اخبار امارات

روند رو به رشد خرید و اجاره املاک های نزدیک به متروی دبی

طی یک دهه، واحد های با فاصله 10 تا 15 دقیقه از مترو، بیشترین افزایش نرخ خرید و اجاره ملک را داشته اند

طبق تحقیقی که شرکت بین‌المللی مشاور املاک CBRE انجام داده و در آن به تاثیر مترو دبی بر قیمت و اجاره‌ی خانه پرداخته است، آن دسته از املاک مسکونی در دبی که نزدیک به ایستگاه‌های مترو قرار دارند هم از نظر قیمت خرید‌وفروش و هم از نظر مبلغ اجاره سالانه، عملکرد بهتری نسبت به کل بازار داشته‌اند.

در این تحقیق بررسی می‌شود که آیا آن دسته از واحد مسکونی که کمتر از ۱۵ دقیقه پیاده با ایستگاه‌های خط قرمز مترو دبی فاصله دارند، توانسته‌اند قیمت بالاتر و یا سوددهی بیشتری نسبت به سایر واحد‌های مسکونی مشابه داشته باشند یا خیر. این تحقیق تغییرات میانگین مبلغ خرید و اجاره بر حسب متر مربع در بیش از ۳۰۰ واحد مسکونی از زمان افتتاح مترو دبی در سال ۲۰۰۹ را تحلیل می‌کند.

در بازار خرید‌وفروش املاک، این تحقیق مشخص می‌کند که املاکی که در فاصله‌ی ۱۵ دقیقه‌ پیاده با ایستگاه‌های خط قرمز مترو دبی قرار داشتند، از ابتدای سال ۲۰۱۰ تا انتهای سال ۲۰۲۲، ۲۶.۷ درصد افزایش قیمت داشتند که این میزان از میانگین افزایش قیمت بازار املاک در دبی در همین بازه (۲۴.۱ درصد) ۲.۶ درصد بیشتر است. بیشترین افزایش قیمت (۴۳.۸ درصد) در واحد‌هایی ثبت شده که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تا ایستگاه‌های مترو فاصله دارند.

در بازار اجاره املاک، میانگین اجاره املاکی که در فاصله‌ی ۱۵ دقیقه‌ای تا ایستگاه‌های خط قرمز مترو دبی از ابتدای ۲۰۱۸ تا انتهای ۲۰۲۲، ۵.۷ درصد افزایش یافته در حالی که میانگین قیمت اجاره در کل بازار دبی در این بازه ۴.۱ درصد کاهش یافته است. بیشترین افزایش قیمت اجاره نیز با ۱۱.۷ درصد در بین واحد‌هایی ثبت شده که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده با ایستگاه های مترو فاصله دارند.

با این‌حال مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و شمال افریقای CBRE می‌گوید نزدیکی به خطوط مترو تنها یکی از عواملی است که در بالا رفتن قیمت این دسته املاک تاثیر دارد. در آینده، سازندگان باید تمرکز بیشتری روی ارائه‌ی زیرساخت‌های شهری پیرامون ساختمان‌های خود داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا