اخبار امارات

اقتصاد امارات یکی از سریع ترین رشدهای جهان را ثبت کرد

طبق گزارش سالانه‌ی بانک مرکزی امارات که روز چهارشنبه منتشر شد، با عملکرد بهتر بازار نفتی و غیرنفتی اقتصاد امارات در سال آینده سرعت رشد بالاتری خواهد داشت.

سال گذشته تولید ناخالص داخلی امارات (GDP) معادل ۷.۶ درصد رشد داشت که یکی از بیشترین رشد‌ها در عرض یک سال بین کشورهای جهان بود. پیش‌بینی می‌شود امسال سرعت رشد کاهش پیدا کند و به ۳.۹ درصد برسد، اما سال آینده دوباره سرعت رشد آن افزایش خواهد یافت و طبق گزارش سالانه‌ی بانک مرکزی امارات، پیش‌بینی می‌شود در سال آینده تولید ناخالص داخلی ۴.۳ درصد افزایش یابد.

در این گزارش آمده است که انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی نفتی واقعی در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب ۳ و ۳.۵ درصد افزایش پیدا کند. عدم قطعیت درباره‌ی این پیش‌بینی وجود دارد زیرا به روند درگیری روسیه-اوکراین و سایر عوامل جهانی از جمله تصمیمات اوپک بستگی دارد.

همچنین تخمین زده می‌شود که سرعت رشد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی از ۵.۸ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۶.۶ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته باشد. علت این موضوع عوامل مختلفی مانند برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی و بازیابی صنعت گردشگری جهانی، املاک و ساخت‌وساز، افزایش فعالیت‌های تولیدی و برگزاری رویدادهای جهانی از جمله اکسپو ۲۰۲۰ و جام‌ جهانی قطر می‌باشد.

برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، بانک مرکزی پیش‌بینی کرده که رشد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی واقعی ابتدا به ۴.۲ درصد کاهش یافته و سپس در سال ۲۰۲۴ همگام با روند رشد جهانی به ۴.۶ درصد افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا