زندگی در امارات

بیمه‌ی سلامت در امارات

راهنمای جامع بیمه‌ی سلامت برای افراد مقیم امارات

این راهنما راجع به بیمه‌ی سلامت خارجیان در امارات متحده‌ی عربی، حوادث تحت پوشش آن و سایر اطلاعاتی که ممکن است به آن‌ها نیاز پیدا کنید توضیح می‌دهد.

امارات یکی از بهترین زیربناهای بخش بهداشت و درمان در جهان را دارد و همین قضیه کشش زیادی برای خارجیانی که می‌خواهند وارد کشور شوند ایجاد می‌کند. بیمه‌ی سلامت نقش مهمی در تأمین سطح بالایی از خدمات بهداشت و درمان در امارات بازی می‌کند و داشتن آن برای خارجیان ساکن ابوظبی و دبی ضروری‌ست. بنابراین، تنها کمی پس از ورود به امارات اهمیت این بیمه را درک می‌کنید.

این راهنما شامل اطلاعات زیر می‌شود:

• سیستم بهداشت و درمان و بیمه‌ی سلامت در امارات

• چه کسی در امارات به بیمه‌ی سلامت نیاز دارد؟

• بیمه‌ی سلامت خصوصی در امارات

• بیمه‌ی سلامت برای افراد غیر شاغل یا دارای درآمد کم

 

بیشتر بخوانید: صفر تا صد قوانین امارات به همراه نکات و مجازات تعیین شده!

 

سیستم بهداشت و درمان و بیمه‌ی سلامت در امارات

بخش بهداشت و درمان امارات ترکیبی از بخش‌های دولتی و خصوصی‌ست، ولی خارجیان از سیستم خصوصی استفاده خواهند کرد. در ابوظبی و دبی لازم است که حتما بیمه شده باشید؛ در واقع این موضوع اصلا از نظر قانونی الزامی است.

امارات زیربنای بهداشت و درمان بی‌نظیری دارد. در دهه‌ی اخیر، تعداد سازمان‌ها و متخصصین حوزه‌ی بهداشت و درمان افزایش یافته است. در برخی موارد، تعداد پزشکان متخصص شاغل در امارات برای رسیدگی به میزان تقاضا چهار برابر شده است. امارات حالا یکی از مقاصد کاملا پر متقاضی در زمینه‌ی پزشکی است و بسیاری از مردم از کشور خودشان خارج می‌شوند تا در این کشور از خدمات درمانی رده بالا بهره‌مند شوند.

چه کسی در امارات به بیمه‌ی سلامت نیاز دارد؟

ملزومات مربوط به بیمه بسته به امارتی که ساکن آن هستید ممکن است متفاوت باشد. برای مثال، در ابوظبی و دبی، داشتن بیمه‌ی سلامت اجباری (دارای الزام قانونی) است ولی در سایر امارت‌ها خیر.

ابوظبی

افراد دارای ملیت اماراتی تحت پوشش برنامه‌ی ثقة هستند. شهروندان کارت ثقة دریافت می‌کنند و این کارت آنان را قادر می‌سازد که به تعداد بسیار زیادی از ارائه‌دهندگان خدمات بهداشت و درمان خصوصی و دولتی در دامنه‌ی پوشش دامان دسترسی کامل داشته باشند. جهت اپلای برای این کارت، باید دارای ملیت اماراتی (ساکن ابوظبی) بوده و بین ۱۸ تا ۷۵ سال سن داشته باشید. علاوه بر این، متقاضیان باید از طریق دپارتمان بهداشت ابوظبی تحت آزمایش وقایة قرار بگیرند.

در خصوص خارجیان، کارفرمایان و اسپانسرها مسئول تامین بیمه‌ی سلامت برای کارمندان خود و خانواده‌ها‌ی آن‌ها هستند. البته تنها یک همسر و سه فرزند زیر ۱۸ سال تحت پوشش این مسئولیت کارفرمایان قرار می‌گیرند.

وقتی بحث افراد تحت تکفل در میان باشد، تنها ۵۰ درصد پوشش بر عهده‌ی کارفرماست و سایر مبلغ را باید اسپانسر یا کارمند بپردازد. در صورت بیشتر بودن تعداد افراد تحت تکفل، کارمند خود مسئول پرداخت هزینه‌ی بیمه‌ی سلامت آن‌هاست.

دبی

قانون شماره‌ی ۱۱ (۲۰۱۳) بیمه‌ی سلامت دبی کلیه‌ی ساکنین را موظف می‌دارد دارای سطحی از پوشش بیمه‌ی سلامت باشند که برابر با حداقل مزایای تعیین شده توسط اداره‌ی بهداشت دبی یا فراتر از آن باشد. مسئولیت بیمه‌ی سلامت به عهده‌ی کارفرماست (نه کارمند). این قانون همچنین بیان می‌دارد که کارفرما نمی‌تواند به بهانه‌ی تامین بیمه‌ی سلامت از حقوق کارمند خود بکاهد.

افراد دارای ملیت اماراتی ساکن دبی به سعاده دسترسی دارند. سعاده پوشش بیمه را برای شهروندانی که از هیچ گونه برنامه‌ی درمانی دولتی در دبی سود نمی‌برند فراهم می‌کند. کاربران سعاده می‌توانند از مراکز بهداشت و درمان اداره‌ی بهداشت دبی و همچنین خدمت‌رسانان خصوصی خدمات درمانی دریافت کنند. شهروندان امارات همچنین حق این را دارند که با انصراف از طرح مراقبت‌های بهداشتی خصوصی خود از طرح مراقبت‌های بهداشتی دولتی بهره‌مند شوند.

کافرمایان خارجیان باید برای کارمندان خود بیمه‌ی سلامت تأمین کنند. در کنار این اسپانسرها هم باید برای افراد تحت تکفل خود بیمه‌ی سلامت خصوصی فراهم کنند.

 

بیشتر بخوانید: نمایشگاه اکسپو 2020 دبی؛ با شکوه‌ترین رویداد جهان

 

عجمان

کلیه‌ی کارمندان دولتی در عجمان از بیمه‌ی سلامت برخوردار می‌شوند.

شارجه

کارمندان دولت و افراد تحت تکفل آن‌ها از بیمه‌ی سلامت برخوردار می‌شوند.

اگر در امارات تحت پوشش بیمه‌ی سلامت نباشم چه اتفاقی می‌افتد؟

بیمه‌ی سلامت هم در ابوظبی و هم در دبی الزام قانونی دارد، و در صورت نداشتن این بیمه هر ماه مجبور به پرداخت مبلغ معینی جریمه می‌شوید.

در ابوظبی می‌توانید انتظار پرداخت ماهانه ۳۰۰ درهم به ازای هر فرد فاقد بیمه‌ی سلامت را داشته باشید. در دبی این مبلغ ماهانه ۵۰۰ درهم است، و دولت بدون ارائه‌ی گواهی بیمه‌ی سلامت ویزایتان را تمدید نمی‌کند یا به شما اقامت نمی‌دهد.

بیمه‌ی سلامت خصوصی در امارات

بیمه سلامت دبی و امارات

چه کسی می‌تواند در امارات از بیمه‌ی سلامت خصوصی بهره‌مند شود؟

پاسخ به این سوال ساده است – خارجیان ساکن امارات غالبا یا در ابوظبی مشغول به کارند یا در دبی، و به همین دلیل، نیاز به بیمه‌ی سلامت دارند. این بیمه الزام قانونی دارد و اگر به دنبال اخذ اقامت هستید باید بتوانید اثبات کنید که تحت پوشش بیمه هستید.

مزایای داشتن بیمه‌ی سلامت خصوصی در امارات

بزرگ‌ترین مزیت داشتن بیمه‌ی سلامت خصوصی در دبی و ابوظبی این است که دیگر مجبور نخواهید بود جریمه‌ی ماهانه را پرداخت کنید.

علاوه بر این، به بهترین مراکز پزشکی کشور با پزشکان و متخصصین مسلط به زبان انگلیسی دسترسی خواهید داشت. با بیمه‌ی سلامت خصوصی، می‌توانید شرایط تحت پوشش بیمه‌ی خود را شخصی‌سازی کنید.

نحوه‌ی کار بیمه‌ی سلامت خصوصی چگونه است؟

در دبی و ابوظبی، تأمین بیمه‌ی سلامت خصوصی برای شما به عهده‌ی کارفرما یا اسپانسرتان است. با این حال، هر چند که همه نیاز به بیمه دارند ولی ممکن است کارتان لزوما آن را برای شما فراهم نکند. علاوه بر این، هزینه‌ی پوشش بیمه برای افراد تحت تکفل از حدود ۵۹۹ درهم آغاز می‌شود. این مبلغ بسته به سن افراد و این که چه درمان‌ها و گزینه‌هایی را در شرایط تحت پوشش بیمه لحاظ می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد.

در بحث اخذ مطالبه هر یک از شرکت‌های بیمه متفاوت عمل می‌کنند، بنابراین بهتر است که همیشه از قبل شرایط را با آن‌ها چک کنید. به طور کلی هر وقت که یک مشکل پزشکی برایتان رخ داد یا نیاز به مراجعه به پزشک داشتید، نخست به سراغ شرکت بیمه‌ی خود بروید و ببینید درمان مورد نیاز تحت پوشش بیمه‌ی سلامت شما می‌باشد یا نه.

پس از آن هنگامی که یک فاکتور یا رسید خدمات پزشکی دارید، باید آن را به شرکت بیمه‌ی خود ارائه دهید تا هزینه‌ی پرداختی را دریافت کنید. در برخی موارد یا در خصوص بعضی برنامه‌های بیمه‌ی سلامت، شرکت بیمه‌ی شما مبلغ را مستقیما به ارائه دهنده‌ی خدمات پزشکی پرداخت می‌کند.

اداره‌ی بیمه‌ی امارات لیستی کامل از کلیه‌ی بیمه‌گذاران رجیستر شده‌ی کشور دارد و با مراجعه به آن می‌توانید اعتبار شرایط تحت پوشش خود را بررسی کنید.

شرکت‌های بیمه‌ی سلامت خصوصی در امارات

در زیر برخی از ارائه‌دهندگان بین‌المللی بیمه‌ی سلامت را که در امارات هم فعالیت دارند مشاهده می‌کنید:

Allianz

Cigna Global

Globality Health

بیمه‌ی سلامت برای افراد غیر شاغل یا دارای درآمد کم

دبی طرح مزایای ضروری (EDP) را به اجرا گذاشته است تا تضمین شود افراد دارای درآمد حداقلی نیز تحت پوشش بیمه هستند.

طرح مزایای ضروری مختص آن دسته از ساکنین دبی با درآمد کم‌تر از ۴٫۰۰۰ درهم و افراد تحت تکفل آن‌هاست. این طرح هزینه‌ی ثابت سالانه ۵۵۰ الی ۶۵۰ درهم را دارد و شامل شرایط اورژانسی، عمل‌های جراحی، آزمایش‌ها، داروها، زایمان و درمان‌های بستری و سرپایی می‌شود. طرح مزایای ضروری محدودیت‌هایی هم دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

• محدودیت مطالبه‌ی سالانه تا حداکثر ۱۵۰٫۰۰۰ درهم

• درمان اورژانسی تنها محدود به امارت‌های داخل امارات است

• خدمات پایه‌ی بهداشت و درمان در دبی

• بیمه در شش ماه اول هزینه‌ی درمان بیماری‌های مزمن یا بیماری‌هایی که از قبل وجود داشتند را پوشش نمی‌دهد (آغاز پوشش پس از گذشت این دوره)

• برای خدمات پایه‌ی بهداشت و درمان بستری، پرداخت به صورت ۲۰ درصدی مشترک است و شامل حداکثر ۵۰۰ درهم در هر بار بستری شدن می‌شود. همچنین محدودیت سالانه حداکثر ۱٫۰۰۰ درهم نیز وجود دارد. شرکت بیمه هزینه‌های بالاتر از این را می‌پردازد.

• برای دارو محدودیت سالانه ۱٫۵۰۰ درهم و پرداخت مشترک ۳۰ درصدی به ازای هر تجویز وجود دارد.

طرح مزایای ضروری برای بانوان باردار شرایط زیر را پوشش می‌دهد:

• خدمات سرپایی پیشازایمان شامل آزمایش خون، سه سونوگرافی و هشت ویزیت قبل از زایمان

• خدمات بستری زمان زایمان. هزینه‌ی زایمان طبیعی تا حداکثر ۷٫۰۰۰ درهم و هزینه‌ی سزارین (در شرایط اضطراری) تا حداکثر ۱۰٫۰۰۰ درهم پوشش داده می‌شود.

• ۳۰ روز پوشش برای نوزاد جهت رسیدگی به هزینه‌های آزمایش (تحت خط مشی بیمه‌ی مادر)

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ویزای طلایی برنامه نویسان

 

تنها شرکت‌های خاصی اجازه‌ی ارائه‌ی خدمات مربوط به طرح مزایای ضروری را دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

Axa Insurance

Ras Al Khaimah National Insurance Company

National Health Insurance Company (Daman)

Oman Insurance Company

Orient Insurance Pjsc

Metlife Alico

Takaful Emarat – Insurance

Dar Al Takaful (P J S C)

National General Insurance Company

Abu Dhabi National Insurance Company (Adnic)

Union Insurance

Noor Takaful

خیلی از شما ممنون هستیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، برای کسب اطلاعات بیشتر از امارات و آخرین رویداد های برگزار شده و هزاران مطلب مهم و پر بازدید روز امارات می توانید سایت رسانا را همراه همیشگی خود بدانید و همواره با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا