راهنمای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت در دبی

راهنمای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت در دبی

قوانین، مراحل و هزینه‌ها برای دریافت گواهینامه موتور سیکلت در دبی

 • مدارک مورد نیاز
 • مراحل ثبت نام
 • هزینه ها
 • تمدید مجوز
 • سوالات متداول

شاید موتورسیکلت در دبی چندان وسیله‌ی نقلیه‌ی رایج و پرطرفداری نباشد، با این وجود این شهر نیز تعدادی از علاقه مندان به موتور را در خیابان‌های خود میزبانی می‌کند. برخی موتورسیکلت را به دلیل سبک و عملکرد آن به ماشین ترجیح می دهند، برخی دیگر موتور سیکلت را به دلیل راحتی آن دوست دارند. با این حال، موتورسواری بسیار متفاوت از رانندگی با ماشین است. افرد برای موتور سواری ایمن در شهر به آموزش و تمرین مناسب نیاز دارد. به همین دلیل است که داشتن گواهینامه موتور سیکلت در دبی حتی در صورت داشتن گواهینامه رانندگی خودرو الزامی است.

موضوعات موردبحث در این راهنما به شما کمک می‌کند تا فرآیند اخذ گواهینامه موتور سیکلت در دبی را بطورکامل درک کنید. بنابراین اگر به راندن موتور سیکلت علاقه‌مند و به دنبال گرفتن گواهینامه موتور سیکلت در دبی هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نحوه دریافت گواهینامه موتور سیکلت در دبی

برای درخواست گواهینامه موتور سیکلت واجدین شرایط میبایست 17 سال یا بیشتر سن داشته باشند. برای شروع فرآیند ِ دریافت گواهینامه، می‌توانید به هر یک از موسسات آموزش رانندگی ثبت شده در امارت که دوره های موتور سیکلت را ارائه میدهند مراجعه کنید و درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز ارائه نمایید.

همه چیز درباره گواهینامه موتور در دبیموسسات رانندگی در دبی

موسسات ذیل از جانب اداره راه و ترابری (RTA) دارای مجوز هستند و به عنوان بهترین آموزشگاه‌های رانندگی در دبی برای ارائه دوره‌های موتور سواری به حساب می‌آیند.
• موسسه رانندگی امارات (Emirates Driving Institute)
• مرکز رانندگی موتور گلادری ( Galadari Motor Driving Centre )
• مرکز رانندگی الاهلی ( Al Ahli Driving Centre )
• مرکز رانندگی بل هاسا ( Belhasa Driving Centre )
• مرکز رانندگی دبی (Dubai Driving Centre )

بیشتر بخوانید: راهنمای تازه‌واردان برای اخذ گواهینامه‌ و رانندگی در دبی

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام

مدارک زیر در زمان ثبت نام در موسسات الزامی خواهد بود.
• کپی پاسپورت و صفحه ویزای اقامت
• کپی و اصل امارات آی دی
• ضامن یا کفیل از NOC (ترجیحا با امضا و مهر)
• دو عکس
• گزارش تست چشم

گزارش تست چشم

شما به یک گزارش از معاینه چشم تهیه شده از یک موسسه مراقبت‌های بهداشتی معتبر توسط اداره بهداشت دبی (DHA) نیاز دارید. برای راحتی عموم، اکثر موسسات رانندگی دارای امکانات تست چشم نیز هستند.
فهرستی از مراکز مجاز تست چشم در وب سایت RTA موجود است. آزمایش چشم جای نگرانی زیادی ندارد زیرا RTA برخی از الزامات استاندارد بینایی را به صورت فهرست تهیه کرده است.

مراحل ثبت نام برای دریافت گواهینامه موتور سیکلت در دبی

مجوز گرفتنِ شخص متقاضی

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای گرفتن مجوز در دبی آورده شده است:
در سیستم الکترونیکی RTA، موسسات رانندگی دارای باجه هایی برای پردازش اطلاعات در سریع‌ترین زمان ممکن هستند. بعد از اینکه تست چشم پزشکی خود را تکمیل کردید، می‌توانید فایل ترافیک خود را باز کنید. شما مجوز آموزش خود را به همراه کتابچه راهنمای RTA دریافت خواهید کرد تا در مورد قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در دبی اطلاعات کسب کنید.

اتمام دوره رانندگی برای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت در دبی
آزمون موتورسیکلت نیز مانند آزمون رانندگی خودرو به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می شود.

بخش اول: آزمون نظری

شما باید در هشت جلسه در مورد موضوعاتی مانند علائم راهنمایی و رانندگی، قوانین و مقررات، ایمنی جاده‌ها و مدیریت ریسک شرکت کنید. شما می‌توانید از طریق پورتال الکترونیکی موسسه انتخابی خود به صورت آنلاین شرکت کنید یا شخصا در کلاس‌ها حضور داشته باشید. هر موسسه قوانین خاص خود را در مورد حضور دارد و ممکن است تغییر کند.
بعد از اتمام جلسات نظری می‌توانید آزمون تئوری RTA را رزرو کنید. این آزمون حدود 40 سوال دارد که برای قبولی در آزمون باید حداقل به 30 سوال پاسخ دهید.

بخش دوم: آزمون عملی

اگر درخواست شما برای گواهینامه موتور سیکلت در دبی جدی است، باید 15 ساعت در کلاس‌های عملی شرکت کنید. اگر قبلاً گواهینامه موتور سیکلت را از لیست کشورهای پذیرفته شده دارید، ممکن است میزان ساعت ِ کلاس عملی شما به 8 کاهش یابد.
جلسه عملی شامل آموزش در فضای باز است که به آن آزمون محوطه گفته می‌شود. پس از گذراندن اصول اولیه برنامه راندن موتورسیکلت در جاده، موسسه به شما اجازه می‌دهد تا آزمون رسمی ارزیابی جاده RTA را رزرو کنید.

تسهیلاتی نظیر مترجمی

به طور معمول، ممکن است نیازی به مترجم نداشته باشید، زیرا کلاس‌ها معمولاً به دو زبان انگلیسی و عربی برگزار می‌شوند. اکنون بیشتر موسسات قصد دارند دامنه زبان‌های خود را گسترش دهند تا زبان‌های دیگری مانند اردو، هندی، فارسی، تامیل و چینی را نیز در بر گیرند. اگر به مترجم نیاز دارید، هنگام باز کردن فایل ترافیک، حتماً از RTA جهت داشتن مترجم درخواست کنید.برای داشتن مترجم نیاز به یک درخواست کتبی به زبان دلخواه شما مورد نیاز است، که هزینه این سرویس می تواند تا 400 درهم باشد.

تجهیزات ایمنی برای موتور سیکلت

راندن موتورسیکلت خطرات خاص خود را دارد و به همین دلیل باید در حین آزمون از وسایل ایمنی مناسب استفاده کنید. میتوانید وسایل ایمنی خود را به همراه داشته باشید یا از وسایلی که موسسه ارائه میدهد استفاده کنید.
شما به تجهیزات زیر نیاز خواهید داشت:
• کلاه ایمنی مناسب برای محافظت در برابر آسیب های سر (کلاههای روشن توصیه میشود)
• لباسی که دست و پاهای شما را بپوشاند
• پد محافظ برای زانو و آرنج
• ست ِ کامل ِ دستکش و کفش با خاصیت ضربه گیری

بیشتر بخوانید: بازار خودرو دست دوم در دبی و سایر بخش های امارات

 

هزینه های گرفتن گواهینامه موتور سیکلت در دبی

هزینه گواهینامه موتور سیکلت دبی به تعداد ساعت، زمان صبح یا عصر و موسسه رانندگی انتخابی شما بستگی دارد. می‌توانیم هزینه‌ها را براساس لیست ارائه شده در RTA تقریبی محاسبه کنیم، اگرچه آنها نیز برای هر مؤسسه متفاوت هستند.
به عنوان مثال، پوشش هزینه‌های RTA بدون مالیات بر ارزش افزوده تقریباً 1500 درهم یا بیشتر خواهد بود:

صدور مجوز برای شخص فراگیر ِ موتورسیکلت 100 درهم

 • باز کردن پرونده – 200 درهم
 • دفترچه راهنما – 50 درهم
 • تست چشم – تا 180 درهم
 • هزینه‌های متفرقه – 20 درهم
 • تست دانش – 220 درهم
 • تست داخلی RTA – 220 درهم
 • تست جاده RTA – 220 درهم
 • صدور مجوز – 320 درهم

 

هزینه موسسات رانندگی شامل هزینه‌ی کلاس ِ تئوری، ارزیابی داخلی و آزمون‌های عملی می‌باشد. هزینه‌ی کل گواهینامه موتور سیکلت بین 4000 تا 5000 درهم خواهد بود.

اگر گواهینامه خارجی به مدت دو سال دارید، می‌توانید با انتخاب یک دوره هشت ساعته به جای پانزده ساعت آموزش، در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید یا منتظر تخفیف باشید که اغلب توسط این موسسات رانندگی ارائه می‌شود. برای جزئیات بیشتر و اطلاعات به روز در مورد دوره‌ها با موسسه تماس بگیرید.

اگر بسته‌های انحصاری را انتخاب کنید ممکن است شاهد قیمت‌های سر به فلک کشیده باشید. به عنوان مثال، یک دوره آموزشی در موسسه رانندگی امارات با موتورسیکلت هارلی دیویدسون می‌تواند بیش از 15000 درهم هزینه داشته باشد.

تمدید گواهینامه موتور سیکلت در دبی

تمدید گواهینامه موتور سیکلت فرآیند ساده تری دارد. می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب سایت RTA یا اپلیکیشن موبایل دبی درایو اقدام کنید. علاوه بر این می‌توانید برای تکمیل این فرآیند به مراکز مشتریان آنها در سراسر دبی مراجعه کنید.
اگر بیش از 21 سال سن دارید، باید دوباره آزمایش چشم خود را برای تمدید گواهینامه انجام دهید. حدود 100 درهم برای سنین 21 سال یا کمتر و حدود 300 درهم برای بقیه به اضافه 20 درهم به عنوان هزینه‌های متفرقه برای تمدید مجوز.

بهتر است تمدید گواهینامه موتور سیکلت در دبی را به تاخیر نیندازید. 10 درهم جریمه به ازای هر ماه، آن هم پس از انقضای گواهینامه‌ی شما اعمال می‌شود که می‌تواند حداکثر تا 500 درهم افزایش یابد. در صورت عدم تمدید گواهینامه موتور سیکلت در 10 سال، شما باید مجدداً در آزمون شرکت کنید.

سوالات متداول

چه می‌شود اگر یک کتابچه راهنمای RTA داشته باشم و آن را خریداری نکنم؟
دفترچه راهنمای گواهینامه ی موتور سیکلت هر شش ماه یکبار به روز می‌شود، بنابراین برای اطمینان از اینکه تمام افراد نسخه‌ی به روز شده را دارند، خرید یک کتابچه راهنما الزامی می‌باشد.

گرفتن گواهینامه موتور سیکلت چقدر طول می‌کشد؟
به طور معمول دو ماه زمان می‌برد تا گواهینامه خود را دریافت کنید، مشروط بر اینکه در اولین تلاش موفق شوید. به طور متوسط، با احتساب آزمایشات مجدد، باید بتوانید آن را در کمتر از 3 ماه به اتمام برسانید.

نکاتی در خصوص آزمون ACE

برای جلوگیری از اشتباهات رایج در طول آزمون عملی به این نکات پایبند باشید:

• دستورات ممتحن را دنبال کنید و از پرسیدن سوالات بی‌ربط خودداری کنید.
• در محدوده سرعتی که نه خیلی سریع است و نه خیلی کند، موتور سواری کنید.
• آینه‌ها را بررسی کنید و هنگام تغییر مسیر از راهنماها استفاده کنید.

شما تجربه‌ای از دریافت گواهینامه موتور سیکلت در دبی دارید؟ برای ما بنویسید. همچنین برای دریافت اطلاعات کاربردی از کار، زندگی و تفریحات در امارات، با ما در سایت رسانا همراه باشید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل