مشاغل ساخت و ساز در امارات

مشاغل ساخت و ساز در امارات

مشاغل پرتقاضا در امارات برای استخدام در حوزه املاک و ساختمان

با حمایت‌های اقتصادی و برنامه‌های دولتی که شامل گسترده‌سازی طرح ویزای طلایی و ارائه‌ی ویزاهای جدید برای بازنشسته‌ها و فریلنسرها می‌شود، صنایع املاک و ساخت و ساز امارات همچنان به روند بهبود خود از شرایط حاصل از همه گیری کووید-۱۹ ادامه می‌دهد و تقاضا برای استخدام کارمندان جدید بالاست.

متخصصین ساخت و ساز، املاک و مهندسی که بیشترین تقاضا برایشان وجود دارد، آن‌هایی هستند که در این زمینه‌ها صلاحیت و مدرک و همچنین چند سال تجربه‌ی عملی دارند.

کارفرمایان به دنبال متقاضیانی هستند که تجربه‌ی موفقیت‌آمیزی در تحویل پروژه‌ها، فروش به موقع و بودجه‌بندی دارند.

دیپا سود، مدیر اجرایی Plum Jobs دیپا سود، مدیر اجرایی پلام جابز، مشاور جستجوی اجرایی دبی، می‌گوید:
استخدام در صنایع املاک و ساخت و ساز همچنان بالاست ولی مشاغل مورد نیاز در حال تغییرند. مشاغل موردنیاز فعلی بیشتر مشاغل بازرگانی هستند که مهارت‌های متفاوتی نسبت به تخصص‌های سنتی ساخت و ساز و مدیریت پروژه طلب می‌کنند.

بازار املاک امارات که به دلیل رکود سه ساله قیمت نفت که از سال 2014 آغاز شد، و نیز شیوع بیماری همه‌گیر کرونا، دچار رکود شد، اکنون در حال بهبود است.
قیمت ملک در امارات به دلیل اصلاحات اقتصادی حمایتی و برنامه‌های تسریع واکسیناسیون که به بهبود اوضاع نامساعد ناشی از ویروس کرونا در سال گذشته کمک کرده است، قرار است در سال 2022 به روند افزایشی خود برگردد.
اقدامات حمایتی اقتصادی و ابتکارات دولتی – مانند مجوز اقامت برای بازنشستگان و کارگران دورکار علاوه بر گسترش برنامه 10 ساله ویزای طلایی – نیز به بهبود بازار کمک کرده است.
بر اساس مطالعه اخیر نایت فرانک، قیمت املاک مسکونی در دبی در 10 ماهه اول سال 2021 با 21 درصد افزایش به 1235 درهم در هر فوت مربع در ماه اکتبر از 1021 درهم در هر فوت مربع در ژانویه رسید.

 

بیشتر بخوانید: اقامت دبی با خرید ملک، نکاتی جالب که باید بدانید!

 

خانم سود می‌گوید: «ما سال 2022 را با تمرکز بیشتر بر رهبری و مدیریت آغاز کرده‌ایم که می‌تواند تغییر را به سمت اتخاذ روش‌های مدرن ساخت‌وساز و فناوری‌های یکپارچه برای بهینه‌سازی زمان و هزینه‌ها سوق دهد». وی افزود: «علاوه بر این، به دلیل افزایش خطرات ناشی از اختلال در زنجیره تأمین جهانی و بازارهای مالی ناپایدار، توجه بیشتری به رسیدگی به آنها می‌شود. ما مدیران ارشد بیشتری را سرکار قرار می‌دهیم که توانایی‌های خود را در مدیریت چنین ریسک‌هایی ثابت کرده‌اند.

ساخت و ساز در اماراتکدام موقعیت‌های شغلی مورد تقاضا هستند؟

بر اساس راهنمای حقوق و دستمزد 2022 مایکل پیج،
موقعیت‌های شغلی موجود در بخش‌های ساخت و ساز و املاک امارات شامل مجری پروژه، مدیر پروژه، مدیریت دارایی‌های ملکی و مدیریت اجاره و تسهیلات می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل اجاره‌ خانه در دبی در سال ۲۰۲۱

 

عناوین دارای بیشترین تقاضا طراحان شهری، مستر پلنرها، دیزاینرهای معماری و دیزاینر‌های مهندسی هستند که تجربه‌ی معتبر پیشین در تحویل پروژه دارند.

آرون فلچر، مدیر بازرگانی مسئول ساخت و ساز، املاک و مهندسی در مشاور استخدام هیس، می گوید: «با راه‌اندازی و توسعه مداوم بسیاری از پروژه های ساخت و ساز و املاک، تقاضا برای متخصصان طراحی/پیش ساخت قابل توجه است. “

مایکل پیج می‌گوید با گسترش استراتژی توسعه کسب‌وکار برای شرکت‌دادن کشورهای همسایه به منظور تنوع بخشیدن به پروژه خط لوله به صورت محلی، تقاضا برای کارکنان مجرب تحویل پروژه برای حمایت از چنین پروژه‌هایی افزایش یافته است. طبق این مشاوره، مدیران تجاری برنامه ریزی هزینه و پیش از ساخت نیز مورد تقاضا هستند زیرا پروژه های بیشتری وارد مرحله تحویل سایت می‌شوند.

با توجه به اینکه شرکت‌های املاک و مستغلات به دنبال افزایش سبد خود و تمرکز بر نگهداری و رضایت مستاجر هستند، مدیریت املاک و مدیران دارایی املاک و مستغلات نیز مورد تقاضا هستند.

کارفرمایان به دنبال چه مهارت هایی هستند؟

به گفته آقای فلچر، مدیر تجاری مسئول ساخت و ساز، املاک و مهندسی در Hays ، اگرچه ساخت و ساز و املاک و مستغلات فاقد نوآوری فناوری سایر صنایع بودند، اما این وضعیت اکنون به سرعت در حال تغییر است. آقای فلچر می‌گوید: «نامزدهایی که تجربه کار در پروژه‌های دیجیتالی را دارند، برای کارفرمایان در منطقه به دارایی بسیار مطلوبی تبدیل شده‌اند، زیرا آنها از نوآوری‌ در فناوری‌ها بیشتر استقبال می‌کنند. کاندیداهایی که تجربه کار بر روی پروژه های دیجیتالی را دارند، به دلیل استقبال از نوآوری‌های تکنولوژیکی بیشتر، به دارایی بسیار مطلوبی برای کارفرمایان در منطقه تبدیل شده اند.

مدیریت اطلاعات ساختمان/(BIM) به طور گسترده در سراسر خاورمیانه برای بهبود چشم‌انداز پروژه و کمک به کاهش ریسک هزینه اضافی پروژه استفاده می‌شود.
می‌توانیم ببینیم که دانش BIM یک پیش نیاز رایج برای نقش‌های طراحی یا پیش از ساخت است.
فلچر می‌گوید: علاوه بر این، نامزدهایی که تجربه ارائه پروژه‌ها با استفاده از فناوری‌های نوآورانه، مانند هوش مصنوعی، چاپ سه‌بعدی، بلاک چین، هواپیماهای بدون سرنشین و محاسبات ابری را دارند، بیشتر مورد تقاضا هستند. به
گفته خانم ساد، تولید مدولار و ساخت و ساز خارج از محل، حوزه های مهمی هستند که شیوه کار صنعت ساخت و ساز را تغییر می‌دهند.
او می‌گوید فناوری‌هایی مانند ابزارهای پوشیدنی، هواپیماهای بدون سرنشین، دوربین‌های جرثقیل، پرینت سه‌بعدی و اسکن لیزری مرزهای ساخت‌وساز را تغییر می‌دهند.
به گفته هیز، همچنین تقاضا برای افراد حرفه ای با تخصص PropTech وجود دارد. این شامل دانش برنامه‌ها و پورتال‌های وب می‌شود که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بهتر با جامعه خود تعامل داشته باشند و سبک زندگی خود را ارتقا دهند.
“من انتظار دارم که فعالیت استخدام در سال آینده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.”

زهرا کلارک، رئیس منطقه منا در Tiger Recruitment مستقر در دبی، می‌گوید پروژه‌هایی که به دلیل همه‌گیری متوقف شده‌اند، اکنون در حال پیشرفت هستند و برای تکمیل پیش می‌روند. در عین حال، اخیراً شاهد تعداد زیادی پروژه جدید در امارات و عربستان سعودی بودیم که تقاضای بیشتری برای جذب استعدادها ایجاد می‌کند.

آیا حقوق ها در بخش املاک و ساختمان افزایش خواهد یافت؟

هیز انتظار دارد که اکثریت قریب به اتفاق حقوق‌ها در صنایع املاک و ساختمانی یا ثابت بماند یا در سال 2022 افزایش یابد. به گفته هیز، 54 درصد از متخصصان ساخت و ساز، املاک و مهندسی انتظار دارند حقوق آنها در سال 2022 افزایش یابد، در حالی که 45 درصد معتقدند که این حقوق ثابت خواهد ماند و تنها 1 درصد انتظار کاهش دارند. هیز در راهنمای حقوق و دستمزد شورای همکاری خلیج فارس در سال 2022 می‌گوید، کسانی که نسبت به افزایش حقوق در سال 2022 اطمینان دارند، انتظار افزایش 6 تا 10 درصدی دارند.
فلچر می‌گوید کمک هزینه‌های جابجایی، مسکن و تحصیل عموماً فقط به پست‌های ارشد، مدیر و بالاتر در بخش‌های ساختمانی و املاک امارات ارائه می‌شود.
من انتظار دارم که فعالیت استخدام در سال آینده به میزان قابل توجهی افزایش یابد. پروژه هایی که به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا متوقف شده بودند اکنون در حال پیشرفت برای تکمیل هستند.

کارکنان انتظار چه مزایای دیگری را می‌توانند انتظار داشته باشند؟

مایکل پیج در راهنمای حقوق و دستمزد 2022 خود می‌گوید، سازمان‌ها باید بر روی جذاب‌تر کردن مزایا، مشوق‌ها و پاداش‌های خود کار کنند تا استعدادهای برتر را حفظ کنند. مشاور می‌گوید: «برای برآورده کردن معیارهای حقوق و دستمزد در بازار محلی و همچنین یافتن راه‌های دیگری برای اطمینان از اینکه کارکنان احساس ارزشمندی می‌کنند و وفادار خواهند بود، آماده باشید».

خانم سود می‌گوید که شرکت‌ها باید بسته‌های پاداش رقابتی‌تری را برای جذب و حفظ نامزدها ارائه دهند.
“ما به مشتریان خود توصیه می کنیم که بسته های حقوق و دستمزد سطوح ارشد را بر اساس تحویل پروژه ها سازماندهی کنند. این پاداش‌ها سودآورتر از مزایای استانداردی هستند که به طور سنتی ارائه می‌شوند، مانند کمک هزینه مسکن، حمل‌ونقل و تحصیل.”

به گفته خانم کلارک، تقاضای فزاینده‌ای برای کار انعطاف پذیر در بخش های املاک و ساخت و ساز وجود دارد. او می‌گوید که کار انعطاف‌پذیر به‌عنوان یکی از بهترین مزایایی که کارکنان به دنبال آن هستند، ظاهر شده است، و بعد از حقوق، در رتبه دوم اهمیت قرار دارد.
کارفرمایان با ارائه مزایایی مانند روزهای‌کاری انعطاف پذیر به این تقاضا پاسخ مثبت می‌دهند. برخی حتی در حال بررسی معرفی هفته کاری 4.5 روزه دولت فدرال امارات هستند. هم‌چنین کمک هزینه‌های سلامت نیز محبوب‌تر می‌شود.

پردرآمدترین مشاغل در بخش املاک و ساختمان کدامند؟

در بخش املاک و ساخت و ساز، بیشترین حقوق را مشاغل زیر دارند:
مجری پروژه – ۷۰,۰۰۰ درهم (ماهانه)
مدیر پروژه – ۴۵,۰۰۰ درهم
مجری توسعه – ۷۰,۰۰۰ درهم
مجری تسهیلات – ۶۲,۰۰۰ درهم
مدیر تسهیلات – ۲۳,۰۰۰ درهم
مدیر اجاره – ۳۵,۰۰۰ درهم
مدیر دارایی – ۴۴,۰۰۰ درهم
مدیر کل پیمانکاری – ۶۷,۰۰۰ درهم
مجری پروژه‌ی پیمانکاری – ۷۰,۰۰۰ درهم
مدیر پروژه‌ی پیمانکاری – ۴۰,۰۰۰ درهم
مترور – ۲۰,۰۰۰ درهم
مهندس عمران – ۱۸,۰۰۰ درهم
معمار – ۲۵,۰۰۰ درهم
مامور ارشد توسعه – ۱۲۴,۰۰۰ تا ۲۴۷,۰۰۰ درهم
مجری دیزاین – ۵۲,۰۰۰ تا ۸۸,۰۰۰ درهم
مجری برنامه‌ریزی – ۵۲,۰۰۰ تا ۸۸,۰۰۰ درهم
مدیر دیزاین – ۲۶,۰۰۰ تا ۴۶,۰۰۰ درهم
مدیر برنامه‌ریزی – ۲۶,۰۰۰ تا ۴۱,۰۰۰ درهم
مامور ارشد پروژه – ۱۲۴,۰۰۰ تا ۲۳۷,۰۰۰ درهم
مدیر اجرایی تحویل پروژه – ۷۲,۰۰۰ تا ۱۰۳,۰۰۰ درهم
مجری ساخت و ساز – ۵۲,۰۰۰ تا ۷۲,۰۰۰ درهم
مدیر اجرایی فروش – ۷۷,۰۰۰ تا ۱۱۳,۰۰۰ درهم
مدیر اجرایی مدیریت دارایی – ۷۷,۰۰۰ تا ۱۰۳,۰۰۰ درهم
مجری مدیریت دارایی – ۶۲,۰۰۰ تا ۸۲,۰۰۰ درهم
مجری فروش – ۵۷,۰۰۰ تا ۷۷,۰۰۰ درهم
مجری اجاره – ۴۶,۰۰۰ تا ۷۲,۰۰۰ درهم

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کار و زندگی در امارات با ما در وبسایت رسانا همراه باشید. همچنین میتوانید تجربیات خود در زمینه کار در حوزه املاک و ساختمان امارات را با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل