مالیات شرکتی در امارات

مالیات شرکتی در امارات

اطلاعات کامل در مورد مالیات جدید امارات روی سود شرکت‌‌ها

امارات متحده عربی طرح دریافت مالیات شرکتی از ژوئن سال 2023 را نهایی کرده است. اکنون دانستن این که این شکل از مالیات چه معنایی دارد و چگونه بر خارجیان و کارآفرینان منطقه تاثیر می‌گذارد دارای اهمیت حیاتی ست.

مالیات شرکتی دقیقا چیست؟

مالیات شرکتی یک مالیات مستقیم است که بر سود نهادهای بیزینسی اعمال می‌شود. مالکین بیزینس که در معرض این مالیات قرار می‌گیرند، در حقیقت بر روی تولید، اشخاص، ملک و تاثیر زیست‌محیطی و همچنین درآمد شرکت مالیات می‌پردازند.

این مالیات چگونه به خارجیان و کارآفرینان کمک می‌کند؟

غیرساکنینی که در امارات از طریق یک موسسه‌ی دائمی به انجام بیزینس مشغول هستند، از ژوئن سال 2023 در معرض مالیات شرکتی قرار می‌گیرند. بنابر تایید مجدد مسئولین امارات، این یک مالیاتِ وارد بر اشخاص و درآمد آن‌ها نیست.

این موضوع به این معنی است که مالیات شرکتی بر روی حقوق شخص و سایر درآمدهای حاصل از اشتغال (چه از بخش دولتی و چه از بخش خصوصی باشد) اعمال نمی شود.

مالیات شرکتی همچنین توسط کارآفرینان یا مالکان بیزینس در طیف خاصی از صنایع، به ویژه نفت و بانکداری – که در حال حاضر در چند کشور منطقه فعال هستند – پرداخت خواهد شد. بنابراین، دامنه‌ی گسترده‌ای از مالیات‌بندی‌ها و مخارج دولتی بر کلیه‌ی بخش های بیزینسی منطقه اعمال می‌شود.

درآمد حاصل از فعالیت‌هایی که با مجوز / لایسنس فریلنس انجام شده باشند در صورتی در معرض این مالیات قرار می‌گیرند که سود سالانه‌ی آن‌ها بالای ۳۷۵٫۰۰۰ درهم باشد. سرمایه‌گذاری در بازار ملک توسط اشخاص در حد و حدود شخصی خود نباید در معرض این مالیات قرار بگیرد، به شرطی که شخص برای انجام چنین فعالیتی نیاز به دریافت مجوز / لایسنس تجاری نداشته بوده باشد.

 

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در دبی، در سریع ترین زمان و مطمئن ترین راه به ثبت شرکت خود در دبی بپردازید!

 

این مدل مالیات چگونه مطرح شد؟

به مدت چندین سال، کشورهای منطقه مانند امارات جهت جذب مالکان خارجی بیزینس و سرمایه‌ی آن‌ها مالیات پایینی می‌گرفتند یا اصلا خبری از مالیات نبود. امارات به دلیل داشتن سیستم‌های مالیاتی مطلوب نسبت به اغلب کشورهای منطق، همچنان برای سرمایه‌گذاری خارجی مقصدی جذاب است.

با این حال، در طی زمان تعدادی اصلاحات انجام شده‌اند تا در عین کاهش وابستگی به منابع اصلی درآمد در منطقه، جریان‌های درآمدی جدیدی بیافرینند.

درست مانند امارات، در چندین کشور دیگر منطقه هم مالیات‌های ارزش افزوده از قبل وجود داشته‌اند، ولی در کشورهای دیگر اشکال دیگری از مالیات به چشم می‌خورد. سوال اینجاست که چرا چنین حرکاتی به نفع مالیات صورت می‌گیرد. اگرچه همچنان در منطقه خبری از مالیات بر درآمد شخصی نیست، تعداد زیادی از کشورها مالیات بر ارزش افزوده بر روی مصرف را معرفی کرده‌اند و عربستان سعودی در سال 2021 نرخ را سه برابر کرد و به ۱۵ درصد رساند.

مالیات شرکتی چه تفاوتی با مالیات بر ارزش افزوده دارد؟

مالیات‌ها منبع درآمد اغلب کشورها در سطح جهان هستند. هر چند مالیات‌ها به طور کلی به دولت‌ها کمک می‌کنند که درآمد اضافی تولید کرده و هزینه‌های عمومی را تامین کنند، ولی تفاوت بنیادینی میان مالیات‌های مستقیم مانند مالیات شرکتی و مالیات‌های غیرمستقیم مانند مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تولید وجود دارد.

مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تولید مالیات‌های غیرمستقیمی هستند که توسط بیزینس‌ها به نمايندگی از دولت جمع‌آوری شده و به عنوان مالیات بر مصرف که توسط مصرف‌کنند‌ه‌ی نهایی باید پرداخت شود در نظر گرفته می‌شوند. عدم وجود مالیات شرکتی برای بیزینس‌های فعال یا به دنبال سرمایه‌گذاری ‌در کشور به شدت جذاب است.

به خاطر همین دلایل است که اعمال‌سازی مالیات بر ارزش افزوده و مالیات تولید، انتخابی معمول به حساب آمده‌ و در بستر تاریخی مالیات مستقیم بر بیزینس‌ها را محدود می‌کرد.

از آن جایی که اقتصادهای مختلف جهان برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی درگیر رقابت هستند، نرخ مالیات شرکتی به طور مستمر در سراسر دنیا رو به کاهش بوده و از اوج خود که بیش از ۵۰ درصد بود به حدود ۲۰ درصد رسیده است.

با این حال کشورهای منطقه استثنا هستند، چرا که اولین بار است که این گونه مالیات‌ها در این جا معرفی می‌شوند.

پیش از امارات کدام کشورها این مالیات را داشته‌اند؟

به غیر از امارات، چهار کشور از شش کشور منطقه سیستم مالیات شرکتی دارند. نرخ این مالیات از ۱۰ درصد در قطر تا ۱۵ درصد در کویت و عمان و ۲۰ درصد در عربستان سعودی متفاوت است. بنابراین نرخ مالیات ۹ درصدی امارات، به گفته‌ی وزارت دارایی کشور آن را در میان رقابتی‌ترین اقتصادهای جهان قرار می‌دهد.

از چه زمانی این مالیات بر بیزینس‌های امارات اعمال می‌شود؟

مالیات شرکتی در امارات از سال مالی‌ای که در اول ژوئن ۲۰۲۳ یا بعد آن آغاز شود بر سود بیزینس‌ها اعمال می‌شود.

بیزینسی که سال مالی آن از اول ژانویه‌ی ۲۰۲۳ آغاز شود و در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ به پایان برسد، از اول ژانویه‌ی ۲۰۲۴ – که آغاز نخستین سال مالی‌ای است که در اول ژوئن ۲۰۲۳ یا پس از آن شروع می‌شود- در معرض مالیات شرکتی امارات قرار می‌گیرد.

چرا مالیات شرکتی برای امارات مهم است؟

نرخ مالیات شرکتی بسته به کشور تفاوت دارد، و بعضی کشورها به دلیل نرخ پایین مالیات گریزگاه مالیاتی محسوب می‌شوند. مالیات شرکتی می‌تواند با کسری‌های متنوع کاهش بیابد و بنابراین نرخ حقیقی مالیات شرکتی، نرخی که شرکت واقعا می‌پردازد، معمولا پایین‌تر از نرخ قانونی، نرخ اعلام شده پیش از کسری‌ها، می‌باشد.

پرداخت مالیات شرکتی می‌تواند برای مالکین بیزینس از پرداخت مالیات درآمد شخصی اضافی سودبخش‌تر باشد. پول جمع‌آوری شده از مالیات شرکتی به عنوان منبع درآمدی برای کشور به کار گرفته می‌شود.

با شبکه‌های معاهده‌ی مالیات مضاعف، امارات با داشتن نرخ مالیات شرکتی رقابتی در موقعیتی پر سود قرار می‌گیرد.

این قضیه همچنین موقعیت امارات در زمینه‌ی شفافیت و اجرای دستورالعمل‌های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی را تقویت و ساختار حاکمیتی و مالیاتی صحیح فعالیت بیزینس‌ها را تضمین می‌کند.

معاهدات مالیاتی چگونه به کاهش مالیات شرکتی برای افراد غیرمقیم کمک می‌کنند؟

کشورهای منطقه یک شبکه‌ی رو به رشد معاهده‌ی مالیات مضاعف برای حذف مالیات مضاعف دارند. امارات با ۱۱۲ کشور، کویت ۸۲ کشور، قطر ۶۰، عربستان سعودی ۵۱، عمان ۳۱ و بحرین با ۴۴ کشور معاهده دارد.

انتظار می‌رود که شبکه‌ی معاهده‌ی مالیاتی از این هم گسترده‌تر شود. معاهدات مالیاتی نقشی حیاتی در کاهش مالیات شرکتی برای افراد غیرمقیمی که در سایر کشورها موسسات دائمی تشکیل می‌دهند یا کاهش مالیات تکلیفی آن‌ها در چهار کشور منطقه دارند. (امارات مالیات تکلیفی یا سایر اشکال مالیات غیرمقیم را وضع نمی‌کند.)

مالیات تکلیفی چیست؟

مالیات تکلیفی، مالیات درآمدی است که به جای گیرنده‌ی درآمد، توسط پرداخت‌کننده‌ی درآمد به دولت داده می‌شود. بنابراین مالیات از درآمد دریافت‌کننده کسر می‌شود.

در بیشتر نقاط، مالیات تکلیفی به درآمد اشتغال تعلق می‌گیرد. مناطق زیادی همچنین بر روی پرداخت بهره یا سود سهام درخواست مالیات تکلیفی می‌کنند.

دولت‌ها از کسری مالیات به عنوان وسیله‌ای برای مقابله با فرار مالیاتی استفاده کرده و گاهی در شرایطی که دریافت‌کننده در ارائه‌ی اظهارنامه‌های مالیاتی دچار تخلف شده و یا در صنایعی که فرار مالیاتی رایج است، الزامات اضافی برای کسر مالیات وضع می‌کنند.

چگونه کشورها بر مالیات شرکتی نظارت می‌کنند؟

کشورهایی که مالیات شرکتی را معرفی کرده‌اند، به طور فعال برای تشخیص رعایت مالیات شرکتی از تکنولوژی استفاده می‌کنند. در این روش قراردادهای تجاری و اظهارنامه‌های مالیاتی همه به صورت آنلاین در درگاه‌ها ثبت می‌شوند.

این رویه ادارات مالیات را قادر می‌سازد که به سادگی اطلاعات را تایید کرده و در مواردی که مغایرت با استانداردهای مورد قبول احساس می‌شود، بازرسی مالیاتی را آغاز کنند.

حرف آخر

از آن جایی که اصلاحات مالیاتی در منطقه به واسطه‌ی متنوع‌سازی اقتصادی و ورود به بخش غیرنفتی به سرعت در حال تحول است، مالیات‌دهندگان یا مالکین بیزینس باید از ابتدا به دنبال تهیه‌ی صحیح و اصولی اسناد مالیاتی باشند.

یکی از دلایل اصلی که از مالیات‌دهندگان درخواست می‌شود در رعایت قوانین مالیاتی محتاط باشند این است که بسیاری از مناطق اجازه‌ی بازنگری در اظهارنامه‌های مالیاتی را نمی‌دهند. برای دریافت جدیدترین اطلاعات کار و بیزینس در امارات متحده عربی و همچنین دسترسی به اطلاعات طبقعه‌بندی شده‌ی بیزینس‌های فارسی زبان در امارات، با ما در سایت رسانا همراه باشید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل