در چندین کشور دیگر منطقه هم مالیات‌های ارزش افزوده از قبل وجود داشته‌اند، ولی در کشورهای دیگر اشکال دیگری از مالیات به چشم می‌خورد. سوال اینجاست که چرا چنین حرکاتی به نفع مالیات صورت می‌گیرد. اگرچه همچنان در منطقه خبری از مالیات بر درآمد شخصی نیست، تعداد زیادی از کشورها مالیات بر ارزش افزوده بر روی مصرف را معرفی کرده‌اند و عربستان سعودی در سال 2021 نرخ را سه برابر کرد و به ۱۵ درصد رساند.

مالیات شرکتی چه تفاوتی با مالیات بر ارزش افزوده دارد؟

مالیات‌ها منبع درآمد اغلب کشورها در سطح جهان هستند. هر چند مالیات‌ها به طور کلی به دولت‌ها کمک می‌کنند که درآمد اضافی تولید کرده و هزینه‌های عمومی را تامین کنند، ولی تفاوت بنیادینی میان مالیات‌های مستقیم مانند مالیات شرکتی و مالیات‌های غیرمستقیم مانند مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تولید وجود دارد.

مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تولید مالیات‌های غیرمستقیمی هستند که توسط بیزینس‌ها به نمايندگی از دولت جمع‌آوری شده و به عنوان مالیات بر مصرف که توسط مصرف‌کنند‌ه‌ی نهایی باید پرداخت شود در نظر گرفته می‌شوند. عدم وجود مالیات شرکتی برای بیزینس‌های فعال یا به دنبال سرمایه‌گذاری ‌در کشور به شدت جذاب است.

به خاطر همین دلایل است که اعمال‌سازی مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تولید، انتخابی معمول به حساب آمده‌ و در بستر تاریخی مالیات مستقیم بر بیزینس‌ها را محدود می‌کرد.

از آن جایی که اقتصادهای مختلف جهان برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی درگیر رقابت هستند، نرخ مالیات شرکتی به طور مستمر در سراسر دنیا رو به کاهش بوده و از اوج خود که بیش از ۵۰ درصد بود به حدود ۲۰ درصد رسیده است.

با این حال کشورهای منطقه استثنا هستند، چرا که اولین بار است که این گونه مالیات‌ها در این جا معرفی می‌شوند.

پیش از امارات کدام کشورها این مالیات را داشته‌اند؟

به غیر از امارات، چهار کشور از شش کشور منطقه سیستم مالیات شرکتی دارند. نرخ این مالیات از ۱۰ درصد در قطر تا ۱۵ درصد در کویت و عمان و ۲۰ درصد در عربستان سعودی متفاوت است. بنابراین نرخ مالیات ۹ درصدی امارات، به گفته‌ی وزارت دارایی کشور آن را در میان رقابتی‌ترین اقتصادهای جهان قرار می‌دهد.

از چه زمانی این مالیات بر بیزینس‌های امارات اعمال می‌شود؟

مالیات شرکتی در امارات از سال مالی‌ای که در اول ژوئن ۲۰۲۳ یا بعد آن آغاز شود بر سود بیزینس‌ها اعمال می‌شود.

بیزینسی که سال مالی آن از اول ژانویه‌ی ۲۰۲۳ آغاز شود و در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ به پایان برسد، از اول ژانویه‌ی ۲۰۲۴ – که آغاز نخستین سال مالی‌ای است که در اول ژوئن ۲۰۲۳ یا پس از آن شروع می‌شود- در معرض مالیات شرکتی امارات قرار می‌گیرد.

چرا مالیات شرکتی برای امارات مهم است؟

نرخ مالیات شرکتی بسته به کشور تفاوت دارد، و بعضی کشورها به دلیل نرخ پایین مالیات گریزگاه مالیاتی محسوب می‌شوند. مالیات شرکتی می‌تواند با کسری‌های متنوع کاهش بیابد و بنابراین نرخ حقیقی مالیات شرکتی، نرخی که شرکت واقعا می‌پردازد، معمولا پایین‌تر از نرخ قانونی، نرخ اعلام شده پیش از کسری‌ها، می‌باشد.

پرداخت مالیات شرکتی می‌تواند برای مالکین بیزینس از پرداخت مالیات درآمد شخصی اضافی سودبخش‌تر باشد. پول جمع‌آوری شده از مالیات شرکتی به عنوان منبع درآمدی برای کشور به کار گرفته می‌شود.

با شبکه‌های معاهده‌ی مالیات مضاعف، امارات با داشتن نرخ مالیات شرکتی رقابتی در موقعیتی پر سود قرار می‌گیرد.

این قضیه همچنین موقعیت امارات در زمینه‌ی شفافیت و اجرای دستورالعمل‌های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی را تقویت و ساختار حاکمیتی و مالیاتی صحیح فعالیت بیزینس‌ها را تضمین می‌کند.

معاهدات مالیاتی چگونه به کاهش مالیات شرکتی برای افراد غیرمقیم کمک می‌کنند؟

کشورهای منطقه یک شبکه‌ی رو به رشد معاهده‌ی مالیات مضاعف برای حذف مالیات مضاعف دارند. امارات با ۱۱۲ کشور، کویت ۸۲ کشور، قطر ۶۰، عربستان سعودی ۵۱، عمان ۳۱ و بحرین با ۴۴ کشور معاهده دارد.

انتظار می‌رود که شبکه‌ی معاهده‌ی مالیاتی از این هم گسترده‌تر شود. معاهدات مالیاتی نقشی حیاتی در کاهش مالیات شرکتی برای افراد غیرمقیمی که در سایر کشورها موسسات دائمی تشکیل می‌دهند یا کاهش مالیات تکلیفی آن‌ها در چهار کشور منطقه دارند. (امارات مالیات تکلیفی یا سایر اشکال مالیات غیرمقیم را وضع نمی‌کند.)

مالیات تکلیفی چیست؟

مالیات تکلیفی، مالیات درآمدی است که به جای گیرنده‌ی درآمد، توسط پرداخت‌کننده‌ی درآمد به دولت داده می‌شود. بنابراین مالیات از درآمد دریافت‌کننده کسر می‌شود.

در بیشتر نقاط، مالیات تکلیفی به درآمد اشتغال تعلق می‌گیرد. مناطق زیادی همچنین بر روی پرداخت بهره یا سود سهام درخواست مالیات تکلیفی می‌کنند.

دولت‌ها از کسری مالیات به عنوان وسیله‌ای برای مقابله با فرار مالیاتی استفاده کرده و گاهی در شرایطی که دریافت‌کننده در ارائه‌ی اظهارنامه‌های مالیاتی دچار تخلف شده و یا در صنایعی که فرار مالیاتی رایج است، الزامات اضافی برای کسر مالیات وضع می‌کنند.

چگونه کشورها بر مالیات شرکتی نظارت می‌کنند؟

کشورهایی که مالیات شرکتی را معرفی کرده‌اند، به طور فعال برای تشخیص رعایت مالیات شرکتی از تکنولوژی استفاده می‌کنند. در این روش قراردادهای تجاری و اظهارنامه‌های مالیاتی همه به صورت آنلاین در درگاه‌ها ثبت می‌شوند.

این رویه ادارات مالیات را قادر می‌سازد که به سادگی اطلاعات را تایید کرده و در مواردی که مغایرت با استانداردهای مورد قبول احساس می‌شود، بازرسی مالیاتی را آغاز کنند.

بیزینس های جدید می توانند برای مناطق آزاد لایسنس جدا داشته باشند

شرکت‌های جدیدی که وارد امارات می‌شوند، اگر قصد دارند هم داخل مناطق آزاد و هم در خارج از آن‌ها فعالیت داشته باشند، بهتر است گزینه‌ی دریافت دو لایسنس جداگانه را در نظر بگیرند. داشتن دو مجوز فعالیت جداگانه بهترین راه برای روبه‌رو شدن با مالیات جدید بر عملکرد شرکت‌هاست.

در قوانین جدید مالیات بر عملکرد شرکت‌ها در امارات، شرکت‌هایی که در مناطق آزاد قرار دارند می‌توانند از مالیات صفر درصدی استفاده کنند اما آن شرکت‌هایی که درآمد قابل‌توجهی از فعالیت‌های خارج از مناطق آزاد داشته باشند، مشمول مالیات ۹ درصدی هستند.

به همین دلیل شرکت‌ها باید به گزینه‌ی دریافت دو لایسنس جداگانه برای فعالیت در داخل و خارج مناطق آزاد توجه کنند و این دو نوع فعالیت را از یکدیگر جدا نمایند.

در مناطق آزاد امارات شرکت‌های صادرکننده‌ی زیادی وجود دارند که از مالیات صفر درصدی استفاده می‌کنند و حتی در خارج از مناطق آزاد نیز شرکت‌ها درآمد خوبی از صادرات کالاها دارند، بنابراین این شرکت‌ها بهتر است یک نهاد در منطقه‌ی آزاد برای فعالیت‌های صادراتی خود ثبت کنند تا از مالیات صفر درصدی بهره ببرند.

در قوانین جدید مالیاتی امارات، مالیات صفر درصدی تنها شامل نهادهایی خواهد شد که تمام فعالیت خود را در مناطق آزاد انجام دهند و اگر شرکتی فعالیت مستقیم یا غیرمستقیم در خارج از مناطق آزاد داشته باشد، مشمول مالیات خواهد شد، حتی اگر فقط انبار یا مراکز مدیریتی آن‌ها خارج از منطقه‌ی آزاد باشد.

علاوه بر دریافت مجوز جداگانه، گزینه‌ی دیگر برای این شرکت‌ها این است که یک هلدینگ در منطقه‌ی آزاد ثبت کنند تا از مالیات صفر درصدی استفاده کنند.

طرح مالیات برای شرکت ها با سود بالای 375 هزار درهم

افرادی که تنها گردش مالی آن ها در امارات است اما ساکن این کشور نیستند، از این مالیات معاف می شوند.

امارات فهرست نهادهای معاف از مالیات بر عملکرد شرکت‌ها را اعلام کرد.

وزارت دارایی امارات (MOF) اعلام کرد که کدام شرکت‌ها نیازی ندارند برای مالیات بر عملکرد شرکت‌ها (Corporate Tax) ثبت‌نام کنند.
این تصمیم در راستای قانون مالیات بر عملکرد شرکت‌ها گرفته شده است. این قانون افراد مالیات‌دهنده را ملزم می‌کند که در اداره مالیات فدرال برای مالیات بر عملکرد شرکت‌ها ثبت‌نام کنند، اما استثناهایی نیز وجود دارد.

شرکت‌های معاف از مالیات عبارتند از نهاد‌های دولتی، نهاد‌هایی که توسط دولت کنترل می‌شوند، کسب‌وکارهای استخراجی و آن دسته از کسب‌کارهای غیراستخراجی مربوط به منابع طبیعی که شرایط لازم برای مالیات بر عملکرد شرکت‌ها برایشان محقق نمی‌شود.
همچنین افرادی که ساکن امارات نیستند، اگر تنها گردش مالی آن‌ها از امارات باشد و موسسه‌ی دائمی در امارات نداشته باشند، نیازی به پرداخت این مالیات ندارند.

روز پنجشنبه ۶ آوریل وزارت دارایی امارات اعلام کرد که برای کسب‌وکارهای کوچک، استارتاپ‌ها و فری‌لنسر‌هایی که مشمول مالیات بر عملکرد هستند، از ۱ ژوئن ۲۰۲۳ تسهیل مالیاتی لحاظ خواهد کرد. طبق قانون امارات، شرکت‌ها و افرادی که گردش مالی کمتر از ۳ میلیون دارند می‌توانند از طرح تسهیل مالیاتی برای کسب‌وکارهای کوچک استفاده کنند. این طرح برای حمایت از استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک ایجاد شده تا هزینه‌های آن‌ها کاهش یابد.
دولت امارات سال گذشته اعلام کرد که برای شرکت‌هایی که سود بالاتر از ۳۷۵ هزار درهم دارند مالیات ۹ درصدی لحاظ خواهد کرد.


مالیات برای صاحبان بیزینس آنلاین با درآمد بالای 1 میلیون درهم در سال

اشخاصی که بیزینس آنلاین با گردش مالی بالای 1 میلیون درهم در سال دارند، مشمول مالیات می شوند

وزارت دارایی امارات قوانین مالیات بر عملکرد شرکت‌ها (Corporate Tax) را برای افراد ساکن و غیرساکن که در امارات کسب‌وکار انجام می‌دهند تغییر داده‌ است. در این تغییرات جدید، افرادی که کسب‌وکار آنلاین و سالانه بیش از ۱ میلیون درهم درآمد دارند، مشمول مالیات بر عملکرد شرکت‌ها خواهند شد.

این تصمیم جدید قوانین مالیات بر عملکرد شرکت‌ها را برای اشخاص حقیقی شفاف‌سازی کرده و اطمینان حاصل می‌کند که این مالیات فقط از درآمد حاصل از شرکت‌ها یا فعالیت‌های تجاری گرفته شود. درآمد شخصی (شامل درآمد حاصل از اشتغال، سرمایه‌گذاری و املاک) مشمول مالیات بر عملکرد شرکت‌ها نمی‌شود.

افرادی که شرکت‌ یا فعالیت تجاری دارند مشمول مالیات بر عملکرد شرکت‌ها (Corporate Tax) خواهند شد و ثبت‌نام تنها درصورتی الزامی است که مجموع گردش مالی در طی یک سال مالی بیشتر از ۱ میلیون درهم باشد.

اگر فردی که ساکن امارات است یک کسب‌وکار آنلاین داشته باشد و گردش مالی سالانه‌ی حاصل از آن بیش از ۱ میلیون درهم باشد، در قوانین جدید این درآمد مشمول مالیات بر عملکرد شرکت‌ها خواهد شد.

اگر این فرد ساکن امارات از اجاره‌ی یک ملک یا سود حاصل از سرمایه‌گذاری شخصی نیز درآمد داشته باشد، این بخش از درآمد او شامل مالیات بر عملکرد شرکت‌ها نمی‌شود.

به‌ گفته‌ی یونس الخوری معاون وزیر دارایی، تصمیم جدید کابینه نشان‌دهنده‌ این است که امارات خود را موظف می‌داند که چارچوب مالیاتی شفاف و رقابتی برای افراد سرمایه‌گذار داخلی و خارجی داشته باشد.

معافیت مالیاتی برای بیزینس های کوچک امارات

معافیت مالیاتی برای بیزینس های کوچک امارات با گردش مالی زیر 3 میلیون درهم

با اجرایی شدن مالیات بر عملکرد شرکت‌ها (Corporate Tax) در امارات، کسب‌وکارهای کوچکی که درآمد زیر ۳ میلیون درهم دارند می‌توانند تا پایان ۲۰۲۶ برای دریافت معافیت مالیاتی اقدام کنند. طرح معافیت مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک یکی از مواردی بود که در هفته‌های اخیر توسط وزارت دارایی امارات اعلام شد و معافیت مالیاتی را برای شرکت‌های واجد شرایط افزایش داد.

به‌گفته‌ی کارشناسان مالیات، اقدام برای دریافت این تسهیلات نسبتاً راحت است و باید از طریق اداره فدرال مالیات انجام شود.

کسب‌وکارهای کوچک (SME) هایی که شرکت خصوصی محسوب می‌شوند، می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند، اما تصمیم کابینه درباره‌ی ثبت‌نام برای مالیات بر عملکرد سایر گروه‌ها از جمله اشخاص حقیقی که کسب‌وکار یا فعالیت تجاری دارند و می‌خواهند از تسهیل مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک استفاده کنند متعاقباً اعلام خواهد شد.

در وبسایت اداره فدرال مالیات (FTA) یک راهنمای کاربری وجود دارد که انجام فرایند ثبت‌نام برای مالیات بر عملکرد شرکت‌ها را ساده می‌کند.

نهادهایی که درآمد کمتر از ۳ میلیون درهم دارند می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند. وزارت دارایی یک بازه‌ی سه‌ساله تا دسامبر ۲۰۲۶ مشخص کرده که طی آن این تسهیلات مالیاتی برقرار خواهد بود. البته باید توجه شود که در صورتی که فرد مالیات‌دهنده عمداً کسب‌وکارهای خود را جدا کند تا درآمد آن‌ها زیر ۳ میلیون درهم شده و از مالیات معاف شود، اداره فدرال مالیات می‌تواند غرامت این موضوع را دریافت کند.

ثبت‌نام در طرح معافیت مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک فقط برای نهادهایی ممکن است که ساکن امارات محسوب شده و در امارات فعالیت داشته باشند. فعالیت‌های داخل مناطق آزاد در این محدوده قرار نمی‌گیرد.

همچنین وزارت دارایی اعلام کرد که اگر فردی درآمد شخصی بیش از ۱ میلیون درهم داشته باشد مشمول مالیات بر عملکرد خواهد شد. به دلیل این موضوع، برخی از مشاوران پیشنهاد می‌کنند که فری‌لنسرها و شرکت‌های تک‌نفره گزینه‌ی ثبت شرکت را در نظر بگیرند تا اگر درآمدشان کمتر از ۳ میلیون درهم است، بتوانند از این تسهیلات مالیاتی استفاده نمایند.

وزارت دارایی امارات قانون مالیات برای اشخاص غیر ساکن را تعیین کرد

طبق این قانون جدید، شرکت‌ها و سایر نهادهای خارجی (اشخاص حقوقی غیرساکن) باید برای درآمد حاصل از دارای‌های غیرمنقول واقع در امارات، مالیات بر عملکرد شرکت (Corporate Tax) پرداخت کنند. این موضوع هم شامل دارایی‌های غیرمنقول به‌کاررفته در کسب‌وکار، و هم شامل دارایی‌های غیرمنقول به‌کار رفته در سرمایه‌گذاری می‌شود.

آن دسته از اشخاص حقوقی غیرساکن در امارات که دارایی غیرمنقول دارند بر پایه‌ی درآمد خالص خود مشمول مالیات بر عملکرد شرکت‌ها می‌شونند. طبق این قانون هزینه‌های مرتبطی که واجد شرایط ذکرشده در قانون مالیات بر عملکرد شرکت‌ها باشند حین محاسبه‌ی درآمد مالیات‌پذیر کسر خواهند شد.

به گفته‌ی یونس حاجی الخوری، معاون وزیر دارایی، دریافت مالیات بر عملکرد شرکت‌ها از روی درآمد حاصل از املاک واقع در امارات و سایر دارایی‌های غیرمنقولی که مالکشان اشخاص حقوقی خارجی هستند مطابق شیوه‌ی پذیرفته‌شده‌ی جهانی است که طبق آن درآمد حاصل از دارایی‌های غیرمنقول در کشوری که آن دارایی واقع شده مشمول مالیات می‌شود.

قانون مالیات بر عملکرد شرکت‌ها در امارات ویژگی‌های دارد که مطابق اصول مالیاتی بین‌المللی است و این اطمینان را حاصل می‌کند که از شرکت‌های خارجی و داخلی که از دارایی‌های غیرمنقول در امارات کسب درآمد می‌کنند به یک اندازه مالیات گرفته شود.

سود سرمایه‌گذاری املاکی حاصل از دارایی‌های غیرمنقول واقع در امارات که مالک آن فرد حقیقی خارجی یا ساکن امارات باشد، چه به طور مستقیم باشد و چه از طریق سازمان‌ها، بنیاد‌ها یا سایر میانجیانی باشد که از لحاظ مالی به‌منظور مالیات بر عملکرد شرکت‌ها در امارات شفاف هستند، به شرطی که از فعالیت تجاری پروانه‌دار نباشد مشمول پرداخت مالیات بر عملکرد شرکت‌ها نمی‌شود.

همچنین سازمان‌های سرمایه‌گذاری در املاک و سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبر می‌توانند از معافیت از این مالیات بر درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های غیرمنقول واقع در امارات استفاده کنند به شرطی به واجد شرایط مربوط باشند.

پلتفرم دیجیتال اماراتکس چیست؟

پلتفرم دیجیتال اماراتکس که توسط FTA ایجاد شده به‌طور چشم‌گیری دسترسی مالیات‌دهندگان امارات به خدمات FTA ، پرداخت مالیات و استرداد مبالغ را بهبود می‌بخشد. این پلتفرم توانایی FTA را برای اجرای مالیات در امارات افزایش می‌دهد، تصمیم‌گیری سریع‌تر و بهتر را ممکن می‌کند و ارتباط زودهنگام با مالیات‌دهندگانی که به پشتیبانی نیاز دارند را ارتقا می‌بخشد.

 

چه کسانی از پلتفرم دیجیتال اماراتکس بهره می‌برند؟

مالیات‌دهندگان فردی، آژانس‌های مالیاتی، نمایندگان حقوقی، دیپلمات‌ها و هیئت‌های خارجی، نهاد‌های گمرکی و آژانس‌های اعتبارسنجی همگی از طیف خدماتی که اماراتکس ارائه می‌دهند بهره می‌برند.

 

آیا از شرکت‌ها برای ثبت‌نام در پلتفرم دیجیتال اماراتکس دعوت می‌شود؟

شرکت‌های منتخب از طریق ایمیل و پیامک از سوی FTA دعوت‌نامه‌ای دریافت می‌کنند که از طریق آن می‌توانند در پلتفرم اماراتکس ثبت‌نام کنند.

 

ثبت‌نام سایر شرکت‌ها در اماراتکس چه زمانی آغاز می‌شود؟

اداره FTA زمان آغاز ثبت‌نام برای سایر شرکت‌ها را متعاقباً اعلام خواهد کرد.

 

تا چه زمانی برای ثبت‌نام در اماراتکس مهلت داده می‌شود؟

اداره FTA اطمینان حاصل می‌کند که زمان کافی برای ثبت‌نام شرکت‌ها و کسب‌وکارها و دستیابی به الزامات حقوقی وجود داشته باشد. اولویت با شرکت‌هایی است که سال مالی جدید خود را از ۱ ژوئن ۲۰۲۳ آغاز می‌کنند.

 

چه زمانی مالیات بر عملکرد شرکت‌ها اجرایی می‌شود؟

مالیات بر عملکرد شرکت‌ها از اولین سال مالی آغازشده پس از ۱ ژوئن ۲۰۲۳ برای افراد و شرکت‌های مالیات‌دهنده اجرایی می‌شود.

 

چه زمانی ثبت‌نام آغاز می‌شود؟

ثبت‌نام اکنون برای برخی از گروه‌های فعال در امارات آغاز شده است.

 

حدنصاب معین برای پرداخت مالیات بر عملکرد شرکت چقدر است؟

شرکت‌ها و افرادی که سالانه سود بالای ۳۷۵ هزار درهم ثبت می‌کنند باید ۹ درصد مالیات بپردازند.

 

آیا این مالیات در امارات کمترین میزان مالیات بر عملکرد شرکت‌ها در جهان است؟

بله، این مالیات یکی از کمترین میزان مالیات بر عملکرد شرکت‌ها در جهان می‌باشد.

 

مالیات بر عملکرد شرکت بر حسب گردش مالی محاسبه می‌شود یا سود؟

مالیات بر عملکرد شرکت برای سود شرکت محاسبه می‌شود و نه برای کل گردش مالی آن.

 

آیا ساکنین امارات با حقوق سالانه‌ی بیش از ۳۷۵ هزار درهم مشمول این مالیات می‌شوند؟

خیر، این مالیات برای حقوق سالانه‌ی افراد محاسبه نمی‌شود.

 

آیا این مالیات برای فریلنسرها نیز محاسبه می‌شود؟

افرادی که مجوز کار فریلنسرها دارند، خودشان حامی مالی خودشان هستند و درآمد سالانه‌ی بیش از حدنصاب را دارند مشمول پرداخت مالیات بر عملکرد شرکت‌ها می‌شوند.

 

چه کسانی از پرداخت مالیات شرکت‌ها معاف هستند؟

نهاد‌های مناطق آزاد که تمام شرایط ذکر شده در مقررات اجرایی قوانین مالیات بر عملکرد شرکت‌های امارات را داشته باشند، از پرداخت این مالیات معاف هستند. فعالیت‌های استخراج منابع طبیعی نیز از این مالیات معاف هستند، اما باید مالیات موجود در سطح امارت خود را بپردازند. نهاد‌ها و فعالیت‌های دولتی (به‌غیر از فعالیت‌های تجاری) کمک‌هزینه‌های مستمری، صندوق‌های سرمایه و سازمان‌های عام‌المنفعه نیز از پرداخت این مالیات معاف می‌باشند.

 

ثبت نام زودهنگام مالیات بر سود شرکت ها در امارات

سازمان فدرال مالیات امارات (FTA) ثبت‌نام زودهنگام مالیات برای شرکت‌ها را از طریق EmaraTax، پلتفرم دیجیتال خدمات مالیاتی کشور، آغاز کرد.

این اقدام مطابق با قانون فدرال شماره 47 سال 2022 در رابطه با مالیات‌بندی شرکت‌ها و بیزینس‌ها (قانون مالیات شرکتی) انجام شد. بر اساس این قانون، افراد مشمول پرداخت مالیات باید از آغاز اولین سال اقتصادی خود که از 1 ژوئن 2023 آغاز می‌شود، مالیات بر سود شرکت (Corporate tax) پرداخت کنند.

سازمان FTA در اواخر ژانویه 2023 اعلام کرد که ثبت‌نام زودهنگام از ژانویه 2023 تا مه 2023 برای گروه‎های خاصی از شرکت‌های فعال در امارات در دسترس است.

این شرکت‌های منتخب از طریق ایمیل و پیامک دعوت‌نامه‌هایی از طرف FTA دریافت می‌کنند که با آن‌ها می‌توانند از طریق پلتفرم EmaraTax ثبت‌نام خود را انجام دهند.

پس از اتمام این مرحله، FTA تاریخ امکان ثبت‌نام برای دیگر شرکت‌ها و بیزینس‌ها را اعلام خواهد کرد.
سازمان FTA مدت زمانی کافی برای ثبت‌نام و انجام تعهدات قانونی شرکت‌ها و بیزینس‌ها در نظر می گیرد.

حرف آخر

از آن جایی که اصلاحات مالیاتی در منطقه به واسطه‌ی متنوع‌سازی اقتصادی و ورود به بخش غیرنفتی به سرعت در حال تحول است، مالیات‌دهندگان یا مالکین بیزینس باید از ابتدا به دنبال تهیه‌ی صحیح و اصولی اسناد مالیاتی باشند.

یکی از دلایل اصلی که از مالیات‌دهندگان درخواست می‌شود در رعایت قوانین مالیاتی محتاط باشند این است که بسیاری از مناطق اجازه‌ی بازنگری در اظهارنامه‌های مالیاتی را نمی‌دهند. برای دریافت جدیدترین اطلاعات کار و بیزینس در امارات متحده عربی و همچنین دسترسی به اطلاعات طبقعه‌بندی شده‌ی بیزینس‌های فارسی زبان در امارات، با ما در سایت رسانا همراه باشید.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا