زندگی در امارات

نمایشگاه جیتکس 2023 دبی

همه‌چیز در مورد جیتکس دبی، قیمت بلیت، تاریخ برگزاری و …

امسال نمایشگاه جیتکس گلوبال چهل‌وسومین دوره‌ی شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین نمایشگاه مقیاس بزرگ در جهان است که در آن دریچه‌ای برای سازندگان فناوری، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به همکاری باز می‌شود.

رشد روزافزون تکنولوژی در جهان به ایجاد جیتکس گلوبال منجر شده است، بزرگ‌ترین نمایشگاه تکنولوژی که امسال در دو مکان گسترده یعنی دبی ورلد ترید سنتر و دبی هاربر بزرگ‌تر از همیشه برگزار می‌شود. نمایشگاه جیتکس امسال تعداد بی‌سابقه‌ی ۴۱ سالن نمایشگاهی، با شرکت نوآوران بزرگ فناوری و استارت‌آپ‌های انقلابی در عرصه‌ی هوش‌مصنوعی، امنیت سایبری، حمل‌ونقل، تکنولوژی سازگار با محیط زیست و غیره دارد.

برای پنج روز پر از کنفرانس‌های هیجان‌انگیز، کارگاه‌های عملی زنده، نتوورکینگ اختصاصی و همکاری‌های تجاری و همچنین کشف جدیدترین تکنولوژی‌های در حال استفاده و کمتر دیده‌شده آماده شوید.

اکوسیستم جیتکس گلوبال از ۱۰ نمایشگاه شامل GITEX GLOBAL، AI Everything، جیتکس ایمپکت GITEX Impact، فیوچر اوربنیزم Future Urbanism، گلوبال دِوسلَم GLOBAL Devslam، همایش سوپربریج Superbridge، اکسپند نورث استار Expand North Star، فین‌تک سرج Fintech Surge، همایش فیوچر بلاکچین Future Blockchain و مارکتینگ مینیا Marketing Mania تشکیل شده که به نوآوری، همکاری و کشف ارزش‌های اصلی جیتکس می‌پردازد.

امسال سال تصور هوش مصنوعی در همه‌چیز در جیتکس است. در ۱۲ ماه گذشته با رشد چشم‌گیر هوش مصنوعی که بر تمام جنبه‌های زندگی مدرن تاثیر گذاشته، موضوع هوش مصنوعی در سراسر نمایشگاه دیده می‌شود. به کشف کاربردهای استثنایی هوش مصنوعی در جهان واقعی بپردازید و با هزینه‌‌های جدیدترین نوآوری‌ها آشنا شوید.

بازدید حاکم دبی از نمایشگاه در روز اول

معاون رئیس امارات از بزرگ‌ترین نمایشگاه تکنولوژی در جهان یعنی جیتکس گلوبال که روز دوشنبه آغاز شد بازدید کرد. عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی هر سال از این رویداد بازدید می‌کند.

ایشان در حال گشت‌وگذار در دبی ورلد ترید سنتر، تعامل با برگزارکنندگان و ارائه‌دهندگان و بررسی جدیدترین تکنولوژی‌های نمایش‌داده‌شده دیده شد. بازدیدکنندگان نیز صف کشیدند تا با او عکس بگیرند.

عالیجناب شیخ محمد از بازدید خود از این نمایشگاه عکس‌هایی منتشر کرد و دبی و جیتکس را مشابه خواند. ایشان در پلتفرم X نوشت:‌ «جیتکس مشابه دبی سریع رشد می‌کند. مشابه دبی بهترین مغزهای ۱۸۰ کشور جهان را گرد هم می‌آورد. مشابه دبی به چیزهای جدید که به بهتر کردن آینده‌ی ما کمک می‌کنند علاقه‌مند است.»

نمایشگاه جیتکس امسال چه تفاوتی با سال‌های گذشته دارد؟

جیتکس گلوبال، بزرگ‌ترین نمایشگاه استارتاپ و تکنولوژی در جهان امسال از سال گذشته ۴۰ درصد بزرگ‌تر خواهد بود و ۶ هزار ارائه‌دهنده‌ی بیشتری در آن حضور خواهند داشت.

نمایشگاه اکسپند نورث استار نیز به عنوان بخش دوم نمایشگاه جیتکس دبی با بیش از ۱۸۰۰ شرکت که جدید‌ترین نوآوری‌هایشان را به نمایش می‌گذارند در دبی هاربر برگزار خواهد شد. موضوع امسال این نمایشگاه  «سالی برای تصور هوش مصنوعی در همه عرصه‌ها» می‌باشد.

عمر سلطان العلما، وزیر هوش مصنوعی، اقتصاد دیجیتال و دورکاری امارات می‌گوید جیتکس یک رویداد جهانی است که در آن بهترین و باهوش‌ترین افراد گرد هم می‌آیند تا درباره‌ی آینده‌ی تکنولوژی نظرات خود را به اشتراک بگذارند.

او همچنین گفت: «رشد نمایشگاه جیتکس در طول سال‌ها، نشان می‌دهد که امارات در حال تبدیل شدن به پیشگام در صنعت تکنولوژی در جهان است. زمانی قرار بود فقط مکانی برای نمایش تکنولوژی‌ها باشد اما امروز امارات جایی است که جهانیان به آن می‌آیند تا تکنولوژی را در دسترس عموم قرار دهند و جهان را به جای بهتری تبدیل کنند.»

همچنین در جیتکس موضوعات مهمی مورد بحث قرار خواهد گرفت، از جمله اینکه تکنولوژی نباید تنها توسط کشورهای توسعه‌یافته استفاده شود و کشورهای درحال‌توسعه نیز باید توانند از مزایای آن بهره ببرند.

تریکسی میرمند معاون رئیس اجرایی دبی ورلد ترید سنتر می‌گوید این نمایشگاه امسال ۴۰ درصد فضای بزرگ‌تری دارد و برگزارکنندگان غرفه‌های جدیدی به دبی ورلد ترید سنتر و دبی هاربر اضافه کرده‌اند.

به گفته‌ی او، بیش از ۲۵۰ نهاد دولتی از منطقه در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. در این دوره تمرکز زیادی روی بازی‌های Web3.0، شهرهای دیجیتال، هوش مصنوعی و امنیت سایبری وجود خواهد داشت.

در این نمایشگاه ۶ هزار شرکت و بیش از ۱۸۰ هزار نفر از ۸۰ کشور مختلف گرد هم می‌آیند و ۱۵۰۰ سخنران از بیش از ۱۰۰ کشور در ۹۰۰ ساعت سخنرانی خواهند کرد.

چطور به جیتکس برویم؟

هزاران نفر از این نمایشگاه پنج روزه از ۱۶ تا ۲۰ اکتبر بازدید خواهند کرد و مشابه سال گذشته، پیش‌بینی می‌شود در اطراف محل برگزاری این نمایشگاه در دبی ورلد ترید سنتر (DWTC) ترافیک سنگینی تشکیل شود.

ما به شما راهنمایی می‌کنیم که چگونه با دور زدن ترافیک به محل برگزاری این نمایشگاه بروید و از نمایشگاهی که ۶ هزار شرکت از سراسر جهان در آن حضور یافته و بهترین و جدیدترین تکنولوژی‌ها را به نمایش می‌گذارند لذت ببرید.

 • متروی دبی

متروی دبی بهترین راه برای رسیدن به دبی ورلد ترید سنتر است زیرا یکی از ایستگاه‌های آن دسترسی مستقیم به محل برگزاری این نمایشگاه دارد.

متروی دبی به تمام روش‌های حمل‌ونقل زمینی دیگر از جمله اتوبوس، تاکسی و خودرو شخصی دسترسی دارد و حتی می‌توانید دوچرخه‌ی تاشو و اسکوتر برقی خود را به داخل مترو ببرید.

توصیه می‌شود به‌جای خودروی شخصی از مترو برای رفتن به این نمایشگاه استفاده کنید. خودروی شخصی خود را می‌توانید در پارکینگ ایستگاه‌های سنترپوینت، اتصالات، جبل علی یا پارکینگ طبقاتی ایستگاه مکس (الجافلیه سابق) بگذارید.

رانندگان همچنین می‌توانند خودرو را در بیزینس بی، دپارتمان ترافیک البرشا و پارکینگ دیجیتال ایستگاه متروی برجمان پارک کنند و با مترو در عرض ۱۸ دقیقه به جیتکس بروند. برای رزرو جای پارک می‌توانید به digitalparking.city مراجعه کنید.

فراموش نکنید که کارت نول خود را از قبل از طریق دستگاه‌های مخصوص یا باجه‌های حضوری با پول نقد یا کردیت کارت شارژ کنید. متروی دبی از دوشنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۵ صبح تا ۱۲ شب، جمعه از ساعت ۵ صبح تا ۱ بامداد، شنبه از ۵ صبح تا ۱۲ شب و یکشنبه از ۸ صبح تا ۱۲ شب فعالیت دارد.

 

 • اتوبوس رایگان

گزینه‌ی دیگر این است که خودروی خود را در دبی مال زعبیل اکستنشن پارک کنید و اتوبوس‌های سرویس رفت‌وبرگشت مخصوص را در پارکینگ دبی مال سوار شوید که شما را به دبی ورلد ترید سنتر برده و برمی‌گردانند.

 • تاکسی

هر روز هزاران تاکسی و همچنین سرویس‌های تاکسی اینترنتی مانند کریم و اوبر موجود است و به راحتی می‌توانید تاکسی بگیرید. اپلیکیشن‌های کریم و اوبر کشورهای دیگر نیز در دبی برای تاکسی گرفتن قابل استفاده هستند.

 • ماشین شخصی

نمایشگاه جیتکس دبی پارکینگ رایگان و غیررایگان دارد. پارکینگ دبی ورلد ترید سنتر تا ۵ هزار وسیله ظرفیت دارد که شامل پارکینگ‌های رایگان و غیررایگان در اطراف این مجموعه می‌شود. پارکینگ طبقاتی غیررایگان پشت تالار شیخ راشد نیز ۱۳۸۵ وسیله ظرفیت دارد. همچنین یک پارکینگ طبقاتی دیگر در کنار برج شیخ راشد با ۸۸۵ وسیله ظرفیت موجود است.

پاسخ به بعضی سوالات پرتکرار:

 • جیتکس چیست؟

جیتکس یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه و خاورمیانه است. این رویداد که هر ساله در دبی برگزار می‌شود، یک فرصت عالی برای معرفی و نمایش آخرین به جامعه بین‌المللی و خصوصاً به کسب‌وکارها می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود هوش مصنوعی یکی از محورهای اصلی نمایشگاه امسال باشد.

 • زمان برگزاری نمایشگاه جیتکس چه تاریخی است؟

این نمایشگاه مهم امسال از 16 تا 20 اکتبر معادل 24 تا 28 مهر (دوشنبه تا جمعه) در دو مکان برگزار خواهد شد: دبی ورلد ترید سنتر و دبی هاربر

 • قیمت بلیت نمایشگاه جیتکس چقدر است؟

با بلیت GITEX GLOBAL + Visitor Pass می‌توانید به تمام بخش‌های نمایشگاه در دبی ورلد ترید سنتر و دبی هاربر بروید. قیمت بلیت بازدیدکنندگان به سلیقه و علایق شخصی و مکان‌ بستگی دارد و از ۱۰۰ درهم شروع می‌شود.

 • از کجا بلیت جیتکس را بخریم؟

می‌توانید در محل نمایشگاه بلیت تهیه کنید. با این حال ما توصیه می‌کنیم که تهیه بلیت را به‌صورت آنلاین انجام دهید تا راحت‌تر وارد نمایشگاه شوید و از تخفیف‌های خرید آنلاین استفاده کنید زیرا قیمت بلیت در محل نمایشگاه بیشتر است.

لینک تهیه آنلاین بلیت جیتکس 2023 دبی:

 • چگونه با مترو یا حمل‌ونقل عمومی به این نمایشگاه برویم؟

می‌توانید از مترو یا از تاکسی استفاده کنید. برای استفاده از مترو، سوار خط قرمز شوید و به ایستگاه دبی ورلد ترید سنتر بروید.

چند مورد از تکنولوژی‌های جدید معرفی شده در جیتکس 2023 دبی

 • گشت دریایی لوکس پلیس دبی

در نمایشگاه جیتکس گلوبال ۲۰۲۳ در دبی که امروز آغاز شده و در دبی ورلد ترید سنتر برگزار می‌شود، پلیس دبی از گشت دریایی لوکس خود رونمایی کرد.

این وسیله یک قایق دریایی با ظاهری شبیه به یک خودرو اسپورت است و برای پاسخگویی سریع به حوادث دریایی و انجام عملیات نجات فوری طراحی شده است.

سرلشکر خالد ناصر الرزوقی مدیر بخش هوش مصنوعی پلیس دبی می‌گوید رونمایی از این وسیله در نمایشگاه جیتکس در راستای دستورات سپهبد عبدالله خلیفه المری، رئیس پلیس دبی است و جدیدترین نوآوری‌ها برای حصول اطمینان از امنیت، ایمنی و پاسخگویی سریع به حوادث را به نمایش می‌گذارد.

همچنین سرتیپ دکتر حسن سهیل السویدی رئیس پلیس بنادر می‌گوید:‌ «این وسیله به تلاش‌های نجات انجام‌شده توسط گشت ساحلی کمک می‌کند و قابلیت پاسخ‌گویی سریع دارد که می‌تواند جان‌ افراد را نجات دهد.

این قایق گشتی مدرن به سرعت ۴۵ گره دریایی در ساعت می‌رسد و یک موتور اتوماتیک به ظرفیت ۱۸۰۰ سی‌سی دارد. وزن کل این وسیله ۳۲۰ کیلوگرم است و با ظرفیت ۶۲۵ کیلوگرم می‌تواند ۲ مسافر جای دهد.

سرتیپ السویدی می‌گوید از این گشت در کانال‌های آب، دریاچه‌ها، اطراف جزیره‌ها و مناطق توریستی استفاده خواهد شد. او اضافه کرد: «استفاده از این وسیله به آمادگی همیشگی ما برای پاسخگویی به گزارشات دریایی و موارد فوری در تمام ساعات کمک خواهد کرد.»

 • رونمایی از گشت پلیس بدون راننده در نمایشگاه جیتکس

در روز نخست نمایشگاه جیتکس گلوبال ۲۰۲۳ در دبی، پلیس دبی جهت افزایش ایمنی در مناطق مسکونی از گشت امنیتی بدون راننده رونمایی کرد.

ستوان راشد بن حیدر از دپارتمان امور مدیریتی پلیس دبی، خودرو گشت تمام برقی را به بازدیدکنندگان نمایشگاه معرفی کرد. باتری این خودرو بدون راننده ۱۵ ساعت شارژ نگه می‌دارد و می‌تواند تا سرعت ۷ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

هدف اصلی این خودرو گشتی که برای مناطق مسکونی طراحی شده افزایش پوشش امنیتی است. این خودرو یک دوربین با قابلیت ثبت ۳۶۰ درجه دارد و همچنین با استفاده از تکنولوژی هوشمند و هوش مصنوعی، می‌تواند تخلف‌ها را ببیند، چهره‌ها را بشناسد و پلاک خودروها را بخواند.

این خودرو همچنین به تکنولوژی ارتباط مستقیم مجهز شده که با آن می‌تواند به صورت زنده با مرکز فرماندهی و نظارت پلیس دبی ارتباط داشته باشد. ستوان بن حیدر می‌گوید این خودرو یک پهپاد نیز دارد که می‌تواند به نقاطی برود که خودرو نمی‌تواند و با ارتباط بدون سیم به خودرو پیام می‌فرستند.

در نمایشگاه جیتکس، پلیس دبی از وسیله‌ی گشت دریایی لوکس خود نیز رونمایی کرد. این وسیله که یک قایق با ظاهری مشابه خودرو اسپورت است، می‌تواند به حوادث دریایی پاسخ دهد و عملیات نجات فوری انجام دهد. این قایق در کانال‌های آب، اطراف جزیره‌ها و مناطق توریستی کار خواهد کرد.

 • کیوسک‌های بیست‌وچهارساعته برای تمدید فوری امارات آیدی

شهروندان و ساکنین امارات به‌زودی می‌توانند به راحتی و در هر ساعتی از هر روز هفته اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنند، پاسپورت خود را تمدید کنند و امارات آی‌دی بگیرند.

اداره فدرال شناسایی، شهروندی، گمرک و بنادر امارات (ICP) در حال کار روی پروژه‌ی جدیدی است که در آن شهروندان و ساکنین امارات می‌توانند با استفاده از کیوسک‌ها کارهایی مانند تمدید پاسپورت و امارات آی‌دی را فوراً انجام دهند. با تکمیل این پروژه این کیوسک‌ها در نقاط مهم کشور مانند فرودگاه‌ها و مراکز خرید برپا خواهند شد.

این نهاد در نمایشگاه جیتکس گلوبال در دبی ورلد ترید سنتر کیوسکی برای نمایش به بازدیدکنندگان قرار داده است.

در فاز اولیه افراد می‌توانند از طریق این کیوسک‌ها اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنند که بدین‌ترتیب نیازی به گرفتن نوبت در مراکز خدمات ICP نخواهد بود زیرا این کیوسک‌ها در همه ساعات همه روزهای هفته فعال هستند.

همچنین یک پرینتر به این کیوسک‌ها متصل است که با آن می‌توان در همان‌جا امارات آی‌دی و ویزای روی پاسپورت را دریافت کرد. این کیوسک‌ها می‌توانند برای شهروندان امارات پاسپورت پرینت کرده و برای مسافران ویزا پرینت کنند.

مسافران خارجی همچنین می‌توانند از این کیوسک‌ها برای ثبت اطلاعات بیومتریک و دریافت سیم‌کارت استفاده کنند. این کیوسک می‌توانند اثر انگشت، امضا و عکس بگیرد.

اداره ICP درحال کار روی این پروژه است و بعد از اتمام مراحل آزمایشی در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ به کار خواهند افتاد.

 • سوار شدن به مترو بدون کارت

به‌زودی می‌توانید بدون نیاز به بلیت، کارت نول یا کردیت کارت سوار وسایل حمل‌ونقل عمومی در دبی شوید. اداره راه و ترابری دبی (RTA) یک گیت هوشمند جدید معرفی کرده است که به افراد این امکان را می‌دهد که فقط با عبور از این گیت، هزینه‌ی سفر با متروی دبی، تراموا، اتوبوس، تاکسی و حمل‌ونقل دریایی را بپردازند.

این گیت هوشمند از فناوری تشخیص چهره استفاده می‌کند تا افراد بتوانند به راحتی سوار شوند. کاربران باید ابتدا ثبت‌نام کنند و بعد از آن، سیستم با استفاده از یک دوربین سه‌بعدی چهره‌ی آن‌ها را تحلیل می‌کند و تشخیص می‌دهد. با استفاده از این اطلاعات زیستی از حساب شما مبلغ سفر کسر می‌شود.

این فناوری جزو چندین پروژه‌ی هوشمند جدید است که RTA در نمایشگاه جیتکس گلوبال به نمایش می‌گذارد.

از سایر خدمات هوشمند جدید می‌توان به امکان انتقال مالکیت پلاک خودرو از طریق اپلیکیشن Dubai Drive اشاره کرد. از طریق این اپلیکیشن کاربران می‌توانند فرایند فروش را با استفاده از شناسه کاربری UAE PASS انجام دهند و نیازی به مراجعه به مراکز خدمات RTA ندارند. قرارداد فروش به‌صورت دیجیتال امضا می‌شود.

همچنین RTA قرار است از هوش‌ مصنوعی و داده‌های کلان (Big Data) استفاده کند تا میزان پر بودن جاهای پارک را پیش‌بینی کند. این بر اساس داده‌های تراکنش و داده‌های بررسی پارکینگ انجام می‌شود. هوش مصنوعی حدود ۲.۵ میلیون تراکنش رزرو پارکینگ و ۶۰۰ هزار مورد بررسی جای پارک را تحلیل می‌کند و از دو هفته پیش میزان پر بودن جای پارک را برای هر ساعت تخمین می‌زند.

این اداره همچنین از اولین عبره‌ ساخته‌شده با پرینت سه‌بعدی در جهان رونمایی خواهد کرد. این عبره برقی ۲۰ نفر ظرفیت، طراحی سنتی و قابلیت‌های مدرن دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا