قوانین وراثت در امارات

قوانین وراثت در امارات

قوانین وراثت در امارات چگونه است؟ تمام اطلاعاتی که باید در این مورد بدانید.

اگر در امارات زندگی می کنید اما بدون این که وصیت نامه ای از خود به جا گذاشته باشید فوت کنید، کدام دسته از قوانین وراثت به دارایی های باقی مانده از شما تعلق می گیرد؟ جهت درک بهتر این موضوع که درگذشت شما پس از زندگی در امارات چگونه بر دوستان و آشنایانتان تاثیر می گذارد، ضروری است که با قوانین وراثت در امارات و الحاقیات اخیر آن ها آشنا شوید.
همیشه تصور می شد که بر اساس قوانین امارات، قانون ملی کشور زادگاه خود متوفی برای تقسیم ارثیه استفاده می شود؛ با این حال، از آن جایی که دادگاه هایی که صحت وصیت نامه یا گواهی انحصار وراثت را در امارات تصدیق می کنند دادگاه های شریعه هستند، همواره قانون شریعه را اعمال می کنند. با توجه به این قضیه، افراد غیر مسلمان مجبور می شدند که جهت اعمال شدن قوانین مورد نظر خود، به دادگاه استیناف یا حتی دادگاه عالی مراجعه کنند.قانون چه می گوید؟مسائل حوزه ی وراثت در امارات به طور کلی تحت کنترل دو قانون فدرال است: قانون احوال شخصیه و قانون نامه ی مدنی امارات. با این حال با توجه به نحوه ی گزینش و چینش کلمات در متن این دو قانون، فهم عملکرد آن ها نیاز به مطالعه و توجه دقیق دارد.

پیشنهاد ویژه: خدمات ثبت شرکت در دبی، توسط مجرب ترین شرکت های امارات

قانون احوال شخصیه

قانون احوال شخصیه در امارات به مسائل مربوط به ازدواج، طلاق، وراثت و سایر مسائل شخصی رسیدگی می کند، و بر اساس اصول شریعه تنظیم شده است. با این حال، در صورت درگذشت یک خارجی، الحاقیه ی قانون مورد استفاده قرار می گیرد. الحاقیه ی بند 1 قانون احوال شخصیه در ماده ی سوم توضیح می دهد که این قانون بر افراد غیر تبعه اعمال می شود مگر در شرایطی که فرد بر اجرای قانون ملی خود پافشاری بورزد. در این صورت، بدون هیچ گونه تعصب ملی یا عقیدتی، بر اساس بندهای 12، 13، 14، 15، 16، 17، 27 و 28 قانون معاملات مدنی فرد می تواند از قانون ملی خود استفاده کند. بند 17 قانون معاملات مدنی توضیح می دهد که به مسئله ی وراثت باید بر اساس قانون ملی فرد متوفی رسیدگی شود.

قانون معاملات مدنی

بند 17 قانون معاملات مدنی بیان می دارد که:
1. به مسئله ی وراثت باید بر اساس قانون متوفی در زمان فوت رسیدگی شود.
2. مالکیت املاک و مستغلات فرد خارجی در داخل مرزهای دولت در صورت عدم وجود وارث به دولت اعطا می شود
3. مقررات اصلی مربوط به اختیارات وصیت نامه و سایر اختیاراتی که پس از مرگ لازم الاجرا می شوند، باید بر اساس قانون کشوری باشند که شخص دارای اختیار در زمان مرگ خود تبعه ی آن است.
4. شکل وصیت نامه و سایر اختیارات پس از مرگ یا بر اساس قانون کشوری تنظیم می شود که شخص دارای اختیار در زمان مشخص سازی اختیارات دارای تابعیت آن است و یا قانون کشوری که اختیارات داخل آن مشخص شده اند.
5. بر روی اختیارات املاک و مستغلات داخل کشور که داخل وصیت نامه ی فرد خارجی ذکر شده است قانون امارات متحده ی عربی اعمال می شود.

طبق این بند، قانون متوفی برای تقسیم ارث مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، لزوما وقتی که یک خارجی در امارات فوت می کند بر روی ارثیه اش و املاکی که داخل امارات دارد، مگر در شرایطی که متوفی هیچ وارثی نداشته باشد، قانون ملی خود او اعمال می شود.
از آن جایی که در این بندها ذکر شده که اجرای وصیت نامه باید بر اساس قوانین امارات متحده عربی صورت بگیرد، پای مسئله ی حقوق بین الملل خصوصی نیز به میان می اید؛ با این حال، قانون اصلی اعمال شده در خصوص اختیارات از جمله اختیار املاک و مستغلات باید قانون ملی متوفی باشد.

بیشتر بخوانید: کردیت کارت امارات و نکته های مهمی که حتما باید بدانید!

چرا داشتن وصیت نامه اهمیت دارد؟

طبق ماده 3 بند 1 قانون احوال شخصیه، این قانون همواره اعمال می شود مگر در شرایطی که فرد بر اجرای قانون ملی خود پافشاری بورزد، و بهترین را برای اصرار بر اجرای قانون ملی خود بیان آن داخل وصیت نامه است.

در صورتی که فرد بدون داشتن وصیت نامه در امارات فوت کند چه اتفاقی می افتد؟

طبق قوانین وراثت در امارات، قانون احوال شخصیه اعمال می شود مگر در شرایطی که فرد بر اجرای قانون ملی خود پافشاری بورزد. قانون اصلی که در صورت فوت فرد بدون داشتن وصیت نامه اعمال می شود قانون شریعه است.

دادگاه بدوی که به مسئله ی وراثت و تصدیق صحت وصیت نامه رسیدگی می کند دادگاه های شریعه هستند و حکم قاصی نیز بر اساس قانون شریعه خواهد بود. همین قضیه باعث شده که در چندین مورد خانواده های غیر مسلمان مجبور شدند درخواست استیناف کرده یا حتی به یک دادگاه فرجام مراجعه کنند تا با توجه به این که متوفی در هیچ کجا ذکر نکرده که تمایل دارد به دارایی هایش بر اساس قانون ملی خود او رسیدگی شود، تلاش بدارند قانون ملی خودشان مورد اعمال قرار بگیرد. طبیعتا این کار به اتلاف فراوان وقت و هزینه می انجامد.

بنابراین، در صورتی که یک خارجی غیر مسلمان ساکن امارات باشید و پس از مرگ وصیت نامه ای از خود به جا نگذارید، دادگاه بدوی ممکن است برای تقسیم دارایی های شما میان وراثتتان از اصول شریعه استفاده کند. بر اساس قوانین وراثت در امارات، در این شرایط باید درخواست استیناف کرده و مسئله را با دادگاه فرجام در میان بگذارید تا قانون وراثت کشور زادگاهتان برای تقسیم ارث مورد استفاده قرار بگیرد.

قانون مورد استفاده در صورت مسلمان یا غیرمسلمان بودن خارجی ساکن امارات تفاوت پیدا می کند؟

با وجود این که در صورت غیرمسلمان بودن فرد خارجی قانون احوال شخصیه و قانون معاملات مدنی مورد استفاده قرار می گیرد، اگر خارجی مسلمان باشد، اوضاع بسته به این که دادگاه ها تا پیش از این چگونه حکم می کردند دچار تفاوت می شود.
دادگاه های کشور تشخیص داده اند که در صورت مسلمان بودن متوفی، از هر ملیتی که باشد، برای تقسیم ارث او باید از قانون شریعه استفاده شود. هنوز کاملا مشخص نیست که این مسئله با توجه به الحاقیات اخیر قانون احوال شخصیه تغییری کرده است یا نه؛ با این وجود، به احتمال بسیار قوی هیچ تغییری نکرده است.

وضعیت دارایی‌های ملکی بعد از فوت در دبی چه می‌شود؟

سوال: آیا می‌توانید توضیح دهید که وقتی من در دبی ملک (آپارتمان یا ویلا) خریداری می‌کنم قوانین مربوط به مالکیت چگونه هستند؟ آیا زمین و ملک دارایی‌هایی هستند که می‌توانم آن‌ها را به عنوان ارث برای فرزندانم بگذارم؟ نحوه‌ی عملکرد این قانون چگونه است؟ در صورت فوت من چه بر سر ملک می‌آید؟

پاسخ: با توجه به پرسش شما، این مقررات قابل اعمالند: قانون شماره‌ی ۷ سال ۲۰۰۶ در خصوص ثبت املاک در امارت دبی، قانون فدرال شماره‌ی ۲۸ سال ۲۰۰۵ در خصوص وضعیت شخصی، قانون شماره‌ی ۱۵ سال ۲۰۱۷ در خصوص مدیریت املاک و اجرای وصیت‌نامه‌ی غیرمسلمانان در امارت دبی و قوانین ثبت و تایید صحت وصیت‌نامه در مرکز مالی بین المللی دبی.

در دبی، خارجیان می‌توانند املاک فری‌هولد یا لیزهولد خریداری کنند. این مطابق با بند ۴ قانون شماره‌ی ۷ سال ۲۰۰۶ دبی در خصوص ثبت املاک است که بیان می‌دارد: «حق مالکیت املاک در امارت مختص اماراتی‌ها، اهالی کشورهای شورای همکاری خلیج، شرکت‌های تحت مالکیت کامل این ملیت‌ها و شرکت‌های سهامی عام است. بسته به تایید حاکم، ممکن است به غیراماراتی‌ها هم در حوزه‌های مربوطه‌ی مورد تعیین حاکم حقوق زیر اعطا شود:

الف. مالکیت فری‌هولد ملک بدون محدودیت زمانی؛ و

ب. حق استفاده از عین و نمائات یا اجاره‌ی ملک به مدت حداکثر ۹۹ سال»

شما می‌توانید در دبی ملک تحت مالکیت خود را به عنوان ارث به وراث قانونی خود بدهید.

در امارات، اشخاص غیرمسلمان می‌توانند برای مسائل شخصی چون ازدواج، ارثیه و تقسیم اموال، از قوانین شخصی کشور زادگاه خود استفاده کنند. این مطابق با بند ۱(۲) قانون وضعیت شخصی امارات است که بیان می‌دارد: «قیود این قانون بر شهروندان امارات متحده‌ی عربی اعمال می‌شود مگر در شرایطی که غیرمسلمانان میان خود و در اجتماعشان قیود قابل اعمال خاصی داشته باشند. آن‌ها به طور مشابه بر غیرشهروندان نیز اعمال می‌شوند مگر در شرایطی که یکی از آن‌ها بخواهد قانون خودش اعمال شود.»

علاوه بر این، در دبی، شخص غیرمسلمانی که یک ملک دارد، می‌تواند با ثبت وصیت‌نامه در دادگاه دبی یا در مرکز خدمات وصیت‌نامه‌ی مرکز امور مالی بین‌المللی دبی، ملک خود را برای وراثش به ارث بگذارد. این مطابق با بند ۶(الف) قانون وصیت‌نامه‌ی دبی است که بیان می‌دارد: «یک مرکز ثبت تحت عنوان مرکز ثبت وصیت‌نامه‌ی غیرمسلمانان در دادگاه دبی و دادگاه‌های مرکز امور مالی بین المللی دبی با هدف ثبت وصیت‌نامه‌ی غیرمسلمانان تشکیل شده است.»

طبق قیود ذکرشده‌ی قانون، می‌توانید یک وصیت‌نامه در دادگاه دبی یا مرکز خدمات وصیت‌نامه‌ی مرکز امور مالی بین المللی دبی در دادگاه مرکز امور مالی بین المللی دبی ثبت کنید که داخلش فرزندانتان به عنوان وراث تعیین شده‌اند.

در صورتی هم که شخص مسلمان باشد، دارایی‌های او مطابق با شریعت میان وراث قانونی‌اش تقسیم خواهد شد.

توجه داشته باشید که این توضیحات مطابق با آخرین قوانین وراثت در امارات در زمان انتشار این مطلب می باشد و ممکن است با گذشت زمان مورد اصلاح یا تغییرات توسط قانون گذاران قرار بگیرد. لذا قبل از انجام هر تصمیم مهم حتما با وکیل حاذق و مورد اطمینان خود مشورت نمایید.

برای این که در جریان آخرین قوانین و اطلاعات مفید زندگی در امارات قرار بگیرید، با ما در سایت رسانا همراه باشید. در سایت رسانا آخرین مطالب کاربردی برای ایرانیان امارات و سایر فارسی زبانان ساکن این کشور را منتشر می کنیم.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل