اخبار امارات

سیاست جدید امارات برای کنترل قیمت‌ها

تقاضای افزایش قیمت اقلام اساسی نیاز به ارائه شواهد دارد

وزارت اقتصاد امارات، سیاست جدیدی را در رابطه با قیمت‌گذاری کالاهای مصرفی اساسی را تعیین کرده است که بر اساس آن، تامین‌کنندگان مواد غذایی باید دلایلی برای توجیه افزایش قیمت‌ برخی از پرفروش‌ترین اقلام مانند شیر، مرغ، شکر، نمک، برنج و غیره ارائه دهند.
با توجه به قانون جدید، اقلام به دو گروه اصلی تقسیم میشوند:

  • در گروه اول، در صورتی که تامین کننده بخواهد قیمت را در نتیجه هزینه‌های بالای واردات بالا ببرد، اعمال افزایش مشروط به تاییدیه قبلی است. در این صورت، آن‌ها باید از طریق وبسایت وزارت اقتصاد، و سیستمی که به طور ویژه به این سرویس تخصیص داده شده است، برای گرفتن تاییده‌ی افزایش قیمت اقدام کنند.
    این دسته شامل 11.000 قلم جنس مختلف است؛ از جمله: ماهی، پودر شیر خشک، مرغ تازه و تخم‌مرغ، نان، آرد، شکر، نمک، برنج و حبوبات، روغن پخت و پز، آب معدنی و غیره.
  • در خصوص دسته دوم از این اقلام، وزارتخانه تامین‌کنندگان را از نیاز به تاییده‌ی قبلی معاف کرد. افزایش قیمت در این دسته مشروط به تغییرات در نرخ عرضه و تقاضاست، و طبق توضیحات این وزارت، این اقلام با توجه به فاکتورهایی مانند فراوانی، رقابت در قیمت، و تعداد زیادی از تامین کنندگانشان دسته بندی شده‌اند تا از وجود جایگزین‌های متعدد در بازارهای مختلف کشور اطمینان حاصل شود.
    این دسته‌بندی، ثبات قیمت‌ این اقلام را با توجه به ساز و کار بازار تضمین میکند. این گروه شامل دسته محدودی از اقلام است: بسکوییت، شکلات، هر نوع شیرینیجات، برخی تولیدات وابسته به پنیر، محصولات یخ‌زده، آب‌میوه، بستنی، چای، قهوه، کاکائو و فرآورده‌های مربوطه، گندم، جو، چیپس سیب‌زمینی، و هر نوع مورد مربوط به نظافت، و غیره.

وزارت اقتصادی در روز چهاشنبه اعلام کرد که مرتبا در حال نظارت بر قیمت‌های 300 قلم از پرفروش‌ترین اجناس پایه‌ای در 40 مغازه و فروشگاه مختلف در سرتاسر کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا