کار در امارات

هزینه ثبت شرکت در امارات

برای هزینه ثبت شرکت در امارات چه بودجه‌ای لازم داریم؟

آیا قصد دارید در امارات متحده عربی شرکت تاسیس کنید اما نمی‌دانید این کار به چقدر سرمایه نیاز دارد؟ چه شاغل باشید و راه‌اندازی شرکت در این کشور را به عنوان شغل دوم خود بخواهید، و چه بخواهید به‌صورت تمام کار نقش یک کارآفرین را ایفا کنید، امارات محلی مناسب برای این کار است و افراد زیادی در این کشور در حال تاسیس بیزینس خود هستند. در این مطلب قصد داریم به شما دید نسبتا جامعی در مورد هزینه ثبت شرکت در امارات بدهیم.

به‌گزارش سازمان اقتصاد و گردشگری دبی، تنها در دبی در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۲ معادل 45 هزار شرکت جدید ثبت شده است.

از تاسیس یک موسسه انفرادی تا یک شرکت مسئولیت محدود (LLC) کوچک، روش‌های متعددی وجود دارد که بتوانید با آن مسیر خود به‌سوی کارآفرینی را هموار کنید و قاعدتا هزینه ثبت شرکت در امارات بسته به نوع شرکت و بیزینسی که به دنبال آن هستید، متفاوت خواهد بود. با وجود گزینه‌های مختلف برای کارآفرینان، تاسیس یک شرکت مسئولیت محدود (LLC) در منطقه‌ی اصلی امارات گزینه‌ی محبوبی است زیرا به‌گفته‌ی کارشناسان تاسیس بیزینس، این نوع شرکت انعطاف‌پذیری عملیاتی بیشتری در اختیار شما می‌گذارد.

تاسیس شرکت مسئولیت محدود به صاحب کسب‌وکار یا شرکای او اجازه می‌دهد که ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت را داشته باشند، هر نقطه‌ای در امارات فعالیت کنند و با استفاده از این مجوز فهرست بلندی از انواع فعالیت‌های اقتصادی برایشان ممکن می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: چطور یک کسب و کار را در دبی شروع کنم؟

 

عواملی که بر هزینه‌ ثبت شرکت در امارات تاثیر می‌گذارند

برای تاسیس یک شرکت مسئولیت محدودهزینه‌های ثابتی وجود دارند که باید برای آن‌ها بودجه کنار بگذارید، اما همچنین عواملی وجود دارند که ممکن است هزینه‌های شما را افزایش دهند.

1) نوع حقوقی شرکت

به‌گفته‌ی کارشناسان، یکی از عواملی که می‌تواند بر هزینه‌ ثبت شرکت در امارات تاثیر بگذارد، نوع شرکت و تعداد سهام‌داران آن می‌باشد.

در بحث پیچیدگی مجموع هزینه‌ ثبت شرکت در امارات، موضوع کلیدی این است که بسته به فعالیت موردنظر شما و تعداد سهام‌داران شرکت هزینه‌ها متغیر است. برای مثال شرکت‌های که می‌خواهند در امارات شعبه تاسیس کنند، باید فرایند‌های حقوقی بیشتری را پشت سر بگذارند تا شرکتی که قرار است افراد حقیقی آن را تاسیس کند.

اگر ساکن امارات باشید و تمام سهام‌داران شرکت افراد حقیقی باشند، فرایند ثبت شرکت نسبت به شرکتی که شعبه‌ی شرکتی بزرگ‌تر می‌باشد، آسان‌تر و ارزان‌تر است و فرایند نسبتاً‌ ساده‌ای دارد.

 

2) نوع فعالیت شرکت

عامل مهم دیگری که بر هزینه‌ ثبت‌ شرکت در امارات تاثیر می‌گذارد، نوع فعالیت شرکتی است که می‌خواهید به ثبت برسانید. بسته به نوع فعالیت، باید مجوزهای مخصوصی از اداره‌های مربوطه، مانند شهرداری، دفاع مدنی (civil defence) و سایر ادارات دریافت کنید.

برای مثال اگر می‌خواهید مهدکودک یا خانه بازی تاسیس کنید، باید چندین مجوز از ادارات آموزشی دریافت کنید و همچنین انواع بازرسی نیز انجام می‌شود تا از پیروی استانداردهایی ایمنی، سلامتی و زیرساختی اطمینان حاصل شود. در مقابل اگر می‌خواهید فروشگاه لباس یا شرکت مشاوره مدیریت محتوا تاسیس کنید، نیازی به مجوز خاصی برای ثبت شرکت ندارید.

3) حوزه‌ی قضایی

هزینه ثبت شرکت در امارات در بخش مربوط به حوزه‌ی قضایی، به این بستگی دارد که قصد دارید در چه مکانی شرکت خود را تاسیس کنید. آیا قرار است در منطقه‌ی اقتصادی ویژه یا مناطق آزاد باشد؟ آیا در بخش اصلی امارات است؟ قصد دارید در کدام امارت شرکت خود را تاسیس کنید؟

هر امارت و منطقه‌ی آزاد قوانین و مقررات اقتصادی مخصوص به خود را دارد که باید از آن‌ها پیروی کنید. همچنین هزینه‌ها نیز ممکن است در هر کدام از این مناطق متفاوت باشد. برای مثال در ابوظبی، در هنگام تاسیس شرکت یک مجوز دو ساله داده می‌شود و این یعنی در سال بعد از ثبت شرکت نیازی به پرداخت برای تمدید مجوز آن ندارید.

هزینه‌ ثبت شرکت LLC یا مسئولیت محدود در امارات

با توجه به موارد بالا، در ادامه به مخارج ثابت و متغیری می‌پردازیم که باید برای هزینه ثبت یک شرکت مسئولیت محدود در منطقه‌ی اصلی امارات (خارج از مناطق آزاد و مناطق اقتصادی ویژه) پرداخت کنید.

مرحله‌ی ۱) ثبت نام تجاری و دریافت تاییدیه اولیه – ۱۰۰۰ درهم

هزینه ثبت شرکت LLC در هر امارت به مقررات اقتصادی آن امارت بستگی دارد، بنابراین ابتدا باید به سازمان اقتصادی دولتی امارتی که می‌خواهید در آن شرکت ثبت کنید رجوع کنید. در این مرحله برای دریافت تاییدیه اولیه برای مجوز شرکتتان اقدام می‌کنید. این کار شامل ثبت نام تجاری (که باید از قوانین آن اداره پیروی کند) نیز می‌شود. بعد از اتمام این فرایند، گواهی تایید و یک شماره پروانه تجاری موقت و مشروط دریافت می‌کنید.

مرحله‌ی ۲) اساسنامه‌ی شرکت و سایر مدارک لازم – ۲۰۰۰ درهم

یکی از مهم‌ترین مدارک برای ثبت شرکت، اساس‌نامه‌ی شرکت یا MOA است که در آن فعالیت‌های اقتصادی شرکت شما، توافقات بین سهام‌داران و سایر موارد در رابطه با کارکرد شرکت ذکر می‌شود. این سند به همراه مدارک دیگری که برای ثبت شرکت به آن نیاز دارید، در دفتر اسناد رسمی مهر و امضا می‌شوند. همچنین در ابوظبی می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین انجام دهید.

مرحله‌ی ۳) پیدا کردن مکان برای شرکت و دریافت اجاری – ۲۱۰ درهم

بسته به نیازها و بودجه شما، گزینه‌ها زیادی برای مکان شرکت وجود دارد، از دفاتر مجازی و اجاره‌ی دفتر کار اشتراکی گرفته تا ساخت ساختمان مخصوص برای شرکتی که مدنظر دارید. هر گزینه‌ای که انتخاب کنید، مدارک لازمی که برای ادامه‌ی فرایند ثبت شرکت به آن نیاز دارید اجاری (Ejari) است که درواقع اجاره‌نامه‌ ثبت‌شده محسوب می‌شود. دریافت اجاری ۲۱۰ درهم هزینه دارد.

مرحله‌ی ۴) دریافت سایر مجوزهای لازم

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، این مرحله ممکن است از موردی به مورد دیگر بسته به نوع شرکتی که ثبت می‌کنید متفاوت باشد. برای بخش‌های مانند آموزش، سلامت یا غذا، نیاز به دریافت مجوز از شهرداری یا اداره‌ی مربوطه را دارید؛ برای مثال اگر بخواهید مرکز ورزشی تاسیس کنید باید از اداره ورزش امارت موردنظر مجوز دریافت کنید. هزینه‌ این مجوزها ممکن است از ۱۰ تا ۳۰ هزار درهم متغیر باشد.

مرحله‌ی ۵) دریافت پروانه‌ی تجارت – ۲۰ هزار درهم

وقتی تمام مدارک شما آماده باشد، می‌توانید با مراجعه‌ دوباره به سازمان اقتصادی دولتی امارت خود برای پروانه‌ تجاری یا trade licence  اقدام کنید. اگر تمام مدارک لازم را داشته باشید، لایسنس تجاری صادر می‌شود.

مرحله‌ی ۶) دریافت کارت ثبت شرکت و کارت مهاجرت – ۲۵۰۰ + ۵۵۰۰ درهم

مرحله‌ بعدی ثبت شرکت خود در وزارت نیروی انسانی و بومی‌سازی (MOHRE) و اداره‌ی کل اقامت و امور اتباع خارجه (GDRFA) در امارت شماست.

از وزارت نیروی انسانی باید کارت ثبت شرکت (establishment card) و از اداره کل اقامت باید کارت مهاجرت دریافت کنید. با این دو کارت می‌توانید به‌عنوان شرکت برای مجوز و ویزای کار ثبت‌نام کنید.

هزینه‌ کل کارت ثبت شرکت ۲۵۰۰ درهم و هزینه حدودی کارت مهاجرت ۵۵۰۰ درهم می‌باشد.

هزینه‌ی کل – حدود ۳۱ هزار درهم

برای ثبت یک شرکت LLC در منطقه‌ی اصلی امارت به نام خودتان، باید حداقل این مقدار بودجه را برای هزینه ثبت شرکت در امارات کنار بگذارید.

سایر هزینه‌ های ثبت شرکت در امارات 

  • مجوزها: هزینه‌ دریافت مجوزهای دیگر بسته به تعداد اداراتی که باید از آن‌ها مجوز دریافت کنید، ممکن است تاثیر زیادی بر بودجه‌ی لازم بگذارد. توصیه می‌شود پیش از هر چیز با مشاوران این کار مشورت کنید تا بدانید دقیقا به چه مجوزهایی نیازی دارید و این مجوزها چقدر هزینه خواهند داشت.
  • اجاره: بسته به ابعاد و موقعیت دفتر شرکت، می‌تواند متغیر باشد و باید آن‌ را در هزینه‌های خود محاسبه کنید.
  • ضمانت (deposit) آب و برق: اگر دفتر مخصوص شرکت خودتان را راه‌اندازی می‌کنید، باید یک مبلغ ضمانت اولیه نزد اداره آب و اداره‌ی برق امارت خود قرار دهید. این مبلغ که قابل بازگشت است حدود ۲۰۰۰ درهم می‌باشد. همچنین باید هزینه‌ آب‌ و برق ماهانه‌ برای فعالیت‌های شرکت خود را محاسبه و لحاظ کنید.
  • هزینه‌ ویزا: اگر قصد دارید برای ویزای سرمایه‌گذاری اقدام کنید، باید بودجه‌ی مشخصی برای این کار کنار بگذارید که حدود ۶۰۰۰ درهم خواهد بود.
  • هزینه‌ خدمات مشاوره: ممکن است بخواهید از مشاوره برای اطلاع از فرایند تاسیس و هزینه  ثبت شرکت در امارات برای اطمینان از داشتن تمام مدارک، مجوزها و بودجه لازم بهره ببرید. هزینه‌ی خدمات این مشاوره‌ها در موارد مختلف متفاوت می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا