اخبار امارات

بالاترین دمایی که تا کنون در امارات ثبت شده چقدر است؟

با آغاز ماه می و افزایش دما به‌سمت همان درجات سوزان تابستانی، سوالی که پیش می‌آید این است که امارات تا چه اندازه می‌تواند گرم شود؟

رکورد رسمی برای بالاترین دمای ثبت‌شده در امارات (که در سایه و توسط تجهیزات تخصصی ثبت‌شده و دماسنج ماشین شما شامل آن نمی‌شود!) در تاریخ ژوئیه ۲۰۰۲ با دمای سوزان ۵۲.۱ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

اما از لحاظ احساس گرما و تاثیراتی که بر بدن ما می‌گذارد، رطوبت هوا نیز اهمیت دارد و دبی نیز به خاطر موقعیت ساحلی‌اش با هوای شرجی آشنایی بسیاری دارد.

وقتی هوا گرم می‌شود بدن ما برای ثابت نگه‌‌داشتن دمای خود عرق می‌کند و آن عرق با بخار شدن باعث کاهش دمای بدن ما می‌شود. اما وقتی رطوبت‌ هوا بالا باشد (برای مثال در دبی در اواسط تابستان رطوبت هوا به ۹۰ درصد نیز می‌رسد) این یعنی هوا از بخار آب اشباع شده است و باعث می‌شود عرق روی پوست ما بخار نشود و ما را خنک نکند.

بنابراین ترکیب دما و رطوبت هوا چیزی است که با آن معیار «Feels Like» در اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌های هواشناسی تعیین می‌شود و میزان گرمای احساس‌شده توسط بدن ما را نشان می‌دهد.

با این حال علی‌رغم چیزی که ممکن است در آن چند ثانیه بین خنکای کولر خانه و سرمای کولر خودرو خود احساس کنید، دبی رکورددار گرم‌ترین دمای ثبت شده نیست. گرم‌ترین دمای ثبت‌شده در سال ۱۹۱۳ در دره‌ی مرگ با ۵۶.۷ درجه سانتی‌گراد ثبت‌شده است. با این حال بسیاری از هواشناسان به این موضوع شک دارند و دقیق نبودن تجهیزات در اوایل قرن بیستم را دلیل ثبت این دمای بالا می‌دانند.

همچنین نکته‌ی قابل توجه این است که این دما باید در سایه ثبت شود تا گرمای نور خورشید بر تجهیزات تاثیر نگذارد. با استاندارد‌های جدید ثبت دما، بیشترین دمای ثبت‌ شده ۵۴.۴ درجه در دره‌ی مرگ واقع در ایالت کالیفرنیای امریکا می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا