اخبار امارات

آیا در امارات می توان از بانک خواست که چک را نقد نکند؟

سوال: به طرف قرارداد خود یک چک دادم که قرار است یک ماه دیگر نقد شود. ممکن است مشکل موجودی داشته باشم اما طرف قرارداد اصرار دارد که هر طور شده چک را نقد کند. آیا می‌توانم با درخواست از بانک از نقد شدن آن جلوگیری کنم؟ قوانین برگشت خوردن چک در دبی چیست؟

مطابق قانون فدرال شماره ۱۸ مصوبه‌ی سال ۱۹۹۳ پیرامون قوانین معامله تجاری، و قانون فدرال شماره ۱۴ مصوبه‌ی سال ۲۰۲۰ برای اصلاح برخی از مقررات قانون پیشین، در امارات چک در تاریخ مشخص شده نقد و پرداخت می‌شود. طبق قانون، چک را نمی‌توان پیش از تاریخ ذکر شده روی آن نقد نمود.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در دبی


همچنین وقتی کسی چک را ارائه کرده و درخواست نقد کردن آن را دارد، بانک حق ندارد جلوی این » موضوع را بگیرد. طبق بند ۶۰۰ قانون شماره ۱۸، بانک اگر مبلغ کافی را برای پرداخت چک داشته باشد نمی‌تواند از تایید چک خودداری کند.

با این حال اگر طرف پرداخت‌کننده موجودی کافی در حساب خود نداشته باشد، بانک می‌تواند بخشی از مبلغ چک را به دریافت‌کننده بدهد، مگر اینکه دریافت‌کننده چنین چیزی را نپذیرد.

همچنین صادرکننده‌ی چک نمی‌تواند از بانک درخواست کند که به دلیل کمبود موجودی جلوی نقد شدن چک را بگیرد. تنها در صورتی می‌توان درخواست توقف چک را داد که چک دزدیده، گمشده، مخدوش یا سواستفاده شده باشد.

بنابراین طبق قوانین ذکر شده ممکن نیست که از بانک درخواست کنید چک شما را به دلیل کمبود موجودی نقد نکند.
درصورتی که چک شما به دلیل کمبود موجودی برگشت بخورد، طرف قرارداد می‌تواند با پیگیری قضایی و ایجاد پرونده برای دریافت مبلغ تلاش کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا