اخبار امارات

ستاره شرطان در آسمان امارات از آغاز فصل تابستان خبر می دهد

وقتش رسیده که کلاه‌های آفتابی را از کمد دربیاورید و به استقبال گرمای تابستان بروید؛ زیرا پیش‌بینی می‌شود دمای هوا تا ۴۰ درجه سانتیگراد در طول روز افزایش یابد و سطح رطوبت به زیر ۳۰ درصد برسد.

فصل تابستان رو به اتمام است‌ اما علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی می‌توانند منتظر رویداد خاصی باشند. مرکز نجوم امارات اعلام کرده که است در طی چند روز آینده یک رخداد مهم آسمانی رخ خواهد داد؛ روز ۱۲ می، ستاره‌ی شرطان (Al Sharatan) در شرق آسمان طلوع خواهد کرد که نشانگر آغاز چرخه‌ی منازل ماه و شروع فصل تابستان است. طلوع ستاره‌ی شرطان یکی از مهم‌ترین و شناخته‌ترین نشانگر‌های اعراب برای آغاز فصل گرما و هوای خشک در شبه‌جزیره‌ی عربستان می‌باشد.

ابراهیم الجروان رئیس انجمن نجوم امارات می‌گوید با طلوع این ستاره، دما به ۴۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید رطوبت تا زیر ۳۰ درصد کاهش می‌یابد. او همچنین گفت که دریای امارات آرام خواهد بود؛ اما دریای عرب و شمال اقیانوس هند شاهد تلاطم ناشی از طوفان‌های موسمی خواهند بود. در این فصل معمولا شرایط جوی نامتعادل است و باد شدید، باران سنگین و سیل مشاهده می‌شود.

اما طلوع ستاره‌ی شرطان، تنها نشانگر آغاز تابستان نیست. این رخداد با رسیدن خرما، انجیر و انبه در شبه‌جزیره‌ی عربستان همزمان می‌شود، علف‌زارهای طبیعی خشک می‌شوند و جمعیت موجودات دریایی افزایش می‌یابد. این فصل یکی از بهترین فصل‌ها برای ماهیگیری است و دریا پر از گونه‌های مختلف نیزه‌ماهی، هامور و کوسه می‌شود.

مانند همیشه خطراتی نیز با تغییرات فصلی همراه است. بادهای قوی و خشک از سمت شمال غربی می‌وزند که با خود شن و گرد‌وغبار می‌آورند و جریانات دریایی قوی در برخی از ساحل‌ها ممکن است برای شناگران خطرآفرین باشد.

ساکنین شبه‌جزیره‌ی عربستان از دوران باستان ستاره‌ها را برای تغییرات فصلی رصد می‌کنند. یکی از این ستاره‌ها، ستاره‌ی سهیل است که نام آن در اشعار، داستان‌ها و ضرب‌المثل‌های عربی بارها تکرار شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا