همه‌چیز در مورد قانون جدید دارایی‌های مجازی در دبی

همه‌چیز در مورد قانون جدید دارایی‌های مجازی در دبی

توضیحات قانون دارایی‌های مجازی در دبی

تمام نکاتی که باید پیش‌ از سرمايه‌گذاری در مورد قانون تنظیم دارایی‌های مجازی در دبی بدانید

دبی روز چهارشنبه 9 مارس 2022 قانون تنظیم دارایی‌های مجازی را جهت مدیریت بر این صنعت نوظهور که با سرعتی مثال‌زدنی در حال رشد است اعلام کرد.

با تحول و تکامل این صنعت جدید، بازار محلی شاهد تعداد زیادی کارآفرین و سرمایه‌گذار – هم بومی و هم خارجی – بوده است که که ظرف چند سال گذشته دارایی‌های دیجیتال را راه‌اندازی کرده امد. از آن جایی که مقررات این بخش در سراسر جهان هنوز کاملا تنظیم نشده است، راهنمایی جامع آماده کرده‌ایم که کارآفرینان و ساکنین پیش از سرمایه‌گذاری در آن باید بدانند.

دارایی مجازی چیست؟

یک دارایی مجازی می‌تواند در قالب هر گونه ژتون دیجیتالی ارزشمند باشد که امکان معامله، انتقال و استفاده از آن برای پرداخت وجود دارد. این شامل بازنمایی دیجیتال ارزهایی که در قالب اسکناس هستند نمی‌شود.

دارایی‌های مجازی یا دیجیتال مشهور کدامند؟

مشهورترین و محبوب‌ترین دارایی‌های دیجیتال رمز‌ارز‌ها و ان اف تی‌ها هستند.

آیا مقررات دارایی‌های مجازی در امارات تنظیم شده است؟

گلوبال مارکت ابوظبی نخستین نهادی بود که در دسامبر سال گذشته‌ مجموعه‌ای جامع از مقررات و چارچوب‌ها برای این صنعت اعلام کرد. در دبی، اداره‌ی تنظیم قانون دارایی‌های مجازی (VARA) در تاریخ ۹ مارس ۲۰۲۲ برای رسیدگی و نظارت بر این بخش جدید تاسیس شد.

نقش VARA دبی چیست؟

این اداره مسئولیت لایسنس‌دهی و تنظیم مقررات بخش در سراسر مناطق اصلی و مناطق آزاد دبی به استثنای دبی اینترنشنال فایننشال سنتر را بر عهده خواهد داشت. وظیفه‌ی اداره سازمان‌دهی و تنظیم قوانین و نظارت‌هایی است که بر انجام فعالیت‌های مربوط به دارایی‌های مجازی شامل مدیریت خدمات، خدمات اختتام و پاکسازی، و همچنین دسته‌بندی و مشخص‌سازی انواع دارایی‌های مجازی اعمال می‌شود. VARA طیفی کامل از خدمات را هماهنگ با بانک مرکزی امارات و اداره‌ی امنیت و کالاها ارائه می‌دهد.

کدام دارایی‌های مجازی تحت نظارت VARA خواهند بود؟

این اداره بر به‌کارگیری و مدیریت سرویس‌های پلتفورم‌های دارایی‌های مجازی، خدمات مبادله و تعویض میان دارایی‌های مجازی و ارزها (چه ملی و چه خارجی)، مبادله‌ی خدمات میان یک یا چند شکل دارایی مجازی، خدمات انقال دارایی مجازی، خدمات مدیریت دارایی‌های مجازی، خدمات مربوط به نگهداری دارایی‌های مجازی و خدمات مربوط به ارائه و معامله‌ی ژتون‌های مجازی مدیریت می‌کند.

آیا معامله‌ی دارایی‌های دیجیتال در دبی بدون کسب اجازه از VARA غیرقانونی است؟

بله. هر فرد ساکن در امارت از فعالیت در این زمینه بدون نظارت VARA منع شده است. کسی که می‌خواهد فعالیتی مربوط به دارایی‌های مجازی انجام دهد باید جهت پیش‌برد بیزینس، کار خود را در دبی رسمی کند.

جریمه‌ی تخلف از قوانین تنظیم دارایی‌های مجازی در دبی چیست؟

اعمالی که تخلف از اصول قوانین تنظیمی دارایی‌های مجازی دبی و تصمیمات مربوط به آن باشند، و جریمه‌های وارد بر متخلفین، توسط هیئت مدیره‌ی ورلد ترید سنتر دبی تعیین می‌شود. علاوه بر جریمه‌ی مالی، VARA می‌تواند مجوز را به مدت شش ماه تعلیق کند، آن را باطل سازد و حتی در هماهنگی با اداره‌ی مربوطه‌ی ارائه‌کننده‌ی لایسنس بازرگانی در امارت، لایسنس بازرگانی را باطل کند.

کجا می‌توانیم دارایی‌های مجازی را بخریم و بفروشیم؟

دارایی‌های مجازی می‌توانند در پلتفورم‌های دیجیتال مختلفی چون DEX Crypto Exchange ,Matrix ,Saxo Bank ,Binance ,Coinbasd و … خرید و فروش شوند.

گران‌ترین دارایی‌های مجازی‌ای که به حال فروخته شده اند کدامند؟

برخی از دارایی‌های مجازی‌ای که با بیشترین قیمت فروخته شدند یک زمین ان اف تی به قیمت ۹۱۳٫۰۰۰ دلار، یک نایت‌کلاب مجازی به قیمت ۶۳۵٫۰۰۰ دلار، یک بازی ویدیویی قدیمی به قیمت ۵۰٫۰۰۰ دلار و بازی مشهور دوتا ۲ به قیمت ۳۸٫۰۰۰ دلار هستند.

خطرات مربوط به معامله‌ی دارایی‌های مجازی چیست؟

دارایی‌های مجازی درست مانند سایر بخش‌ها تنظیم قانون می‌شوند. از آن جایی که این بخش در غالب کشورها نسبتا جدید است، خرید و فروش دارایی‌های مجازی شامل خطرات متعددی چون احتمال بالای بی‌ثباتی و استفاده برای پولشویی و حمایت مالی از جنایت و تروریسم می‌شود. اغلب ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی دارای ریسک بالا هستند و از دسترسی به حساب‌های بانکی و سایر خدمات مالی معمول منع شده‌اند.

نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل