اخبار امارات

مالیات بر عملکرد و مالیات برارزش افزوده چه تفاوتی دارند؟

تفاوت بین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد شرکت‌ها

امارات از اول ژوئن امسال با معرفی مالیات بر عملکرد شرکت‌ها سطح درآمد دولتی را افزایش می‌دهد.

این تصمیم دامنه‌ی مالیاتی امارات را باری دیگر پس از معرفی مالیات بر ارزش افزوده در سال ۲۰۱۸ افزایش می‌دهد. همچنین مالیاتی از تجارت واردات و صادرات گرفته می‌شود که به درآمد دولتی اضافه می‌شود.

طبق داده‌های منتشر شده توسط وزارت دارایی امارات در ماه مارس، دولت امارات در سه‌ماهه‌ی آخر سال گذشته مجموع ۷۵ میلیارد درهم مالیات دریافت کرد که ۲۹ درصد نسبت به همین بازه در سال قبل از آن بیشتر بود.

با این حال مقامات اعلام کرده‌اند که در حال حاضر برنامه‌ای برای معرفی مالیات بر درآمد در این کشور وجود ندارد.

اما تفاوت مالیات بر عملکرد (Corporate Tax) با مالیات بر ارزش افزوده (VAT) چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده یا VAT یک مالیات کلی بر مصرف است و بر بسیاری از کالاها و خدماتی که خرید و فروش می‌شوند اعمال می‌شود. این مالیات پنج سال پیش با نرخ ۵ درصد معرفی شد و شامل اکثر کالاها و خدمات می‌شود.

عرضه‌ی برخی از خدمات مالی، املاک مسکونی، زمین و حمل‌ونقل داخلی از این مالیات معاف می‌باشد. همچنین عرضه‌ی برخی از خدمات آموزشی و درمانی، و صادرات کالاها و خدمات به خارج از کشورهای GCC، و برخی فلزات گران‌بها مشمول صفر درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌باشند.

گردشگرانی که از امارات بازدید می‌کنند می‌توانند حین خروج از امارات ۸۵ درصد مالیات پرداختی از نوع مالیات بر ارزش افزوده را برای کالاهایی که در امارات خریداری کرده‌اند استرداد نمایند.

شرکت‌هایی که عرضه‌ یا واردات مشمول مالیاتشان بیشتر از ۳۷۵ هزار درهم باشد مشمول به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (VAT) می‌باشند.

مالیات بر عملکرد شرکت‌ها (Corporate Tax)
این مالیات یک مالیات بر اساس سود است که از شرکت‌ها گرفته می‌شود و نرخ ثابت ۹ درصدی دارد. شرکت‌هایی که درآمد بالای ۳۷۵ هزار درهم دارند مشمول پرداخت این مالیات خواهند شد.

مالیات بر عملکرد شرکت‌ها شامل دستمزد و سایر درآمدهای شخصی حاصل از اشتغال، چه در بخش خصوصی، چه در بخش نیمه‌دولتی و چه در بخش دولتی نمی‌شود.

سازمان‌های دولتی، شرکت‌های استخراجی و شرکت‌های منابع طبیعی که واجد شرایط مشخصی باشند نیازی به پرداخت این مالیات ندارند.

کسب‌وکارهای کوچکی که درآمد ۳ میلیون درهم یا کمتر دارند نیز می‌توانند از طرح تسهیل مالیاتی برای مالیات بر عملکرد شرکت‌ها استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا