اخبار امارات

ابوظبی و دبی جز هوشمندترین شهرهای جهان

ابوظبی و دبی در رتبه 13 و 17 هوشمندترین شهرهای دنیا قرار گرفتند

ابوظبی هوشمند‌ترین شهر خاورمیانه و شمال افریقا – رتبه‌ی ۱۳ ابوظبی و ۱۷ دبی در جهان

برای سومین بار متوالی، ابوظبی مطابق شاخص IMD Smart CIty در گزارش سال ۲۰۲۳ هوشمندترین شهر منطقه‌ی خاورمیانه و شمال افریقا شناخته شد.
این شاخص که توسط موسسه سوییسی IMD و با همکار دانشگاه SUTD سنگاپور تهیه شده، ابوظبی را بین ۱۴۱ شهر جهان در رتبه‌ی ۱۳ قرار داده و دبی نیز رتبه‌ی ۱۷ را کسب کرده است. این دو شهر تنها شهرهایی از منطقه هستند که در ۲۰ شهر هوشمند جهان قرار گرفته‌اند. ریاض نیز در رتبه‌ی ۳۰ قرار گرفته است.
به جز دبی و ابوظبی، تمام ۲۰ شهر برتر این فهرست در اروپا یا آسیا قرار دارند و شهری از امریکا یا افریقا در بین آن‌ها وجود ندارد.
در این مطالعه که به‌صورت سالانه بر توسعه‌ی هوشمند شهرها انجام می‌شود، ۱۲۰ نفر ساکنین ۱۱۸ شهر جهان شرکت کردند و نظر دادند. این مطالعه به بررسی زیرساخت‌ها و خدمات دیجیتال موجود و در دسترس ساکنین می‌پردازد و در پنج شاخصه‌ی اصلی سلامت و ایمنی، جابجایی، فعالیت‌‌ها، فرصت‌ها و دولت نظر ساکنین شهرها را بررسی می‌کند.
به گفته‌ی محمد علی آل شرفا، مدیر سازمان شهرداری و ترابری (DMT) پیشگامی ابوظبی در این عرصه نشانگر بینش رهبری و تعهد به حمایت از دیجیتال‌سازی و استفاده از آن برای خدمت به جامعه و بهبود زندگی افراد است. او می‌گوید ابوظبی با استفاده از تکنولوژی‌های نسل جدید مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، و ایجاد طرح‌های شهری هوشمند در بخش‌های مختلف خدماتی، اجتماعی و اقتصادی از جمله حمل‌ونقل هوشمند، موفق شده جایگاه یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی را کسب کند.
۱۰ شهر نخست رتبه‌بندی شهرهای هوشمند جهان عبارت‌اند از زوریخ، اسلو، کانبرا، کپنهاگ، لوزان، لندن، سنگاپور، هلسینکی، ژنو و استکهلم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا