اخبار امارات

پیوند موفقیت آمیز مغز و استخوان در دبی

دختر بچه 8 ساله در امارات ناجی خواهر نوزادش شد

یک نوزاد دختر نه ماهه با موفقیت عمل پیوند مغز استخوان را برای درمان لوسمی لنفوبلاستیک حاد در بیمارستان ابوظبی پشت سر گذاشت.

عفیفه زهرا محمد اقبال، چهارمین فرزند یک زوج پاکستانی است که در ماه مارچ ۲۰۲۲ متولد شد و در سه ماهگی علائم تب طولانی و رنگ‌پریدگی نشان داد. والدین او که ۱۰ سال است در امارات ساکن‌اند، او را به بیمارستانی در عجمان بردند و بعد از نتایج غیرعادی آزمایش خون، او را به برجیل مدیکال سیتی بردند.

برای او لوسمی لنفوبلاستیک حاد تشخیص داده شد، بیماری‌ای که درصورت درمان نشدن به‌سرعت پیشرفت می‌کند و در کودکان شایع است.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با ویزای طلایی امارات برای پزشکان

 

به محض تشخیص بیماری، پزشکان مغز استخوان او را بررسی کردند و آزمایش‌های پیشرفته‌ی ژنتیک نشان داد که بیماری او به علت جهش ژنتیکی رخ داده و تنها راه درمان آن پیوند مغز استخوان است.

تیم درمان خانواده‌ی عفیفه را تحت آزمایش قرار داد و متوجه شد که پادتن‌های خواهر نه ساله‌ی عفیفه به نام نازیا کاملا با او مطابقت دارد. پس از ادامه دادن دوره‌ی شیمی درمانی، روز ۱ دسامبر پیوند مغز استخوان از خواهر عفیفه به او انجام شد و عفیفه‌ی نه ماهه تحت مراقبت‌های شدید قرار گرفت تا بر واکنش بدنش به سلول‌های جدید نظارت شود.

در روزهای پس از عمل او دچار مشکلاتی مانند تشنج و عفونت خونی شد که با رسیدگی‌های تیم درمان برطرف گردید و سلامت او بهبود یافت. علی‌رغم شرایط چالش‌برانگیز و احتمال کم موفقیت پیوند به علت سن پایین عفیفه، آزمایش‌های خونی و ژنتیکی یک ماه بعد نشان دادند که پیوند موفقیت‌آمیز بوده و تمام سلول‌های مغز استخوان او با سلول‌های خواهرش جایگزین شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا