زندگی در امارات

پرداخت قبض آب و برق DEWA در امارات

چطور باید قبض آب و برق را در امارات پرداخت کنیم؟

شاید آنقدر سرتان گرم باشد که دلتان نخواهد به قبض و کارهای اداری فکر کنید، اما یکی از کارهایی که همه‌ی افراد در امارات باید انجام دهند، ایجاد حساب پرداخت قبض دیوا DEWA)) و پرداخت ماهانه‌ی قبض آب و برق است.

دریافت قبض آب و برق در امارات می‌تواند یکی از کابوس‌های هرماه شما باشد، خصوصا در تابستان که هزینه‌ی هنگفت کولر نیز اضافه می‌شود. اما با دانستن چون و چرای پرداخت قبض دیوا و راه‌هایی برای صرفه‌جویی در آن، کار شما راحت‌تر می‌شود. برای مثال اگر قصد مسافرت داشته باشید می‌توانید حساب دیوا  را روی حالت away بگذارید تا در قبض بعدی هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید.

دیوا (DEWA) چیست؟

دیوا مخفف سازمان آب و برق دبی است. این سازمان خدمات شهری را در اختیار مشتریان مسکونی و تجاری در امارت دبی قرار می‌دهد. اگر ساکن دبی هستید، حتماً با قبض‌های دیوا سروکار دارید، مگر اینکه کارفرما یا اسپانسر شما آن را به عهده بگیرد.

قبض DEWA شامل یک تعرفه‌ است که به مصرف شما بستگی دارد و هرچقدر مصرف آب یا برق شما بالاتر باشد، این تعرفه نیز بالاتر خواهد بود. در این قبض اضافه‌بهای سوخت و ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده (VAT) نیز محاسبه می‌شود.

از جولای ۲۰۲۲، اضافه‌بهای سوخت برای مصرف برق، ۵ فلس به ازای هر کیلووات ساعت و برای مصرف آب ۰.۴ فلس به ازای هر گالن (4.5 لیتر) می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی تعرفه‌ی آب و برق به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.dewa.gov.ae/en/consumer/billing/slab-tariff

چگونه قبض آب و برق را مشاهده کنم؟

۱) وارد وبسایت رسمی DEWA شوید. http://www.dewa.gov.ae/

۲) گزینه‌ی Consumer را انتخاب کنید.

۳) وارد بخش Billing شوید.

۴) روی View Bill کلیک کنید.

مشاهده قبض آب و برق در اماراتچگونه قبض آب و برق را پرداخت کنم؟

حالا که قبض را مشاهده کرده‌اید، نوبت پرداخت آن است. سازمان آب و برق دبی پرداخت قبض را بسیار آسان کرده است. شما به ۱۰ طریق مختلف می‌توانید قبض آب و برق خود را پرداخت کنید:

 • اپلیکیشن DEWA

اپلیکیشن هوشمند DEWA برای گوشی‌های اپل، اندروید و هواوی در دسترس است و با استفاده از آن می‌توانید به راحتی قبض خود را پرداخت کنید.

 • وبسایت DEWA

می‌توانید به وبسایت دیوا به آدرس  http://www.dewa.gov.aeمراجعه کنید و از طریق کردیت کارت، دبیت کارت، موجودی مستقیم (direct debit) و نقودی (Noqodi) قبض خود را پرداخت کنید.

 • اپلیکیشن Dubai Now

با استفاده از اپلیکیشن Dubai Now (اپلیکیشن هوشمند دولتی دبی) برای گوشی‌های اپل و اندروید می‌توانید قبض آب و برق خود را با کردیت کارت پرداخت کنید.

 • EasyPay

ایزی‌پی یک سرویس پرداختی نسبتا جدید است که پرداخت قبض را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کنند. در ایزی‌پی نیز می‌توانید به روش‌های مختلف (Dubai Now، Dubai Pay، کردیت کارت، دبیت کارت، نقودی و …) قبض را پرداخت کنید.

 • Auto Pay

این سرویس به نظر می‌رسد راحت‌ترین سرویس برای پرداخت قبض آب و برق در امارات باشد. بانک‌هایی که با دیوا همکاری می‌کنند، هزینه‌ی قبض آب و برق شما را به صورت خودکار و از طریق کانال‌های هوشمند بانک، از حساب شما کم می‌کنند. برای انجام این کار باید به اداره‌ی دیجیتال دبی (Dubai Digital Authority) اجازه بدهید که هر ماه مبلغی را برای پرداخت قبض از حساب شما کم کند. همچنین می‌توانید این سرویس را از طریق اپلیکیشن موبایل Dubai Now فعال کنید.

 • Apple Pay

می‌توانید قبض آب و برق خود را از طریق اپل پی و با ارائه‌ی کردیت کارت یا دبیت کارت پرداخت کنید.

 • دستگاه‌های پرداخت قبض Etisalat

اگر می‌خواهید قبض خود را به صورت نقدی پرداخت کنید، می‌توانید از دستگاه‌های پرداخت قبض اتصالات در سراسر امارات استفاده کنید.

 • Tayseer

 التیسیر یک سیستم برای پرداخت قبض به صورت نقد و چک بانکی است. ابتدا باید با ارائه‌ی اطلاعات بانکی لازم، یک شماره‌ی مرجع در وبسایت یا اپلیکیشن دیوا ایجاد کنید. سپس با داشتن این شماره می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های واریز چک به حساب Emirates NBD یا از طریق انتقال وجه در بانک، قبض خود را پرداخت کنید.

 • بانک‌ها

می‌توانید قبض خود را به‌صورت نقدی در بانک یا از طریق تلفن‌بانک یا بانکداری مجازی (وبسایت و اپلیکیشن) پرداخت کنید.

بانک‌های Emirates NBD، Emirates Islamic Bank و Mashreq تنها بانک‌هایی هستند که می‌توانید قبض‌های خود را به صورت قسطی پرداخت کنید. همچنین تنها در Emirates NBD و Emirates Islamic می‌توانید قبض خود را به صورت نقدی پرداخت کنید.

برای مشاهده‌ی فهرست بانک‌هایی که پرداخت قبض آب و برق در آن‌ها امکان‌پذیر است، به لینک زیر رجوع کنید:

 • پمپ بنزین‌های ENOC/EPPCO

اگر بخواهید در وقت صرفه‌جویی کنید، می‌توانید قبض آب و برق خود را در پمپ بنزین‌های متعلق به شرکت ملی نفت امارات پرداخت کنید.

 • مراکز خدمات مشتریان دیوا

همچنین می‌توانید قبض آب و برق خود را به‌وسیله‌ی دستگاه‌های هوشمند در مراکز خدمات مشتریان DEWA پرداخت کنید. در برخی از این مراکز می‌توانید قبض را به صورت نقدی یا با چک بانکی نیز پرداخت کنید.

برای فهرست مراکز خدمات مشتریان دیوا به لینک زیر مراجعه کنید:

اگر در مسافرت باشم یا مدتی در خانه نباشم، با قبض های آب و برق  چه‌کار کنم؟

هنگام خروج از خانه برای رفتن به مسافرت، مهم‌ترین کاری که باید بکنید این است که سیستم سرمایشی خانه را روی حالت اتوماتیک در ۲۷ درجه قرار دهید. این کار لازم است چرا که از آسیب دیدن وسایل و ساختمان به علت گرما و رطوبت جلوگیری می‌‌کند.

علاوه‌ بر این، سازمان آب و برق دبی از این موضوع آگاه است که ساکنین دبی معمولا در فصل تابستان به مسافرت می‌روند، به همین علت حالتی به نام away mode تعریف کرده است. وقتی که شما حسابتان را وارد حالت away mode کنید، سازمان دیوا به صورت روزانه و هفتگی از طریق ایمیل درباره‌ی وضعیت مصرف آب به شما اطلاع می‌دهد. بدین ترتیب هنگامی که در مسافرت هستید می‌توانید از هرگونه مصرف غیرمعمول یا نشتی مطلع شوید.

چگونه حساب دیوا را روی حالت away mode بگذارم؟

۱) به وبسایت رسمی دیوا  و بخش away mode مراجعه کنید:

https://www.dewa.gov.ae/en/consumer/my-account/away-mode/anonymous-create

۲) شماره‌ی حساب خود را وارد کنید.

۳) رمز یک‌بارمصرف ۶ رقمی که از طریق اس‌ام‌اس برایتان فرستاده می‌شود وارد کنید.

۴) تاریخی که می‌خواهید در حالت away mode باشید را انتخاب کنید.

۵) انتخاب کنید که می‌خواهید اطلاعات مصرف شما به صورت هفتگی برایتان ایمیل شود یا به صورت روزانه.

۶) آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

۷) روی submit کلیک کنید و منتظر پیامک و ایمیل تایید از سوی DEWA بمانید.

اگر شاهد افزایش غیرعادی مصرف بودم چه کار باید بکنم؟

قبل از هر چیز خونسردی خود را حفظ کنید. سپس با شماره‌ی پشتیبانی DEWA – 046019999 – تماس بگیرید و درخواست کنید که مصرف آب و برق شما را تایید کنند. سپس می‌توانید برای بازدید سازمان آب و برق دبی از خانه‌ی شما، زمانی را معین کنید تا کنتور شما را بررسی کنند. هزینه‌ی این خدمات بسته به نوع کنتور چیزی بین ۳۰ تا ۷۵ درهم خواهد بود.

برای کاهش هزینه‌ی آب و برق چه کار دیگری می‌توانم بکنم؟

سازمان DEWA یک کیت خودسنجی در اختیار شما قرار می‌دهد تا الگوی مصرف خود را بهتر درک کنید و مصرف انرژی را کاهش دهید. این کیت که بخشی از طرحی به نام زندگی هوشمند است، عادت‌های مصرف آب و برق شما را ارزیابی می‌کند و سپس گزارش کامل و جامعی درباره‌ی مصرف انرژی شما و همچنین راهکارهای مخصوصی برای کاهش هدررفت انرژی و کاهش هزینه‌ی قبض آب و برق به شما ارائه می‌دهد.

راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ی قبض آب و برق در امارات  در فصل تابستان

۱) مرتب فیلتر‌های سیستم سرمایشی خود را تعویض کنید.

۲) دمای اتاق را روی ۲۴ درجه یا بالاتر تنظیم کنید.

۳) لباس‌های خود را به جای خشک‌کن با استفاده از هوا خشک کنید.

 

۴) برای کاهش مصرف آب، شیر‌هایی را که چکه می‌کنند تعمیر کنید، روز‌هایی که هوا خنک‌تر است به گیاهان آب ندهید و از سردوش‌ها و شیر‌های کم‌مصرف استفاده کنید.

۵) برای کاهش تبخیر آبی که به گیاهان می‌دهید، آن‌ها را قبل از ۸ صبح یا بعد از ۶ عصر آبیاری کنید.

تماس با دیوا

ایمیل: [email protected]

تلفن: 046019999

بیشتر بخوانید: هزینه های زندگی در دبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا