زندگی در امارات

امارات آیدی چیست؟

آشنایی با امارات آیدی و سیستم شناسایی در امارات متحده عربی

امارات آیدی برای اولین بار در سال 2006 ایجاد و برای برای مقامات ارشد و کارمندان 16 وزارتخانه و مؤسسه فدرال در امارات صادر شد.
اولین ثبت‌نام این کارت‌ها استقبال خوبی به همراه داشت و سپس معرفی این کارت طی چند ماه آینده تسریع شد و در طول چند سال، همه در سراسر هفت امارت یک کارت امارات آیدی داشتند.
اما آنچه زمانی یک کارت شناسایی ساده پشت کیف پول بود، اکنون به بخشی ضروری از زندگی در امارات تبدیل شده است.
این کارت نه تنها به شما امکان دسترسی به خدمات مختلف دولتی، بیمه و حتی سفر را می‌دهد، بلکه اکنون جایگزین برچسب ویزای اقامت امارات در پاسپورت‌ها شده است.

 

بیشتر بخوانید: با حذف برچسب ویزا از پاسپورت امارات، چگونه اقامت خود را ثابت کنیم؟

بیشتر بخوانید: چگونه تا گرفتن کارت جدید، امارات آیدی دیجیتال بگیرم؟

 

خدمات صدور و تمدید امارات‌ آی‌دی یک مرحله‌ای می‌شود

اداره فدرال هویت، شهروندی، گمرک و امنیت بنادر امارات ICP روز چهارشنبه اعلام کرد که فرایند صدور گذرنامه برای اماراتی‌ها و امارات‌ آی‌دی و مجوز اقامت برای اتباع خارجه را آسان‌تر کرده است.

پیش از این، این خدمات چهار مرحله داشتند اما اکنون به یک مرحله کاهش یافته‌اند تا این فرایند برای افراد کارآمدتر و آسان‌تر شود. این کار در راستای برنامه‌ی حذف بوروکراسی دولتی امارات انجام شد.

برای آسان‌تر کردن فرایند، هفت مورد لازم از فرم‌های درخواست خدمات حذف شده‌اند. برای گذرنامه چهار مورد از ده مورد حذف شده‌اند و برای امارات‌‌ آی‌دی و مجوز اقامت نیز شش مورد حذف شده‌اند. همچنین اکنون آخرین آدرس ثبت‌شده‌ی متقاضی نشان داده می‌شود و سایر موارد نیز به‌طور خودکار بر اساس تاریخچه پر می‌شوند.

مدارک ضمیمه‌ای لازم برای این خدمات نیز کاهش یافته‌اند. ارسال عکس شخصی دیگر برای سرویس پاسپورت نیاز نیست و برای امارات آی‌دی و مجوز ورود نیز هر سه مدرک ضمیمه‌ای اصلی یعنی پاسپورت، خلاصه‌ی ثبت‌نام و عکس شخصی حذف شده‌اند.

اکنون اطلاعات و عکس‌ها از طریق سیستم پیدا می‌شوند و فرد اگر بخواهد می‌تواند عکسش را تغییر دهد. همچنین مدارک بیمه‌ی درمانی برای ساکنین از طریق اتصال به سیستم دریافت می‌شوند.

علاوه بر این‌ها، اداره ICP اکنون کانال‌های پرداخت هوشمند از جمله اپل‌‌پی و گوگل‌پی را ممکن کرده است که با آن‌ها به وارد کردن اطلاعات کمتری نیاز است تا زمان موردنیاز کاهش یابد.

تمدید یا دریافت امارات آی دی

تمام ساکنان امارات، فارغ از سنشان، موظف به دریافت امارات آی‌دی هستند. این کارت شناسایی پس از انقضای هر دوره اقامت تمدید خواهد شد.

همان‌طور که امسال اعلام شد، از این پس امارات آی‌دی حکم مدرک اقامت ساکنان را داشته و جایگزین برچسب ویزای پاسپورت خواهد شد. درخواست‌های اقامت – جدید یا تمدید – یکپارچه شده‌اند.

به تازگی، اداره فدرال هویت، تابعیت، گمرک و امنیت بنادر (ICP) شروع به صدور نسل جدیدی از آی‌دی کارت‌ها کرد که مجهز به حفاظت افزایش یافته، و مشخصات فنی و مبتنی بر فناوری پیشرفته مانند ظرفیت بالاتر تراشه و ویژگی بازخوانی داده‌ها بدون دخالت دست هستند. این کارت باکیفیت از دوام بیشتری نیز برخوردار است.

از آن‌جایی که امارات آی‌دی مهمترین مدرک مورد نیاز برای استفاده از خدمات و معاملات در بخش‌های عمومی و خصوصی است، ساکنان باید به‌موقع برای دریافت آی‌دی‌های خود اقدام کنند.

اداره ICP اخیرا طی انتشار پستی در فضای مجازی اعلام کرد که پس از درخواست صدور یا تمدید آی‌دی کارت خود، چند قدم دیگر نیز لازم است:

  • مشخصات ارسال ثبت شده در فرم تقاضا را تایید کنید.
  • وضعیت درخواست خود را در وبسایت ICP و یا اپلیکیشن آن دنبال کنید.
  • همچنین می‌توانید درخواست خود را از طریق شرکت ارسال‌کننده انتخابی خود دنبال کنید.
  • 90 روز فرصت دارید تا آ‌ی‌دی کارت خود را دریافت کنید؛ در غیر این صورت، ملزم به درخواست دوباره برای یک کارت دیگر خواهید بود.

در ادامه برخی از کاربردهای اصلی کارت امارات آیدی آورده شده است.

هویت

امارات آیدی با کاربری یک کارت شناسایی فعالیت خود را آغاز کرد که هنوز هم بخشی حیاتی از سیستم هویتی امارات است و برای جلوگیری از سرقت هویت و کلاهبرداری نیز مفید است.
همراه داشتن کارت امارات آیدی برای همه افراد در امارات – چه مقیم و چه اماراتی – الزامی است و در صورتی که این کارت همراه شما نباشد، می‌تواند منجر به جریمه شود. استفاده از کارت شخص دیگر نیز جرم است.

دسترسی به خدمات دولتی و خرید گوشی

با گذشت سال‌ها، این کارت در بسیاری از ادارات دولتی پذیرفته شد. حالا هرجا درخواست خدمات داشته باشید، از شما کارت امارات آیدی را درخواست می‌کنند و برای دریافت خدمات از نهادهای رسمی در امارات متحده عربی مانند اداره راه و حمل و نقل، سازمان تنظیم مقررات املاک و مستغلات و شهرداری دبی ، وجود این کارت الزامی است.
هم‌چنین هنگام تهیه گوشی جدید در امارات، داشتن این کارت اجباری است.
علاوه بر این، می‌توان از این شناسه برای تمدید رجیستریشن خودرو، دریافت مجوز ماهیگیری تفریحی و پرداخت جریمه رانندگی استفاده کرد.

مسافرت، بهداشت و بیمه

امارات آیدی به عنوان یک سند مسافرتی نیز استفاده می‌شود. شهروندان امارات متحده عربی می‌توانند هنگام ورود به سایر کشورهای منطقه به جای پاسپورت خود از آن استفاده کنند. البته این تسهیلات در طول بحران کووید-19 متوقف شد.

در طول همه‌گیری، این کارت‌ها برای انجام آزمایش‌های پی سی آر و واکسینه شدن در امارات حیاتی بودند، و در فرودگاه دبی برای ارائه مدارک مبنی بر آزمایش مسافر و وضعیت واکسن وی بدون نیاز به مدارک پذیرفته شدند.

این کارت به جای کارت‌های بیمه قدیمی توسط بسیاری از ارائه دهندگان بیمه پذیرفته می‌شود.

سوخت‌گیری

امارات آیدی می‌تواند برای پر کردن باک خودرو در پمپ بنزین های Adnoc استفاده شود.
برای این منظور، ابتدا رانندگان باید در سیستم “کیف پول” Adnoc ثبت نام کنند و سپس امارات آیدی خود را به آن پیوند دهند.
پس از آن، این افراد با استفاده از امارات آیدی می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی بابت حمل پول نقد یا کارت بانکی، پول بنزین خود را پرداخت کنند.

ویزای جدید امارات متحده عربی

از 11 آوریل، امارات آیدی با کنار زدن برچسب قدیمی اقامت در گذرنامه ساکنان، وارد دوره جدیدی می‌شود و دیگر نیازی به مهر ویزای اقامت در پاسپورت‌ها نیست چراکه امارات آیدی در نقش جدید خود، شکل جدیدی از همان صفحه اقامت قدیمی خواهد بود و این شامل جزئیات وضعیت ویزای اقامت، پس از گذراندن یک آزمایش پزشکی است و برای نسل جدید کارت‌های امارات آیدی تعریف شده است.
این کارت پیشرفته دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید مانند قابلیت ذخیره داده‌های غیر قابل مشاهده و طول عمر مفید بیش از 10 سال است.

تمامی کاربردهای ذکر شده برای امارات آیدی در حال حاضر، ممکن است در آینده به تعداد بیشتری نیز گسترش پیدا کنند و زندگی ساکنین امارات را بیشتر تسهیل کنند.

چه کسی فکر‌می‌کرد یک کارت شناسایی بتواند تا این حد کاربردی باشد؟

اگر کارت امارات آیدی را را گم کردیم، چطور یک کارت جدید بگیریم؟

اگر ساکن امارات باشید قانوناً لازم است که امارات آی‌دی داشته باشید. امارات آی‌دی توسط اداره فدرال هویت و شهروندی (ICP) برای تمام شهروندان و ساکنین امارات صادر می‌شود.

چیپ الکترونیک این کارت شناسایی حاوی اطلاعات مهمی از جمله اطلاعات پایه، عکس و داده‌های بیومتریک از جمله اثر انگشت می‌باشد.

امارات آی‌دی خود را گم کرده‌اید؟ نگران نباشید زیرا به آسانی می‌توانید یک کارت امارات آی‌دی جدید دریافت کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله ۱: ابتدا باید به یک مرکز امور مشتریان ICP مراجعه کنید و گزارش دهید که کارتتان گم شده تا آن را غیرفعال کنند. فراموش نکنید که شماره تاییدیه و کپی کارت گمشده را دریافت کنید.

مرحله ۲: باید همراه خود یک مدرک شناسایی داشته باشید. برای ساکنان خارجی اهل کشورهای غیر GCC اصل گذرنامه همراه با مهر مجوز اقامت معتبر لازم است.

مرحله‌ ۳: فرم درخواست برای دریافت امارات آی‌دی جدید را پر کنید. می‌توانید این کار را با اپلیکیشن UAE ICP انجام دهید.

مرحله ۴: بعد از آن باید هزینه‌ی دریافت کارت جدید را بپردازید. این هزینه ۳۰۰ درهم به علاوه ۴۰ درهم درصورت اقدام به‌صورت آنلاین است. به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید از سرویس اکسپرس (فوری) استفاده کنید باید ۱۵۰ درهم اضافه بپردازید.

مرحله ۵: منتظر پیامک از ICP شوید که در آن تاریخ تحویل کارت ذکر شده است. معمولا این پیامک ۴۸ ساعت پس از درخواست ارسال می‌شود. اگر از سرویس اکسپرس استفاده کنید کارت در عرض ۲۴ ساعت تحویل داده می‌شود.

مرحله ۶: با پست امارات تماس بگیرید تا کارت خود را تحویل بگیرید.

می توان خارج از امارات، امارات آیدی را تمدید کرد؟

بله. از هر کجای جهان می توانید امارات آیدی خود را آنلاین تمدید کنید

در فصل تابستان بسیاری از ساکنین امارات به تعطیلات می‌روند تا از آب‌وهوای خنک‌تر لذت ببرند. همچنین بسیاری از خارجی‌های ساکن امارات هفته‌ها به کشور خود سفر می‌کنند.

اگر مهلت تمدید امارات آی‌دی شما در حال نزدیک شدن است اما هنوز به امارات بازنگشته‌اید، شاید بخواهید بدانید که آیا می‌شود امارات آی‌دی را بدون حضور در امارات تمدید کرد یا خیر.

پاسخ این است که بله، این کار امکان‌پذیر است.

پیش از این تنها راه برای درخواست امارات آی‌دی جدید مراجعه حضوری به یک تایپینگ سنتر بود اما اکنون کسانی که ویزا دارند و نیاز به امارات‌ آی‌دی جدید دارند می‌توانند از هر کجای جهان از طریق اپلیکیشن ICP برای تمدید و دریافت این کارت اقدام نمایند.

بعد از ورود به این اپلیکیشن در گوشی همراه خود، سرویس تمدید امارات ‌آی‌دی از خارج از کشور را بزنید، فرم درخواست را پر و ارسال کنید، هزینه‌ها را بپردازید و تراکنش را تکمیل کنید.

با این حال قابل توجه است که اگر داده‌های بیومتریک شما (انگشت‌نگاری) به‌روز نباشد باید به یکی از مراکز خدمات ICP در امارات مراجعه کنید تا انگشت‌نگاری انجام دهید.

شهروندان امارات می‌توانند یک تا شش ماه پیش از تاریخ انقضای کارت خود برای تمدید امارات آی‌دی اقدام کنند اما ساکنین امارات که ویزای اقامت دارند فقط می‌توانند هنگام پایان اعتبار ویزای اقامت یا صدور ویزای جدید برای دریافت این کارت اقدام نمایند.

اگر از این طریق این فرایند را انجام می‌دهید، خوب است بدانید که می‌توانید به نسخه‌ی دیجیتال امارات آی‌دی خود دسترسی داشته باشید. این کار با اپلیکیشن UAE Pass انجام می‌شود و باید شماره امارات آی‌دی خود را بدانید تا با تشخیص چهره به کارت خود دسترسی پیدا کنید.

اگر هم می‌خواهید به نسخه‌ی PDF کارت خود دسترسی داشته باشید وارد اپلیکیشن UAE ICP شوید و بعد از ورود، در صفحه‌ی اصلی روی بخش مربوط به امارات آی‌دی بزنید، نام خود را انتخاب کرده و نسخه‌ی دیجیتال کارت را دانلود کنید.

در هفته‌ی جاری یک تغییر بزرگ دررابطه با امارات آی‌دی اعلام شد. دارندگان امارات‌آی‌دی اکنون می‌توانند به جای مراجعه حضوری، به‌صورت آنلاین اطلاعات خود از جمله شغل، گذرنامه و ملیت خود را ویرایش کنند. این کار از طریق وبسایت یا اپلیکیشن ICP انجام می‌شود و برای آن تنها به UAE Pass یا نام کاربری رمز عبور نیاز است.

 

معرفی تکنولوژی تشخیص چهره به جای امارات آیدی

در بانک یا یک مرکز دولتی، چهره و امارات آیدی شما متصل خواهند بود. به جای این که امارات آیدی اسکن شود، سیستم جدید تشخیص چهره ظرف سه ثانیه شما را شناسایی می‌کند.
اداره‌ی فدرال هویت و شهروندی در اکتبر 2021 خبر آغاز به کار ورژن به‌روزرسانی‌شده‌ی سیستم تشخیص چهره برای پورتال اثبات هویت دیجیتال را اعلام کرد.

نسل جدید خدمات اثبات هویت دیجیتال تشخیص چهره جایگزین دستگاه بررسی آیدی کارت می‌شود.
این سرویس برای تمام دارندگان امارات آیدی معتبر که بیشتر از ۱۵ سال سن دارند قابل دسترسی است. پرینت چهره با شماره‌ی پاسپورت و یونیفاید نامبر ۹ رقمی شما فعال می‌شود.

با این سیستم سرویس‌های دولتی و خصوصی به جای خواندن اطلاعات کارت و پاسپورت می‌توانند کلیه‌ی اطلاعات لازم را تنها با پرینت چهره‌ی شما به دست بیاورند. سیستم اثبات هویت دیجیتال در بخش‌های زیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت:

بانکداری
بهداشت و درمان
بخش‌های بیزینسی
نهادهای دولتی و عمومی

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. برای ایدی کارت چند هزینه ش هست وآیا می‌توان هزینه ش را دو نفره دریافت کرد واحدی کارت را دریافت نمود
    باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا