اخبار امارات

مصاحبه سفیر ایران در امارات با روزنامه خلیج تایمز

بررسی چالش های ایرانیان در امارات برای ویزا، مجوز اقامت و بانکداری

رضا عامری، سفیر ایران در امارات، در یک مصاحبه اختصاصی با خلیج تایمز گفت: “اراده سیاسی قوی بین رهبران دو کشور باعث تقویت روابط در همه جبهه‌ها شده است، از جمله تقویت گردشگری و تبادلات فرهنگی.”

“ما بسیار مشتاق به ترویج گردشگری بین امارات و ایران و همچنین علاقه‌مند به تبادل هیئت‌های رسمی و تجاری هستیم. برنامه‌هایی در دست اجرا است تا با آشنا کردن ایرانیان با قوانین و آداب و رسوم اماراتی و بالعکس، درک متقابل را تقویت کنیم.”

دو کشور اخیراً یک کمیته مشترک کنسولی تشکیل دادند تا چالش‌های باقی‌مانده مربوط به ویزا، مجوز اقامت و بانکداری را بررسی کنند. سفیر اطمینان دارد که این مسائل از طریق ادامه گفت‌وگو قابل حل هستند.

عامری ادامه داد: “تسهیل سفر و روابط تجاری آسان‌تر نیز به عنوان یک اولویت کلیدی مطرح شده است.”

عامری همچنین به شباهت‌های فرهنگی بین دو ملت اشاره کرد. “روابط ایرانی-اماراتی ریشه در تاریخ کهن دارد. دو کشور مسلمان و همسایه هستند و چیزی که روابط ایرانی-اماراتی را متمایز می‌کند سیاست ایران برای روابط دوستانه و کمک به همسایگان است.”

“ایران هیچ محدودیتی برای تقویت روابط با امارات در حوزه‌های مختلف نخواهد داشت. ما آماده تقویت این رابطه در همه حوزه‌ها و در همه سطوح هستیم و برای رسیدن به این هدف مکانیسم‌هایی پیدا خواهیم کرد.”

طبق اطلاعات سفارت ایران، حدود ۵۰۰,۰۰۰ ایرانی در امارات ساکن هستند و بیش از ۵,۰۰۰ شرکت ایرانی در این کشور ثبت شده است.

عامری گفت: “جامعه مهاجر ایرانی به یک پل حیاتی بین دو کشور همسایه تبدیل شده است. حضور این جامعه بزرگ ایرانی مسئولیت ما را بیشتر می‌کند.”

در مورد همکاری‌های آینده، عامری از “پتانسیل‌های بکر در صنایع پیشرفته مانند نانوتکنولوژی، هوش مصنوعی و داروسازی” سخن گفت. او معتقد است که این موارد راه‌های جدیدی برای شکوفایی مشارکت اقتصادی بین امارات و ایران باز خواهند کرد.

سفیر همچنین چندین زمینه برای همکاری آینده را مطرح کرد، از جمله افزایش تعداد ایرانیان مقیم در امارات برای تقویت فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، و تشویق جامعه ایرانی در امارات به ارائه خدمات تجاری و اقتصادی بیشتر.

وی همچنین به برنامه‌هایی برای برگزاری کمیته‌های مشترک کنسولی و اقتصادی بین دو کشور و امضای توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های جدید در صنایع پیشرفته مانند نانوتکنولوژی، هوش مصنوعی و داروسازی اشاره کرد. علاوه بر این، سفیر از تمایل برای همکاری با شرکت‌های بزرگ ایرانی که علاقه‌مند به دسترسی به بازار امارات هستند، سخن گفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا