زندگی در امارات

رمضان 2023 در امارات

تمام مواردی که در مورد ماه رمضان در امارات باید بدانید

ماه رمضان از پنجشنبه 23 مارس آغاز می‌شود. اگر تازه به امارات آمده‌اید و نمی‌دانید که باید انتظار چه چیزی داشته باشید، بهتره از نکات زیر اطلاع داشته باشید.

آیا همه جا در طول روز بسته می‌شود؟

بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها در طول رمضان باز باقی می‌مانند و دیگر نیازی نیست که پرده یا صفحه بگذارند تا کسانی را که در حال غذا خوردن هستند مخفی کنند؛ با این حال، زمان باز بودن آن‌ها ممکن است دچار تفاوت یا کاهش شود بنابراین باید از قبل زمان فعالیتشان را چک کنید.

تقریبا همه‌ی فعالیت‌های روزانه در طول ماه رمضان خیلی دیرتر از حالت معمول انجام می‌شوند. مراکز خرید هم دیرتر از قبل بسته می‌شوند و بسیاری از آن‌ها تا بعد از نیمه شب باز باقی می‌مانند.

آیا باید در طول روز نسبت به روزهای عادی رفتار متفاوتی داشته باشم؟

مهم است که همه‌ی افراد در این ماه مذهبی پوشش و رفتار مناسب داشته باشند. حتی کسانی که روزه نمی‌گیرند باید به مناسب بودن پوشش خود در مکان‌های عمومی به‌خصوص در مکان‌هایی که روزه‌داران حضور دارند دقت کنند. همچنین حین رانندگی صدای موسیقی را کم کنند و در منظر عمومی ابراز محبت نکنند.

بایدها و نبایدهای رمضان

باید به خاطر داشته باشید که ساعات کاری شما ممکن است تغییر کند، چه مسلمان باشید و چه نه. قانون کار کل امارات بیان می‌دارد که ساعات کاری کلیه‌ی کارمندان در طول رمضان به روزانه شش ساعت کاهش می‌یابد. با این حال، قانون کار DIFC مشخص می‌کند که ساعات کاری کوتاه‌تر تنها مختص روزه‌داران است.

باید شب‌زنده‌دار باشید. همه چیز در طول رمضان دیرتر اتفاق می‌افتد. مراکز خرید تا پس از نیمه‌شب باز هستند و سحری زودهنگام خورده می‌شود. قدر شب‌های دیروقت را بدانید و جنبه‌ای از امارات را کشف کنید که ممکن است قبلا ندیده باشید.

نباید قوانین را فراموش کنید. خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن در طی ساعات روشنایی روز دیگر ممنوع نیست، ولی باید با احتیاط و ملاحظه انجام شود.

نباید در مکان‌های عمومی لباس نامناسب یا تنگ و چسبان بپوشید – رمز کار تواضع و عفت است.

نباید رزرو وقت شام را برای دقایق آخر بگذارید – با پایان زمان روزه، رستوران‌های سراسر امارات به علت مراجعه‌ی خانواده‌ها و دوستان بسیار شلوغ‌تر می‌شوند.

نباید در فضاهای عمومی موسیقی با صدای بلند پخش کنید یا دشنام بدهید؛ این کارها ممکن است روزه‌داران را آزرده سازد.

زمان افطار و سحری چگونه است؟

رمضان اذان صبح ساعت 5:37 صبح خوانده می‌شود و زمان افطار 6:16 عصر خواهد بود.

تغییر ساعات کاری در ماه رمضان

ساعات کار کارمندان بخش‌های خصوصی و دولتی در ماه رمضان چگونه است؟

ساعت کاری هر دو بخش کاهش می‌یابد. کارمندان دولت فدرال از دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲:۳۰ ظهر و جمعه‌ها از ۹ صبح تا ۱۲ ظهر کار می‌کنند. ساعات کاری کارمندان بخش خصوصی نیز دو ساعت کاهش می‌یابد.

افزایش ساعت کاری مراکز تفریحی در ماه رمضان در امارات

ساکنین و مسافران دبی در ماه رمضان می‌توانند زمان بیشتری را در پارک‌ها و مکان‌های تفریحی بگذرانند زیرا ساعات کاری این مکان‌ها برای ماه رمضان افزایش یافته است.

شهرداری دبی که مدیریت این مجموعه‌ها را بر عهده دارد، در شبکه‌های اجتماعی ساعات کاری جدید را اعلام کرد. این نهاد در توییتی گفت: «ما ساعات کاری پارک‌های عمومی و مکان‌های تفریحی را تغییر دادیم تا بتوانید در ماه مبارک رمضان زمان بیشتری را همراه با عزیزانتان بگذرانید.»

شهرداری دبی پارک‌ها و دریاچه‌های تفریحی را تا ۱ بامداد باز نگه می‌دارد. بخش بزرگی از سایر مکان‌های تفریحی نیز فعالیت بیشتری در طول شب خواهند داشت. پارک سافاری دبی تا ساعت ۸ شب باز خواهد بود.

ساعات کاری پارک‌ها و مکان‌های تفریحی تحت نظر شهرداری دبی:

پارک‌ها و دریاچه‌های دبی و دیره: ۸ صبح تا ۱ بامداد
پارک سافاری دبی: ۱۰ صبح تا ۸ شب
پارک کریک (الخور): ۹ صبح تا ۱۰ شب
پارک ممزر: ۸ صبح تا ۱۰ شب
پارک زعبیل، پارک الصفا و پارک ملی المشرف: ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب
پیست دوچرخه کوهستانی پارک ملی المشرف: ۶:۳۰ صبح تا ۶ شب
غارهای معجزه و گلخانه‌ی پارک قرآن: ۱ بعدازظهر تا ۹ شب
دبی فریم: ۱۱ صبح تا ۷ شب
شهر کودکان:دوشنبه تا جمعه ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر، شنبه و یکشنبه ۱۱ صبح تا ۷ شب

ساعت کاری مال های دبی در ماه رمضان بیشتر شده است

رمضان 2023 آغاز شده است و قرار است شاهد تخفیفات بسیاری در فروشگاه‌های سراسر دبی باشیم. برخی‌ از حراج‌های رمضان نیز از پیش شروع شده‌اند.

بیشتر مال‌ها ساعات فعالیت خود را افزایش دادند و برخی از مراکز خرید ساعات باز بودن خود در طول رمضان 2023 اعلام کرده‌اند.

مال‌هایی که پیشبینی می‌شود ساعات فعالیت خود را در رمضان 2023 افزایش دهند:

مال هایی که در ماه رمضان تغییر تایم کاری دادند

دبی فستیوال سیتی مال؛ فروشگاه‌ها: یکشنبه تا چهارشنبه از 10 صبح تا نیمه شب؛ رستوران‌ها و کافه‌ها: یکشنبه تا چهارشنبه از 10 صبح تا نیمه شب، پنجشنبه تا شنبه از 10 صبح تا 1 شب. دبی فستیوال سیتی.

ابن بطوطه مال؛ فروشگاه‌ها: یکشنبه تا پنجشنبه از 10 صبح تا 10 شب، جمعه تا شنبه از 10 صبح تا نیمه شب. بزرگراه شیخ زاید، جبل علی.

سیتی سنتر مردف؛ فروشگاه‌ها: هر روز از 10 صبح تا 1 شب. رستوران‌ها و کافه‌ها: هر روز از 10 صبح تا 2 شب.

سیتی سنتر دیره؛ فروشگاه‌ها: هر روز از 10 صبح تا 1 شب. رستوران‌ها و کافه‌ها: هر روز از 10 صبح تا 2 شب.

برجمان سنتر؛ فروشگاه‌ها: یکشنبه تا پنجشنبه از 10 صبح تا 10 شب، جمعه تا شنبه از 10 صبح تا 11 شب. رستوران‌ها و کافه‌ها: یکشنبه تا پنجشنبه از 10 صبح تا 11 شب، جمعه تا شنبه از 10 صبح تا نیمه شب. بزرگراه خالد بن الولید، المنخول.

دبی مارینا مال؛ فروشگاه‌ها: یکشنبه تا پنجشنبه از 10 صبح تا 10 شب، جمعه تا شنبه از 10 صبح تا 11 شب. رستوران‌ها و کافه‌ها: یکشنبه تا پنجشنبه از 10 صبح تا 10 شب، جمعه تا شنبه از 10 صبح تا 11 شب (داخل مال).

دبی هیلز مال؛ فروشگاه‌ها: هر روز از 10 صبح تا نیمه شب. رستوران‌ها و کافه‌ها: هر روز از 10 صبح تا 1 شب. در دبی هیلز استیت.

ساعات کار پارکینگ، مترو و تراموا 

اداره راه و ترابری دبی (RTA) ساعات پارکینگ را برای ماه رمضان در دبی اعلام کرد. پارکینگ عمومی در روزهای دوشنبه تا شنبه از ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر و از ۸ عصر تا ۱۲ شب پولی خواهد بود. در منطقه TECOM (پارکینگ با کد F) این ساعات ۸ صبح تا ۶ عصر می‌باشد. پارکینگ‌های طبقاتی به‌صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارند.

این اداره همچنین تغییرات در ساعات سرویس‌های مختلف خود را برای ماه رمضان اعلام کرد.
متروی دبی در ماه رمضان از روزهای دوشنبه تا پنجشنبه ساعت ۵ صبح تا ۱۲ شب باز است و روزهای جمعه از ۵ صبح تا ۱ بامداد، روزهای شنبه ۵ صبح تا ۱۲ شب و روزهای یکشنبه ۸ صبح تا ۱۲ شب فعالیت دارد.

بسیاری از مدارس دبی تا 2 هفته تعطیل خواهند بود

دانش‌آموزان در بسیاری از مدارس دبی بخش عمده‌ای از ماه مبارک رمضان را در کنار خانواده خود در خانه خواهند گذراند. بر اساس محاسبات نجومی، ماه رمضان در روز 23 مارس آغاز خواهد شد و سپس چندین مدرسه یا در آن زمان تعطیلات بهاری خود را خواهند گذراند یا پس از اتمام سال تحصیلی تعطیل می‌مانند.

مدیر یکی از مدارس دبی گفت: “تعطیلات بهاری به طور رسمی از شنبه، 25 مارس، آغاز شده و تا یکشنبه 9 آوریل ادامه خواهد داشت.”

پیشبینی می‌شود که ماه مبارک رمضان 29 روز طول بکشد و اولین روز عید فطر با یک جمعه مصادف شود. ساکنان امارات به لطف این جشن اسلامی یک آخر هفته چهارروزه را تجربه خواهند کرد. این تعطیلات احتمالا از پنجشنبه 20 آوریل تا یکشنبه 23 آوریل خواهد بود.

سال تحصیلی در بسیاری از مدارس دارای برنامه درسی هندی در ماه مارس تمام می‌شود، و امسال تعطیلات پیش از سال نو با آغاز ماه رمضان مصادف همزمان می‌شود.

یک مدرسه هندی در دبی با ارسال بخشنامه‌ای به والدین دانش‌آموزان به آن‌ها اطلاع داد که آخرین روز سال تحصیلی 2022-23 مصادف با 6 خواهد بود.

این یعنی دانش‌آموزان این مدارس در طول ماه رمضان تقریبا 10 روز تعطیل خواهند بود.

توپ های رمضان دبی کجا خواهند بود؟

توپ های رمضان دبی کجا خواهند بود؟وزارت دفاع امارات مکان‌های شلیک توپ به وقت افطار را اعلام کرد. این کار در طول ماه مبارک رمضان، نشانه‌ پایان ساعات روزه و آغاز زمان افطار و اذان مغرب است.

این توپ‌ها در مکان‌های مختلفی از ابوظبی، العین و الظفره و همچنین امارت‌های راس الخیمه و ام القوین قرار دارند. شلیک توپ در رمضان تبدیل به سنتی در این کشور شده که اماراتی‌ها و ساکنان امارات از تماشای آن لذت می‌برند.

در دبی، این توپ‌های ساکن در اکسپو سیتی دبی (روبه‌روی الوصل پلازای معروف)، نزدیک برج خلیفه، دبی فستیوال مال، مدینه جمیرا، داماک و حتا گست هاوس قرار خواهند داشت.

آتش بازی های رمضان 2023

آتش بازی در دبی در ماه رمضانرمضان این هفته آغاز می‌شود و قرار است این ماه مبارک با نمایش‌های آتش‌بازی برای مردم دبی غرق در نور شود.

این نمایش‌ها رایگان هستند ‌و قطعا جمعیت بسیاری را در ماه آوریل به خود جذب خواهند کرد.

شنبه ۱ آوریل، شنبه ۸ آوریل و شنبه ۱۵ آوریل می‌توانید از این نمایش‌ها لذت ببرید.

اولین نمایش آخرهفته در بلوواترز و دِ بیچ جی‌بی‌آر برگزار خواهد شد.

برای دیدن دومین نمایش آخرهفته در ۱۵ آوریل، به السیف بروید و روشنایی آسمان شب را در دبی فستیوال سیتی مال تجربه کنید.

هر شنبه ساعت ۱۰ می‌توانید شاهد این آتش‌بازی‌ها باشید.

رایگان. شنبه ۱ آوریل، بلوواترز و دِ بیچ، جی‌بی‌آر ۱۰ شب

شنبه ۸ آوریل، السیف ۱۰ شب

شنبه ۱۵ آوریل، دبی فستیوال سیتی مال ۱۰ شب

3 بازار رمضانی در امارات که باید ببینید

3 بازار رمضانی در امارات که باید ببینیدچیز زیادی تا رمضان باقی نمانده، و ساکنان سرتاسر امارات مشتاقانه در انتظار رفتن به پیشواز این ماه مبارک هستند. خانواده‌ها اقلام ضروری برای مهمانی‌های افطار را جمع کرده‌اند و سوپرمارکت‌ها در سراسر کشور تخفیف‌های ویژه‌ای برای محصولات محبوب ماه رمضان ارائه می‌دهند.

چیزهای بسیاری برای ارائه به ساکنان دوستدار رمضان وجود دارد، که یکی از آن‌ها بازارهای شلوغ و سرزنده است.

در اینجا به سه بازار دیدنی در ماه رمضان برای کسانی که عاشق خرید، سرگرمی و خوردنی‌های لذیذ از سراسر جهان هستند اشاره می‌کنیم.

▪️اکسپو سیتی دبی: فستیوال «حی رمضان» اکسپو سیتی از 3 مارس تا 25 آوریل برگزار می‌شود و سنت‌های ماه رمضان در امارات و دیگر موضوعات این چنینی اشاره خواهد داشت. ورود به این فستیوال، از جمله برنامه الوصل و فعالیت‌های ورزشی کاملا رایگان است.

▪️دبی وورلد ترید سنتر: بازار 10 شبه رمضان در 9 آوریل در دبی وورلد ترید سنتر افتتاح خواهد شد. این رویداد که تا 18 آوریل ادامه دارد، هر روز از 5 بعد از ظهر تا 2 بامداد باز خواهد بود.

▪️اکسپو سنتر شارجه: چهلمین دوره بازار شب اکسپو سنتر با نام “شب‌های رمضان” در 5 آوریل باز خواهد گشت، و ساکنان را با یک تجربه خرید بی‌نظیر، سرگرمی‌ و خوراکی‌های بی‌شمار در طول ماه رمضان سرگرم خواهد کرد. پیشبینی می‌شود که این رویداد 17 روزه بیش از 150 بازدیدکننده به خود جذب کند. این بازار در رمضان از 5 عصر تا 1 بامداد و در طول عید از 3 ظهر تا 12 شب باز است. هزینه بلیت تنها 5 درهم بوده و دارای پارکینگ رایگان و ورودی رایگان برای بچه‌های زیر 12 سال است.

فستیوال بزرگ ویژه رمضان در اکسپو سیتی

فستیوال بزرگ ویژه رمضان در اکسپو سیتیاکسپو سیتی دبی یک فستیوال ویژه رمضان با نام Hai Ramadan neighbourhood برگزار می‌کند که که از 3 مارس تا 25 آوریل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را انجام خواهد داد.

برای این مناسبت، از فروشندگان محلی دعوت شده است تا به برگزاری این جشنواره کمک کنند و بخش‌های صنایع دستی، فعالیت‌ها و گزینه‌های غذاخوری خود را بر پا نمایند.

این رویداد پلتفرمی خلاقانه و قابل دسترس برای کمک به رشد اقتصادی پایدار است و در عین حال به بازدیدکنندگان یک تجربه خرید، غذاخوری و سرگرمی هیجان انگیز و معتبر ارائه می دهد.

فستیوال غذای خیابانی رمضان در دبی

از تاریخ ۳۱ مارس تا ۹ آوریل در شیخ حمدان کلونی در کرامه در فستیوال غذای خیابانی رمضان شرکت کنید و از غذاهای خوشمزه برای افطار و سحری لذت ببرید.

منوهای ویژه و غذاهای تخفیف‌دار از بیش از ۷۰ رستوران منطقه در این فستیوال عرضه می‌شود.

در این فستیوال می‌توانید خوراکی‌هایی خوشمزه‌ای، از کباب‌های لذیذ گرفته تا شیرینی، کشف کنید. این فستیوال غذای جدید مکانی مخصوص علاقه‌مندان به غذاهای ویژه‌ است تا طعم‌های جدیدی از فرهنگ و میراث دبی بچشند. همچنین طیف بزرگی از غذاها و شیرینی‌هایی از سراسر جهان از جمله آشپزی آسیایی پیدا می‌شود که شما را به سرزمین‌های دور می‌برد.

در کنار خوراکی‌ها، می‌توانید با نورهای زیبای رمضان عکس بگیرد و تفریحات سرگرم‌کننده‌ای داشته باشید. کافیست دوستان و خانواده‌ی خود را جمع کنید و مطمئن شوید این تجربه‌ی استثنایی را از دست نمی‌دهید.

گلوبال ویلیج در ماه رمضان از 6 عصر تا 2 شب باز خواهد بود

گلوبال ویلیج در ماه رمضان از 6 عصر تا 2 شب باز خواهد بودگلوبال ویلیج دبی زمان‌بندی خود در طول ماه رمضان را اعلام کرد. بازدیدکنندگان می‌توانند در ساعات فعالیت جدید این مکان، یعنی هر روز از 6 بعد از ظهر تا 2 بامداد، با خانواده خود از بودن این مقصد تفریحی لذت ببرند.

این مرکز توریستی همچنین ارائه‌های جدید و برنامه‌های ویژه خود به مناسبت ماه مبارک را اعلام کرد. یکی از مهم‌ترین‌ها، یک اجرای موسیقی باشکوه با فضای عربی است که هر شب دو بار روی صحنه اصلی (Main Stage) برگزار می‌شود.

گلوبال ویلیج بار دیگر میزبان مجلس جهان (Majlis of the world) می‌شود، و با برگزاری سنت‌های زیبای رمضان در فضایی بی‌نظیر، پذیرای مهمانان خود خواهد بود. مهمانان می‌توانند در این مکان افطار یا سحری سفارش داده و یا از بیش از 250 غذاخوری موجود در سراسر پارک غذا تهیه کنند.

همچنین در این رویداد اجراهایی با تم رمضان و سازهایی همچون عود، قانون، چنگ و ویولن سل برگزار می‌شود.

برای فعالیت های هنری سرگرم کننده به السرکال اونیو بروید

این رمضان، مرکز فرهنگی السرکال اونیو (Alserkal Avenue) مردم را به جشن گرفتن تنوع فرهنگی پس از غروب آفتاب دعوت می‌کند. این مکان از شنبه 1 آوریل تا یکشنبه 9 آوریل داستان‌های فرهنگی را از طریق نمایش ویدیو، شعرخوانی، هدایا، یک ارکستر هنگ‌درام و دیگر برنامه‌ها جشن می‌گیرد.

این برنامه‌ها از 8 شب تا 11:30 شب برگزار می‌شوند و حضور برای عموم رایگان است.

این رویداد با نام “کمی بیشتر بمان” (Stay a Little Longer) بازدیدکنندگان را تشویق به تجربه فرهنگ‌های مختلف و رمضانی متفاوت از دریچه دیگر فرهنگ‌ها تشویق می‌کند.

مهمانان می‌توانند با تهیه غذا در مغازه‌های موجود در سرتاسر السرکال اونیو افطار کنند. بخش‌های مخصوصی نیز برای صرف غذا وجود دارد. همچنین افراد روز یکشنبه، 5 آوریل، می‌توانند مهمان سحری Kave، واقع در اونیو، باشند.

مهمانان این مجموعه می‌توانند داستان‌سرایی‌های شین سیف (Storytelling) درباره حس در خانه بودن، هویت فردی و موارد دیگر به زبان‌های مختلف را تجربه کنند.

در Slow Art Walks در یکشنبه 1، سه‌شنبه 4 و چهارشنبه 5 آوریل نمایشگاه‌های موجود در اونیو به مهمانان نشان داده می‌شود و برای آن‌ها به زبان‌های مختلف تور گذاشته می‌شود. “دورهمی عشاق” (A Gathering of Lovers) توسط مریم لامِی نیز در طول این هفته توسط Dastaangoi ارائه و در Jossa by Alserkal آغاز خواهد شد.

با Danebelle Gutierrez به جلسات زنده شعرخوانی بروید و از اجرای موسیقی زنده در طول این رویداد دیدن کنید.

شنبه 8 آوریل و یکشنبه 9 آوریل بازدیدکنندگان می‌توانند در یک ارائه زنده، هنر تهیه قهوه عربی را از نزدیک شاهد باشند.

در اکسرکال اونیو، القوز 1، دبی، شنبه 1 آوریل تا یکشنبه 9 آوریل، 8 شب تا 11:30 شب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا