شیخ محمد بن زاید، رئیس جدید امارات

شیخ محمد بن زاید، رئیس جدید امارات

زندگی و دستاوردهای شیخ محمد بن زاید، رئیس امارات

عالیجناب شیخ محمد بن زاید آل نهیان در روز 11 مارس سال 1961، و به‌عنوان سومین پسر بنیانگذار امارات، مرحوم شیخ زاید بن آل نهیان، چشم به جهان گشود. او تحصیلات خود را در امارات و انگلیس تکمیل کرد و در سال 1979 از رویال آکادمی سندهرست فارغ‌التحصیل شد.

وی در 3 نوامبر 2004 به‌عنوان ولیعهد ابوظبی معرفی شده و در سال 2005 به معاونت فرماندهی کل نیروهای مسلح امارات منصوب شد. از افسر گارد امیری تا خلبان نیروی هوایی امارات، او مناصب و تجارب مختلفی داشته است. او در ژانویه 1933، به‌ ریاست ستاد نیروهای مسلح امارات منتصب شد و از 24 ژانویه 1994 تا ژانویه 2005، سپهبد ارتش بود. وی در 30 نوامبر 2003 معاون ولیهعد ابوظبی، و در 6 ژانویه 2004، معاون رئیس شورای اجرایی ابوظبی شد؛ در 9 دسامبر همان سال نیز ریاست این شورا را برعهده گرفت.

شیخ محمد ارتش مسلح امارات را از نظر برنامه‌ریزی استراتژیک، ساختار سازمانی و قابلیت‌های دفاعی توسعه داد. هدایت و رهبری مستقیم او باعث شد تا ارتش مسلح امارات به یک نهاد پیشرو شده و مورد تحسین بسیاری از سازمان‌های نظامی بین‌المللی قرار گیرد. او با نیرو‌های حافظ صلح در کویت و کوزوو نیز دیدار کرده است.

تجارب شیخ محمد در کنار آموزش‌های نظامی وی شامل فرماندهی واحدهای زرهی، گردان هوایی هلیکوپترهای غزال، مدرسه و دانشگاه نیروی هوایی می‌شود. او فرمانده کل نیروهای مسلح و پدافند هوایی، معاون رئیس ستاد نیروهای مسلح، و رئیس ستاد نیروهای مسلح بوده است.

شیخ محمد مشاور اصلی مرحوم شیخ زاید بن سلطان آل نهیان در رابطه با مسائل امنیتی، دارای وظایف نظامی، و همچنین رئیس مرکز ECSSR و عضو فعال شورای عالی نفت خام که دارای صلاحیت سیاست‌گذاری در رابطه با مسائل انرژی می‌باشد، بوده است. در کنار همه این‌ها، او رئیس شورای رشد اقتصادی ابوظبی، مهم‌ترین سازمان برنامه اقتصادی در امارات، نیز می‌باشد.

وی همچنین رئیس توسعه مبادله (Mubadala) است؛ شرکتی که که از زمان تاسیسش در 2002، ابزار اصلی سرمایه‌گذاری ابوظبی در راه دستیابی به منافع پایدار اقتصادی و اجتماعی برای این امارت بوده است. ژنرال شیخ محمد رئیس امارات آفسِتس گروپ نیز می‌باشد. به‌علاوه، او رئیس شورای آموزش و پرورش نیز می‌باشد؛ این شورا در سال 2005 و با هدف پیشرفت تحصیلی و آموزش فنی افتتاح شد. شیخ محمد به تعهد بی چون و چرای خود به بهبودسازی استاندارهای تحصیلی در ابوظبی و رساندن آن‌ها به سطوح بین‌المللی شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: شیخ خلیفه بن زاید، دومین رئیس امارات

علاقه‌مندی‌ها

شیخ محمد علاقه‌ی عمیقی به شعر دارد. او مرتب از مسابقات شعرسرایی و رویداد‌های مشابه حمایت می‌کند و این مسابقات با کمک او و تاجایی که ممکن باشد با حضور او برگزار می‌شود. به‌علاوه او همیشه حمایت خود را از طرح‌ها و برنامه‌های‌ فرهنگی، هنری، ادبی و نوآورانه نشان داده است.
شیخ محمد نقش پررنگی در عرصه‌ی خدمت به بومیان و ساکنین امارات داشته است. یکی از وظایف‌ او، پذیرایی شهروندان امارات در قصر خود و گوش دادن به درخواست‌ها، شکایات و مشکلات آنهاست. همچنین او برای حل مشکلات شهروندان بلافاصله دست به کار می‌شود تا زندگی راحت، امن و مرفهی را برای شهروندان امارات رقم بزند.
شیخ محمد ازدواج کرده و پدر ۹ فرزند است.

نقش کلیدی شیخ محمد بن زاید در تحول اقتصادی امارات

در سال ۲۰۱۵ شیخ محمد بن زاید گفت: «۵۰ سال دیگر ممکن است نفت به اتمام برسد، سوال اینجاست که آیا از فرستادن نفت به خارج از کشور، پشیمان خواهیم شد؟ جواب من این است که اگر در بخش‌های درستی سرمایه‌گذاری بکنیم، ۵۰ سال بعد این موضوع را جشن خواهیم گرفت.»

این پیام وی در نشست دولت‌های جهان در دبی، نشان داد که او از هفت سال پیش می‌دانسته که دوام موفقیت و شکوفایی امارات نیاز به تنوع اقتصادی دارد.

او از آن زمان امارات را به سمت سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش اقتصاد غیرنفتی سوق داده تا کشورش را برای دوران بعد از نفت آماده کند و‌ ثروت نفتی را به در بخش‌هایی مانند فناوری و صنعت تزریق کند.

صادرات غیرنفتی ابوظبی در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۲، با ۱۵ درصد افزایش به ۶۱.۵ میلیارد درهم (۱۶.۷ میلیارد دلار) رسید.

در سال ۲۰۱۸، شیخ محمد از بسته محرک مالی ۵۰ میلیارد درهمی برای ابوظبی پرده‌برداری کرد.
این بسته بر اقتصاد غیرنفتی، جذب و حمایت از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکار‌های کوچک و تشویق نوآوری از طریق تحقیق و توسعه تمرکز دارد.

امارات که دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب است، در ۱۰ سال آینده برنامه دارد که درجهت ایجاد شغل و جذب سرمایه‌گذاران، نقش بخش صنعت را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهد.

امارات که ششمین ذخایر بزرگ نفت و گاز را در دنیا دارد، در منابع انرژی دیگر نیز سرمایه‌گذاری کرده و نیروگاه هسته‌ای البراکه را ساخته که از هیدروژن به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند.

این کشور همچنین در برنامه دارد که با یک سرمایه‌گذاری جدید ۶۰۰ میلیارد درهمی در بخش انرژی‌‌های پاک و تجدیدپذیر در سه دهه‌ی آینده، تولید گازهای گلخانه‌ای خود را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند.
هدف‌گذاری امارات تا اواسط قرن بیست‌ویکم، این است که سهم انرژی‌های پاک را دوبرابر کند و به ۵۰ درصد از کل انرژی‌های مصرفی برساند. اقتصاد این کشور نیز با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و فناوری‌های دیگر، در حال رشد است تا وابستگی به صادرات نفتی را کاهش دهد.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل