قوانین جدید کار در امارات

قوانین جدید کار در امارات

آخرین تغییرات در قوانین کار امارات که برای اشتغال در این کشور باید بدانید

وزیر منابع انسانی امارات 15 نوامبر 2021 طی یک نشست خبری در دبی حکم فدرال شماره‌ی ۳۳ سال ۲۰۲۱ در خصوص تنظیم روابط کار را اعلام کرد. قانون جدید از روز دوم فوریه‌ی ۲۰۲۲ اجرایی می‌شود. انتظار می‌رود که با این ماده‌ی قانونی جدید، روابط کاری در کشور انعطاف‌پذیرتر بشوند.

قانون جدید به دنبال این است که از کارمندان در مقابل زورگویی، آزار و ضبط غیرقانونی اسناد محافظت بیشتری ارائه دهد. این قانوت از کلیه‌ی تلاش‌ها جهت بهبود مشارکت و وضعیت رقابتی کادرهای امارات حمایت می‌کند و به زنان در بازار کار قدرت می‌بخشد.

اگر شما هم در امارات مشغول به کار هستید، لازم است با آخرین تغییرات در قوانین کار مطلع باشید. برای آشنایی کامل با قوانین جدید کار در امارات، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مدلهای جدید کار

یک تغییر کلیدی، معرفی اشکال جدید کار بر اساس قانون است که شامل کار پاره وقت، کار موقت و کار انعطاف پذیر است. مدلهای کاری شامل مشاغل آزاد، هفته های کاری فشرده، مدلهای شغلی مشترک و خوداشتغالی نیز میشود.
در هفته کاری فشرده، کارمندان میتوانند طبق قراردادی که هر دو طرف امضا کرده اند، 40 ساعت کاری خود را به جای یک هفته در سه روز به پایان برسانند. مدل شغل مشترک به دو نفر اجازه میدهد تا در یک شغل مشترک باشند و حقوق را بین خودشان بر اساس توافق با کارفرما، تقسیم کنند. این قانون به کارکنان این امکان را می‌دهد که روی یک پروژه، ساعتی یا برای کارفرمایان مختلف کار کنند، در حالی که کارفرمایان را قادر می‌سازد تا استعدادها و شایستگی‌های مختلف را با هزینه‌های عملیاتی کمتر بدست آورند.

 

بیشتر بخوانید: کار در امارات؛ جدیدترین فرصت های شغلی که باید مطلع شوید!

 

از روز دوم فوریه‌ی ۲۰۲۲ بر اساس قوانین جدید کار کارمندان می‌توانند در امارات برای بیش از یک کارفرما کار کنند.

بنا بر قانون فدرال شماره‌ی ۳۳ سال ۲۰۲۱ در خصوص روابط کاری کارمندان بخش خصوصی می‌توانند به صورت موقت، نیمه‌وقت یا انعطاف‌پذیر کار کنند.

۱.کار پاره‌وقت به کارمندان اجازه می‌دهد که در تعداد معینی از ساعات یا روزهای در نظر گرفته شده جهت کار، برای یک یا بیش از یک کارفرما کار کنند.

۲.کار موقت می‌تواند قراردادی برای یک مدت زمان مشخص یا یک پروژه‌ی خاص باشد که با تکمیل کار مورد نظر به پایان می‌رسد.

۳.کار انعطاف‌پذیر به کارمندان این آزادی را می‌دهد که بسته به شرایط و ملزومات کار در ساعات و مواقع مختلفی کار کنند. این قرارداد ساعات یا روزهای معینی از کار را پوشش می‌دهد که بسته به میزان کار و متغیرهای اقتصادی یا اجرایی میگتواند تغییر کند.

 

بیشتر بخوانید: کار در دبی؛ به راحتی در دبی استخدام شوید و به درآمد بالا برسید!

 

قراردادهای 3 ساله

قانون جدید یک نوع قرارداد را تعریف می کند، یعنی قرارداد محدود (یا مدت معین) که ممکن است بیش از سه سال نباشد و با توافق طرفین برای مدت مشابه یا کمتر قابل تمدید است. همچنین مقرر شده است ظرف یک سال پس از اجرای قانون، قراردادهای کار از نامحدود به محدود تبدیل شوند. کابینه ممکن است بر اساس منافع عمومی این مدت را تمدید کند.

معافیت از هزینه دادگستری

این فرمان کارگران را از پرداخت هزینههای قضایی در کلیه مراحل دادرسی، اجرائیات و دادخواستهای ثبت شده توسط کارگران یا وراث آنها به ارزش بیش از 100 هزار درهم معاف می‌کند.
طبق قانون جدید، کارفرمایان نمی‌توانند اسناد رسمی کارمندان را ضبط کنند. همچنین کارگران نباید پس از پایان دوره‌ی کاری مجبور به ترک کشور شوند. قانون مقرر می‌دارد که کارفرما باید هزینه‌های استخدام را متقبل شود و مستقیم یا غیرمستقیم از کارمند پس نگیرد.

مرخصى در بخش خصوصی

کارمندان حق یک روز مرخصى با حقوق با امکان افزایش روزهای استراحت هفتگی به تشخیص شرکت دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند طیف وسیعی از روزهای مرخصی، از جمله مرخصی عزاداری که بسته به رابطه‌ی خویشاوندی متوفی بین 3 تا 5 روز متغیر است، علاوه بر مرخصی پنج روزه‌ی والدین و سایر روزهای مرخصی تعیین شده توسط هیئت وزرا دریافت کنند. پس از دو سال کار با یک کارفرما، کارگران مشروط به ثبت نام در یک موسسه معتبر در امارات متحده عربی، در هر سال از 10 روز مرخصی تحصیلی برخوردار می‌شوند.

مرخصی زایمان

در بخش خصوصی مرخصی زایمان می‌تواند تا 60 روز افزایش یابد: 45 روز با دستمزد کامل و 15 روز با نیم دستمزد. مادران پس از اتمام دوره اولیه مرخصی زایمان خود در صورت بروز هرگونه عارضه یا بیماری پس از زایمان در نوزاد تازه متولد شده، واجد شرایط دریافت 45 روز دیگر بدون مرخصی با حقوق هستند. مادران تازه متولد شده نوزادان با نیازهای ویژه پس از اتمام دور‌ه‌ی اولیه‌ی مرخصی زایمان، از مرخصی استحقاقی 30 روزه برخوردار می‌شوند که برای 30 روز دیگر بدون حقوق قابل تمدید است.

منع تبعیض و زورگویی توسط کارفرمایان

قانون جدید از کارمندان در برابر آزار جنسی، زورگویی، یا استفاده از خشونت کلامی، فیزیکی یا روانی توسط کارفرمایان، مافوق و همکارانشان محافظت می‌کند. کارفرمایان نمی‌توانند از هیچ ابزار زور، تهدید به تنبیه کارکنان یا وادار کردن آنها به انجام یک عمل یا ارائه خدمات بر خلاف میل خود استفاده کنند. این قانون همچنین تبعیض بر اساس نژاد، رنگ، جنسیت، مذهب، ملیت یا معلولیت را ممنوع می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: 10 شغل پردرآمد برای کار در دبی به صورت فریلنسری که باید بدانید!

 

منع تبعیض علیه زنان شاغل

این اصلاحیه ها تاکید می‌کند که تمام مقررات تنظیم کننده استخدام کارگران بدون تبعیض در مورد زنان شاغل اعمال می‌شود، با تاکید بر اعطای دستمزد برابر با مردان در هنگام انجام وظایف مشابه یا سایر وظایف با ارزش.

استخدام نوجوانان

کارفرمایان نمی‌توانند افراد زیر 15 سال را استخدام کنند. طبق قانون جدید، نوجوانان مجاز به کار بیش از شش ساعت در روز با یک ساعت استراحت نیستند و تنها پس از ارائه رضایت کتبی سرپرست و گزارش تناسب اندام پزشکی باید اجازه کار داشته باشند. نوجوانان مجاز به کار در شیفت از ساعت 7 بعد از ظهر تا 7 صبح یا انجام کارهای پرخطری که می‌تواند به سلامت جسمانی، اخلاق و رفاه آن‌ها آسیب برساند، نیستند.

ساعت کار و دستمزد اضافه کاری

طبق قانون جدید، کار بیش از پنج ساعت متوالی بدون حداقل یک ساعت استراحت ممنوع است. بیش از دو ساعت اضافه کاری در یک روز برای کارگران مجاز نیست. اگر ماهیت کار به بیش از دو ساعت اضافه کاری نیاز داشته باشد، کارمندان باید دستمزد اضافه کاری معادل دستمزد ساعتی معمولی با 25 درصد افزایش دریافت کنند. اگر شرایط ایجاب کند که کارمندان بین ساعت 10 شب تا 4 صبح اضافه کار کنند، آنها مستحق دریافت دستمزد اضافه کاری معادل حقوق ساعتی معمولی با 50 درصد افزایش هستند. افراد شیفتی از این قاعده مستثنی هستند. اگر از کارگران خواسته شود در یک روز تعطیل کار کنند، باید مرخصی یک روزه یا دستمزد اضافه کاری معادل حقوق روزانه معمولی با 50 درصد افزایش دریافت کنند.

برای دریافت اطلاعات جامع و متنوع دیگر در مورد قوانین کار و زندگی در امارات، آشنایی با بیزینس‌های فارسی زبان این کشور و به طور کلی نیازمندی‌های زندگی در امارات با ما همراه باشید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل