اخبار امارات

این پارک 15 درصد انرژی تولیدی دبی را تامین می کند

پروژه بزرگ پارک خورشیدی دبی

روز دوشنبه اعلام شد که ابرپروژه‌ی پارک خورشیدی دبی اکنون بیش از ۱۵ درصد ظرفیت تولید انرژی دبی را برعهده دارد. پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم می‌تواند ۲۳۲۷ مگاوات برق تولید کند که جایگاه آن‌ها به عنوان عنصر کلیدی در تولید انرژی پاک در دبی محکم‌تر می‌کند.

این پارک توسط اداره آب و برق دبی ساخته شده و قرار است تا سال ۲۰۳۰ ظرفیت تولید آن به ۵۰۰۰ مگاوات برسد. همچنین بزرگ‌ترین پارک خورشیدی تک‌مکانی جهان با استفاده از مدل تولید برق مستقل می‌باشد.

این پروژه به تازگی ۲۰۰ مگاوات از ۹۰۰ مگاوات فاز پنجم را با استفاده از پنل‌های خورشیدی اضافه کرده و سهم قابل‌توجهی از ظرفیت کل تولید انرژی دبی را تشکیل می‌دهد که جمعا ۱۴۸۱۷ مگاوات است. به گفته‌ی اداره آب و برق دبی، این پارک ۱۵.۷ درصد ظرفیت کل تولید انرژی دبی را تشکیل می‌دهد.
هدف فاز پنجم این پروژه رساندن انرژی پاک به بیش از ۲۷۰ هزار واحد مسکونی در دبی و کاهش انتشار کربن به میزان ۱.۸ میلیون تن در سال می‌باشد.

به گفته‌ی سعید محمد الطایر، مدیر عامل اداره آب و برق دبی، این امارت تلاش می‌کند پایداری زیست‌محیطی را افزایش دهد و از طریق افزایش سهم انرژی پاک و تجدیدپذیر به سمت اقتصاد سبز و پایدار حرکت کنند.

دبی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، میزان ۲۵ درصد کل انرژی مصرفی خود را از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین کند و تا سال ۲۰۵۰ این میزان را به ۱۰۰ درصد برساند. امارات نیز قصد دارد در راستای اهداف تولید صفر درصدی کربن تا سال ۲۰۵۰، ۶۰۰ میلیارد درهم سرمایه‌گذاری کند. همچنین بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان نیز در منطقه‌ی الظفره با ۲ گیگاوات ظرفیت درحال ساخت می‌باشد.

پارک خورشیدی دبی به‌ لطف استفاده از مدل تولید انرژی مستقل (IPP) تا کنون حدود ۵۰ میلیارد درهم سرمایه‌گذاری دریافت کرده است. فاز ششم این پروژه بین سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ انجام می‌شود و در آن پنل‌های خورشیدی با ظرفیت مجموع ۱۸۰۰ مگاوات اضافه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا