آیا دبی و ابوظبی شهرهای گرانی برای زندگی هستند؟

آیا دبی و ابوظبی شهرهای گرانی برای زندگی هستند؟

دبی و ابوظبی در لیست گران‌‌ترین شهرها برای مهاجران، همچنان جزو 20 شهر اول نیستند.

این تحقیق که توسط شرکت ECA International و در مارس 2022 انجام شد، نشان می‌دهد که هر دو این شهرها ،نسبت به قبل، به صدر این لیست نزدیک‌تر شده‌اند؛ ابوظبی با 6 پله صعود به جایگاه 22، و دبی با 8 پله صعود از جایگاه 31 به 23 رسیده‌ است.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره هزینه های زندگی در دبی

 

هنگ‌کنگ همچنان جایگاه خود را در صدر این رتبه‌بندی، به‌عنوان گران‌ترین شهر جهان برای زندگی‌ به‌عنوان یک کارگر خارجی، حفظ کرده است. از طرفی، نیویورک صعود داشته و با عبور از ژنو به جایگاه دوم در این لیست رسیده است. لندن نیز با یک رتبه جابه‌جایی و پیشی گرفتن از توکیو، جایگاه چهارم این لیست را به خود اختصاص داد.

برای ساخت این جدول، اجناس و خدمات بسیاری از 500 مکان مختلف در 120 کشور جهان تحت تحقیق و بررسی قرار گرفتند.

شرکت ECA International هر شش ماه یک‌بار بر روی مخارج زندگی در 207 شهر جهان تحقیقی انجام می‌دهد که در نتیجه‌ به تهیه‌ی لیستِ رتبه‌بندی‌شده‌ای از شهرها ختم می‌شود. رئیس بخش مسائل مربوط به آسیا در این شرکت گفت که امسال، رشد ناگهانی تورم در جهان، بسیاری از مناطق هدف تحقیقات آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. سوخت یکی از فاکتورهای بسیار مهم و موثر در افزایش مخارج زندگی است.

دبی‌، چهاردهمین شهر گران دنیا برای فوق ثروتمندان

دبی با دو پله سقوط در رتبه‌ی چهاردهم گران‌ترین شهرهای جهان برای افراد ثروتمند (High Net Worth) قرار گرفت. آسیا همچنان گران‌ترین منطقه برای افراد ثروتمند است و ۶ تا از ۱۰ شهر نخست این فهرست را در خود جای می‌دهد. این آمار با توجه به سبد خرید کالاها و خدمات افراد ثروتمند تهیه شده (شامل املاک یا بلیت هواپیما) و در آن قیمت‌های ۲۴ شهر گران جهان تحلیل شده است.

شانگهای همچنان گران‌ترین شهر جهان برای افراد ثروتمند است و بعد از آن لندن، تایپه، هنگ‌کنگ، سنگاپور، موناکو، زوریخ، توکیو، سیدنی و پاریس رتبه‌های ۲ تا ۱۰ را تشکیل می‌دهند. دبی بعد از نیویورک، سائوپائولو و میلان در رتبه‌ی ۱۴ قرار دارد.

گفته می‌شود با وجود اینکه وضع مالی افراد ثروتمند (افراد دارای حداقل سرمایه‌ی ۱ میلیون دلاری) در سال گذشته بهتر شده، همزمان سبد کالاها و خدماتی که شاخص سبک زندگی را تعریف می‌کنند بزرگ‌تر شده و این یعنی قدرت خرید افراد ثروتمند در یک سال اخیر کاهش یافته است.

قیمت کالاها و خدماتی که افراد ثروتمند مصرف می‌کنند در یکسال گذشته ۷.۵ درصد افزایش یافته و ۷۵ درصد این کالاها و ۶۳ درصد این خدمات شاهد رشد قیمت بوده‌اند. این درحالیست که میانگین افزایش قیمت تمام کالاها ۱.۰۵ درصد بوده است.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل