سفر به امارات

خور دبی و جاذبه‌های اطراف آن

حقایقی جالب درباره خورد دبی و اهمیت تاریخی آن

خور دبی (Dubai Creek) واقع در قلب شهر، دو منطقه بزرگ را از هم جدا می کند که نقش بزرگی در تبدیل دبی به ابرشهر امروزی ایفا کرده اند؛ دیره و بر دبی.

اگرچه کریک دبی یا همان خور دبی، اساسا یک ورودی آب شور است، اما در طول سال‌ها به مرکز فعالیت‌های تجاری و مسکونی در شهر تبدیل شده است. این مطلب درباره خور دبی که هنوز هم یکی از مقاصد توریستی پیشرو در شهر است، مطمئناً علاقه‌مندان به تاریخ و صنعت گردشگری دبی را سرگرم خواهد کرد.

خور دبی از نظر تاریخی به دلیل قرار گرفتن بین دیره و بر دبی و ختم آن به پناهگاه حیات وحش راس الخور شناخته شده است.

پس از امتداد این نهر به کانال آب دبی، آب‌های آن اکنون از بیزینس بی و مناطق جمیرا نیز می‌گذرد. ساختمان‌های به سبک قدیمی و قایق‌های چوبی سنتی به نام عبره همان چیزی است که بیشتر مردم وقتی از خور دبی یاد می‌کنند، بلافاصله در ذهنشان تداعی می‌شود.

عبره کجاس؟ آشنایی کامل با آناما حقایقی بسیار جالب و شگفت‌انگیز در مورد تاریخ خور دبی وجود دارد که توصیه می‌کنیم حتما بخوانید.

حقایق تاریخی خور دبی

تاریخچه دبی کریک غنی‌تر از آن چیزی است که فکر می کنید. یونانی‌ها این نهر را رودخانه زارا می‌نامیدند.

عکس های تاریخی خور دبیخور دبی نه تنها اولین بندر مهم شهر است، بلکه اهمیت آن در ساخت دبی امروزی نیز غیرقابل انکار است.

گفته می‌شود دبی کریک قبلاً بسیار بزرگتر بوده است؛ در اصل تاریخ نهر دبی به هزاران سال پیش باز می‌گردد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این نهر در گذشته بسیار بیشتر از 14 کیلومتری که امروزه وسعت دارد، به داخل خشکی کشیده شده بود.

در واقع، برخی اکتشافات زمین‌شناسی نشان می‌دهد که این آبراه ممکن است قبلا، تقریباً به مرز امروزی با عمان، در حدود 150 کیلومتری دبی رسیده باشد.

از لحاظ جغرافیایی، نهر هیچ گردشی نداشت. آب فقط از دریا به این ناحیه می‌ریخت و به پناهگاه راس الخور ختم می‌شد.

در ادامه چند عکس از دبی کریک را در بازه‌های زمانی مختلف می‌بینید.

صید مروارید در خور دبی، منشا مهم درآمدزایی در طول تاریخ

این نهر قبل از تبدیل شدن به قطب تجاری که پایه‌های دبی مدرن را بنا کرد، مرکزی برای غواصی مروارید بود – احتمالاً 7000 سال پیش!

تیم‌هایی از غواصان مستقر در اطراف خور برای جستجوی مروارید به دریا می‌رفتند، گاهی اوقات برای ماه‌ها !

تا زمانی که مرواریدهای مصنوعی در ژاپن توسعه یافتند و تا دهه 1930 بر بازار تسلط یافتند، غواصی مروارید، شغلی پرسود بود و مرواریدهای دبی تا اوایل قرن بیستم تقاضای زیادی داشتند.

از غواصی برای صید مروارید امروزه هم به عنوان بخش کلیدی فرهنگ اماراتی یاد می‌شود و بازدیدکنندگان می توانند در موزه مروارید دبی اطلاعات بیشتری در این‌باره کسب کنند.

حمل و نقل و توسعه خور دبی

خور دبی در طول قرن‌ها، بارها تغییر کرده و تکامل یافته است و امروزه نیز به توسعه خود ادامه می‌دهد، همانطور که دبی به عنوان یک مرکز تجاری رشد کرده است. دبی کریک به مرور زمان در اثر فرسایش طبیعی گل‌آلود شد و حرکت کشتی‌های بزرگتر در ورودی را دشوارتر کرد. بعدها شیخ راشد بن سعید آل مکتوم تیمی را برای مطالعه درباره گسترش نهر منصوب کرد. با تشکیل صندوق لایروبی نهر دبی به ویژه برای این منظور، کانالی به طول حدود 4000 فوت و عمق 6 فوت حفاری شد و یک ورقه‌ طویل در دو طرف نهر نصب شد، آبراه را تعریض کردند و اسکله‌ها ، پل‌ها و تونل‌هایی برای عبور از آب ایجاد کردند.

پس از آن، یک کشتی 500 تنی می‌توانست در نهر دبی لنگر بیاندازد که به افزایش تجارت در آن زمان بسیار کمک کرد.

قایق‌های سنتی یا همان عبره نیز، تا سال 1963 تنها راه عبور از خور برای مردمان بومی بودند تا اینکه که اولین پل در دبی، به نام پل مکتوم، بر روی این نهر و در سال 1963 ساخته شد.این سفر سریع و بدون ترافیک بود و می‌توانست مسافران را تقریباً مستقیماً از مرکز تجاری بر دبی به دیره برساند و دیگر نیاز نبود مسافران ، سفرهای طولانی آبراهی داشته باشند.

بعدها عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی، طرحی را برای راه اندازی باشگاه گلف و یات خور دبی ارائه کرد. سال 2007 سالی بود که یک طرح ساخت و ساز مدرن به ارزش 132 میلیون دلار برای توسعه خور دبی به پایان رسید. چشمگیرترین توسعه، گسترش اخیر خور در داخل و بازگشت به دریا از طریق ایجاد کانال آب دبی است که در سال 2016 افتتاح شد.

برج دبی کریک (Dubai Creek Tower)

برج خور دبی یا برج دبی کریک کجاستدر کل پروژه‌های گردشگری و تجاری زیادی در امتداد نهر دبی ایجاد شده است. شهرداری دبی همچنین امکانات عمومی و پارکینگ های زیادی را برای خدمات رسانی به بازدیدکنندگان و گردشگران ایجاد کرده است. دبی از تکمیل فازهای اول پروژه برج کریک خبر داده است که یکی از مهمترین نقاط دیدنی دبی خواهد بود زیرا قرار است این برج با ۱۰۰ متر ارتفاع بیشتر نسبت به برج خلیفه دبی، بلندترین برج جهان شود.

هزینه برج، همانطور که توسط شرکت پیشتاز در ساخت و ساز اعمار اعلام شده است، به یک میلیارد دلار می رسد و در نزدیکی پناهگاه حیات وحش راس الخور در کنار نهر واقع شده است.

جاذبه‌های نزدیک خور دبی و تفریحات شگفت‌انگیزی که می‌توانید در نزدیکی آن انجام دهید

جاذبه های خور دبی

یک  قدم زدن در امتداد خود نهر برای لذت بردن از باد آرامش بخش و شگفت زده شدن از جذابیت منطقه که زیبایی طبیعی آن با تبهر تمام، با جهان مدرن ترکیب شده، کافی است. این مسیر نسبتاً ساده‌ای است که مملو از بازار، مغازه‌ها و رستوران‌ها است اما 14 کیلومتر طول دارد و واقعا باید انتخاب کنید که تا چه حد پیاده روی خواهید کرد !

توصیه می‌کنیم مسیر الفهیدی (Al fahidi) به السیف(Al Seef)  را طی کنید، که شما را به دنیای دبی قدیم می‌برد.

اما جدا از این، کارهای دیگری هم وجود دارد که می‌توانید در نزدیکی خور دبی انجام دهید و مکان‌های بسیاری هم هستند که باید از آن‌ها دیدن کنید، ما برجسته‌ترین آن‌ها را در ادامه لیست کرده‌ایم.

 • قایق سواری عبره

سفر دریای و قایقرانی در خور دبیبرای عبور از کانال خور دبی، سواری سنتی عبره در دسترس است. هرچند، این قایق‌های سنتی برای حمل و نقل عموم از یک سوی نهر به سمت دیگر آن تدارک دیده شده است، اما این می‌تواند یک سفر کاملا تفریحی باشد!

 

با یک درهم در امتداد نهر سفر کنید و مهم‌ترین نقاط دیدنی دبی را ببینید و همچنین از تماشای مرغ‌های دریایی لذت ببرید. اگر یک گروه هستید، می توانید یک قایق شخصی با قیمت 100 درهم کرایه کنید و در امتداد خور دبی یک سفر دریایی خصوصی داشته باشید.

 • کروز

کروز خور دبی یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی برای استفاده حداکثری از گشت و گذارتان است که یک بوفه بین‌المللی برای شام نیز دارد. این تجربه در واقع تکمیل تجربه عبره سواری با سطحی بالاتر و امکانات بیشتر است.

با سرگرمی‌های زنده این سفر، می‌توانید آرام بنشینید و درخشش شهر در شب، از روی عرشه یک کشتی در دل نهری که قلب امارات است را تماشا کنید.

 • پارک کریک دبی   

آشنایی با پارک خور دبی پارک کریک دبی  (Dubai Creek Park)دومین پارک بزرگ دبی است که به لطف مناظر سرسبز اطراف نهر، یکی از مهم‌ترین پارک‌های دبی برای کسانی است که علاقه‌مند به فضاهای طبیعی هستند.

در این پارک، دوچرخه‌هایی برای کرایه وجود دارند که ساکنین اطراف حسابی عاشق آن هستند.

هم‌چنین پارک دارای یک مرکز آموزشی و سرگرمی برای کودکان 2 تا 15 ساله است که آنها را تشویق می‌کند تا از طریق بازی و تمرین به جستجو و کشف بپردازند. باربیکیو، کایاک سواری، غذا دادن به پرندگان و لذت بردن از مناظر دیدنی شهر برخی دیگر از کارهایی هستند که می‌توانید اینجا انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین پارک های دبی

 • رستوران‌های شناور

رستوران‌های شناور در کریک دبی همچنین به بازدیدکنندگان این فرصت را می‌دهند که در اطراف نهر بگردند و غذا بخورند و اجراهای هنری و موسیقی جالبی را تماشا کنند.

 • بازارها

خور دبی خانه برخی از بهترین بازارهای سنتی دبی است. تعدادی غرفه وجود دارد که می‌توانید مهارت‌های چانه زنی خود را برای خرید عطر، جواهرات و قهوه عربی در آن‌ها آزمایش کنید. برای خرید پارچه‌ هم بازار‌های نساجی در این اطراف وجود دارد که سر زدن به آن واجب است.

شب‌ها هم این بازارها با لامپ‌های سنتی روشن می‌شوند که فضای منطقه را بسیار دلپذیر می‌کند.

برخی از معروفترین بازارهای اطراف خور دبی عبارت‌اند از:

بازار طلای دبی

بازار طلا در خور دبیاین بازار، یکی از معروف‌ترین بازارهای طلا در جهان است و در آن مغازه‌های زیادی وجود دارند که هر چیزی که در دنیای طلا جدید و متفاوت است را ارائه می‌دهند، از جلیقه و کلاه طلا رفته تا بزرگترین حلقه جهان که به طور نمایشی در این بازار به نمایش گذاشته شده است. این بازارها حدود ساعت 8 صبح باز می‌شوند.

بازار پارچه دبی

بازار پارچه دبی کریکشاید دلتان بخواهد سوغاتی یا چند دست لباس سنتی بخرید.

از کتان گرفته تا بهترین روسری‌های ابریشمی، همه انواع پارچه‌ها را در غرفه‌های بی‌شمار این بازار خواهید یافت. اگر ترجیح می‌دهید لباسی با طرح دلخواه خود داشته باشید، پارچه و لوازم جانبی خود را بردارید و به یکی از خیاطان ماهر این بازار مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: دبی مال، آشنایی با بزرگ ترین مرکز خرید امارات

 • السیف

السیف در خور دبیالسیف دبی (Al Seef) با در آغوش گرفتن 1.8 کیلومتر از خط ساحلی خور دبی، محله‌ایست سرشار از معماری سنتی، از جمله برج‌های بادگیر باشکوه و ساختمان‌های ماسه‌سنگ. اینجا پر از کافه و هتل و رستوران است، بنابراین صبحانه را بهتر است همینجا میل کنید.

بازدید خود از السیف را با قدم زدن در اسکله و مارینا، که در آن مراکز خرید شیک در کنار بافت‌های قدیمی قرار گرفته‌اند و رنگ سفید قایق‌های تفریحی آن کاملاً مکمل رنگ‌های شنی و دریایی است، تکمیل کنید.

 • موزه ایلوژنز دبی (Museum Of Illusions)

 همه ما دوست داریم فکر کنیم که هرگز امکان ندارد فریب هیچ نوع شعبده‌بازی یا ترفندی را بخوریم، اما ورود به موزه ایلوژنز به معنی توهمات در السیف خور دبی، این تصور را تغییر می دهد. با داشتن هشتاد بخش، این موزه حسابی ذهنتان را به خود مشغول خواهد کرد!

 • محله الفهیدی

همه چیز درباره الفهیدی در دبی خوریک تور پیاده روی در محله تاریخی الفهیدی (Al Fahidi Historical Neighbourhood) شما را کاملا به دبی قدیم می‌برد.

با وجود جاده‌های شلوغ اطراف الفهیدی، برج‌های بادی ساخته شده از سنگ، گچ و چوب صندل، شما را بسیار آرام خواهد کرد.

یکی از خیابان‌های پیچ در پیچ محله را انتخاب کنید و به کاوش و کشف خانه‌هایی با معماری سنتی بپردازید که اکنون به موزه، گالری هنری، کافه و همچنین فضاهای نو برای رویدادهای خاص تغییر کاربری داده‌اند. قلعه الفهیدی و خانه شیخ سعید نیز از جمله مواردی هستند که در این محله، باید حتما از آن بازدید کنید.

اگر هم مشتاق یادگیری فرهنگ و آداب و رسوم اماراتی هستید، برای ثبت‌نام در کلاس‌های عربی، تورهای میراث فرهنگی و بازدید از مسجد با راهنما، به مرکز تفاهم فرهنگی شیخ محمد (SMCCU) بروید.

دیگر مکان‌هایی که باید در فهیدی از آن‌ها بازدید کنید عبارتند از موزه سکه و خانه خوشنویسی (دارالخط).

 • پناهگاه حیات وحش راس الخور (Ras Al Khor Wildlife Sanctuary)

پناهگاهی برای دوستداران طبیعت و تماشاگران پرندگان در انتهای خور که تا مدت بسیار طویلی از چشم‌ها دور مانده بود اما حالا حسابی به لطف فلامینگوهای صورتی رنگ خود که در گله‌های بزرگ این اطراف پرسه می‌زنند، شناخته شده است. تالاب نهر که بیش از 6.2 کیلومتر مربع وسعت دارد، دارای انواع حرا و تالاب هایی است که خانه بیش از 180 گونه پرنده است.

 • ‎باشگاه گلف و یات خور دبی

‎هیچ چیز مثل دور زدن در کنار هوای آزاد دریا از نهر دبی نیست، به همین دلیل است که باشگاه گلف و یات خور دبی به مکانی محبوب برای گلف بازان دبی تبدیل شده است!

این زمین برنده جوایز یکی از خوش منظره‌ترین زمین‌های گلف قهرمانی par 3 در دبی است که موقعیت آن در وسط شهر بسیار قابل دسترس است.

 • آتش بازی و سرگرمی

اگر به اندازه کافی در دبی زندگی کرده باشید، می‌دانید که این شهر برای بسیاری از جشن‌ها آتش بازی، سرگرمی‌های زنده و کنسرت های فراوان تدارک می‌بیند و نهر دبی مکانی فوق‌العاده برای تماشای همه آن‌ها است.

پس حتما در مناسبت‌های مختلف، حواستان به اینجا باشد!

چگونه به خور دبی برویم؟

خور دبی، 15 دقیقه با ماشین از پل القرهود که منطقه بر دبی (Bur dubai) و دیره (Deira) را به هم متصل می‌کند، فاصله دارد. همچنین از طریق پل آل مکتوم و پل بیزینس بی که هر دو منطقه را به هم متصل می‌کند نیز، می‌توانید به دبی کریک بروید.

خبر خوب این است که برای رفتن به دبی کریک گزینه‌های حمل و‌نقل عمومی مثل اتوبوس، مترو و کشتی از دیره نیز وجود دارد.

سه پل بر روی نهر برای اتصال قسمت‌های مختلف شهر به یکدیگر و تسهیل روند حرکت از طریق پل القرهود، پل آل مکتوم و تقاطع بیزینس‌بی وجود دارد.

شاید خور دبی ، پس از تفریحات لوکس و مدرن دبی، یکی از آن جاهایی باشد که برای کشف حقیقت باید از آن دیدن کنید. حس و حال متفاوت این نهر، که ترکیبی از دبی قدیم و جدید است، شما را به تاریخ دبی علاقه‌مند خواهد کرد. اکنون، هر بار که از خور دبی دیدن می‌کنید، می‌دانید که اولین موسسین امارات، روزی در سواحل بکر همین نهر بود که امروز دبی را دیدند و چنین پیشرفتی را به‌وجود آوردند!

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا