اخبار اماراتزندگی در امارات

آشنایی با رمضان 2024 در دبی و امارات

تمام مواردی که در مورد ماه رمضان در امارات باید بدانید

ماه رمضان نزدیک است و در امارات در این ماه لازم است که برنامه‌ی روزانه‌تان را تغییر بدهید. با اینکه تاریخ رسمی آغاز ماه رمضان بعد از رؤیت هلال ماه توسط کمیته‌ی مخصوص اعلام می‌شود، طبق محاسبات نجومی این تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۲۴ خواهد بود.

در بیشتر کشورهای اسلامی که در آن‌ها ماه شعبان از یکشنبه ۱۱ فوریه آغاز شد، آماده‌سازی برای رؤیت هلال ماه رمضان از یکشنبه ۱۰ مارس آغاز می‌شود.

ساعات کاری در ماه رمضان

 • برای بخش خصوصی ساعات کاری دو ساعت کاهش می‌یابد و این شامل کارکنان غیرمسلمان نیز می‌شود که می‌توانند بدون کاهش دستمزد ساعات کاری خود را کم کنند.
 • برای رستوران‌ها، بیشتر آن‌ها در زمان افطار تا سحر کار می‌کنند و در طول روز تعطیل هستند. برخی از رستوران‌ها و کافه‌ها در طول روز باز هستند و می‌توانید از آن‌ها سفارش غذا به‌صورت بیرون‌بر بدهید یا در محیط بسته‌ی مخصوص داخل رستوران‌ها غذا میل کنید.
 • برای مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها ساعت کاری تغییر نمی‌کند و مراکز خرید نیز تا دیروقت باز هستند.
 • ساعت کاری پارکینگ‌های پولی در ماه رمضان تغییر می‌کند. اطلاعات مربوط به زمان پارکینگ، هزینه و روش پرداخت در محل هر پارکینگ ذکر می‌شود. در دبی ساعت پارکینگ پولی در ماه رمضان از ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر و ۸ شب تا ۱۲ شب می‌باشد. اطلاعات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد.
 • تاکسی‌ها نیز در طول ماه رمضان در تمام ساعات فعالیت دارند. اما ممکن است برای گرفتن تاکسی در خیابان، به‌خصوص هنگام عصر، با مشکل مواجه شوید. بهتر است تاکسی را از پیش و از طریق اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی مانند کریم، Hala Taxi و اوبر رزرو کنید.

ساعت کاری مجموعه‌های تفریحی و پارک‌های امارات

تفریحات و پارک ها در دبی و امارات در ماه رمضان

گلوبال ویلج: گلوبال ویلج که یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های تفریحی فضای باز در امارات است، اعلام کرد که در طول ماه رمضان همه‌روزه از ۶ عصر تا ۲ بامداد باز خواهد بود.

 • پارک‌های عمومی دبی: روز ۲۹ فوریه شهرداری دبی ساعت کاری پارک‌های عمومی در ماه رمضان را اعلام کرد. پارک‌های محلی و بوستان‌ها از ۸ صبح تا ۱ بامداد باز خواهند بود اما درهای این پارک‌ها برای استفاده‌ی ورزشی از بعد از اذان صبح باز می‌شود.
 1. پارک صفا، پارک مشرف و پارک زعبیل: ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب
 2. پارک الممزر: ۸ صبح تا ۱۰ شب
 3. پارک کریک: ۹ صبح تا ۱۰ شب
 4. مسیرهای دوچرخه و کوهنوردی در پارک مشرف:‌ ۶ صبح تا ۶ شب
 5. پارک قرآن: ۱۰ صبح تا ۱۰ شب
 6. خانه‌ی شیشه‌ای و غار معجزه در پارک قرآن: ۱۲ ظهر تا ۹ شب
 7. دبی فریم:‌۱۱ صبح تا ۷ عصر
 8. چیلدرن سیتی: دوشنبه تا جمعه ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر و شنبه و یکشنبه ۱۱ صبح تا ۴ بعدازظهر

ساعت کاری مدارس

در ماه رمضان ساعات آموزشی مدارس نیز کاهش می‌یابد و با نزدیک شدن به این ماه والدین می‌توانند ساعت دقیق را از مدارس فرزندان خود بپرسند.

امسال تعطیلات سه‌هفته‌ای بهاره مدارس خصوصی در طول ماه رمضان در روز ۲۵ مارس آغاز می‌شود و تا ۱۴ آوریل ادامه خواهد داشت.

آیا در ماه رمضان، همه‌جا در طول روز بسته می‌شود؟

با اینکه هنوز چیزی برای امسال اعلام نشده است، اما معمولا بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها در ماه رمضان در طول روز نیز باز هستند. ساعت کاری هر رستوران نیز ممکن است متفاوت باشد بنابراین قبل از مراجعه حتما پرس‌وجو کنید. در طول ماه رمضان در امارات بسیاری از مکان‌ها از جمله مراکز خرید تا دیروقت و حتی پس از نیمه‌شب باز هستند.

تمام افراد باید در طول ماه رمضان پوشش و رفتار مناسب داشته باشند. حتی اگر روزه نمی‌گیرید، باید در مکان‌های عمومی به خصوص اماکنی که افراد روزه‌دار حضور دارند پوشش مناسب داشته باشید. همچنین حین رانندگی صدای موسیقی را تا جای ممکن کم کنید.

بایدها و نبایدهای ماه رمضان در دبی

 • باید بدانید که ساعت کاری ادارات مختلف تغییر می‌کند و ساعت کاری برای تمام افراد (مسلمان و غیرمسلمان) به شش ساعت در روز کاهش می‌یابد.
 • بهتر است شب زنده دار شوید چون اکثر تفریحات ساعات بیشتری در طول شب باز می مانند و بعضی تا سحر ادامه دارند.
 • در مورد خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن در طول روز در مکان های عمومی، احترام به روزه داران را در نظر بگیرید و ملاحظه لازم را داشته باشید.
 • توصیه می‌شود رزرو رستوران را به آخرین لحظه موکول نکنید زیرا رستوران‌ها در ماه رمضان بسیار شلوغ‌تر می‌شوند.
 • نباید در طول روز در مکان‌های عمومی موسیقی بلند پخش کنید.

کاهش ساعت کاری در ماه رمضان برای کارکنان بخش دولتی امارات اعلام شد

امارات رسماً تغییرات ساعت کاری در ماه رمضان برای کارکنان بخش دولتی را اعلام کرد.

طبق اعلام اداره فدرال منابع انسانی دولتی در روز دوشنبه، کارکنان دولتی فدرال در ماه رمضان از روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه ۲.۵ ساعت کمتر و روز‌های جمعه ۱.۵ ساعت کمتر کار خواهند کرد.

در ماه رمضان تمام نهادهای وزارتی و فدرال در روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲:۳۰ بعدازظهر فعال خواهند بود. روزهای جمعه نیز ساعت کاری از ۹ صبح تا ۱۲ ظهر می‌باشد.

این اداره همچنین تایید کرد که وزارتخانه‌ها و نهادهای فدرال می‌توانند در ماه رمضان نیز به استفاده از ساعات کاری منعطف یا دورکاری ادامه دهند. استفاده از این روش‌ها باید مطابق اصول مشخص‌شده باشد و حداقل ساعت کاری لازم در طول روز رعایت شود.

به علاوه به کارکنان دولتی امکان دورکاری در روزهای جمعه در طول ماه رمضان داده می‌شود اما این انعطاف کاری باید محدود باشد تا از ۷۰ درصد کل کارکنان فراتر نرود.

طبق تقویم قمری منتشر شده توسط سازمان امور اسلامی دبی، رمضان احتمالا از روز سه‌شنبه ۱۲ مارس آغاز خواهد شد.

تغییر ساعت کاری شامل تمام کارکنان اعم از روزه‌دار و غیرروزه‌دار می‌شود تا به آن‌ها برای شرکت در فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی مخصوص این ماه کمک کند.

در حالت عادی ساعت کاری نهادهای دولتی فدرال در امارات ۴ روز و نیم در هفته است که در روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه از ۷:۳۰ صبح تا ۳:۳۰ بعدازظهر و در روزهای جمعه از ۷:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر می‌باشد.

نهادهای دولتی مربوط به هر امارت در ابوظبی، دبی، عجمان، ام‌القوین، راس‌الخیمه و فجیره نیز از همین الگو پیروی می‌کنند اما در شارجه روزهای کاری نهادهای دولتی چهار روز در هفته از دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۳:۳۰ بعدازظهر و روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه تعطیل است.

پارک رایگان در هنگام افطار و کاهش ساعات اداری

کمتر از یک ماه دیگر تا رمضان باقی مانده است و این ماه روزه‌داری و نماز، تغییراتی را در زندگی روزمره به همراه می‌آورد.
در طول ماه رمضان در امارات، شما نیاز به تنظیم مجدد برنامه روزانه‌تان دارید. در اینجا به برخی از تغییراتی که در طول این ماه رخ می‌دهند، اشاره می‌کنیم.

رمضان در امارات چه زمانی است؟

هرچند تاریخ رسمی تنها پس از رؤیت هلال ماه توسط کمیته رؤیت هلال امارات در ماه آینده اعلام خواهد شد، پیش‌بینی‌های نجومی نشان می‌دهند که این ماه قرار است در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۲۴ آغاز شود.

رمضان بر ساعات کاری دفاتر، مراکز خرید، رستوران‌ها و پارکینگ‌های پولی نیز تأثیر می‌گذارد. در اینجا توضیح مختصری در مورد آنچه انتظار می‌رود، آمده است:

۱. دفاتر بخش خصوصی

بر اساس ماده ۱۵ (۲) ساعت کاری در طول رمضان دو ساعت کاهش می‌یابد.
وب‌سایت رسمی دولت امارات اعلام می‌دارد که کارگران غیرمسلمان نیز حق دارند بدون کاهش حقوق، از ساعات کاری کمتری در طول رمضان بهره‌مند شوند.

۲. ساعات کاری رستوران‌ها

بیشتر رستوران‌ها با ساعات روزه‌داری هماهنگ هستند.
آنها در طول روز بسته هستند و پس از نماز مغرب باز می‌شوند.
برخی از رستوران‌ها و کافه‌ها در طول روز باز هستند و افراد می‌توانند برای تحویل یا برداشت غذا یا صرف غذا در فضاهای محصور سفارش دهند.

۳. ساعات کاری فروشگاه‌های مواد غذایی و مراکز خرید

سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی همانند معمول باز هستند.
مراکز خرید تا دیروقت باز می‌مانند.

۴. زمان‌بندی پارکینگ

ساعات پارکینگ عمومی پولی در طول رمضان تغییر می‌کند. اطلاعات مربوط به زمان‌بندی پارکینگ‌ها، هزینه‌ها و روش‌های پرداخت بر روی دستگاه‌های پارکینگ توسط مناطق پارکینگ نشان داده می‌شود. به عنوان مثال، در دبی، ساعات پارکینگ عمومی پولی در طول رمضان از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر و از ۸ شب تا ۱۲ نیمه‌شب است، طبق اعلام اداره راه‌ها و حمل‌ونقل دبی (RTA) جزئیات مربوط به تمام امارات نزدیک‌تر به رمضان اعلام خواهد شد.

۵. در دسترس بودن تاکسی‌ها

بر اساس اعلام وب‌سایت u.ae، هرچند تاکسی‌ها در امارات ۲۴ ساعته در دسترس هستند، ممکن است در طول شب‌ها، به دلیل افطار رانندگان، پیدا کردن تاکسی مستقیماً از جاده سخت‌تر باشد. بهتر است که از پیش از طریق اپلیکیشن‌های اشتراک‌گذاری سفر مانند کریم (Careem)، هلا تاکسی (Hala Taxi)، یا اوبر (Uber)، تاکسی رزرو کنید.


آتش‌بازی‌های رمضان ۲۰۲۴ را کجا تماشا کنیم؟

آتش بازی در امارات در ماه رمضان 2024شاید هنوز تاریخ دقیق و رسمی آغاز ماه رمضان مشخص نباشد اما می‌دانیم که با شروع این ماه، آتش‌بازی‌های متعددی در سراسر دبی برگزار خواهد شد.

در طول ماه رمضان در مارس و آوریل هر آخر هفته شب‌ها سه آتش‌بازی در نقاط مختلف دبی برگزار خواهد شد. این آتش‌بازی‌ها از جمعه ۱۵ مارس تا یکشنبه ۷ آوریل برگزار می‌شوند و از ساعت ۱۰ شب آغاز می‌شوند.

برنامه‌ی این آتش‌بازی ها بدین‌ترتیب است:

 • السیف: جمعه ۲۲ مارس تا یکشنبه ۲۴ مارس
 • بلوواترز: جمعه ۱۵ مارس تا یکشنبه ۱۷ مارس، جمعه ۲۹ مارس تا یکشنبه ۳۱ مارس
 • دبی فستیوال سیتی: جمعه ۵ آوریل تا یکشنبه ۷ آوریل

پلیس دبی توپ های اعلام ماه رمضان و افطار را در 7 مکان شهری مستقر می کند

پلیس دبی توپ های اعلام ماه رمضان و افطار را در 7 مکان شهری مستقر می کنددر دبی، توپ‌های سنتی ماه رمضان در هفت مکان مختلف قرار داده خواهند شد و یک توپ سیار به ۱۳ منطقه مختلف سفر خواهد کرد. این اطلاعات توسط پلیس دبی در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر نمایشگاهی دبی (Expo City Dubai) اعلام شد.

سرهنگ عبدالله علی الغیثی، معاون امور عملیاتی، گفت که توپ اصلی بار دیگر در Expo Dubai قرار خواهد گرفت و شش توپ دیگر در مناطقی چون تپه‌های داماک (Damac Hills)، بندر ویدا کریک (Vida Creek Harbour)، برج خلیفه، مردف داون تاون ،فستیوال سیتی و خانه مهمان حتا قرار خواهند گرفت.

یک تیم متشکل از یک سرگرد، افسر ترافیک و سربازان، توپ‌ها را به کار خواهند برد. برای اولین بار، اعضای تیم در شهر نمایشگاهی با لباس سنتی پلیس دبی که در سال ۱۹۵۶ پوشیده شده بود، حاضر خواهند شد.

توپ سیار دو روز در هر یک از ۱۳ مکان مختلف حضور خواهد یافت و سفر خود را از مسجد بزرگ السطوه آغاز خواهد کرد و شامل توقف‌هایی در برج خلیفه، ند الشبا، پیاده‌روی الغف، مجلس ام سقیم، پارک زعبیل، مجددا بازدید از ند الشبا، بندر خور دوبی، حتا، دوباره بازدید از ند الشبا، الخوانیج مجلس، فستیوال سیتی و در نهایت مرکز مالی بین‌المللی دبی خواهد بود.

شلیک توپ‌ها هر روز هنگام افطار به طور زنده از تلویزیون دوبی پخش خواهد شد.

هر توپ برای اعلان ماه رمضان دو بار، هر روز برای اعلان افطار یک بار و برای اعلام عید فطر دو بار و دوباره پس از نماز عید، شلیک خواهد شد.

پلیس دبی از توپ‌های ساخت بریتانیایی PDR MK1L که در سال ۱۹۴۵ ساخته شده‌اند استفاده می‌کند. هر توپ ۲۵ پوند وزن دارد و صدایی تا ۱۷۰ دسی‌بل تولید می‌کند که از فاصله تا ۱۰ کیلومتری قابل شنیدن است.

همچنین، سرهنگ عبدالله طارش الامیمی، فرمانده واحد توپخانه، اظهار داشت که دو توپ قدیمی فرانسوی که در دهه ۱۹۶۰ استفاده شده‌اند و در ماه رمضان سال گذشته مستقر شده بودند، این بار در تپه‌های داماک و فستیوال سیتی قرار خواهند گرفت. این توپ‌ها به بخش جدایی‌ناپذیری از سنت سالانه تبدیل شده‌اند.

نخستین بازار بزرگ ماه رمضان در دبی برای سال ۲۰۲۴ اعلام شد

یکی از بزرگترین بازارهای موقت رمضان بازگشته است زیرا دبی خود را برای ماه مقدس آماده می‌کند.

بازار رمضان در میدان پلازا نزدیک برج‌های امارات جمیرا در دبی برای فصل دوم بازگشته است.

انتظار می‌رود ماه مقدس از دوشنبه ۱۱ مارس آغاز شود، در حالی که بازار رمضان از جمعه ۱۵ مارس به صورت روزانه باز خواهد بود و تا پنجشنبه ۴ آوریل ادامه خواهد داشت.

سال گذشته، منطقه‌ای نزدیک موزه آینده به عنوان بازاری در طول ماه رمضان با فراوانی غرفه‌ها و تنقلات از غروب تا سپیده‌دم استفاده شد.

بازار در کنار فضای روباز مجلس رمضان در برج‌های امارات جمیرا برای افطار و سحری قرار خواهد گرفت.

فعالیت‌های فراوانی شامل بازی‌های تخته‌ای، بازی‌های تعاملی، هنرهای دستی و حتی کلاس‌های آشپزی برای سرگرم کردن مردم وجود خواهد داشت.

هنرمندان حنا و خوشنویسی نیز در کنار نقاشان صورت در فضای بزرگ بازار غرفه خواهند داشت.

اجراهای مرحله‌ای منظم نیز طی ماه رمضان در این فضا برگزار خواهد شد و یک زمین بازی برای سرگرمی کودکان وجود دارد.

بازار رمضان از ساعت ۵ عصر تا ۲ بامداد از جمعه ۱۵ مارس تا پنجشنبه ۴ آوریل به صورت روزانه باز است.

برای اولین بار در ۲۴ سال، رمضان در زمان زمستان خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا