امارات آیدی چیست؟

امارات آیدی چیست؟

آشنایی با امارات آیدی و سیستم شناسایی در امارات متحده عربی

امارات آیدی برای اولین بار در سال 2006 ایجاد و برای برای مقامات ارشد و کارمندان 16 وزارتخانه و مؤسسه فدرال در امارات صادر شد.
اولین ثبت‌نام این کارت‌ها استقبال خوبی به همراه داشت و سپس معرفی این کارت طی چند ماه آینده تسریع شد و در طول چند سال، همه در سراسر هفت امارت یک کارت امارات آیدی داشتند.
اما آنچه زمانی یک کارت شناسایی ساده پشت کیف پول بود، اکنون به بخشی ضروری از زندگی در امارات تبدیل شده است.
این کارت نه تنها به شما امکان دسترسی به خدمات مختلف دولتی، بیمه و حتی سفر را می‌دهد، بلکه اکنون جایگزین برچسب ویزای اقامت امارات در پاسپورت‌ها شده است.

 

کارت امارات آیدی جدید

ویژگی های نسل جدید امارات آیدی

 

بیشتر بخوانید: با حذف برچسب ویزا از پاسپورت امارات، چگونه اقامت خود را ثابت کنیم؟

بیشتر بخوانید: چگونه تا گرفتن کارت جدید، امارات آیدی دیجیتال بگیرم؟

 

تمدید یا دریافت امارات آی دی

تمام ساکنان امارات، فارغ از سنشان، موظف به دریافت امارات آی‌دی هستند. این کارت شناسایی پس از انقضای هر دوره اقامت تمدید خواهد شد.

همان‌طور که امسال اعلام شد، از این پس امارات آی‌دی حکم مدرک اقامت ساکنان را داشته و جایگزین برچسب ویزای پاسپورت خواهد شد. درخواست‌های اقامت – جدید یا تمدید – یکپارچه شده‌اند.

به تازگی، اداره فدرال هویت، تابعیت، گمرک و امنیت بنادر (ICP) شروع به صدور نسل جدیدی از آی‌دی کارت‌ها کرد که مجهز به حفاظت افزایش یافته، و مشخصات فنی و مبتنی بر فناوری پیشرفته مانند ظرفیت بالاتر تراشه و ویژگی بازخوانی داده‌ها بدون دخالت دست هستند. این کارت باکیفیت از دوام بیشتری نیز برخوردار است.

از آن‌جایی که امارات آی‌دی مهمترین مدرک مورد نیاز برای استفاده از خدمات و معاملات در بخش‌های عمومی و خصوصی است، ساکنان باید به‌موقع برای دریافت آی‌دی‌های خود اقدام کنند.

اداره ICP اخیرا طی انتشار پستی در فضای مجازی اعلام کرد که پس از درخواست صدور یا تمدید آی‌دی کارت خود، چند قدم دیگر نیز لازم است:

 • مشخصات ارسال ثبت شده در فرم تقاضا را تایید کنید.
 • وضعیت درخواست خود را در وبسایت ICP و یا اپلیکیشن آن دنبال کنید.
 • همچنین می‌توانید درخواست خود را از طریق شرکت ارسال‌کننده انتخابی خود دنبال کنید.
 • 90 روز فرصت دارید تا آ‌ی‌دی کارت خود را دریافت کنید؛ در غیر این صورت، ملزم به درخواست دوباره برای یک کارت دیگر خواهید بود.

در ادامه برخی از کاربردهای اصلی کارت امارات آیدی آورده شده است.

هویت

امارات آیدی با کاربری یک کارت شناسایی فعالیت خود را آغاز کرد که هنوز هم بخشی حیاتی از سیستم هویتی امارات است و برای جلوگیری از سرقت هویت و کلاهبرداری نیز مفید است.
همراه داشتن کارت امارات آیدی برای همه افراد در امارات – چه مقیم و چه اماراتی – الزامی است و در صورتی که این کارت همراه شما نباشد، می‌تواند منجر به جریمه شود. استفاده از کارت شخص دیگر نیز جرم است.

دسترسی به خدمات دولتی و خرید گوشی

با گذشت سال‌ها، این کارت در بسیاری از ادارات دولتی پذیرفته شد. حالا هرجا درخواست خدمات داشته باشید، از شما کارت امارات آیدی را درخواست می‌کنند و برای دریافت خدمات از نهادهای رسمی در امارات متحده عربی مانند اداره راه و حمل و نقل، سازمان تنظیم مقررات املاک و مستغلات و شهرداری دبی ، وجود این کارت الزامی است.
هم‌چنین هنگام تهیه گوشی جدید در امارات، داشتن این کارت اجباری است.
علاوه بر این، می‌توان از این شناسه برای تمدید رجیستریشن خودرو، دریافت مجوز ماهیگیری تفریحی و پرداخت جریمه رانندگی استفاده کرد.

مسافرت، بهداشت و بیمه

امارات آیدی به عنوان یک سند مسافرتی نیز استفاده می‌شود. شهروندان امارات متحده عربی می‌توانند هنگام ورود به سایر کشورهای منطقه به جای پاسپورت خود از آن استفاده کنند. البته این تسهیلات در طول بحران کووید-19 متوقف شد.

در طول همه‌گیری، این کارت‌ها برای انجام آزمایش‌های پی سی آر و واکسینه شدن در امارات حیاتی بودند، و در فرودگاه دبی برای ارائه مدارک مبنی بر آزمایش مسافر و وضعیت واکسن وی بدون نیاز به مدارک پذیرفته شدند.

این کارت به جای کارت‌های بیمه قدیمی توسط بسیاری از ارائه دهندگان بیمه پذیرفته می‌شود.

سوخت‌گیری

امارات آیدی می‌تواند برای پر کردن باک خودرو در پمپ بنزین های Adnoc استفاده شود.
برای این منظور، ابتدا رانندگان باید در سیستم “کیف پول” Adnoc ثبت نام کنند و سپس امارات آیدی خود را به آن پیوند دهند.
پس از آن، این افراد با استفاده از امارات آیدی می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی بابت حمل پول نقد یا کارت بانکی، پول بنزین خود را پرداخت کنند.

ویزای جدید امارات متحده عربی

از 11 آوریل، امارات آیدی با کنار زدن برچسب قدیمی اقامت در گذرنامه ساکنان، وارد دوره جدیدی می‌شود و دیگر نیازی به مهر ویزای اقامت در پاسپورت‌ها نیست چراکه امارات آیدی در نقش جدید خود، شکل جدیدی از همان صفحه اقامت قدیمی خواهد بود و این شامل جزئیات وضعیت ویزای اقامت، پس از گذراندن یک آزمایش پزشکی است و برای نسل جدید کارت‌های امارات آیدی تعریف شده است.
این کارت پیشرفته دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید مانند قابلیت ذخیره داده‌های غیر قابل مشاهده و طول عمر مفید بیش از 10 سال است.

تمامی کاربردهای ذکر شده برای امارات آیدی در حال حاضر، ممکن است در آینده به تعداد بیشتری نیز گسترش پیدا کنند و زندگی ساکنین امارات را بیشتر تسهیل کنند.

چه کسی فکر‌می‌کرد یک کارت شناسایی بتواند تا این حد کاربردی باشد؟

معرفی تکنولوژی تشخیص چهره بهجای امارات آیدی

در بانک یا یک مرکز دولتی، چهره و امارات آیدی شما متصل خواهند بود. به جای این که امارات آیدی اسکن شود، سیستم جدید تشخیص چهره ظرف سه ثانیه شما را شناسایی می‌کند.
اداره‌ی فدرال هویت و شهروندی در اکتبر 2021 خبر آغاز به کار ورژن به‌روزرسانی‌شده‌ی سیستم تشخیص چهره برای پورتال اثبات هویت دیجیتال را اعلام کرد.

نسل جدید خدمات اثبات هویت دیجیتال تشخیص چهره جایگزین دستگاه بررسی آیدی کارت می‌شود.
این سرویس برای تمام دارندگان امارات آیدی معتبر که بیشتر از ۱۵ سال سن دارند قابل دسترسی است. پرینت چهره با شماره‌ی پاسپورت و یونیفاید نامبر ۹ رقمی شما فعال می‌شود.

با این سیستم سرویس‌های دولتی و خصوصی به جای خواندن اطلاعات کارت و پاسپورت می‌توانند کلیه‌ی اطلاعات لازم را تنها با پرینت چهره‌ی شما به دست بیاورند. سیستم اثبات هویت دیجیتال در بخش‌های زیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت:

بانکداری
بهداشت و درمان
بخش‌های بیزینسی
نهادهای دولتی و عمومی

 

 

 • اقبال احسان

  اقبال احسان

  جولای 28, 2022

  برای ایدی کارت چند هزینه ش هست وآیا می‌توان هزینه ش را دو نفره دریافت کرد واحدی کارت را دریافت نمود
  باتشکر

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل