اخبار امارات

پروژه‌ی بوم‌گردی دبی ریفس

پروژه جدید با تامین %100 انرژی از منابع سازگار با محیط زیست

دبی ریفس یکی از جدیدترین پروژه‌های URB است، شرکتی که مغزمتفکر د لوپ دبی و اگری هاب دبی است. این پروژه اساساً اولین شهر شناور پایدار و سازگار از نوع خود خواهد بود که ترکیبی از امکانات مختلف آموزشی، تحقیقاتی، مسکونی، فروشگاهی، اقامتی، سرگرمی و اجتماعی عرضه می‌کند.

هدف اصلی این پروژه بازتعریف نقشه‌های شهری و برجسته کردن اهمیت همزیستی با اقیانوس است. شرکت URB یکی از پیشگامان ساخت شهرهای سازگار در جهان است.

آبسنگ‌های مرجانی که کمتر از ۱ درصد سطح کره‌ی زمین را تشکیل می‌دهند، متنوع‌ترین اکوسیستم سیاره‌ی ما هستند. اما این آبسنگ‌ها به دلیل تغییرات محیط‌زیستی در حال نابودی هستند و در ۳۰ سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد آن‌ها از بین رفته است. آبسنگ‌های مرجانی به تصفیه‌ی آب، تولیدمثل جانوران دریایی، حفاظت از ساحل و جلوگیری از فرسایش کمک می‌کنند و کیفیت آب را در نزدیکی ساحل افزایش می‌دهند.

در قلب دبی ریفس نیز قرار است یک بنیاد دریایی (marine institute) وجود داشته باشد که به حفاظت از محیط زیست دریایی و ساحلی دبی، که شدیدا تحت تاثیر فعالیت‌های استخراج نفت قرار گرفته است، کمک می‌کند. این آبسنگ مصنوعی بش از ۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت خواهد داشت و خانه‌ی یک میلیارد مرجان و ۱۰۰ میلیون درخت حرا خواهد بود.

این پروژه قرار است کلبه‌های زیست‌بومی شناور داشته باشد که صددرصد انرژی موردنیاز آن‌ها از طریق انرژی پاک و تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی و آبی و انرژی حاصل از امواج دریا تامین می‌شود. همچنین در این مجموعه از مزارع دریایی سازگار با محیط زیست برای تولید غذا استفاده می‌شود.

این پروژه نه تنها مزایای اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی خواهد داشت بلکه دبی را به یک مقصد بوم‌گردی تبدیل خواهد کرد که در آن زندگی شهری و زندگی دریایی با هم در همزیستی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا