اخبار امارات

شارجه با استفاده از زباله ها برق تولید میکند

تامین برق 2 هزار کارخانه با 100 هزار تن زباله

نیروگاهی در امارات از ۱۰۰ هزار تن زباله برای رساندن برق به ۲۰۰۰ خانه استفاده کرده است

طرح تولید انرژی سبز امارات توانسته در سال اول فعالیت خود با استفاده از پسماندهای خانگی و صنعتی به ۲۰۰۰ خانه برق برساند.

«طرح تبدیل پسماند به انرژی شارجه» که اولین پروژه از نوع خود در منطقه است، ۱۵۰ هزار تن کربن کمتری منتشر می‌کند. در این طرح بیش از ۱۰۰ هزار تن زباله (معادل زباله‌ی تولیدی ۱۸۰ هزار نفر) از محل دفن زباله جمع‌آوری و به انرژی پاک تبدیل شد. حدود ۲۵۰ تن فلز نیز در این طرح بازیافت شد.

این نیروگاه اولین نیروگاه تحت طرح تبدیل پسماند به انرژی امارات است که به صورت مشترک توسط Beeah Energy و Masdar دنبال می‌شود. شرکت Beeah روز یکشنبه گفت که حدود ۶۰ درصد تمام گاز گلخانه‌ای تولیدشده در امارات از تجزیه‌ی زباله‌ها منتشر می‌شود.

شارجه از زمان شروع به کار این نیروگاه تنها ۱۰ درصد زباله‌های خود را دفن کرده است که حدود ۲۵ درصد از بازه‌های قبلی کمتر بوده و گام بزرگی برای تبدیل شدن به اولین شهر بدون زباله در خاورمیانه می‌باشد.

به گفته‌ی مدیرعامل گروه ‌Beehah، نیروگاه تبدیل پسماند به انرژی شارجه نمونه‌ی موفقی برای اهداف پایداری و سازگاری با محیط زیست امارات است. با همکاری Masdar این شرکت توانست نوآوری جدیدی در تبدیل زباله به انرژی ایجاد کند که به ترکیب انرژی پاک امارات کمک می‌کند و شارجه را به سمت هدفی که برای رساندن زباله تولیدی به صفر دارد نزدیک می‌کند.

در این طرح حدود ۹۰ درصد زباله‌ی تولیدی به انرژی تبدیل شده است که برای خاورمیانه یک رکورد می‌باشد.
این نیروگاه در حال توسعه فعالیت‌های خود برای تولید سالانه ۳۰ مگاوات برق است که برای آن از ۳۰۰ هزار تن زباله استفاده می‌شود که در غیر این صورت باید دفن شوند. این کار در سال حدود ۴۵۰ هزار تن کربن‌دی‌اکسید را کاهش می‌دهد و معادل ۴۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی را حفظ می‌کند.

استراتژی کلی امارات برای رسیدن به تولید کربن صفر شامل سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد درهمی برای منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر در سه دهه‌ی آینده می‌باشد. سال گذشته ابوظبی نیز برنامه‌های خود برای عدم تولید زباله تا سال ۲۰۷۱ را اعلام کرد.

امارات در حالی انرژی پاک و مقابله با تغییرات اقلیمی را در اولویت قرار می‌دهد که در حال آماده‌سازی برای نشست جهانی محیط زیست COP28 در اکسپو سیتی در ادامه‌ی سال می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا